Тетяна Перова

Одним із засобів прищеплення любові та уваги до шкільним предметамє проведення предметних тижнів.

У школі, де навчається моя дочка, з 25 по 30 січня цього року проходила Тиждень російської мови. До цієї тижнямоїй дочці було запропоновано зробити тематичну стінгазету.

Я, як мама, звичайно допомогла дочці-школярці та взяла активну участь у створенні стінгазети.

Інформацію на цю тему переглядали у книгах у своїй домашній бібліотеці та у статтях Інтернету. Зразків стінгазет дуже багатоАле ми вирішили зробити по-своєму. І ось таку тематичну газету ми випустили.

Стінгазету назвали просто -"РОСІЙСЬКА МОВАНазву написали великими літерами, розфарбували яскравими олівцями і обвели за контуром фломастерами.


Матеріал для стінгазети-"Що таке російська мова","Походження російської мови","Висловлювання великих людей про російською мовою", Тематичні малюнки-знайшли в книгах, журналах та Інтернеті. Потім роздрукували і наклеїли на кольорові листи.



Охоче ​​ділимося своїм варіантом оформлення стінгазети до Тижня російської мови та сподіваємосьЩо кому-небудь з читачів матеріал стане в нагоді і буде корисний. Дякую!

Публікації на тему:

Дидактичний матеріал для уроків російської мови у 3–4 класах «Синоніми»Вправи з іменниками – синонімами Вправа № 1 Прочитайте, назвіть слова, вжиті у значенні «дорога». Що спільного.

Сценарій «Пушкініада», присвяченої Дню Матері та відкриття Року Російської мовиЦілі: 1. Узагальнення та закріплення знань про життя та творчість А. С. Пушкіна. 2. Узагальнити та систематизувати знання казок А. С. Пушкіна 3.

Урок російської мови у 3 класі «Зміна іменників за числами»Урок російської Клас: 3 «Д» Вчитель: Тюрюкова Е. М. Підручник: Тема уроку: Зміна іменників за числами Мета: Створити умови.

Конспект уроку російської мови у спеціальній (корекційній) школі «Склад слова»Відкритий урок листа на тему: «Склад слова. Приставка, корінь, суфікс, закінчення» у 7 класі спеціальної (корекційної) школі 8 видів.

Шановні колеги! Представляю вашій увазі вже популярну тематичну (інтерактивну) папку - лепбук! Побачивши варіанти лепбука.

У рамках тематичного тижня«У світі російської мови та культури» в середній групівідбулися різнопланові заходи, присвячені рідному.

Сценарій гри КВК «Пушкініада» до Дня Матері та відкриття року російської мовиХід сценарію на тему: «Пушкініада», присвяченої Дню Матері та відкриття Року Російської мови. Цілі: 1. Узагальнення та закріплення знань.

МІНІВІКТОРИНА ПРО ЖАБУ-КВА КУШКУ

Жабі подобаються слова,

У яких є три літери - КВА.

Назвіть улюблені напої жаби Квакушки.

Які овочі найбільше любить жаба Квакушка?

А яка її улюблена ягода?

Назвіть її улюблену м'ясну страву.

Яка у жаби Квакушки улюблена книжка?

В якому ансамблі дуже любить співати Квакушка?

Назвіть її улюблене місто.

А яка її улюблена країна?

Яку геометричну фігурувіддає перевагу жабі Квакушка?

Чим вона любить малювати?

В якій оселі вона мріє жити?

Яким меблям віддає перевагу жаба Квакушка?

Який її улюблений птах?

Попередній перегляд:

Попередній перегляд:

"АБВГДейка". Інтелектуальна граз української мови з використанням інформаційних ігрових технологій

Цілі і завдання. Закріплювати, розширювати та поглиблювати знання учнів з російської мови, літературному читанню, Розширювати кругозір, спонукати до пізнання нового, виховувати любов до рідної мови, розвивати мислення, пам'ять, уяву.

Устаткування. Таблички у вигляді хмаринок “Казки”, “Загадки”, “Слова”, “Прислів'я”, “Суттєве”, Прочитай-но”, “Дії”, “Пропозиція”, “Ребуси”; предметні картинки – ворона-Каркуша, кораблик; картки із завданнями з зазначених тем; жетони червоного, жовтого або синього кольору, таблички з назвою команд: "Жовті", "Сині", "Червоні"; медалі "Знатоку російської мови"; зведена таблиця балів.

Хід та структура гри

1) Діти розподіляються на команди "Жовті", "Сині", "Червоні" шляхом жеребкування. У кожній команді вибирається речник.

2) Ігрова ситуація: команди дітей вирушають у подорож на острів АБВГДйку. Їх зустрічає ворона - Каркуша і, перелітаючи з однієї хмаринки на іншу, пропонує виконати завдання. Шлях руху з хмарки на хмарку показує стрілку.

3) Кожна хмарка містить по три завдання.

4) Завдання кожної команди визначає колір картки, у якому воно записано.

5) Після озвучення завдань ведучим члени команди радяться. Речник кожної команди оголошує загальне рішення.

Оцінювання. За кожну правильну відповідь команда отримує 5 балів.

ХІД ГРИ

Організаційний момент

На дошці – відповідне оформлення. Учні входять у клас і беруть із загальної коробки за одним жетоном червоного, жовтого чи синього, кольору. Відповідно до кольору жетону кожен учасник гри займає своє місце за ігровим столом, на якому розміщені таблички з назвами команд: "Жовті", "Сині", "Червоні".

Водна частина

1 учень.

Якщо хочеш будувати міст
Спостерігати рух зірок,
Управляти машиною у полі
Або вести машину вгору -
Добре працюй у школі
Добросовісно навчайся.

2 учень.

До школи ходимо ми не дарма,
Без наук аж ніяк не можна!
У життя неписьменним увійдеш
За хвилину пропадеш.
Щоб помилок уникнути,
Розум свій треба розвивати.
А у грі перевірити можна
Просто буде чи складно.

Ведучий. Хлопці, сьогодні зробимо з вами подорож на острів, який має зовсім незвичайну назву: АБВГДйка. Подивіться, хто ж нас зустрічає на цьому незвичайному кістяку?

Діти. Нас зустрічає ворона – Каркуша.

Ведучий. Перед нами багато хмар, кожна з яких відображає свою тему. Перелітаючи з однієї хмаринки на іншу, ворона – Каркуша пропонує вам виконати завдання. Шлях руху від хмаринки до хмаринки вказує стрілка. Які ж теми пропонує згадати Каркуша?

Діти читають назву тем, записаних на хмарах.

Ведучий. Оцінюватиме ваші відповіді чесне та доброзичливе журі.

Подання журі.

Результати заносяться до зведеної таблиці.

Тема

Назва команд

"Жовті"

"Сині"

"Червоні"

Кількість балів

Казки

Загадки

Слова

Прислів'я

Істотне

Прочитай-но

Дії

Пропозиція

Ребуси

Ведучий. Наша подорож починається. Роблячи зупинку на кожній хмаринці, вашій увазі будуть запропоновані завдання, записані на жовтому, синьому та червоному кольорах. Надається час на обговорення. За готовністю відповіді командир піднімає табличку під назвою команди.

Завдання гри

1. КАЗКИ

Завдання. Відгадайте загадку. Про який казковому героїйде мова?

"Жовті"

Столяр Джузеппе – Сизий ніс
Поліно якось до хати приніс.
Він почав щось робити,
Поліно почало говорити.
Хто в тому поліні казав?
Кого Джузеппе робив?(Буратіно)

"Сині"

Скоріше б наблизився вечір
І година довгоочікувана настала.
Щоб мені в золоченій кареті
Поїхати на казковий бал.
Ніхто в палаці не впізнає:
Звідки я, як я звусь.
Але тільки опівночі настане,
До себе на горище я повернуся.(Попелюшка)

"Червоні"

Летіла стріла і влучила в болото,
А в цьому болоті впіймав її хтось.
Хто, розпрощавшись із зеленою шкірою,
Став милою, гарною, гарною?(Царівна жаба)

2. ЗАГАДКИ

Завдання. Відгадайте загадку.

"Жовті"

Сіли на сторінки
Тридцять три сестрички,
Сіли поряд - не мовчать,
Нам загадки кажуть.(Літери)

"Сині"

Довготелесий Тимошка
Біжить вузькою доріжкою.
Його сліди –
Твої праці.(Олівець)

То я в клітку, то в лінійку.
Написати на мене зумій!
Можеш і намалювати.
Що я таке?(Зошит)

3. СЛОВО

Завдання. Складіть кілька нових слів, використовуючи літери, що входять до складу словаПАРОХІД

4. Прислів'я

Завдання. Відновіть прислів'я.

"Жовті"

СПРАВА - ПОТЕХА

Відповідь: СПРАВІ ЧАС - ПОТЕХІ ГОДИННИК.

"Сині"

ЛІС - ДРОВА

"Червоні"

СВІТЛО - тьма

Відповідь: ВЧЕННЯ СВІТЛО, А НЕВЧЕННЯ тьма.

5. ІСТОТНЕ

Завдання. Знайдіть суттєве, яке є суттєвим словом до цього.

"Жовті"

Л Є С

Аркуш, дерева, яблуня, мисливець, чагарник.

Відповідь: ДЕРЕВА.

"Сині"

Р Є К А

Берег, тин, риба, вода, рибалка.

Відповідь: ВОДА.

"Червоні"

Б ІЛЬНИЦА

Сад, лікар, радіо, хворі, приміщення.

Відповідь: Хворі.

6. ПРОЧИТАЙ-КА

Завдання. Прочитайте слова. Знайдіть зайве.

"Жовті"

РАНАКАДШ, ЧАУРК, ТОСИКЧАК, ОРЕВД

Відповідь: Олівець, ручка, пензлик, відро

зайве слово – ВЕДРО.

"Сині"

ЯМЧ, РАБАНАБ, ЯОЛ, ЮАЛ

Відповідь: М'ЯЧ, БАРАБАН, ОЛЯ, ЮЛА.

зайве слово – ОЛЯ.

"Червоні"

ЛЕЙК, ЛІНСТИПЛА, САРКАК, ТЕЄРВ

Відповідь: КЛЕЙ, ПЛАСТИЛІН, ФАРБА,Вітер.

зайве слово - Вітер.

7. ДІЇ

Завдання. Виконайте математичні дії та прочитайте слово.

"Жовті"

ЧЕТ + ІР - ТИР + Т + ВІРТИ =

Відповідь: ЧЕТВЕРТЬ.

"Сині"

КАН + І + КОМ + ВУЛ - ОМ + Ы =

Відповідь: КАНІКУЛИ.

"Червоні"

ПІМ + РІК - ІЧ - М + ЕМЕ + НА

Відповідь: ЗМІНА.

8. ПРОПОЗИЦІЯ Загальне завданнядля всіх команд.

Завдання. Складіть речення з літер цього словаЛІТО.

Наприклад: Люда їла торт одна.

9. РЕБУСИ

Завдання. Розгадайте ребуси.

"Жовті"

Відповідь: ЛАК.

"Сині"

Відповідь: РИБАК.

"Червоні"

Відповідь: КОМАР.

Журі підбиває підсумки гри, оголошує результати.

Ведучий: Вітаю вас, хлопці, з перемогою, яку ви здобули завдяки старанню, працьовитості та бажанню вчитися.

3 учень. Школа – це перший день, розпочатий від букваря.

Літери складуться у слова, цифри у важкі завдання.
Учню – Ура! Ура! Ура! Багато знань та удачі!

Нагородження учасників гри медалями "Знатоку російської мови".

23.59 КБ

Попередній перегляд:

Гра – конкурс з російської мови «Розумники та розумниці» призначений для учнів 5 класу.

Цілі заходу:

1. за допомогою ігри перевірити ступінь оволодіння програмним матеріалом учнями 5-х класів;

2. розвивати пізнавальний інтерес домови;

3. виховувати навичку взаємодії під час гри у групі (команді).

ХІД ГРИ:

Вчитель:

Хлопці, освоїти рідну мову – важка справа. Сподіваюся, що ви не боїтеся труднощів на шляху до знань. Наше змагання допоможе вам знайти багато чудового та таємничого, що ховається за словом російська мова.

Ось почнеться змагання зараз,

Ось уболівальники, а ось журі,

Шлях до перемоги важкий, що не кажи,

Нам довірено з тобою

Провести вдало бій,

Щоб винахідливість та знання перевірити.

Конкурс 1 – Розминка.

Я впевнена, всі ви знаєте багато народних прислів'ївта приказок. Зараз, щоб трохи розім'ятися, ми будемо їх згадувати. (Ведучі зачитують початок прислів'я, а команда має продовжити. За правильну відповідь-1 бал.)

1 Що посієш, … (те й пожнеш).

2 Без праці… (не виймеш і рибку зі ставка).

3 Закінчив справу – … (гуляй сміливо).

4 Вовків боятися – … (у ліс не ходити).

5 З ким поведешся ... (від того і наберешся).

6 Як відгукнеться – … (так і відгукнеться).

7 За двома зайцями поженешся – … (жодного не спіймаєш).

8 Тяжко у навчанні – … (легко у бою)

9 Любиш кататися - …(люби та саночки катати)

10 Вчення – світло, … (а неучення темрява)

Конкурс 2 «Фонетичний»

1. Який розділ науки про мову вивчає його звукову сторону?

2. У імені якого богатиря голосних більше, ніж приголосних?

Ведучий роздає картки із завданням.

(Ілля Муромець, Альоша Попович)

3. Продовжуємо нашу фонетичну розминку.

Команді потрібно знайти слово, у якому є звук [ з ]

(прохання, синій, косьба, слухати, сяяти, синіти)

Відповідь: слухати.

Конкурс 3 "Острів Антиподів".

Ми потрапили на острів Антиподів. Тут мешкають люди, які говорять не так, як ми, а навпаки. Що це означає?

А ось що! Кожне слово вони розуміють із точністю до навпаки. Наприклад, як ви вважаєте, що означає така фраза:З неробством втопиш слона в полі

. Виявляється, що так на острові Антиподів звучить відоме прислів'я:

Без праці не виловиш і рибку зі ставка.

Наші команди зараз займуться перекладом нашою рідною мовою відомих фраз, прислів'їв чи приказок, а може й загадок.

(На картках)

1 команді:

Втрати 1 копійку і не втратиш 1 ворога.

(Не май 100 рублів, а май 100 друзів)

Іде юнак зі світлиці та хвіст під будинком.

(Сидить дівчина у в'язниці, а коса на вулиці.)

2 команда Ненавидиш гуляти пішки, і ненавидь та велосипед штовхати.

(Любиш кататися – люби та саночки возити).

Впав гарбуз, можна виплюнути.

(Висить груша не можна зїсти.)

Конкурс 4 «СЛОВА-ЗМІЙКИ».

1. КОМ, 2-ой команді - СОМ.

Члени команд (один за одним) підходять до дошки записують кожен за словом (іменники - однини, називного відмінка), що починається з останньої літери слова, написаного попереднім учнем. Наприклад: ком-мак-колба…

Через 3 хвилини журі здійснює підрахунок слів. Кожне слово – 1 бал.

На дошці слова: 1-ій команді -КОМ, 2-ой команді - СОМ.

2. Ваше завдання полягає в тому, щоб швидше написати по 5 слів, що починаються з літери, що входить до цього слова.

С - сокіл, сито, сосна, старий, сарай і т.д.

О – хмара, осінь тощо.

В – вилка

А – арфа

Конкурс 5 «ЗБЕРИ СЛОВА».

Зберіть слова, які заховалися в інших словах. За кожне слово 1 бал

1-ій команді. (На картках)

1) Приставка у слові ПІДБІГ, а корінь у слові СНІЖИНКА, суфікс –ЛІСНИК, ОКІНЧАННЯ – УЧНІ (проліски )

2) Корінь у слові – МОЛОДИЙ, суфікс – ПАЛЬЦІ, закінчення – ТРАВИ (молодці)

Другий команді.

1) Приставка у слові ЗАХІД, корінь - МІСТА, суфікс – СТОРІНКА, закінчення – ЗИМА (загородка )

2) Корінь у слові – ДВІРНИК, суфікс – Їдальня, закінчення – ЗЕЛЕНИЙ (дворовий)

Конкурс 6 «Словоосвітній»

1. Від кореня слів так само, як і від дерева, йдуть нові паростки – однокорінні слова. Чиє дерево гіллясте, та команда отримує 2 очки

(Вихідне слово: «говірка»)

2. За 1 хвилину запишіть 10 слів, що складаються з 3 літер.

(Переможець той, хто має більше слів.)
3. Складіть найдовше слово з літер:б а д у р з т к ь а в.

Конкурс 7 «Синтаксичний»

1. Ви повинні правильно написати слова і розставити розділові знаки.

1 команда 1. Мова (до) Києва (до) веде.

2. Мій син (-) льотчик.

3. Я побував у містах (:) Ростові, у Москві, у Києві.

2 команда 1. Добре слово(до) серця (до) йде.

2. Прислів'я (-) народна мудрість.

3. У кошику лежали ягоди (:) Малина, суниця.

2. Складіть пропозицію, виконавши попередні дії:

1. З пропозиції «Стіною стоять жовті колоски пшениці» візьміть визначення.

2. Додайте відповідне з пропозиції «Листя падають».

3. З пропозиції «Пушкін дуже любив осінь» візьміть додаток.

4. Додайте обставину з пропозиції «Осінь щедро обдаровує фарбою ліси».

5. Додайте присудок з пропозиції «Весна вислала на лузі різнокольоровий килим».

6. З пропозиції «Куди ведете нас, дороги?» візьміть іменник, який є зверненням.

Конкурс 6 «Бліц-опитування»

Команди по черзі відповідають на запитання (за кожну правильну відповідь – 1)

1. Частина мови, що означає предмет (Іменник)

2. Слово "білий" по відношенню до слова "чорний" (Антоніми)

3. Він буває між коренем і закінченням у слові (Суфікс)

4. Невизначена форма дієслова. (Інфінітив )

5. Зміна дієслова за особами та числами. (Відмінювання )

6. Частина слова без закінчення. (Основа )

7. Член пропозиції, відповідальний питання, який? чий? (Визначення)

8. Пропозиція із двома граматичними основами. (Складне)

9. Розділ російської мови, що вивчає звуки та літери. (Фонетика)

10. Скільки літер у російському алфавіті? ( 33 )

Запитання для вболівальників

Поки команди виконують завдання, у вболівальників з'явилася нагода допомогти своїй команді. Пропонуємо вам відповісти на кілька запитань:

· Як правильно сказати?

У риб немає зуба.

У риб немає зубів.

У риб немає зубів.

Відповідь: У риб є зуби.

· Який рядок не може прочитати жоден вчений?

Відповідь: Рядок, прошитий на швейній машині.

· У назві якого дня тижня є подвійна згодна?

Відповідь: Субота

· Який відмінок іменників ніколи не вживається з приводом?

Відповідь: Називний відмінок

Яку частину слова можна знайти в землі?(Корінь.)

Яким членом пропозиції є звернення? (Звернення не є членом речення.)

Чи може у слові бути сто однакових букв (стіл, стогін…)

Підбиття підсумків

Гра – вікторина «Розумники та розумниці» (9 клас)

Мета: продовжити знайомство з російською національною культурою та історією; навчитися бачити красу та різноманітність російської національної культури.

Завдання: розширити знання про російську історію культури; виховувати любов до рідній країні, до її історії, рідної мови та рідної літератури.

Обладнання: три ігрові доріжки: червона, жовта, зелена, кожна доріжка поділена на рівні та сектори; квитки з номерами запитань.

Учасники гри відповідають на питання, що випали самостійно, або вдаються до допомоги аудиторії.

Відповіді оцінюються за рівнями та секторами. Гравці, які правильно відповіли на питання одного рівня, проходять у наступний, Ті, хто відповів неправильно або дав неточну відповідь, відходять на один рівень або сектор. Для гравців, які вийшли у фінал, проводиться фінальна гра. Можна також провести гру для тих, хто зійшов з доріжок.

Завдання 1 рівня.

1.Що таке «серм'яга»?

(Так називалося нефарбоване сукно і каптан, пошитий з нього)

2. Що таке «арм'як»?

(За старих часів у селян каптан з товстого сукна. Армяком називали також грубу вовняну тканину, з якої шили мішки для артилерійських снарядів)

3. Що таке «розжолобка»?

(Давньоруська мідна чаша з носиком, з якої пили мед та інші напої)

4. Що таке «комора»?

(Будова для зберігання зерна, борошна, запасів, а також товарів)

5. Що таке «аршин»?

(Російська міра довжини, що дорівнює 0,71 м)

6. Що таке «бадья»?

(Широке низьке відро)

7. Що таке «Домобуд»?

(Твір російської літератури ХV1 ст, зведення життєвих правил і настанов. Захищав принципи патріархального побуту та деспотичної влади глави сім'ї)

8. Що таке «ярмо»?

(Дерев'яний хомут для упряжки робочої рогатої худоби)

Завдання 2 рівня.

1.Звідки до нас прийшло крилатий вислів"Перекувати мечі на оралі", і що воно означає?

(Біблійний вислів із книги пророка Ісаї, який передбачив, що настане час, коли народи «перекують мечі на орала і списи на серпи; не підніме народ на народ меча, і не будуть більше вчитися воювати».) У цих словах відобразилася мрія людей про світ на землі)

2.Кому належить афоризм: «Звичай – деспот для людей»?

(А.С.Пушкін. «Євгеній Онєгін»)

3. Як пов'язані слова «мошна» і «шахрайство»?

(Мошна – гаманець, сумка. Шахрайство – жити крадіжкою, красти цей гаманець, сумку)

4. У сучасному молодіжному жаргоні популярне слівце «кльовий». Чи було таке слово в староросійській мові, якщо так, що воно означало?

(У Рязанській, Тамбовській, Тверській, Володимирській губерніях слово «кльовий» вживалося у значенні - добротний, гарний, добрий, вигідний)

5.Згадаймо пушкінські рядки:

Тетяна то зітхне, то охне;

Лист тремтить у її руці;

Облатка рожева сохне

Запаленою мовою

Що таке «оплатка»?

(За часів Пушкіна листи заклеювали облаткою – борошняним, клейовим чи паперовим на клею кружком)

6.Кому з російських художників належить картина «Оленка»?

а) А.К.Саврасов

б)І.І.Левітан

в) В.М.Васнєцов (правильна відповідь)

7.Хто є родоначальником російської класичної музики?

а)М.П.Мусоргський

б)П.І.Чайковський

в) М.І.Глінка (правильна відповідь)

г)А.А.Аляб'єв

Завдання 3 рівня.

1.Назвіть російське прислів'я, аналогічне фінському: «Той не заблукав, хто запитує».

("Язик до Києва доведе")

2.Все ви знаєте назву великої російської річки Урал. З нею пов'язано історична подіяале річка носила на той час інше ім'я. Як називалася річка на той час і яка подія сталася на її берегах?

(Імператриця Катерина друга наказала перейменувати річку Яїк на річку Урал, щоб навіть її назва не згадувала про яєцький бунт Омеляна Пугачова)

3.Все знають, що ходячий вираз «зарубати на носі» означає – «запам'ятати міцно – міцно, раз і назавжди». А звідки пішов цей вислів? Чому ми так говоримо?

(Слово «ніс» у давнину означало пам'ятну дощечку, бирку для записів. Неписьменні люди завжди носили їх із собою і на них зарубками робили різні нотатки)

Завдання для фіналістів.

1. Віднесіть одне з цих висловлювань до прислів'я, а інше до приказки і поясніть, чому ви це зробили:

«Заблукав у трьох соснах» - приказка (зворотний промови, немає закінченого судження, лише його)

«Що посієш, те й пожнеш» - прислів'я (закінчене судження, містить вчення)

2.Які з перерахованих продуктів є споконвічно вітчизняними, а які – запозиченими: картопля, помідори, насіння, чай, олія, хліб, яблука, молоко, кава, мед?

(Вітчизняні: олія, хліб, молоко, яблука, мед)

(Запозичені: картопля (Півден. Америка), помідори (Колумбія, Бразилія), чай (Китай, Японія, Монголія), насіння (Америка)

3.До якого виду декоративно – прикладного мистецтва належать керамічне чи глиняне виріб?

(Гончарне мистецтво)

Питання для ігрових доріжок, що зійшли.

Хто більше назве російських народних пісень?

Хто більше відгадає російські загадки?

Визначається переможець.

Завершальний етап.

Підбиваються підсумки гри – вікторини, розумникам та розумницям вручаються призи; відзначаються активні учасники із глядачів.

«ПОДОРОЖ ПО КРАЇНІ МОВИЗНАННЯ». Інтелектуальна гра з російської мови для 4 класу (фінал)


Слово ведучого : Сьогодні ми вас запрошуємо до країни мовознавства Тільки справжні знавці мови, якими ви є, можуть вирушати в цю нелегку подорож. У дорозі вам знадобляться ваші знання, кмітливість та взаємна підтримка. До подорожі готові всі? Тоді в дорогу! Всім щасливої ​​дороги.

Перед нами карта країни Мова. Та перше що зустрічається на нашому шляху цеострів Лексики . Що вивчать лексику? Це розділ російської, який вивчає значення слів. Що таке синоніми, антоніми, омоніми? Чи знаєте ви, які слова називають омофоніми. Це слова, які збігаються за вимовою, але відрізняються написанням і змістом.

Отже, перше завдання : У запропонованому тексті вам треба вибрати з пар слів, записаних у дужках, треба вибрати правильне, а зайве закреслити

Влітку я відпочиваю у селі у бабусі. Якось місцевий (сторожив /старожил ) дід Кузьма повів нас на далеку (вітряну /вітряний) млин. Ми (ішли / шефствували) за ним гуськом, тому що стежка була вузькою. Шлях виявився довгим, тож ми вирішили зробити привал. Онук діда Кузьми (порушив /приступив ) до розпалювання багаття, але не врахував силу вітру та (опік /опік ) собі руку. Нам довелося повертатися (на зад /назад ).

Наступні кілька днів я активно допомагав бабусі по господарству: ходив на.ставок ) за водою, заповнював (бічок /бачок ) для поливання та прання, (розряджав /розріджав ) огіркову розсаду та (луг /цибуля ). Так клопітно, що навіть (посидіти /посидіти ) Було колись. Бабуся мене похвалила, сказала, що селянський (праця / трут) допоможе мені (розвіватися /розвиватися) фізично.

Журі підбиває підсумки.

Наша подорож продовжується. Ми пливемо з вами поморю Морфології . Що вивчає цей розділ російської? Правильно, морфологія – розділ мовознавства, який вивчає угруповання слів частинами мови. Згадаймо деякі з них:

Я є найважливішою частиною мови.

Давно живу я в цьому світі,

Даю назви предметам.(іменник)

Визначаю я предмети,

вони зі мною дуже помітні.

Я прикрашаю вашу промову,

Мене вам треба знати, берегти!(прикметник)

Цікава частина мови

У російській мові живе.

Хто що робить, розповість:

Чортить, пише, чи співає,

Він обличчя має, час, вигляд, заставу та спосіб.

Нам з тобою він служить,

З іншими частинами мови дружить.(дієслово)

А тепер завдання: а) Розгадайте кросворд, у якому сховався займенник.

1. тибетський бик

2. англійська міра довжини

3. вітрильне судно

4. листяне дерево

5. Фрукт

6. великий ринок

7. хижий птах

8. тварина

9. напівдорогоцінний камінь

10. заглиблення у землі

11. коротка шлюпка

Відповіді: (як, ярд, яхта, ясен, яблуко, ярмарок, яструб, ягуар, яшма, яма, ял)

б) Море Морфології велике і поки ми пливемо, ще одне завдання: Перед вами казка Людмили Петрушевської «Пуськи биті», ваше завдання визначити та підписати над кожним словом частину мови.

Сяпала Калуша по напушці і зав'язала пляшку. І волає: «Калушата, калушаточки!

Бутявка!»Калушата присяпали і пляшку стукали. І подудонилися. А Калуша

волить: «Оєї, оїє! Бутявка незграбна!» Калушата бутявку відчули. Бутявка

затремтіла, спіткнулась і всіпала з гармати. А Калуша волить» «Бутявок

не тремтять. Бутявки дюбі та зюмо-зюмо некузяві. Від пляшок дудоняться». А

бутявка волить за напушкою: «Калушата подудонілісь! Калушата подудонилися!

Зюмо незграбні! Пушки биті!»

Журі підбиває підсумки.

Продовжуємо наш шлях. Наші кораблі зайшли взатока Синтаксису. Синтаксис і пунктуація розділи російської вивчають зміст і структуру речення, поєднання слів у реченні та постановку розділових знаків.

А ось і завдання:

а) у цій пропозиції підкресліть члени пропозиції:

сонячне світлошироким потоком бив у каламутно-зелені шибки вікон, стлав у хаті золоті половики і, зачіпаючи краї дзеркала, грав на стелі зайчиком.

б) Гра «ТАК – НІ»(Склади сузір'я)

  1. Якщо наприкінці пропозиції стоїть знак питання, то пропозиція по інтонації – оклику.
  2. Якщо пряма мова стоїть перед словами автора, то між ними ставиться двокрапка.
  3. Між однорідними членами речення завжди ставиться кома.
  4. Однорідні членипропозиції пов'язані у реченні лише з допомогою спілок.
  5. Пряма мова завжди пишеться в лапках і з великої літери.
  6. Між частинами складної пропозиціїзавжди ставиться кома.
  7. Наприкінці спонукальної пропозиції ставиться знак оклику.
  8. Слова автора після прямого мовлення пишуться з великої літери.

ТАК

НІ

Журі підбиває підсумки.

Ми причалюємо допівострову Фонетики.Фонетика – це звуки мови, наголоси та склади. На цьому острові живе бабуся Загадушка і вона залишила вам лист, у якому є загадки. Відгадайте їх, запишіть відповіді та кількість літер та звуків у словах-відгадках.

Закрутиться на гострій ніжці,

Гудить, ніби жучок.

Захоче - стрибати пройде трошки,

Захоче – ляже на діжку.

(Юла – 3 літери, 4 звуки)

Чи не баранець і не кіт,

Носить шубу цілий рік.

Шуба сіра – для літа,

Для зими – іншого кольору.

(заєць – 4 літери, 4 звуки)

Льється річка – ми лежимо.

Лід на річці – ми біжимо.

(Ковзани - 6 букв, 5 звуків)

Її завжди в лісі знайдеш –

Ходімо гуляти і зустрінемо.

Стоїть колюча, як їжак,

Взимку в літній сукні.

(ялина – 3 літери, 3 звуки)

Ще одне завдання:У цих фразах порахуйте, скільки разів зустрінуться звуки:

Журі підбиває підсумки.

Ми йдемо стежкою, яка привела нас уліс Орфографії . У перекладі з грецької мови– правильно пишу, тобто орфографія – це система правил, які встановлюють єдине написання слів, їх форм та поєднань. Отже, до вашої уваги надаєтьсяорфографічний диктант. Кожній команді пропонується таблиця, де записані орфограммы. Ваше завдання полягає в тому, щоб записати слова-відгадки у відповідні стовпчики. А ось і загадки:

Мене чекають не дочекаться,

А як побачать – розбіжаться.

Дощ

Ти звідки, ти звідки

Прилетів до нас, червоногрудий?

Облетів я весь Сибір.

Як звати мене?

Снігур

Є, хлопці, у мене

Два срібні коні.

Їжджу відразу на обох,

Що за коні в мене?

Ковзани

Стукають, бренчать, крутяться,

Нікого не бояться.

Вважають весь свій вік,

А чи не людина?

Годинник

Під гору – коняшки,

У гору – дерева.

Лижі

Горить стовп, а диму немає.

Свічка

Домовита господиня

Полетіла над лужком

Поклопоче над квіткою,

Він поділиться медком.

Бджола

По морю йде, йде,

А до берега дійде

Тут і пропаде

Хвиля

У лісі біля пня метушня, біганина.

Народ робітник весь день клопочеться,

Собі місто будує

Мурахи

Я велетень: он ту величезну

Багатопудову плиту

Я, неначе плитку шоколадну,

Вмить піднімаю у висоту.

І якщо я могутньою лапою

Слона чи верблюда схоплю,

Я їх обох буду радий

Підняти як маленьких кошенят.

Підйомний кран

Плеще тепла вода

У берегах із чавуну,

Відгадайте, згадайте:

Що за море у кімнаті?

Ванна (басейн)

Коли лежу я на спині,

Нема ніякої користі в мені.

Але притули мене до стіни,

Знайдеться одразу справа мені.Правопис ненаголошеної голосної докорінно слова

Снігур, ковзани, свічка, бджола, хвиля

Правопис Ь – показник м'якості приголосного

Дощ, ковзани, сніговик

Правопис парних приголосних на кінці та в середині слів

Дощ, човен, подушка, очерет

Правопис розділових Ъ та Ь

Мурашки, підйомний кран.

Правопис невимовних приголосних

Сходи, сонце

Правопис подвоєних приголосних

Ванна (басейн)

Правопис голосних після шиплячих

Годинник, свічка, лижі

Правопис Ь на кінці іменників після шиплячих.

Ніч, очерет

Журі підбиває підсумки.

Остання перешкода на нашому шляху: перед нами встаютьгори Морфеміки – це розділ мови, що вивчає склад слова та словотвору. На цих горах ростуть дивовижні квіти: у серединках є коріння слів, на синіх пелюстках – приставки, а на червоних – суфікси. Ваше завдання полягає в тому, щоб за 1 хвилину скласти та записати якнайбільше слів (можна додавати закінчення).

на ви

іц

при

хід

земл

ушк

по від

у в

дуб

риб

шукай

за об

перед

біг

дід

ок

під від

нік

ів

до

Друзі! Наша подорож закінчена. Ви намагалися, як могли. Кожна команда досягла своєї вершини знань. Але хто ж виявився трохи попереду, нам розповість журі.

Журі підбиває підсумки. Оголошується команда-переможниця.

3.Хто гладок від того, що поїв і на бік? а) клоп; б) вовк; в) ведмідь; г) кіт.

4. З якою ягодою порівнюють дуже хороше, вільне життя а) суниця; б) малина; в) вишня; г) агрус.

2-й рівень

1. Яка рослина існує? а) Петька -і- ВасильІванович; б) Том-і-Джеррі; в) Саша-і - Маша; г) Іван-так - Мар'я

2. Які береги зазвичай бувають біля молочних рік? а) сирні; б) сметанні; в) кисільні; г) олійні.

3. Який зайчик скакав під ялинкою? а) біленький; б) невеликий; в) сіренький; г) шоколадний.

4. Якої породи вівчарок немає? а) шотландська; б) німецька; в) кавказька; г) антарктична.

3-й рівень

1. Яка хижа риба стала героїнею російської народної казки? а) акула; б) щука; в) пірання; г) сом.

2. Яке молоко ніхто не пив? а) коров'яче; б) кокосове; в) козяче; г) пташина.

3. Кого у казках називають Топтигін? а) кабана; б) лося; в) ведмедя; г) пінгвіна.

4. Яка мавпа існує? а) мамуїн; б) бабуїн; в) папуїн; г) дідуїн.

4-й рівень

1. На чому дає новини сорока? а) на лапах; б) на блюдечку; в) на хвості; г) на крилах.

2. Від чого яблуко падає недалеко? а) від яблуні; б) від будинку; в) від огорожі; г) від груші.

3. Два яких гуски жили у бабусі? а) добрих; б) веселих; в) здорових; г) заморських;

4. Яка берізка стояла в полі? а) висока; б) зелена; в) струнка. г) кучерява.

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Слово

Мовчать гробниці, мумії та кістки, -

Лише слову життя дане;

З давньої темряви, на світовому цвинтарі

Звучать лише Письмена.

І немає в нас іншого надбання!

Вмійте ж берегти

Хоч у міру сил у дні злоби та страждання

Наш дар безсмертний – мова.

Іван Олексійович Бунін

З історії російської мови

Довгий час на Русі існувала особлива мовна ситуація, де книжковою мовою була церковнослов'янська (старослов'янська), а розмовною - східнослов'янські діалекти.

Геніальний російський вчений Михайло Васильович Ломоносов у XVIII столітті створив «Російську граматику», в якій заклав основи національно-російської літературної мови шляхом злиття книжкової слов'янської з простонародною, тобто з живою розмовною мовою. Великий російський поет Олександр Сергійович Пушкін повністю здійснив те, що почав Ломоносов - створив могутню російську літературна мовагідний великого народу.

Краса створеної ним мови поєднується з повною природністю та шляхетною простотою.

Цікава рубрика

Відновіть прислів'я.

1. У семи няньок кулаками не махають. (У семи няньок дитя без ока)

2. Маленька рибка краще за нових двох. (Маленька рибка краще за великого таргана)

3. Після бійки дитя без ока. (Після бійки кулаками не махають)

4. Старий друг кращий за великого таргана. (Старий друг краще нових двох)

5. Не лізь у вовки, коли робити нічого. (Не лізь у вовки, коли хвіст тьолкін)

6. Два чоботи пари, та обидва у воду впали. (Два чоботи пара, і обидва на ліву ногу)

7. Нудний день до вечора, коли хвіст тьолкін. (Скучений день до вечора, коли робити нічого)

8. Тримався Авоська за Небоську, і обидва на ліву ногу. (Тримався Авоська за Небоську, та обидва у воду впали)

Вияви ерудицію

1. Який місяць у казці «Дванадцять місяців» подарував проліски головній героїні?

б) квітень; +

2. Що означає «бити байдики»?

а) Голодати;

б) запам'ятати;

в) засумувати;

г) ледарити. +

3. У Федірки - свої...

а) відмовки; +

б) приказки;

в) приказки;

г) потішки.

4. Чи у всіх цих словах стоїть м'який розділовий знак?

а) Рушниця; в) Кузьма;

б) ланки; г) Дар'я.

5. Що таке «лукомор'я»?

а) Ручний кошик;

б) розкішний бенкет;

в) затока біля моря;

г) некваплива людина.

6. Яке слово неправильно перенесли?

а) Школяр;

б) керманичі;

в) май-ка;

г) горобець-і. +

7. Продовжіть рядки С. Маршака « Сірий Вовку густому лісі зустрів руду...»

а) корову;

г) собаку.

8. Продовжіть прислів'я «Повторення – мати...»

а) муки;

в) терпіння;

г) навчання. +

9. Як називається японське мистецтво складати різні фігурки з паперу?

а) Ікебана;

б) ханаяги;

в) орігамі; +

г) цунамі.

10. Скільки на Земній кулі різних мов?

а) Понад 2500; +

б) понад 3500;

в) понад 5000;

г) понад 10000.

11. Скільки у світі алфавітів?

12. Зберіть по порядку.

а) Телефон у нас висить,

б) Телефон не дістаю,

в) На шкарпетки я встаю,

г) Телефон весь день дзвонить.

Відповідь: а, г, в, б.

13. Перетворіть "гай" на "парк", змінюючи в словах по 1 літері.

14. Якою частиною слова є "а" у слові "зробив"?

а) Коренем;

б) приставкою;

в) суфіксом; +

г) закінченням.

15. Яка голосна не вимовляється як два звуки?

16. Яке слово не є приводом?

17. Якою частиною мови є слово «навколо»?

а) Іменником;

б) прийменником; +

в) прикметником;

г) дієсловом.

18. Назвіть частину мови.

Визначаю предмети.

Вони зі мною дуже помітні.

Я прикрашаю вашу промову,

Мене вам треба знати, берегти.

а) Прикметник; +

б) іменник;

в) числівник;

г) дієслово.

19. На які питання відповідають іменники давального відмінка?

а кого? що?

б) ким? чим?

в) про кого? про що?

г) кому? чому? +

20. Утворіть нове слово

кіт (струм), тіло (літо), шпала (локшина), тканини (нитка), каре (річка), лисиця (сила), сіль (лось), шлюб (краб), сон (ніс)

21. Які фігури зайві та чому?

Відповідь: зайві трикутники, тому що в інших однакових фігурах написані антоніми, а в трикутниках – ні.

Дитячі вірші хоку учнів 3 класу школи «Розвиток»

Які ж чарівні метелики!

Вони так гарно пурхають небом.

Вони схожі на квіти.

(Світла Нікуліна)

Хмари – натхненні тварини.

Хмари – це чудо небесне,

Створене природою.

(Олег Кобильників)

Осінь – це коли жовтіють

І опадає листя.

(Ксюша Миронова)

Природа своїми фарбами

Малює небо, землю.

Природа така бешкетна.

(Рома Асютін)

Дерева – такі цікаві рослини.

Гілки у них схожі на руки,

А самі вони схожі на людей.

(Ігор Грінін)

Лінгвокраїнознавчий кросворд

(Російські прислів'я, приказки та крилаті вирази)

По горизонталі:

5. Бідність не... . (Порок)

6. Мелі, ..., твій тиждень. (Емеля)

9. Якби лисиця не приспіла, то б... вовка з'їла. (Вівця)

11. Мовчання – … згоди. (Знак).

12. Старість не... . (Радість)

13. А... просто відкривався. (Ларчик)

15. Лиха біда - ... . (Початок)

16. Новий... чисто мете. (Веник)

18. Не всі коту масляна, буває і великий.... (Пост)

19. Чув... та не знає, де він. (Дзвін)

21. ... рибалки бачить здалеку. (Рибалка)

24. Шумимо, ..., шумимо. (Братець)

25. Близький.. та не вкусиш. (Лікоть)

26. Не дорогий ..., дорога любов. (Подарунок)

28. На... і колір товаришів немає. (Смак)

30. Перемелиться, ... буде. (Борошно)

31. ... не мого роману. (Грою)

32. Бережи... змолоду. (Честь)

По вертикалі:

1. ... дорожче за гроші. (Договір)

2. Знайшла коса на... . (Камінь)

3. Коси... поки що роса. (Коса)

4. Хто старе згадає, тому... он. (Г; паз)

7. На ловця і... біжить. (Звір)

8. Чужий... скоро приїдається. (Калач)

10. Один у полі не... . (Воїн)

14. Не плюй у..., знадобиться води напитися. (Колодязь)

15. ... на столі, а пересол на спині. (Недосол)

16. Собака гавкає – … носить. (Вітер.

17. Терпи, ...., отаманом будеш. (Козак)

20. На злодії... горить. (шапка)

22. Людина людині - друг, товариш та... . (Брат)

23. Дорога... до обіду. (Ложка)

26. Не було у баби клопоту, так купила .... (Порося)

27. Зри в... . (Корінь)

29. ... не без добрих людей. (Світло)

30. Дитя не плаче, ... не розуміє. (Мати)

Російську мову у школі можна, мабуть, віднести до одним із найважливіших предметів, незнання якого може накласти серйозний відбиток на подальше життялюдини. Але як підняти інтерес дітей до нього? Як полегшити сприйняття таких важких та заплутаних на перший погляд правил? У цьому допоможе регулярний випуск російської мови. Цікаві фактиЗабавні історії походження слів, "ляпи" з творів - все це прийде на допомогу і зробить російську мову для учнів по-справжньому рідною.

Про що може розповісти стінгазета

Шкільна стінгазета, присвячена російській мові, має стати не просто викладом фактів, а обов'язково і способом спілкування. Нехай учні ставлять питання, залишаючи їх у спеціальній кишеньці, приносять свої нотатки (можна запровадити якесь заохочення за таку активність) та беруть участь у конкурсах.

  • Чи знаєте ви, що в російській мові є одухотворені іменники середнього роду: «дитя», «тварина» та «чудовисько»?
  • Єдине повне прикметник у російській мові, що має один склад – це слово «злий».
  • Дієслово «вийняти» - єдине в нашій мові слово, що не має кореня. Вважається, що він тут нульовий і чергується з ним (вийняти - виймати).

«Будь-якого іноземця, який стверджує, що він досконало знає російську мову, можна протестувати. Запропонуйте йому перекласти таку пропозицію (цікаво, а самі ви зрозумієте, про що в ній йдеться?): «Косив косою косою косою». І якщо іноземець у результаті видасть щось на кшталт: «Зрізала траву людина з кривим інструментом», то її справді можна зарахувати до знавців «великого й могутнього».

Але наприкінці цих нотаток не забудьте запитати: «А чи знаєте ви такі цікаві факти?» Це підштовхне інтерес дітей до читання та створить початок спілкування.

Інформація, про яку може розповісти стінгазета

Шкільна стінгазета може стати зборами дивовижних фактів. Як, наприклад, ці:

  • усі непристойні слова до 14 ст. на Русі іменувалися «безглуздими дієсловами»;
  • у російській мові є слово, що складається з 46 літер - «тисяча дев'ятсот вісімдесятидев'ятиміліметровий», а найдовший привід і одночасно найдовший союз - це слово «відповідно», що складається з 14 літер;
  • а слово «темрява» раніше було чисельним, що позначає найбільшу з відомих кількість – 10 тисяч.

Не менш цікавими будуть і відомості для рубрики «Цікава російська мова» про іменники з «випадаючими» голосними. Якщо схиляти такі слова, як воша, день, лев, лоб, брехня, пень, рів, жито, сон, шов тощо, то в їхньому корінні не залишиться жодного голосного. Оскільки перераховані в повному обсязі слова, можна запропонувати читачам доповнити цей список.

Дивовижна літера "Коммерсант"

Історія двадцять восьмої літери російського алфавіту «ъ» складна і заплутана і теж може стати темою одного з випусків газети.

За старих часів вона позначала якийсь дуже короткий про який досі сперечаються лінгвісти. Пізніше, приблизно з середини 12 ст, нею користувалися для того, щоб розбивати слова на склади, а рядок - на окремі слова, до того часу, доки відбувся повсюдний перехід до застосування прогалин (къбогомъизбранномуцарю).

Але навіть після того, як між слів з'явилися прогалини, у церковнослов'янській писемності так і залишилося правило: «ъ» - літера, що означає кінець слова. Тобто кожне слово в російській мові могло раніше закінчуватися тільки на голосну, й, ь або '(ломбард', адрес', гастроном'). Уявляєте, на написання цього абсолютно непотрібного знака йшло до 4% обсягу тексту!

Тепер, у результаті реформи російського правопису, проведеної 1917-1918 рр., з'явилося нове правило: невимовна «ъ» - літера, що вживається лише як розділовий знакміж приголосним та голосним. Її можна виявити на стику приставки і кореня (з'їзд, обійняти, в'їдливий і т. п.) або для позначення йотованого вимови голосних (ін'єкція, ад'ютант та ін).

Але, звичайно, це далеко не все, що можна розповісти про твердий знак.

Поговоримо про супплетиви

Цікаві факти про російську мову для стінгазети не обов'язково збирати «з миру по нитці». Адже навіть цілком наукове явище в галузі лінгвістики може виявитися для рядового читача дивовижним і цікавим. Наприклад, супплетиви.

Кожен із носіїв мови може легко утворити від будь-якої:

  • писати - писав,
  • читати - читав,
  • робити - робив,
  • співати - співав,
  • йти – … йшов.

Ось ця «дивна» невідповідність між коренем початкової та похідної форми і називається супплетивом. Такі ж явища зустрічаються при утворенні порівняльного ступеня деяких прикметників:

  • смішний - смішніше,
  • розумний - розумніший,
  • теплий - тепліше,
  • хороший – … краще чи поганий – … гірше.

Те саме можна зустріти і в іменників, наприклад, у слова «людина» (його множина - «люди», утворилося від іншого кореня), у займенника «я» (його непрямі відмінки"Мене", "Мені" і т. д. теж мають інший корінь).

Як хуліган з'явився у Росії

Шкільна стінгазета на тему: «Російська мова та її історія» може з успіхом розміщувати цікаві факти і про походження деяких слів. Ось приклад невеликої замітки про те, як у російській мові з'явилося слово «хуліган».

Ні для кого не секрет, що хуліганом називають людину, що дозволяє собі безчинства і не поважає закон, але те, що це слово раніше було англійським прізвищем, напевно, мало кому відомо.

Так-так, на рубежі 18 та 19 ст. в Англії, в місті Саусворк, проживала найнеприємніша сімейка, яка займалася бандитизмом і грабежами. Усі вони носили одне прізвище – Халіган. І незабаром сумно уславилися на всю Англію. А про главу цього розбійницького клану, Патріка Халігана, було навіть складено насмішкувату пісеньку, що згодом стала популярною у всій Європі. На Халіганов малювали карикатури, писали пародії, та його прізвище поступово стало ім'ям загальним, причому у Англії, а й у Росії, де, щоправда, дещо видозмінилася.

Суперечності в тому самому слові

Цікаві факти про російську мову для стінгазети можна підбирати у величезній кількості. Школярам напевно буде цікаво дізнатися і про таке дивовижне явище розвитку нашої мови як енантіосемія - поляризація значення одного слова. Тобто, в одній лексичній одиниці значення можуть суперечити, протиставлятися один одному. Судіть самі – відоме слово «безцінний» криє в собі відразу два поняття:

1) щось, що не має жодної ціни;

2) щось, що має дуже високу ціну.

А що має на увазі людина, яка каже: «Я прослухав лекцію»? Те, що він уважно вислухав її чи навпаки, що він нічого так і не почув? Дієслово «прослухати», як бачите, антонім сам собі.

Як виникала енантіосемія

Цікаві факти про російську мову для стінгазети можуть включити історію виникнення цього явища.

Лінгвісти пояснюють його застосуванням слова у різних сферах, наприклад у та в книжковій мові. Щось подібне сталося зі словом «лихий». Якщо в давньоруських манускриптах воно мало лише одне значення: «погана, погана» (хвацька людина), то в просторіччі «хвацька» стала ще й «сміливою, завзятою» (хвацький воїн).

Вся справа в тому, що в давнину як про лихих людей говорили найчастіше про розбійників, здатних на сміливі, ризиковані та безшабашні вчинки. Звідси і почало нове, протилежне значення стародавнього слова.

Російська мова багата на приклади енантіосемії слів. Можна згадати з них такі: позичити (позичити - дати в борг) або напевно (напевно, точно - можливо, не точно).

Факти про те, як розвивалася велика російська мова, стінгазета може подавати і у вигляді коротких нотаток, і як науково-популярні статті.

Газета, про яку йшлося у статті, має стати і захоплюючим читанням, і підштовхує до роздумів, для дітей різного віку. Цікаві факти про російську мову для стінгазети можна в велику кількістьзнайти у ЗМІ, особливо зараз, коли інтерес до рідної мови піднявся на більш високий рівень.

Але ще раз хочеться нагадати, що така газета – це не просто інформативне видання, а й місце для спілкування. Тільки так інтерес із суто споглядального стане чимось реальнішим, що призводить до захоплення предметом, а може, й до розкриття таланту письменника, поета чи художника. Успіхів!

Всім, усім, усім, і великим, і маленьким привіт! Мене звуть Євгенія Климкович, і я рада вітати вас на сторінках блогу «ШколаЛа»! Сьогодні вирішила дати ненадовго спокій «літні» теми і розмістити статтю в рубриці «плакати для школи». Навчальний рікще не скоро, але, все-таки, він коли-небудь почнеться, і ця стаття може вам знадобитися.

Без зайвої скромності скажу, що за плакатами ми є справжніми фахівцями. Вони у нас виходять красиві, цікаві та трохи інтерактивні. Тобто їх можна не просто розглядати і читати, з ними і пограти можна! Про плакат для тижня математики я вам уже розповідала. А сьогодні покажу плакат на тему російської мови. Ми його зробили, коли моя дочка Олександра навчалася у 1 класі. Але думаю, що і для 2 класу він цілком підійде. А для тижня російської такий плакатик взагалі те, що треба!

Називається він «Увага! Літери!» і виглядає так.

Виконаний на цілому аркуші ватману. Малювали олівцями та фломастерами. Краєм замість рамки ми вирішили намалювати друковані літери. Вони йдуть один за одним, як в алфавіті. Такі ж літери розділяють різні зони плаката. А зон загалом вийшло п'ять. Нині докладніше про кожну з них.

Зона 1. Називається «Сищик».

У жовтому прямокутнику написано:

"Увага! Терміново потрібен детектив для пошуку алфавіту в цій кімнаті»

На малюнку зображено кімнату, на перший погляд звичайну, але в цій кімнаті сховалися літери алфавіту. Ось їх і треба знайти! Наприклад, літера "о" - це дзеркало. Одне з крісел біля столика - це '. А пилосос підозріло схожий на «и») Кімнату ми вигадували самі. Дуже цікавий процес, особливо для доньки, яка думала, куди яку букву заховати можна.

Зона 2. Називається «Чарівник» (вона ліворуч на картинці) та зона 3, під назвою «Знайка».

У зоні 2 намальований маленький чарівник, а жовтому прямокутнику написано:

"Увага! Терміново потрібен чарівник для перетворення двох маленьких слів на одне велике»

Завдання – із двох слів скласти одне. Для того щоб дітям було зрозуміло, наведено приклад.

У зоні 3 намальований Знайка і є наступний напис:

"Увага! Терміново потрібний Знайка для розгадування складних загадок»

На фото загадки погано видно. Тому не полінувалася винести їх для вас на окремі зображення (разом із підказками та правильними відповідями).

Загадка №1.

Загадка №2.

Загадка №3.

Зона 4. "Поліцейський". З цією зоною довелося повозитися)

"Увага! Терміново потрібен поліцейський для наведення ладу в словах»

Зверніть увагу, зліва від фігури поліцейського слова:

  • іпнесьла;
  • атсомак;
  • їзда;
  • лошка.

«Що це за слова такі? Немає таких слів! — скажете ви і будете праві. Просто літери у цих словах переставлені. Літери не написані на ватмані. Вони написані на маленьких картках, які мають рамочки різного кольору, щоб не переплутати з якогось слова, яка літера. І ці картки вставляються у прозорі кишеньки. Їх можна виймати та міняти місцями.

Кишеньки я зробила з обкладинок для підручників. Просто вирізала смужки завширшки 4,5 см і пришила їх прямо до ватману звичайними міцними нитками. Та й вертикальними швами розділила ці прозорі смужки на окремі кишеньки. Конструкція вийшла досить міцною, за 4 роки з нею нічого не трапилося.

Ось так букви стоять правильно!

Ну і остання зона 5. "Дресирувальник".

Дресирувальника ви бачите, а напис говорить:

"Увага! Терміново потрібен дресирувальник, який навчить склади стояти на своєму місці»

Принцип виготовлення цієї зони такий самий, як і у випадку з поліцейським. А ось тут склади вже навчилися стояти на своїх місцях.

Можу сказати, що цей плакат незмінно збирав біля себе зграйки маленьких школярів, які уявляли себе детективами, поліцейськими, Знайками, чарівниками чи дресирувальниками і намагалися, граючи, впоратися із завданнями. А заразом поглиблювали свої знання з російської мови!

Друзі, сподіваюся, що інформація вам знадобиться і допоможе створити своїми руками не просто стінгазету початкової школи, а справжнє диво, щоб і вчителька та однокласники просто ахнули від замилування!

Ну а зараз пропоную ахнути від несподіванки! Подивіться відео та дізнайтеся нові цікаві факти про нашу рідну велику і могутню російську мову, які, до речі, теж можна використовувати в плакатах для школи.

А ще у нас є цікавий плакат з екології та інших предметів, знайдете їх у рубриці «Плакати для школи».

Бажаю вам всього доброго!

Завжди ваша Євгенія Климкович.