Мета уроку: організувати спільну діяльність учнів з метою навчитися правильно писати слова з приставками раз-і рас і виділяти приставки в словах.

Предметні:

  • · Знати, як пишуться приставки раз-, рас-;
  • · Знаходити в тексті слова з приставками раз-, рас-;
  • · Правильно виділяти приставки в словах;
  • · Вміти працювати з Зворотним словником і знаходити в ньому слова з приставками раз-, рас-;
  • · Вміти працювати з тлумачним словником і знаходити в ньому роз'яснення необхідних слів.

метапредметние:

Регулятивні: вчити ставити нову навчальне завдання у співпраці з учителем;

Пізнавальні: розрізняти приставки і приводи; знати, як правильно писати слова з приставками раз-і рас; вміти усвідомлено і довільно будувати мовне висловлювання в усній формі; вміти самостійно створити алгоритм правопису приставок раз-, рас-; вміти формулювати правило з написання приставок раз-, рас-.

Комунікативні: вміти працювати в парах; уважно слухати один одного; вміти висловлювати свої думки відповідно до завдань і умовами комунікації.

Особистісні: формувати внутрішню позицію школяра на рівні позитивного ставлення до школи; допомогти усвідомити сенс вивчення правопису приставок і успішного застосування їх в словах; розуміти значущість правильного написання приставок.

Методи навчання.

За характером навчально пізнавальної діяльності: Проблемно-пошукові. правопис приставка слово мовної

За способом організації та здійснення пізнавальної діяльності: словесні, наочні, практичні.

за ступенем педагогічного управління з боку вчителя: методи опосередкованого управління навчально-пізнавальною діяльністю учнів за допомогою джерел інформації.

форми організації навчальної діяльності: Фронтальна, групова, індивідуальна.

Предметні: на уроці учень отримає знання про правопис приставок раз-, рас-; навчиться знаходити в тексті слова з приставками раз-, рас-; навчиться правильно виділяти приставки в словах; закріпить вміння працювати з Зворотним словником і знаходити в ньому слова з приставками раз-рас; закріпить вміння працювати з тлумачним словником і знаходити в ньому роз'яснення необхідних слів.

метапредметние:

регулятивні: учень отримає можливість вчитися приймати і зберігати навчальну задачу; перетворювати практичну задачу у пізнавальну; складати найпростіший план дій; здійснювати підсумковий контроль по результату;

пізнавальні: учень отримає можливість вчитися здобувати інформацію; здійснювати порівняння і класифікацію, самостійно обираючи критерії; будувати логічне міркування, що включає причинно-наслідкові зв'язки;

комунікативні: учень отримає можливість вчитися вислуховувати різні точки зору; враховувати і координувати у співпраці позиції інших людей, відмінні від власної; аргументувати свою позицію; здійснювати взаємний контроль і надавати необхідну допомогу у співпраці;

Особистісні: учень отримає можливість вчитися оцінювати свою діяльність на уроці і відповіді своїх однокласників

  • 1. Каленчук М.Л., Чуракова Н.А., Байкова Т.А. «Російська мова, 3 клас», підручник, ч.2; ч.3. Москва: Академкнига / Учебник 2010.
  • 2. Байкова Т.А. «Російська мова, 3 клас. зошит для самостійної роботи № 2 ». - Москва: Академкнига / Учебник, 2011 року.
  • 3. ІКТ

Таблиця 1

Тема урока:

Правопис префіксів роз-, рас

етап уроку

діяльність учителя

діяльність учнів

методичний коментар

Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності

Мета: Організація

спрямованого уваги на початок уроку

Привітання, добре побажання, настрій на урок.

Всім, всім - добрий день! Геть з дороги, зла лінь! Не заважай вчитися, не заважай працювати!

(Слайд № 2)

Уточнити, як готові діти до уроку.

Підтвердити свою готовність до уроку, проаналізувати, як готові до уроку.

Особистісні результати:

Самовизначення до діяльності, здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності.

актуалізація знань

Мотивувати учнів на вивчення теми

Учитель повідомляє:

На чергове заняття клубу «Ключ і Зоря» Чарівниця запросила Машу і Мішу, і ми є учасниками засідання клубу

«Ключ і Зоря»

(Слайд № 3)

  • - А хто така Чарівниця? Як її звати?
  • -Волшебніца початку засідання клубу словами

Я хочу вам розповісти

Про Іван Івановичу,

Він одного разу розболілися

Лежачи на дивані.

  • (Слайд № 4)
  • - Що вставили?
  • - Як правильно писати приставку і в яких словах пишеться роз-, а в яких раз-?

Чарівницю звуть Аніша Йокоповна, так як вона любить тишу і спокій.

Слухаючи уважно один одного, ми дізнаємося і вивчимо щось нове на уроці.

Учні висловлюють свої відповіді:

На уроці ми сьогодні будемо говорити про приставках рас -, раз-..

Предметні: розуміють завдання, як його треба виконати, вміти працювати з тлумачним словником.

Метапредметние: Комунікативні: порівнюють свої відповіді з відповідями однокласників, уважно слухають один одного; вміють висловлювати свої думки відповідно до завдань і умовами комунікації.

Постановка навчальної задачі

Ознайомити учнів з навчальною завданням.

Учитель запитує:

Хто зможе назвати тему

засідання?

  • - Правильно, тема засідання: «Правопис префіксів роз- і рас»
  • (Слайд № 5)

Які цілі ви б собі поставили, чому хотіли б навчитися?

(Слайд № 6)

Пояснити завдання:

Запишіть дату заняття в робочий зошит. Зараз проведемо словникову роботу. (Слова з пропусками букв дані на ЕКРАНІ)

(Слайд № 7)

Спишіть слова, вставляючи пропущені букви.

Праз..нік, а ... ея, лес..н ... ца, міс ... ц, д ... Кабрио .., ... нвар.,. р ... кета, ф..врал, відстань

  • - Що ви помітили при спи-сиваніі? (Слово відстань не має пропусків букв)
  • - Як ви думаєте, чому? (Так як це словникове слово ми ще не вчили)
  • - Яка частина слова відрізняє це слово від всіх інших?

Виділіть в цьому слові приставку рас

  • - А що таке приставка?
  • - Чим відрізняється приставка від прийменника?
  • - На уроці ви будете досліджувати і відкривати щось нове. Тема засідання записана на дошці

«Правопис префіксів

раз-і рас »

І наше завдання дізнатися, в яких випадках треба писати приставку раз-, а в яких словах пишеться роз- і чому?

Уже в словникової роботі ви зустрілися зі словом, в якому є приставка рас- (відстань).

Відкрийте підручники на с.17.

Читання вчителем тексту інтриги між героями про правопис приставок.

Щоб переконатися в висловлюванні Аніша Йокоповни, виконаємо вправу 10. (слайд № 9)

Висловлюють свої відповіді:

Ми будемо говорити про правопис приставок раз- або рас.

Значить, тема засідання: «Правопис префіксів роз- і рас»

Слухаємо висловлювання учнів.

Проговорити, як зрозуміли завдання і що будуть робити для того, щоб записати слова правильно.

  • -Слово відстань не має пропусків букв.
  • -Це словникове слово ми ще не вчили.
  • -Пріставка рас
  • (Уточнюємо перед якою буквою написана приставка)

Відповіді учнів:

  • - Приставка - частина слова.
  • - Приставка відрізняється від прийменника тим, що пишеться зі словом завжди разом.

взаимопроверка

написання словникової роботи, перевірте роботу один в одного (слайд №7)

Відкривають підручники (с.17) і слухають текст інтриги.

Читання учнями упр.10.

Колективне складання плану роботи із завданням.

Працюють за завданням, виписують слова з Зворотного словника і розподіляють їх у два стовпчики.

(В I стовпчик учні записують слова з приставкою раз- розламати, розкидати, розбовтати, розмішати.

У II стовпчик слова з приставкою рас розштовхати, розпускати, розписати, розхапати, розкачати, роздрукувати (слайд № 10) (уточнюємо перед якою буквою написана приставка)

Самоперевірка.

(Слайд № 10)

самооцінка

(Слайд № 11)

метапредметние:

Аналізують навчальне завдання і приймають її,

порівнюють свої відповіді з відповідями однокласників, уважно слухають один одного; вміють висловлювати свої думки.

Пізнавальні: розрізняти приставки і приводи.

комунікативні:

вміти працювати в парах; уважно слухати один одного; вміти висловлювати свої думки відповідно до завдань і умовами комунікації.

Предметні результати:

вміти працювати

з Зворотним словником і знаходити в ньому слова з даними приставками, узагальнюють і вибудовують модель алгоритму з написання приставок раз-, рас- (що я знаю, що не знаю)

Первинне сприйняття та засвоєння нового теоретичного навчального матеріалу (Правил, понять, алгоритмів)

Вчити дітей самостійно формулювати правило і створювати алгоритм з написання слів з приставками раз-, рас-.

  • - Продовжуємо наше дослідження.
  • (Слайд № 12)

Відокремити всі частини слова!

Розкласти по кишенях!

  • - разобідеть
  • - переконати
  • - роззброїти
  • - виряджені

Після написання: вчитель запитує:

  • - Яка буква пишеться на кінці приставки? (Буква З)
  • - З якої літери починається корінь. Який звук вона позначає?
  • - Сформулюйте самостійно правило про правопис приставок раз- і рас, не звертаючись до плакату Летючої Миші.
  • (Приставка раз- пишеться в словах, коріння яких починаються з голосних або дзвінких приголосних.

Приставка рас пишеться в словах, коріння яких починаються з глухих приголосних).

А тепер познайомтеся з текстом на плакаті Летючої Миші і зробіть висновок про те, як треба правильно писати приставки раз- і рас. (С. 18 в підручнику).

Розрізають слова, розкладають по кишенях (уточнюємо перед якою буквою написана приставка)

Самоперевірка.

(Слайд № 13)

самооцінка

  • (Слайд № 15)
  • (Слайд № 16)

Промовляють алгоритм:

  • - читаю слово;
  • - визначаю, з якого звуку починається корінь;
  • - роблю вибір приставки.
  • (Слайд № 18)

Потім учні самостійно складають правило про правопис приставок раз- і рас, не спираючись на плакат Летючої Миші.

Після складання алгоритму і правила щодо правопису приставок раз- і рас, учні звертаються до плакату Летючої Миші і роблять відповідні висновки.

метапредметние:

регулятивні:

оцінювати хід і результат виконання завдання; порівнювати свої відповіді з відповідями однокласників.

Пізнавальні: вміти усвідомлено і довільно будувати мовне висловлювання в усній формі; самостійне створення алгоритму діяльності щодо правопису приставок раз-, рас-;

вміти формулювати правило з написання приставок раз-, рас-.

Предметні результати:

знати, як пишуться приставки раз-, рас-

динамічна пауза

Мета: Дати можливість уч-ся відпочити

Проведемо музичну физминутку

Учні виконують руху під музику (слайд № 17)

Застосування теоретичних положень в умовах виконання вправ і вирішення навчальних завдань

Мета: Узагальнити

отримані знання учнів при виконанні навчального завдання.

Самостійна робота з самопроверкой.

Тром (над) .. оскве ра..дался ра .. катістий грім

(Слайд № 20)

Надання індивідуальної допомоги тим учням, які відчувають труднощі в роботі.

  • - Перевірте, як ви виконали це завдання.
  • (Слайд № 21)

Самостійне виконання завдання в зошиті.

Накреслити промінь самооцінки.

Учні називають орфограми і відзначають їх на промені.

Самоконтроль і самооцінка.

метапредметние:

Самовизначаються в УД.

рефлексія діяльності

Мета: Сформувати особисту відповідальність за результати своєї праці.

Завершується робота клубного засідання «Ключ і Зоря». Давайте підіб'ємо підсумок всієї роботи.

Учитель задає питання по уроку (слайд № 22).

Короткий повторення нового змісту, оцінка особистого вкладу в урок (уточнюємо перед якою буквою пишуться приставки)

особистісні:

Самооцінка особистого вкладу в загальний результат діяльності.

Домашнє завдання

Мета: Дати

інструктаж виконання домашнього завдання.

Домашнє завдання:

(Слайд № 23)

т. упр.12, с. 11 в підручнику.

стр. 18 правило.

На цьому робота клубного засідання «Ключ і Зоря» завершена. Чарівниця дякує за хорошу

роботу Машу і Мішу і всіх учасників клубу «Ключ і Зоря».

  • (Слайд № 24)
  • - Оцініть свою роботу на уроці.
  • (Слайд № 25)

Учні читають завдання про себе.

Задають питання щодо виконання завдання.

Розуміють, як треба виконати домашнє завдання.

Метапредметние результати:

регулятивні:

оцінювати хід і результат виконання завдання; порівнювати свої відповіді з відповідями однокласників.

Е.А. Маковей, вчитель російської мови МОУ СЗШ №1 м Адигейська,
А.І. Архипова, професор Кубанського держуніверситету

§ 2. Правопис префіксів

префікс, Префікс (від лат. praefixus«Прикріплений попереду») - частина слова перед коренем. У російських словах перед коренем може бути від 1 до 3 приставок: вз-мерзнути, при-со-єднатися, по-прі-від-криват'. Більшість російських приставок збігаються за формою і частково за значенням з приводами (бездорожних - без дороги, віддієслівний - від дієслова, знизу, з-під лоба - з-під лоба), частками (неявившийся - не з'явитися). Серед приставок російської мови є певна кількість запозичених: а в значенні "не", анти - "проти", архі - "дуже", контр - "проти", пан - "весь", суб - "під", транс - "через" та ін.

2.1. Правопис незмінних приставок
Більшість приставок в російській мові є незмінними, тобто незалежно від звучання в тій чи іншій позиції вони пишуться однаково. Правопис таких приставок слід запам'ятовувати. Список незмінних приставок дивіться в таблиці:

гукнув, зупинка, осад, заніміти

дістатися, дійти, здогадка

повір'я, подвір'я, порізати, покладатися

проварити, пробіл, витівка, виростати

В особливому значенні: (Значення спорідненості) прабабуся, прамова

напад, накрити, нагнати

задаватися, укладений, забрати, забити

НАД (треба-)

надкусити, надтріснутий, надписати, надірватися

Під- (Подо-)

підтанути, підточити, підказати, почекати

ОТ- (ото)

віддати, відпочинок, відсунути, відкрити

Про- (про-)

обстригти, обточити, обтерти, обійти

В ВО-)

всмак, вшити, вчепитися, виявляючи

перед-

голова, попередник, наперед

пере-

перегній, перелити, перекіс

С- (СО)

зрушити
збитися
зберегти
здатися
здружитися
зробити
зігнутися

Немає приставки в словах:
тут,
тутешній,
будівлю,
здоров'я,
ні зги
і однокореневих.

2.2. Правопис префіксів на ... з - ... з
У російській мові є приставки, в яких відбувається чергувань букв З і З :
Без- / без-, роз- / рас, віз / Вос- (вз- / ВС), з- / ІС, низ / НІС-, через- / ЧЕРЕС- (над- / ЧРЕС-)

Во..клікнуть; по ні..ходящей; ..делать; ра..жігать.

Вибір згодної здійснюється за наступним правилом:



2.3. Правопис префіксів пре- і ПРИ-

Слова, що починаються на пре- і при-, Мають в російській мові різне походження.
Одні прийшли з латини. У таких словах латинська приставка prae- стала частиною російського кореня (президент, президія, презумпція, предикат, преміювати, претензія, претендент, префект, прецедент, препарат, презентація). Російська мова запозичив і латинські слова з коренем, що починається на при (пріоритет, привілей, приватний).
Інші мають старослов'янське походження. Для них характерна слов'янська приставка пре-, Яку часто включають в сучасний корінь (перешкода, преставитися, перевага, прекрасний). У мові ці слова зберігають книжковий характер.
Нарешті багато слів з пре- і при- мають власне російське походження.

Зрозуміло, що скласти чітке правило для всіх випадків неможливо. Тому пропоноване нижче орфографическое правило підходить переважно для слів, в яких значення приставки ясно вгадується.

Запам'ятаємо деякі випадки:

надати форму, блиск
не надавати значення
придане нареченої
боковий вівтар храму
радіоприймач
сприйнятливий
воротар
причинити вікно
прибувати до поїзда
прибуття
припирати двері палицею
прихилити голову на плече
прихилитися в дверях
прізреть сироту
приступити до справ
неприступний бастіон
приходить лікар
докласти зусиль
применшити (трохи зменшити)
приставити стілець
приткнутися
непридатний прийом
притерпітися до труднощів
приставати з розпитуваннями
бути присутнім на зборах

зрадити друга, мрії
проводжають в останню путь
старовинний переказ
межа терпіння
наступник керівника
спадкоємність поколінь
хибне уявлення, мінливості долі
втілити ідеї в життя
перебувати на відпочинку
перебування
сперечатися через дрібниці
схилити голову в знак поваги,
непохитний людина, похилий вік,
схилятися перед талантом
зневажати трусів
переступити закон
злочинець
має неминуще значення
непорушний закон
применшити (значно зменшити)
преставитися (померти)
камінь спотикання
неодмінна умова
зазнати позбавлення, зміни
безупинний, безперервний

2.4. Правопис голосних в приставках НЕ- і ні- в
невизначених і негативних займенниках,
займенникових негативних говірками.

Примітка.Правило поширюється на слова інших частин мови в тому випадку, якщо вони утворені від негативних займенників і прислівників: байдикування, нікчемний, нікчемний, нікудишній, внічию.

2.5. Правопис приголосних на стику приставки і кореня.

Пере + оповідь \u003d переказ (С-)
рас + оповідь \u003d розповідь (-сс-)
рас + сваритися \u003d посваритися (-сс-)


Запам'ятайте:розрахунок (рас + чет), але: розрахувати (рас + вважати);
численний (біс + з + чет).

У словах роззявляти, роззявити, розорити пишеться одна 3.

Правопис префіксів, що закінчуються на літери З і С

1. В приставках, що закінчуються на З і С, написання кінцевої приголосної залежить від вимови: перед глухими приголосними вимовляють [з] і пишуть «з», а перед дзвінкими приголосними і голосними вимовляють [з] і пишуть «з».
Розгляньте приклади:
РАС-пиляти, РАЗ-ВЧИТИ, РАЗ-будити.
Точно так же, як приставка раз-(рас), перевіряється написання приставок з- (ІС), воз- (вос-), без- (біс-), низ (НІС-), вз- (ВС) , воз- (вос-) та ін.

2. Зверніть увагу: приставка С- належить до тієї групи приставок, які завжди пишуться однаково, вона не змінюється в залежності від поставлених після неї звуків.
Порівняйте: С-РОБИТИ, С-КИНУТИ.

3. Крім цього, потрібно пам'ятати, що слова ТУТ, тутешні, БУДІВЛЯ, ЗДОРОВ'Я, ЗДРАВСТВУЙ завжди починаються з літери «З».

Вправа

1. Посеред лісу, на ра_ чищений і ра_ работанной галявині, во_ вишу самотня садиба тхора. (І. С. Тургенєв, «Записки мисливця»)
2. Двері абсолютно бе_ шумно ра_ війнуло, і молода красива жінка в білому фартушку і мереживній Наколочка постала перед псом і паном. (М. А. Булгаков, «Собаче серце»)
3. Офіцер, ра_ горяченний вином, грою і сміхом товаришів, вважав себе жорстоко скривдженим і, в сказі _ вистачить зі столу мідний шандал, пустив його в Сільвіо ... (А. С. Пушкін, «Постріл»)
4. Я _ вхопив папери і скоріше забрав їх, боячись, щоб штабс-капітан НЕ ра_ каявся. (М. Ю. Лермонтов, «Герой нашого часу»)
5. Спробуй В_ глянути на блискавку, коли, ра_ кроівші чорні, як вугілля, хмари, не_ терпимо затремтить вона цілим потопом блиску. (Н. В. Гоголь, «Рим»)
6. Во_ брехати в вітальню, вони сіли втрьох: старі В_ пам'ятали старих часів і анекдоти своєї служби, а Олексій ра_ Мишляев про те, яку роль грати йому в присутності Лізи. (О. С. Пушкін, «Панночка-селянка»)
7. Сотник сидів майже нерухомий у своїй світлиці; та ж сама бе_ надійна печаль, яку він зустрів раніше на його обличчі, зберігалася в ньому і донині. (Н. В. Гоголь, «Вій»)
8. хрест і щось бурмочучи, пролетів сумний чоловічок, без капелюха, з абсолютно бе_ розумним обличчям, і_ дряпаною лисиною і в зовсім мокрих штанях. (М. А. Булгаков, «Майстер і Маргарита»)
9. ... Як невимовно прекрасний і ясний стає день, коли світло нарешті во_ торжествує і останні хвилі зігрітого туману то _ кативаются і ра_ стілаются скатертинами, то і_ Віва і і_ Чезано в блакитний, ніжно сяючою височині ... (І. С. Тургенєв, « записки мисливця »)
10. Ми сіли за стіл; господар був чре_ вичайно в дусі, і скоро веселість його соделалась загальною; пробки плескали щохвилини, стакани пінилися і шипіли бе_ спинилася, і ми зі всево_ можна ретельністю бажали від'їжджаючого доброго шляху і всякого блага. (А. С. Пушкін, «Постріл»)
11. Він осікся і знову втупився на мене з тими ж виряченими очима і з тою ж довжиною, судорожно, бе_ смьіслени-Вопрошающий посмішкою, ра_ рухається все більше і більше. (Ф. М. Достоєвський, «Підліток»)
12. Вид свого ра_ Руша двору, вид сильно і_ менівшійся, висохлої і дивно-тихою, злегка шалений матері, яка не проі_ вів на нього ніякого враження. (І. А. Бунін, «Веселий двір»)
13. Цікавість починало мене бе_ спочинок, і я сподівався, що пунш ра_ вирішить мову мого старого знайомого. (А. С. Пушкін, «Станційний доглядач»)
14. Цілий день трунар ра_'езжал з розгулу до Нікітським воріт і назад; до вечора все впорався і пішов додому пішки, відпустивши свого і_ візника. (А. С. Пушкін, «Трунар»)
15. Як скоро графиня поїде, її люди, ймовірно, ра_ ойдутся, в сінях залишиться швейцар, а й він звичайно йде до своєї комірчини. (А. С. Пушкін, «Пікова дама»)
16. Олена була одна і тому не _ підтримувала себе і розмовляла то напівголосно, то мовчки, ледь ворушачи губами ... (М. А. Булгаков, «Біла гвардія»)
17. Чиїсь очі, чорні, чорні, і родимки на правій щоці, матовою, смутно _ веркнулі в сонної темряві. (М. А. Булгаков, «Біла гвардія»)
18. Багато жителів Петербурга, які провели дитинство в іншому кліматі, схильні до дивним впливу _ дешнего неба. (М. Ю. Лермонтов, «Княгиня Лиговская»)
19. Які були його наміри, побоювання і надії, і_ вестно тільки богу, але, мабуть, він готовий був _ робити рішучий крок, дати новий напрямок свого життя. (М. Ю. Лермонтов, «Княгиня Лиговская»)
20. Нарешті, двері відчинилися, і він повільно В_ ошел широкими сходами. (М. Ю. Лермонтов, «Княгиня Лиговская»)
21. Один тільки кабінет іноді може ра_ вдягнути домашні таємниці, але кабінет так само непроникний для сторонніх відвідувачів, як серце ... (М. Ю. Лермонтов, «Княгиня Лиговская»)
22. Дивно, - подумав Печорін, сідаючи в сани, - був час, коли я читав на обличчі її все рухи думки так само бе_ помилково, як власну рукопис, а тепер я її не розумію, абсолютно не розумію. (М. Ю. Лермонтов, «Княгиня Лиговская»)
23. Ці _ дання, які з першого погляду вас тільки дивують як все велике, з часом _ робляться для вас бе_ цінні, коли ви В_ пам'ятайте, що _ десь ра_ вилося і виросло наше просвітництво ... (М. Ю. Лермонтов, «Княгиня Лиговская »)
24. У _ рубаного дерева, на землі, копошився лісник; він тримав під собою злодія і закручував йому поясом руки за спину. (І. С. Тургенєв, «Записки мисливця»)
25. Бірюк одним поворотом _ смикнув з ліктів мужика пояс, схопив його за комір, насунув йому шапку на очі, ра_ творив двері і виштовхнув його геть. (І. С. Тургенєв, «Записки мисливця»)

Вправа підготували Н. В. Соловйова і Б. А. Панов ( «Ліга Шкіл»).

використовувані педагогічні технології : Технологія проблемного навчання, розвитку критичного мислення

Мета уроку: Ознайомлення з правописом приставок раз- і рас

Завдання уроку:

Навчальні ::

1. Виявити умови вибору голосних з-с в приставках;

2. Формувати навик написання приставок раз- / рас-;

3. Повторити морфемний розбір слів;

4. Розвинути вміння формулювати визначення понять;

5. Збагачувати словниковий запас учнів;

6. Удосконалювати орфографічні і вміння.

Розвиваючі:

1. Здійснення системно-діяльнісного підходу;

2. Розвиток уваги;

3. Формування УУД (особистісних, регулятивних, пізнавальних):

4. розвиток вміння формулювати і доводити свою точку зору;

5. розвиток умінь аналізувати, порівнювати, узагальнювати;

6. розвивати вміння застосовувати нові знання;

7. розвиток творчих, мовних здібностей учнів;

8. формування логічних умінь;

9. розвиток вміння спиратися на вже відоме, на свій суб'єктивний досвід;

10. розвиток вміння формулювати проблему.

виховні:

1. Виховання інтересу і поваги до рідної мови;

2. Виховання ціннісного ставлення до слова;

3. Розвиток комунікативних УУД:

4. Створення сприятливої \u200b\u200bатмосфери підтримки і зацікавленості, поваги і співпраці.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Форми роботи учнів: Фронтальна, індивідуальна, групова.

Необхідне технічне обладнання:комп'ютер, мультимедійний проектор, ЦОР, які використовуються на уроці.

Хід уроку

Голосно продзвенів звонок-
починається урок
Наші вушка на маківці,
Очки добре відкриті.
Слухаємо, запам'ятовуємо,
Ні хвилинки не втрачаємо.

Ми прийшли сюди вчитися,
Чи не лінуватися, а трудитися,
працюємо старанно
Слухаємо уважно.

Кожен день, завжди, всюди,
На заняттях, у грі,
Сміливо, чітко говоримо
І тихесенько сидимо.

Я рада бачити вас у гарному настрої, і сподіваюся, що ми з вами сьогодні дуже дружно і активно попрацюємо.

2. Актуалізація знань

- Сьогодні урок у нас з вами незвичайний. Сьогодні ви будете самі здобувати знання і самі себе оцінювати. А я буду допомагати, якщо буде потрібно. Ну а почнемо наш урок з повторення вивченого матеріалу. Перевіримо, наскільки хороші ваші знання з теми «Морфемика». Для цього проведемо невелику гру «Віриш - не віриш». Я буду читати твердження, якщо ви згодні, ставите в потрібну клітину "1", якщо ні - "0".

1. Розділ науки про мову, що вивчає частини слова - основа.

2. Значна частина слова - морфема.

3. Основа- частина слова без закінчення.

4. Закінчення - морфема, що стоїть після кореня, утворює нові слова.

5. Корінь - головна значуща частина слова.

6. однокореневих називаються слова, що мають однаковий корінь.

7. Приставка - морфема, що стоїть перед коренем, утворює нові слова.

А тепер давайте перевіримо ваші відповіді. Всі впоралися із завданням? Оцінюємо роботу за критеріями. Критерії у вас у всіх є. Якщо ви не допустили жодної помилки - ставте в «Лист досягнення» «5», якщо ж у вас 1-2 помилки - «4», хто допустив 3-4 помилки - «3», ну а у кого більше 4 помилок, той відповідно отримує тільки 2.

3. Постановка навчальної мети.

Хлопці, вранці на своєму робочому столі я виявила листок з текстом. Тільки от невдача: я не змогла його прочитати - деякі букви кудись поділися. Давайте разом спробуємо прочитати.

1. Посеред лісу, на ра..чіщенной і ра..работанной галявині, во..вишалась самотня садиба тхора. (І. С. Тургенєв, «Записки мисливця»)
2. Двері абсолютно бе..шумно ра..пахнулась, і молода красива жінка в білому фартушку і мереживній Наколочка постала перед псом і паном. (М. А. Булгаков, «Собаче серце»)
3. Офіцер, ра..горяченний вином, грою і сміхом товаришів, вважав себе жорстоко скривдженим і, в сказі ... вистачить зі столу мідний шандал, пустив його в Сільвіо ... (А. С. Пушкін, «Постріл»)
4. Я ... вхопив папери і скоріше забрав їх, боячись, щоб штабс-капітан НЕ ра..каялся. (М. Ю. Лермонтов, «Герой нашого часу»)
5. Спробуй в ... глянути на блискавку, коли, ра ... кроівші чорні, як вугілля, хмари, ні ... терпимо затремтить вона цілим потопом блиску. (Н. В. Гоголь, «Рим»)
6. У ... брехати в вітальню, вони сіли втрьох: старі в..помнілі старих часів і анекдоти своєї служби, а Олексій ра ... Мишляев про те, яку роль грати йому в присутності Лізи. (О. С. Пушкін, «Панночка-селянка»)

Що спільного між усіма словами з пропущеними буквами? (Пропущені букви з-с).

А в якій частині слова пропущені букви? (В приставках)

Спробуйте сформулювати тему уроку. (Правопис префіксів роз- і рас).

Правильно. Сьогодні на уроці ми будемо говорити про правопис приставок раз- і рас .Запішіте число і тему уроку.

Хлопці, а змогли б ви вставити пропущені букви правильно? (Немає)

Що потрібно знати, щоб правильно написати ці слова? (Правило)

Ви маєте рацію. Так яка мета нашого уроку? Чому ми повинні навчитися за урок, якими вміннями повинні оволодіти?(Навчитися правильно писати слова з такими префіксами, за якої умови треба писати раз-, а коли рас.)

Ми повинні навчитися визначати правильний вибір написання приставки. У вас на столі лежать картки зі словами ра..пределіть, ра..будіть, ра..сказать, ра..деться, ра..смотреть, ра..бушеваться, ра..весті, ра..смешіть. Спробуйте розподілити їх на 2 стовпчики, слова, які пишуться з приставкою раз-, а в другій стовпчик раз-.

Молодці, тепер давайте з вами спробуємо сформулювати правило. (Потім звернемося до підручника на с.58)

алгоритм міркування
З або С?
Дивись на наступний після приставки приголосний
якщо дзвінкий пиши З якщо глухий пиши З

без- біс
віз - вос
раз - рас

висновок: від чого залежить написання З, С в кінці приставок? (Від звонкости і глухість наступного за приставкою приголосного)

Правильно ми сформулювали правило? (Так)

Нам вдалося дізнатися щось нове про приставках? (Так)

Про які приставках ви дізналися? (Раз-і рас)

Продовжимо дізнаватися нове про приставках рас, раз.

Вправа в правописі приставок раз- і рас.

Вставте пропущені букви, виділіть приставки. (З поясненням біля дошки)

Ра ... терзають, ра ... несу, ра ... кидаю, ра ... лякаю, ра ... одягнутися.

Зробіть висновок.

Припустімо, чи діятиме це саме правило відносно приставок з- \\ ис, без- \\ без-, воз- \\ віз

Робота з прислів'ями та приказками.БЕЗ або БІС?
Прочітайте прислів'я. Як ви розумієте зміст цих висловів? А які прислів'я знаєте ви?
Дерево без птахів - бе..плодное дерево.
У сильного завжди бе..сільний винен.
Дурний засудить, розумний ра..судіт.

Спишіть прислів'я, графічно позначивши вибір орфограми.
!!! Поясніть написання букв СС в словах безсилий, розсудить.
Висновок: на стику приставки і кореня пишеться дві СС і ЗЗ, якщо одна з них відноситься до приставки, а інша до кореня.

Молодці хлопці! А тепер нам належить зустрітися з героями пушкінських казок. Зараз я буду читати уривки з відомих вам казок, а ви спробуйте відгадати, з якої казки уривок, знайти слово на вивчену орфограмму ...
Закипить, підніме виття,
Хлине на берег порожній

2. Але царівна молода,
Тихомолком розцвілі
Тим часом росла, росла.
Піднялася - і розцвіла.

3. Раптом пролунав легкий дзвін,
І в очах у всієї столиці
Петушок спурхнув зі спиці

4. «Змилуйся, золота рибко!
Дужче стара здуріла ... »

5. Злякався бісеня, та до діда,
Розповідати про Балдову перемогу

Молодці. Я дуже рада, що ви так добре знаєте казки Пушкіна.

Наше наступне завдання - рішення тестів
Відзначте правильну відповідь:
1. Слово з приставкою без-
а) бе..предельний
б) бе..чісленний
в) бе..болезненний
г) бе..шумний

2. Слово з приставкою рас
а) ра..статься
б) ра..думать
в) ра..давать
г) ра..говоріться

3. Слово з приставкою без-
а) бе..радостний
б) бе..шумний
в) бе..заветний
г) бе..брежний

4. Слово з приставкою раз-
а) ра..шумелся
б) ра..щеліна
в) ра..вінтіть
г) ра..четлівий

Робота в групах.
1 група - утворіть від даних слів прикметники

  1. Небо без зірок (Беззвёздное)
  2. Вхід без плати (Безкоштовний)
  3. Пустеля без води (Безводна)
  4. Дорога без кінця (Нескінченна)
  5. Дитина без допомоги (Безпорадний)
  6. Рідина без кольору (Безбарвна)
  7. Плач без звуку (Беззвучний)
  8. Рух без шуму (Безшумне)
  9. Шоколад без смаку (Несмачний)

2 група - приєднайте до дієслів приставки раз- (рас), вз- (ВС), з- (ис-).
Бити, кинути, бігти, дивитися, правити

Рефлексія діяльності. (Підведення підсумків заняття)

Мета: закріпити правопис приставок на з-; с-.

  1. Тренувати учнів в освіті нових слів, Закріпити правило написання приставок на з (с), вчитися знаходити слова з даними приставками, вміти вживати їх у мовленні.
  2. Формувати вміння пояснювати свій вибір, висловлювати судження. Коригувати і розвивати фонетичний слух, спостережливість, увагу, зосередженість, вміння аналізувати і узагальнювати.
  3. Виховувати почуття відповідальності за навколишнє середовище, Прищеплювати любов до природи, викликати інтерес до уроків російської мови.

Тип уроку: урок, що розвиває вдосконалення і застосування знань, умінь і навичок.

Методи і прийоми: словесні - бесіда, розповідь, постановка проблемного питання.

Обладнання: картки, опорна таблиця для відтворення правила, таблиця з мовним матеріалом для міркування, перфокарти.

план уроку

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Перевірка готовності учня до уроку.

Учитель: Доброго дня. Я рада вас бачити на уроці. Перевірте, чи все у вас готове до уроку?

Психологічний настрій на роботу.

Учитель: Сьогодні ми продовжимо подорож по країні "словник", будемо долати труднощі. А труднощі легко долати, коли людина все робить з хорошим настроєм. У вас гарний настрій, я це бачу. Тоді, в добру путь, удачі.

2. Повідомлення теми уроку і постановка мети.

Учитель: Ми вже кілька уроків працюємо по темі: "Склад слова" і сьогодні ми уточнимо, коли в приставках можна писати згідну З-, а коли - Св.

І подумаємо, з якими можна звернутися словами до людини XXI століття, щоб планета наша зберегла свій багатовіковий зелений наряд. Запишіть число і тему.

3. Словникова робота.

Учитель: Запиши правильно через кому словникові слова. (Кросворд).

Проходити курс наук, здобувати освіту де-небудь, в школі. ( навчання)

Поширення політичних ідей і гасел серед населення. ( агітація)

Рід трудової діяльності, що вимагає певної підготовки і що являє джерелом існування. ( професія)

Посадова особа, яка завідує чим-небудь. ( завідувач).

Розібрати слова за складом: завідувач, повстання, об'єднаний. (Можна використовувати ножиці, розрізати слова і розкласти частини слів в таблицю.)

префікс корінь суфікс закінчення

Учитель: Для чого служать в російській мові приставка і суфікс?Яке значення має в слові закінчення?

Учитель: Познайомимося із значенням ще трьох слів. Робота з тлумачним словником.

Малодушність - відсутність стійкості, мужності, твердості духу. Зневажати за малодушність.

Обов'язок - то, що входить в коло дій, вчинків, обов'язкових для виконання (відповідно до закону, суспільним вимогам, внутрішнім бажанням). Права і обов'язки громадян.

Вітчизна - (висока) Отечество, батьківщина.

Учитель: Придумай пропозиції або словосполучення з новими словами. (Усна форма роботи.) Правильно складене словосполучення чи речення записуємо в зошит.

4. Пояснення нової теми.

Учитель: Подивися. На столі знаходяться прислів'я. Прочитайте їх.

Неробство до добра не доводить.

У сильного завжди безсилий винен.

Учитель: А наступну прислів'я ви повинні самі скласти. Перед вами знаходяться картки зі словами. Склади правильно прислів'я. Зверни увагу на велику літеру і точку, що вони тобі підказують?

від неробства собака гавкає.

Учитель: Як ви розумієте ці прислів'я? Поясніть.

Учитель: Які тут виділені слова в усіх трьох прислів'ях? Запиши ці слова в зошит, виділи префікс.

Учитель: Як ми вимовляємо приставки? Чи всі чітко літери ми чуємо?

Підкресли першу згідну в корені.

З-?

Повторимо літери, які позначають приголосний звук.

Учитель: Скористаємося карткою - підказкою.

В приставках на З - - С-згодна пишеться так, як чується. (Опорна таблиця)

Учитель: образ слова за допомогою приставки за зразком і запиши їх через кому.

Учитель: Перевіримо. Перед вами два кошики. Прочитайте спочатку слова з приставкою без-,а потім з приставкою бес-.Гра. Скільки "очок" набрано?

Учитель: Слова, які опинилися в лівій кошику, який звук чується в приставках - З або С?

На яку згідну закінчуються приставки?

Перед дзвінкою або глухий згодної пишеться З?

Слова, які опинилися в правій кошику, який звук чується в приставках - З або С?

На яку згідну закінчуються приставки? Перед дзвінкою або глухий згодної пишеться З?

Висновок. (С. 33)

5. Творчий диктант.

Учитель: Замініть іменник з приводом прикметником з приставками на з (с). Розподілити в два стовпчики: без-, не-.Слова знаходяться в перфокарте, учні правильно записують приставку і розкладають їх у два стовпчики. Потім самостійно записують ці слова в зошит.

  1. Дитина без турбот (Безтурботний)
  2. Небо без зірок (Беззвёздное)
  3. Вхід без плати (Безкоштовний)
  4. Пустеля без води (Безводна)
  5. Дорога без кінця (Нескінченна)
  6. Дитина без допомоги (Безпорадний)
  7. Рідина без кольору (Безбарвна)
  8. Плач без звуку (Беззвучний)
  9. Рух без шуму (Безшумне)
  10. Шоколад без смаку (Несмачний)

6. Физминутку для поліпшення мозкового кровообігу.

І. п. - сидячи, руки на поясі. 1 - повернути голову направо. 2 - і. п. Те ж наліво. Повторити 6-8 разів. темп повільний

І. п. - сидячи, руки на плечі, кисті стиснути в кулаки. 1 - нахилити голову назад. 2 - і. п. Те ж вперед. Повторити 6-8 разів.

І. п. - сидячи, руки підняти вгору, кисті довільно. Прогнути спину, згрупуватися, обнявши правою рукою ліве плече, Лівою рукою праве плече. Потягнутися і продовжити роботу.

7. Робота з текстом. Робота в робочому зошиті с. 12 №34.

Учитель: Прочитайте відкритий лист до молоді письменника Леоніда Леонова.

Дорогі юні друзі!

Ми бе ... платно користуємося бе ... найціннішим багатством землі - лісом. Але лісу бе ... жалісно знищуються пожежами і людьми. Щоб не знати горя попереду, треба під ... сполучати всяку копійку, без ра ... писки взяту у природи.

Вам бе ... звичайно довго жити на цій прекрасній землі. Захищайте зеленого друга.

Учитель: У якому реченні міститься основна думка? Які пропозиції вжиті в переносному значенні? Як ви розумієте слова цього тексту?

Учень: Ми беремо у землі її багатства. Чи не даємо їй за це навіть розписки. Але борги треба віддавати. Кожен зірвану квітку, зламану гілку треба відшкодовувати посадкою квітів і дерев. Ліси - наше багатство. Вони наші зелені друзі.

8. Самостійна робота.

Учитель: Встав самостійно пропущені букви в текст. Усно пояснюємо вибір написання приставок.

9. Складання судження про лист Л. Леонова.

Учитель: Чи згодні ви з думками, висловленими в листі Л. Леонова? Давайте підтвердимо свою згоду або незгоду, т. Е. Висловимо судження. У цьому нам допоможуть такі вирази:

Учитель: Одне з цих пропозицій буде починати твоє судження. Після цього ви поясните, чому згодні або не згодні з точкою зору письменника.

10. Виконання письмової роботи. Учні складають текст і записують до класної зошит.

11. Перевірка виконаного завдання.

Читання учнями свого судження. Узагальнення.

Я поділяю точку зору письменника про те, що треба берегти ліси. Їх загибель несе страшні лиха. Без зеленого вбрання планети висохнуть річки. Сухі вітри погублять врожаї. Зникатимуть тварини і люди. А винні в цьому будемо ми самі.

Учитель: А що треба зробити, щоб зберегти ліс? Чи залежить від людини майбутнє Землі в 21 столітті? Який твій вклад може бути корисним для природи?

12. Завдання на будинок.

Усно складіть відкритого листа своїм одноліткам, де нагадайте, як треба берегти ліс. Учні отримують картку:

Хлопці! Від нас залежить, якою буде Земля в 21 столітті. Давайте берегти зелений наряд планети.

У лісі ......... (ра ... Жиган, може у ... полум'ям, ра ... Цвєтаєв рослини, не залишайте бе ... порядок, бе ... різними, не допустимо, щоб зникли).

Письмово за підручником с. 36 №50. Списати словосполучення, вставляючи підходящі за змістом приставки.

13. Підсумок уроку.

Учитель: Назвіть тему сегоднечного уроку.

Які моменти уроку вам краще запам'яталися?

В яких випадках пишеться приставка на з -; с-?

З якими словами з словника ви познайомилися?

Які слова ви скажете людині XXI століття?

Яка нова сторінка для вас відкрилася у величезній країні "словник"?

Оцінка за роботу на уроці.

література

  1. Аксьонова А. К., Галунчікова Н. Г. Розвиток мовлення учнів на уроках граматики і правопису., М.: Просвещение, 2004.
  2. Галунчікова Н. Г., Якубовська Е. В. Російська мова 9 кл., М .: Просвещение, 2006.
  3. Ладиженська Т. А., Микільська Р. І. Мовні уроки., М .: Просвещение, 1995.
  4. Семенова Е. Е. Цікава граматика., "Омега" Москва одна тисяча дев'ятсот дев'яносто шість.
  5. Ундзенкова А., Сагирова О. Русский з захопленням! АРД Єкатеринбург одна тисяча дев'ятсот дев'яносто сім.
  6. фестиваль педагогічних ідей. Відкритий урок 2006-2007 навчального року.