Урок розроблено та проведено

у 2 класі

вчителем початкових класівЛобанова В.В.

МБОУ Великотуманівська ЗОШ

Конспект уроку-дослідження з навколишнього світу у 2 класі.

Тема уроку: «Про котів та собак».

Мета уроку:

1. Познайомити дітей з деякими породами собак і кішок, виховувати любов до тварин, відповідальність за них та дбайливе до них ставлення.

2. Активізувати дослідницьку діяльність учнів.

3. Освоїти первинні навички проведення досліджень.

Заплановані досягнення:

Учні навчаться:визначати породи кішок та собак, користуючись ілюстраціями атласу-визначника; знаходити необхідну інформацію на тему.

Вміння, що характеризують досягнення результату:висувати гіпотезу, проводити найпростіші дослідження та фіксувати їх у вигляді записів, словесного опису, складати план розповіді про вихованця, працювати в групі, робити узагальнення, порівнювати, дотримуватися плану розповіді.

Тип уроку:урок відкриття нових знань та способів дії.

Форма уроку:урок-дослідження.

Обладнання:комп'ютер, проектор, інтерактивна дошка, атлас – визначник «Від землі до неба», підключення комп'ютера до мережі Інтернет, підручник «Навколишній світ» (автор А.А. Плешаков, 2012р)

Структура уроку:

    Організаційний момент- 30 сек

    Актуалізація знань – 1 хв 30 с

    Формулювання мети уроку. Постановка навчального завдання- 1 хв

    Мотивація – 3 хв

    Фізкультхвилинка – 30 сек

    Постановка проблеми – 2 хв

    Дослідження у малих групах, відкриття нових знань – 20 хв.

    Підсумок уроку. Обмін інформацією – 15 хв

    Домашнє завдання – 1 хв

    Рефлексія – 30 с

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Формування УУД

I. Організаційний момент

Придумано кимось, просто і мудро,
при зустрічі вітатись: «Доброго ранку!»
Доброго ранку сонцю та птахам!
Доброго ранку усміхненим особам!
І кожен ставати добрим, довірливим,
І доброго ранку триває до вечора.
- Я всім бажаю вам, щоб добрий та сонячний настрій супроводжував вас протягом усього уроку.

Уважно слухають вчителі, налаштовуються на роботу

Комунікативні УУД: слухати вчителі

Регулятивні УУД: здатність до вольовий саморегуляції

II. Актуалізація знань

Діти, давайте згадаємо, що ми вивчали на минулих уроках.

Закінчіть пропозицію.

(на екрані з'являється запис)

Тварини, які самі видобувають собі їжу, захищаються від ворогів, самі влаштовують собі житло, виводять потомство, називаються…

Тварини, яких розводять люди, годують і захищають їх, будують для них житла, дбають про їхнє потомство, називаються …

(На інтерактивній дошці з'являються слова)

З перелічених тварин підкресличервоним кольором диких тварин, а зеленим кольором – свійських тварин:

білка, корова, курка, ведмідь, вовк, вівця, заєць, вовк, жаба, кінь, собака.

З'єднай стрілкаминазви свійських тварин і те, що від них отримує людина:

корова яйця

кури молоко, сир, олія

бджоли вовна

дикі тварини

Один учень відповідає, решта показує сигнал (правильно - неправильно)

домашні тварини

Один учень відповідає, решта показує сигнал (правильно - неправильно)

Учні ланцюжком виходять і з'єднують лінією на дошці, решту перевіряють.

Пізнавальні УУД: аналіз, синтез, класифікація

Регулятивні УУД: контроль, самоконтроль

III. Формулювання мети уроку.

Постановка навчальної задачі.

На дошці кросворд.

Відгадайте загадки:

    Серед двору стоїть копиця,

Спереду вила, ззаду мітла

    Чотири ноги, п'ятий хвіст,

Шоста грива

    З бородою, а не старий

З рогами, а не бик

Доїться, а не корова

Лико б'є, а лаптей не плете

    Собою не птах, співати не

Хто до господаря йде, вона знати дає

Яке слово вийшло у виділеному рядку?

Отже, про кого ми сьогодні говоритимемо на уроці?

Але не тільки ми сьогодні говоритимемо про кішок, а й ще про одну тварину.

(Звучить запис пісні «Пропав собака»).

Про кого йдеться у пісні?

Сьогодні ми говоритимемо про свійських тварин, які живуть поруч із нами. Сформулюйте тему уроку.

Правильно.

А навіщо нам потрібно вивчати цю тему?

Значить мета нашого уроку.

Учні відповідають:

Сьогодні на уроці, ми говоритимемо про кішок

У пісні йдеться про собаку.

Про кішок та собак.

Щоб більше знати про цих тварин.

Якнайбільше дізнатися про кішок і собак, про породи кішок і собак.

Пізнавальні УУД:

прийняття навчальної задачі, аналіз.

Комунікативні УУД: відповідати на запитання.

Пізнавальні УУД: самостійне виділення та формулювання навчальної мети

IV. Мотивація.

Хлопці, у нас сьогодні буде незвичайний урок. Сьогодні ви вчитимете проводити самостійні дослідження.

(на екрані з'являється слово у першому рядку « ДОСЛІДЖЕННЯ», інші терміни та етапи дослідження з'являються поступово по клацанню «мишкою»)

Згадайте, що це таке?

А в тлумачному словнику Ожегова говориться так:

« Дослідженнянаукова праця.

Дослідити- це означає:

    піддати науковому вивченню;

    оглянути для з'ясування, вивчення чогось нового.

А хто ж такий ДОСЛІДНИК?

Звернемося знову до тлумачного словникаОжегова:

ДОСЛІДНИК- це людина, яка займається науковим дослідженням.

Кожен із вас побуває в ролі дослідника.

Ми спробуємо зібрати всю доступну вам інформацію на цю тему.

(на дошці відкривається третій рядок – словосполучення ЗБІР ІНФОРМАЦІЇ)

Потрібно ПОДУМАТИі поставити собі запитання: Що я вже знаю на цю тему?

Як ми можемо ще знайти інформацію?

В даний час видається безліч дитячих довідників, енциклопедій, журналів, газет, де, як правило, вони ілюстровані

мають короткі доступні тексти.

Для цього ми повинні навчитися правильно ставити запитання та давати правильні відповіді самі, якщо вам запитують.

Наприкінці будь-якого дослідження потрібна вся інформація УЗАГАЛЬНИТИ, проаналізувати РЕЗУЛЬТАТИ і зробити ВИСНОВКИ.

(Відкривається останні рядки схеми)

Як ви вважаєте, хлопці, що це ми з вами склали?

Алгоритм, план, програма дослідження.

ДОСЛІДЖЕННЯ

ДОСЛІДНИК

ЗБІР ІНФОРМАЦІЇ

УЗАГАЛЬНЕННЯ, ВИСНОВКИ

РЕЗУЛЬТАТИ

(Варіанти відповідей дітей)

(Варіанти дітей)

(один учень вибирає потрібну картку зі схематичним зображенням цього слова і вивішує на магнітну дошку)

(Поступово вивішуються картки в тій послідовності, в якій їх називають діти)

    із книг, журналів, газет, енциклопедій тощо.

    подивитися по телевізору

    поспостерігати чи провести експеримент, досвід.

Цей спосіб особливо цінний у будь-якій дослідницькій роботі.

    спитати в іншої людини

Комунікативні УУД: слухати вчителі, пошук та виділення необхідної інформації

Особистісні УУД: інтерес

Пізнавальні УУД: пошук інформації

Пізнавальні УУД: знаково-символічні дії.

Пізнавальні УУД: складання алгоритму для вирішення проблеми

V. Фізкультхвилинка

Ось іде чорний кіт,

Причаївся – мишку чекає.

Мишка норку обійде

І до кота не підійде

Діти виконують рухи

Кроки з високим підніманням ніг

Присідання, руки до колін

Встати, обернутися біля себе

Руки убік

VI. Постановка проблеми

- Подумаємо!

Що ми знаємо про собак?

А чи всі собаки мають власний будинок?

- Подумаємо!

Що ми знаємо про кішок?

А знаєте ви про породи кішок та собак, як доглядати за кішками та собаками?

Що ми можемо припустити?

Що ж доведемо це?

Відповіді дітей:

Це домашні тварини, отже, вони мають свій будинок.

Ні, є безпритульні собаки.

Собаки бувають різного розміру

Собаки мають різне забарвлення вовни.

Вовна буває гладка, коротка, довга, без шерсті.

Мають різний характер, бувають добрими та злими, лагідними та агресивними.

(Учні з цього ж плану розповідають про кішок, що знають.)

(Діти замислюються.

Ні, не знаємо.

Кішки та собаки можуть бути різних порід

Комунікативні УУД: відповідати на питання, усвідомлене побудова мовного висловлювання

Пізнавальні УУД:

висування гіпотези.

VII. Дослідження у малих групах, відкриття нових знань.

Тут ми і скористаємося збором інформації:

З книг1 група збирає інформацію про кішок, 2 група збирає інформацію про собак.

Звернемося до підручника та атласу-визначника. Розглянемо, як виглядають ті чи інші породи собак.

Звернемося до Інтернету з питанням «Як правильно доглядати кішок та собак»

Прослухаємо поради мудрої Черепахи «Як ставитися до своїх вихованців?»

Групи працюють з атласом-визначником: знаходять породи кішок і собак, вибирають кожен собі породу кішки або собаки, роблять відповідні записи.

Розгляд картинок у групі.

Кожна група виписує необхідні відомості, як доглядати за кішками та собаками.

Учні слухають поради мудрої Черепахи. Кожна група записує необхідні їм відомості.

Пізнавальні УУД: збирання інформації, вирішення проблеми пошукового характеру.

Особистісні УУД: інтерес до пошукової діяльності.

Пізнавальні УУД: збирання інформації, аналіз, доказ

Комунікативні УУД: співпраця у пошуку та збирання інформації

VIII. Підсумок уроку. Обмін інформацією.

Будь-яке дослідження втрачає сенс, якщо не зроблено висновки , і не підведені підсумки. Інформацію необхідно проаналізувати та узагальнити.

Для цього розкладемо на столі листочки із зібраними даними.

Що ми можемо розповісти про кішок та собак?

Що нового та цікавого дізналися про цих тварин?

Яким чином скористалися промовці?

Чи можемо ми сказати, що ми дізналися про породи котів та собак?

Яким чином ми отримали нову інформацію?

У багатьох людей вдома є кішки та собаки, тому кожен з нас легко може поспостерігати і відзначити деякі особливості поведінки своїх вихованців. Можна навіть провести деякі експерименти. Наприклад, з'ясувати чи люблять кішки та собаки музику, чим вони вважають за краще харчуватися, як вони сплять, з чого починають ранок і т.д.

Але кожен з вас повинен пам'ятати, що перш ніж завести домашнього вихованця, подумайте, чи зможете ви забезпечити йому належний догляд, забезпечити його увагою та турботою.

Від кожної групи прослуховуються повідомлення, одержані в результаті дослідження.

Розповідь дітей про породи собак та котів;

Розповідь дітей, як доглядати за кішками та собаками.

Отримання інформації із книги, з Інтернету.

Да можемо.

За допомогою дослідження.

Пізнавальні УУД: аналіз із виділенням суттєвих та несуттєвих ознак.

Комунікативні УУД: вміння слухати, вступати у діалог, брати участь у колективному обговоренні, відповідати на запитання, складати розповідь на тему.

Особистісні УУД: морально-етична орієнтація.

IX. Домашнє завдання.

Намалювати домашнього вихованця, скласти та записати розповідь про нього за планом (видається кожному учневі):

  1. Зовнішній вигляд.

    Особливості характеру.

    Твоє ставлення до тварини.

Пізнавальні УУД: прийняття завдання.

Комунікативні УУД: слухати та чути вчителі.

Регулятивні УУД: планувати свою відповідь.

X. Рефлексія.

Продовжіть фразу:

Сьогодні на уроці

Я знав, але дізнався краще

Я запам'ятав.

Учні закріплюють кольорові фішки на дошці відповідно до своєї роботи на уроці.

Регулятивні УУД: усвідомлення якості та рівня засвоєння.

Література:

    Як побудувати урок відповідно до ФГОС/О.В. Миронів. - Волгоград: Вчитель, 2013. - 174с.

    Нові стандарти – нова якість роботи вчителя. Практико-орієнтоване навчально-методичний посібник/ Т.С. Фещенко. - М.: УЦ "Перспектива", 2013, - 224с.

    Розвиток дослідницьких умінь молодших школярів/ [Н.Б. Шумакова, Н.І. Авдєєва, Є.В. Кліманова]; за ред. Н.Б. Шумакової. - М.: Просвітництво, 2011. - 157с. – (Працюємо за новими стандартами)

    Сучасні технології проведення уроку в початковій школіз урахуванням вимог ФГОС: Методичний посібник/ За ред. Н.М. Деменєвої. - М.: АРКТІ, 2013, - 152с. (Початкова школа)

Мій виступ на серпневій конференції. Виступ побудований на основі уроку Навколишній світ у 4 класі на тему "Які корисні копалини застосовують у будівництві?"

Перегляд вмісту документа
«Майстер-клас Документ Microsoft Office Word (2)»

Майстер-клас «Дослідна діяльність як одна з умов формування УУД молодших школярів».

Завдання:визначити актуальність дослідницької діяльностівідповідно до вимог стандарту на щаблі початкового загального навчання; скласти алгоритм проведення дослідницької діяльності молодших школярів з прикладу уроку навколишнього світу; підвищити професійну компетентністьвчителів початкової школи з розвитку універсальних навчальних діймолодших школярів у освітньому процесі.

Актуальність.

Добрий день, шановні колеги!

Давайте поговоримо!

Про важливе та про інше:

Про те, що добре та добре не дуже.

Про щось знаєте Ви,

Про щось мені відомо,

Давайте поговоримо,

Сподіваюся, буде цікаво.

Тема нашої сьогоднішньої розмови «Дослідницька діяльність молодших школярів як одна з умов формування УУД молодших школярів».Хочу розпочати нашу розмову із запитання: «Що є відмінною особливістюСтандарту 2 покоління»?

Я згодна з Вами, у Стандартах нового покоління поряд з предметними виділяються особистісні та метапредметні результати. Невід'ємна частина ядра нового стандарту УУД.

Організація практичної діяльності.

Що ви розумієте під універсальними навчальними діями?

Цілком вірно, це система дій самої дитини, яка сприяє її розвитку та самовдосконаленню. В даний час все більш актуальним в освітньому процесі стає використання в навчанні прийомів та методів, які формують вміння самостійно добувати нові знання, збирати необхідну інформацію, висувати гіпотези, робити висновки та висновки.

До першого класу приходять учні з різними індивідуальними особливостями, здібностями, рівнем підготовленості до навчання. Але є одна особливість, яка поєднує цих дітей – вони ще не вміють навчатись. Це й змушує нас, педагогів, шукати нові форми та методи навчання, що дозволяють не лише дати учням необхідний «набір» знань та умінь, а й навчити їх навчатися за допомогою УУД.

Великий педагогічний досвід спричинив думку, що саме дослідницька діяльність є ефективним засобом формування метапредметних результатів.

Що таке дослідницька діяльність?

Це дослідження різних об'єктів з дотриманням процедур та етапів, близьких до науковому дослідженню, але адаптованих до рівня пізнавальних можливостейучнів. Це насамперед спостереження за життям, відкриття багатьох явищ, відомих дорослим, не невідомих маленькій людині.

Сенс навчального дослідження полягає в тому, щоб допомогти учневі пройти шлях наукового пізнаннята засвоїти його алгоритм.

Існують шість основних етапів методики дослідження:

    Мотивація(Створення проблемної ситуації, що забезпечує виникнення проблеми та припущень, на основі яких формується гіпотеза)

    Дослідження

    Обмін інформацією

    Організація інформації

    Зв'язування інформації

    Підбиття підсумків, рефлексія

Перш ніж сконструювати урок-дослідження, вчителю необхідно, що він повинен отримати на виході і відповідно продумати завдання до уроку, ясно усвідомити, що учень повинен дізнатися на уроці, визначити, який матеріал має бути вивчений учнем.

Далі необхідно визначити, якого типу дослідження доцільно сконструювати у разі. І, нарешті, слід визначити динамічний стрижень уроку – сконструювати проблемну ситуацію для учнів. І на закінчення вчителю необхідно продумати склад робочих груп, розподіл матеріалу для вивчення за групами, в якій формі учні будуть представляти результати свого самостійного пошуку і т.д.

Хочу запропонувати Вам розглянути структуру уроку-дослідження на конкретному прикладі, а саме на прикладі уроку навколишнього світу, та визначити, які УУД формуються на кожному етапі.

Пропоную вам побути учнями 4 класу. Ми вирушаємо на урок навколишнього світу. Я не буду докладно зупинятись на кожному етапі уроку через обмеженість у часі.

Отже, тема уроку «Корисні копалини». На уроці ми маємо відповісти на запитання «Які корисні копалини застосовують у будівництві». Перед вами структура уроку засвоєння нових знань.

1) Організаційний етап.

2)

3) Актуалізація знань.

4) Відкриття нового знання.

6) Первинне закріплення.

7) Інформація про домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

8) Рефлексія (підбиття підсумків заняття)

На другому етапі було запропоновано загадки, відгадавши які діти сформулювали тему уроку, поставили навчальні завдання. Далі повторили вивчений матеріал, необхідний роботи з темі уроку. На наступному етапі зупинимося докладніше. Працюємо у групах

Розпочинаємо роботу нашої наукової лабораторії. Як ви вважаєте, що нам необхідно зробити, щоб з'ясувати, які корисні копалини використовують у будівництві? На столах у вас лежать зразки корисних копалин та дві картки. Візьміть картку жовтого кольору. (Цю картку-допомогу склали хлопці на попередньому уроці). Як вона допоможе сьогодні? Візьміть зелену картку. Що ви бачите на ній? У цій таблиці ви записуватимете результати своїх досліджень. (Дві групи працюють із зразками, третя з карткою та відповідає на запитання «Які корисні копалини добувають у нашому краї і чи можна їх використовувати у будівництві?»).

Практична робота. Звіт груп.

Ми пропустимо наступний етап уроку «Первинне закріплення»

Отже, ми відповіли на поставлене запитання? Оцініть свою роботу.

Ну а тепер давайте повернемося до теми нашої розмови «Дослідницька діяльність як одна з умов формування УУД молодших школярів».

У вас на столах лежать листочки «Структура уроку засвоєння нових

знань». Чи можна скласти урок – дослідження? Звичайно ж да. Але основний етап «Відкриття нового знання» потрібно спланувати ретельніше. Я пропоную вам зараз у другій колонці записати, які УУД формувалися у учнів (основний етап уроку)

Орієнтовна структура уроку з ФГОС

Урок засвоєння нових знань

Організаційний етап

Постановка навчальних завдань. Мотивація навчальної діяльностіучнів

Актуалізація знань

Відкриття нового знання

Первинне закріплення

Інформація про домашнє завдання

Рефлексія

Шановні колеги, ви познайомилися з тим, як я організую дослідницьку діяльність на уроках. Пропоную вам проявити творчість та запропонувати теми дослідження та прийоми, які ви б використали на своїх уроках-дослідженнях.

Рефлексія

Шановні колеги, останній етап уроку «Рефлексія», він є обов'язковим на моїх уроках. Діти зазвичай відповідають на низку питань

    Я впізнала)…….

    Я навчився (лась)…

    Мені сподобалося….

    Я вагався (лась)….

    Мені було (нудно) цікаво.

Для вас я пропоную лише одне питання: «Чи вважаєте ви ефективним використання дослідницької діяльності для формування УУД школярів?» При відповіді можете використовувати прийом «незакінчена пропозиція»

Я вважаю використання дослідницької діяльності для формування УУД школярів……….., тому що……………….

За такий короткий проміжок часу неможливо охопити всі сторони обраної теми, тому я пропоную вам пам'ятки для вас і ваших юних дослідників, частина яких я склала сама, дехто запозичив з досвіду своїх колег. Дякую за увагу.

Додаток 1.

Етапи методики дослідження.

    Мотивація(Створення проблемної ситуації, що забезпечує виникнення проблеми та пропозицій, на основі яких формується гіпотеза)

    Дослідження(Пошук вирішення проблеми, фактів для обґрунтування чи спростування гіпотези)

    Обмін інформацією(Виклад результатів дослідження)

    Організація інформації(Сортування або класифікація отриманих в результаті дослідження фактів)

    Зв'язування інформації(відкриття та формулювання нового знання: принципу, ідеї, узагальнення)

    Підбиття підсумків, рефлексія(Оцінювання того, якою мірою досягнуто вирішення проблеми, обговорення перспективи подальшої роботи)

Структура уроку-дослідження

    Мотивація навчальної діяльності

    Актуалізація

    Створення проблемної ситуації

    Постановка проблеми дослідження

    Формулювання мети дослідження

    Висунення гіпотези

    Перевірка гіпотези: проведення експерименту, лабораторної роботи, читання літератури, перегляд фрагментів навчальних фільмів тощо.

    Інтерпретація отриманих даних

    Висновок за результатами дослідницької роботи

    Застосування нових знань у навчальній діяльності

    Підсумки уроку. Рефлексія

    Домашнє завдання

Додаток 2.

Формування дослідницької діяльності


    етап (1-й клас)

1. Підтримка дослідницької активності

2. Розвиток умінь ставити питання, висловлювати припущення, спостерігати

3.Формуванні початкових уявлень про діяльність досліджень

3 етап (3-4 класи)

Збагачення дослідницького досвіду для подальшого накопичення уявлень про дослідну діяльність

2 етап (2 клас)

1.Придбання нових уявлень про особливості діяльності дослідника

2. Розвиток умінь визначати тему досліджень, аналізувати, порівнювати, формулювати результати дослідження

3.Підтримка ініціативи, активності, самостійності

Додаток 3.

Пам'ятка юному досліднику

(Самостійне проведення дослідницької роботи)

Моє дослідження.

    Тема дослідницької роботи. ( Як називатиметься моє дослідження?)

    Вступ. Актуальність проблеми. ( У чому потреба моєї роботи? Що я дізнався з літератури?)

    Ціль.(Що хочу дослідити?)

    Завдання.(Для чого хочу провести дослідження?)

"З'ясувати, скільки ...."; "Встановити, чи залежить ...."; «Вивчити, навіщо….»; "Встановити, чому ....."

(Завдання:

    Вивчити літературу про…

    Виявити….

    Встановити….

    З'ясувати….

    Розглянути….

    Визначити….

    Дата та місце проведення мого дослідження.

    Методика роботи. (Яким чином я проводив дослідження? Як я проводив спостереження, досліди, вимірювання, порівняння, облік?

«Спостереження почав….»

    Опис роботи. (Мої результати дослідження. Таблиці, діаграми, графіки з обговоренням. Робота супроводжується фотографіями, малюнками, речовими доказами)

    Висновки.(Чи я виконав те, що задумав?На основі отриманих даних можна зробити такі висновки ... (Відповіді на поставлені завдання) »

«Прочитавши книги, я багато дізнався про ….

Мої результати дослідження та відомості з літератури про …… збігаються.

Моє припущення підтверджується.

    Що виявилося важким у моєму дослідженні, чого не вдалося виконати?

    Використовувана література.

    Програми.


«phpmjGZzH_WinRAR-ZIP-archive_1»


Вчитель початкових класів

Нікіфорова Марина Анатоліївна


  • Продемонструвати методику організації дослідницької діяльності молодших школярів як формування УУД.

Мотивація

Дослідження

Обмін інформацією

Організація інформації

Зв'язування інформації

Підбиття підсумків, рефлексія.


  • Організаційний етап.
  • Постановка мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
  • Актуалізація знань.
  • Відкриття нового знання.
  • Первинне закріплення.






п/п

Урок засвоєння нових знань

Відкриття нового знання

Комунікативні (визначення функцій учасників)

Загальнонавчальні (пошук та виділення необхідної інформації)

Логічні (побудова логічного ланцюга міркування)


  • Я впізнала)…
  • Я навчився (лась) ...
  • Я вагався (лась) ...








Дякую за увагу!

Перегляд вмісту презентації
Майстер-клас Презентація Microsoft Office PowerPoint


Дослідницька діяльність як одна з умов формування УУД молодших школярів

Вчитель початкових класів

МОУ ЗОШ №27 ім. Ф.Т. Цвєткова

Нікіфорова Марина Анатоліївна


  • Продемонструвати методику організації дослідницької діяльності молодших школярів як формування УУД.

Основні етапи методики дослідження

Мотивація

Дослідження

Обмін інформацією

Організація інформації

Зв'язування інформації

Підбиття підсумків, рефлексія.


  • Організаційний етап.
  • Постановка мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
  • Актуалізація знань.
  • Відкриття нового знання.
  • Первинне закріплення.
  • Інформація про домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання.
  • Рефлексія, підбиття підсумків уроку.






п/п

Урок засвоєння нових знань

Відкриття нового знання

Комунікативні (визначення функцій учасників)

Загальнонавчальні (пошук та виділення необхідної інформації)

Логічні (побудова логічного ланцюга міркування)


  • Я впізнала)…
  • Я навчився (лась) ...
  • Я вагався (лась) ...
  • Мені було (нудно) цікаво….








Дякую за увагу!

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа

«Середня загальноосвітня школа№ 10»

Конспект позаурочного заняття з проектно-дослідницької діяльності на тему:

«Подорож експериментальними лабораторіями».

Підготувала вчитель початкових класів

Костеріна Олена Юріївна

Муром, 2015

Позаурочне заняття.

Дослідницька колективна гра

"Експериментальна лабораторія".

Ціль : розвивати інтелектуально-творчий потенціал особистості дитини; удосконалювати навички дослідницької поведінки та розвитку дослідницьких здібностей;

Ознайомити із поняттям експеримент, його структурою;

навчити проводити експеримент самостійно;

Розширювати кругозір учнів шляхом запровадження нових понять.

Метапредметні:

Особистісні: формувати позитивне ставлення до занять дослідницької діяльності;

позитивну самооцінку;

прагнення до успішності у дослідницькій діяльності;

Регулятивні: вчити приймати навчальне завдання та дотримуватися інструкції вчителя;

Розуміти мету та зміст виконуваних завдань; здійснювати первісний контроль своїх дій;

формулювати мету навчальної задачі та за допомогою вчителя диференціювати відоме та невідоме в процесі спостережень,

Визначати етапи експерименту, формулювати підсумковий результат.

Пізнавальні:

вміти аналізувати ситуацію з погляду спостереження, встановлювати просторові відносини об'єктів навколишнього світу, будувати алгоритм пошуку необхідної інформації, планувати перебіг експерименту.

Комунікативні:

формувати вміння поважати думку співрозмовників;

ставити запитання та відповідати на них;

входити до комунікативної ігрової ситуації;

вчити виявляти інтерес до спілкування та групової роботи.

Технології:

Проблемно діалогічна технологія;

Технологія особистісно-орієнтованого навчання;

Інформаційно-комп'ютерна розробка;

Обладнання: Комп'ютер, мультимедійний проектор, електронна презентація, магніти, металеві предмети, склянку з водою, мандарин, яйце, сіль.

I. Організаційний момент.

Здрастуйте, хлопці! Я дуже рада новій зустрічі з вами, де руки – не знають нудьги, а голова постійно прагне дізнатися щось нове та цікаве.

Думаю, що сьогодні ми разом зможемо зробити наше заняття незвичайним і незабутнім

Звучить пісня «Чомучки…».

Діти, встаньте в коло. Усміхніться один одному. Наші очі (прикладаємо долоньки до очей), наші вушка, наша голова, наше серце – відкрито знанням. Поділіться кожен своїм теплом одне з одним. Тепер ми – команда. Нам належить сьогодні добре попрацювати і дізнатися про щось нове.

Ми тепер не просто діти,

Ми – дослідники.

І дізнаємося все на світі

Докладно про предмет.

Що? Коли? І як росте?

Скільки разів на рік цвіте?

Чому в ночі сяє?

Чому у воді не тане?

Розгадаємо ми секрет

І на все знайдемо відповідь! (читають діти)

ІІ. Актуалізація знань.

А хто такий дослідник? (Відповіді дітей)

Що означає досліджувати? (Дослідити - піддати вивченню, з'ясувати, оглянути, вивчити щось).

Сьогодні ми продовжуємо бути дослідниками та вирушаємо на екскурсію до експериментальних лабораторій.Я буду старшим співробітником лабораторії, ви лаборантами.

Чим займаються у лабораторії?

(Проводять досліди, експерименти.)

Важлива річ експеримент, у ньому цікавий кожен момент!

Що таке експеримент? (Відповіді дітей)

Ось яке визначення прописано у словнику: « Метод пізнання, з якого досліджуються явища дійсності»

З якою метою проводиться експеримент, навіщо?

Для того щоб довести або спростувати, виявити рівень чогось і т.д.

- Мета нашого заняття- Навчитися проводити експерименти самостійно.

Щоб не заблукати і не заплутатися в наших лабораторіях, рухатися ми будемо за певним маршрутом, який показаний у ваших дорожніх листах.

III . Практична робота.

1-а лабораторія - Спостережна.

Перевіримо вашу спостережливість.

Виконання вправ.

  1. Знайдіть помилки художника.
  2. Яка літера повторюється багато разів? Скільки разів повторюється ця літера?
  3. Знайди предмети, що сховалися
  4. Чому порося Наф-Наф так лукаво дивиться? Щось тут не так…

2-а лабораторія-Плавальна«Навчи яйце плавати»

Для проведення досвіду вам знадобляться: сире яйце, склянка з водою, кілька столових ложок солі.

1. Покладемо сире яйце у ​​склянку з чистою водопровідною водою – яйце опуститься на дно склянки.

2. Виймемо яйце зі склянки і розчинимо у воді кілька ложок солі.

3. Опустимо яйце у ​​склянку із солоною водою – яйце залишиться плавати на поверхні води.

Сіль підвищує густину води. Чим більше солі у воді, тим складніше в ній потонути. У знаменитому Мертвому морі вода настільки солона, що людина без жодних зусиль може лежати на її поверхні, не боячись потонути.

Визначення плавучості предметів.

Хлопці, як ви вважаєте, які предмети тонуть у воді, а які ні?

Давайте перевіримо ваші припущення.

Робота в парах . Візьміть мандарин і опустіть його у воду. Що ви помітили? (Мандарин не тоне). А тепер очистіть мандарин від шкірки та опустіть у воду. Чому ж мандарин без шкірки втопився?

Який висновок ми можемо зробити? (Предмети, які важчі за воду тонуть, а які легші за воду – плавають. А також не тонуть предмети, які наповнені повітрям. А чому плаває лід? (У замороженій воді є частинки повітря)

Візьміть зубочистку, опустіть її у воду. Що ви помітили? (Зубочистка плаває). А тепер візьміть шматочок пластиліну. З'єднайте зубочистку із пластиліном. Вийшов кораблик, опустіть у воду. Що ви тепер спостерігаєте? (Плаває, як поплавець)

3-я лабораторія - Магнітна

Подивіться! Я навчилася рухати предмети!

* На столі склянка (всередині магніт). Вчитель рухає його, тримаючи у руці магніт (під кришкою столу).

Чому склянка рухається?

* Тому що в склянці та в руці магніт. Правильно, у руці магніт.

Багато століть тому у пошуках вівці один пастух зайшов у незнайомі місця, у гори. Навколо лежало чорне каміння. Він з подивом помітив, що його палицю із залізним наконечником каміння притягують до себе, ніби її вистачає і тримає якась невидима рука. Наче в камені є якась таємнича сила.

Яка властивість магніту описана у цій легенді? Приваблювати предмети. Які предмети? Металеві.

Магніт притягує усі металеві предмети? (Та ні.)

Отже, ви припускаєте, що магніт притягує всі металеві предмети. Як це перевірити? За допомогою експерименту.

Розкажіть, яким чином ви проводитимете експеримент?

Підносити магніт до металевих предметів і дивитися, чи він притягується.

На столах лежать предмети: гайкові ключі, скріпки, ложки з двох металів, куточки від парт, мідний дріт, закрутка для кватирок.

Лаборанти відкладіть у тарілку предмети, притягнуті магнітом.

Магніт притягнув чайну ложку, гайковий ключ, куточок для меблів, скріпку. Не притягнув дріт, господарське кільце, дзвіночок, столову ложку.

Який результат експерименту?

ВИСНОВОК : не всі металеві предмети магнітом.

Давайте висловимо припущення: "Чому не всі металеві предмети притягує магніт?"

Можливо, вони виготовлені із різних металів. Магніт притягує залізо та сталь, не притягує цинк, мідь, алюміній.

Четверта лабораторія - Виборна.

Увага на екрані. (Слайд із зображенням телефону, машини, барабана, самовару).

Нам належить з'ясувати, які з цих предметів приносять користь, а які не завжди корисні.

І так, хлопці, перед нами постає проблема. Спробуймо її вирішити.

Я роздам вам картки із зображенням цих предметів. У мене є ось такі 2 симпатичні сонечка, одне – весело посміхається, а інше сумує. Уважно подивіться на картинку, визначте, що зображено на картинці, шкідливо це чи ні і покладіть її до сонечка. (Хлопці виконують завдання)

Потім розглядають вміст двох коробок.

Цікаво самовар і в цій, і в іншій коробці? Хлопці, а чому, так вийшло? (Обговорюється кожен предмет з погляду користі та небезпеки)

Що ми зробили, щоб упоратися із завданням? (подумали)

Так, це експеримент, що проводиться в думці. Дивимось – очима, слухаємо – вухами, думаємо – головою. (на дошці – очі, вухо, голова)

Це уявний експеримент– дивлюсь, слухаю, думаю. (слова на дошку)

5-а лабораторія- Творча

Спробуйте намалювати на листочках свій предмет, який може бути корисним, але водночас може завдати шкоди. (Діти малюють предмет, тим часом звучить музика).

Викликаються до дошки 5 людей. Обговорення намальованих предметів.

Отже, ми можемо сказати про предмети, які нам запропонували для дослідження? (Всі предмети приносять користь, всі вони людині необхідні, але з усіма потрібно поводитися, дотримуючись правил).

V. Результат заняття. Рефлексія.

Ось і добігла кінця наша екскурсія експериментальними лабораторіями.

Що ви сьогодні розкажете вдома про наше заняття? Чи цікаво минуло нашу подорож і що особливо запам'яталося?

Наприкінці дорожнього листа ви бачите три смайлики, виберіть ту емоцію, яка супроводжувала вас протягом усього заняття.

А тепер устаньте в коло. Візьміться за руки. Подякуйте один одному за спільну роботу. Як ви думаєте, ми були сьогодні командою?

Дякую за заняття. До нової зустрічі, хлопці!


ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ПЕРШОГО ВЕРЕСНЯ"

ВИНОГРАДОВА Наталія Федорівна,
РИДЗЕ Оксана Анатоліївна

"Навколишній світ" як навчальний предмету початковій школі: особливості, можливості, методичні підходи

План лекцій з курсу

Номер газети

Назва лекції

лекція 1. Молодший школяр та навколишній світ: особливості взаємодії
Чи сприймає молодший школяр світ так само, як дорослий? Що таке «цілісність сприйняття»? Чи виявляє молодший школяр інтерес до природи, історії, культури рідної країни? Чи змінюється особистість дитини під впливом навколишнього світу?

лекція 2. Розвиток та виховання молодшого школяра – мета вивчення предмета «Навколишній світ». Чому предмет «Природознавство» було замінено «Навколишнім світом»? Який внесок предмета «Навколишній світ» у розвиток та виховання молодшого школяра? Які якості особистості розвиваються переважно під час уроків навколишнього світу?

лекція 3. Чому вивчати: які знання про навколишній світ є для молодшого школяра актуальними. Що означає «актуальне знання»? Чому зміст знань про навколишній світ має бути інтегрованим? За яких умов знання переходять у ціннісні стосунки?

Контрольна робота № 1.

лекція 4. Урок «довкілля»: типи та структура. Чому комбінований урок може бути пріоритетним щодо навколишнього світу? Які типи уроків відбивають специфіку навколишнього світу як об'єкта вивчення? Чому гра, логічні та творчі завдання мають бути обов'язковими структурними одиницями уроку?

лекція 5. Коли молодший школяр активний: методи активізації пізнавальної діяльності під час уроків «довкілля». За яких умов організації пізнавальної діяльності молодший школяр активний, ініціативний, самостійний та працює у зоні найближчого розвитку?

Лекція 6 Що таке навчальна самостійність та як її розвивати? Чим різняться побутова та навчальна самостійність? Які вміння забезпечують розвиток навчальної самостійності?

Контрольна робота №2.

лекція 7. Молодші школярі працюють разом: використання різних форм організації навчанняпід час уроків навколишнього світу. Коли вчення стає колективною діяльністю? У чому дидактичне значення різних форм організації спільної діяльності?

лекція 8. Чи потрібно «Навколишній світ» знати на позначку? Чи можна стосунки та почуття міряти відміткою? Як оцінювати знання про навколишній світ?

Підсумкова робота.

лекція 4.

Урок навколишнього світу: типи та структура

Тема «круглого столу»:"Особливості сучасного урокуУ початковій школі"

Учасники:завуч початкової школи, вчитель початкових класів, вчитель-дослідник , методист, психолог.

Завуч.Сьогодні вчитель отримав право більш вільно та творчо підходити до організації навчання. У Останніми рокамибагато пишуть про різні форми проведення навчальних занять, серед яких багато нетрадиційних та для багатьох вчителів незвичайних. Тому проблема вибору форми організації навчання – завдання дуже важливе.

Вчитель.Працюю «по-старому» і хочу сказати, що старе – не означає застаріле, а, навпаки, перевірене часом і великим учительським досвідом. Діти справляються з усім і все встигають. Я проти того, щоб навчання перетворювалося на марну гру, розвагу, жарт, хоча дітям це й подобається. Впевнена, що вчення - це праця, а "праця" і "важко" - однокорінні слова. Якщо говорити про уроки навколишнього світу, то найбільш доцільною є традиційна схема: пояснення вчителя – обговорення з дітьми – повторення (запам'ятовування, розповідь).

Вчитель-дослідник.Проводячи дослідно-експериментальну роботу з дослідження різних форм організації навчання, я зрозуміла, що часто комбінований урок заважає вирішенню завдань навчання та розвитку: «розпорошує» увагу учня, не дозволяє утримати те важливе, чим він займається, і не сприяє його самоосвіті. Головний недолік комбінованого уроку – у цьому, що така форма організації тримає школяра у жорстких рамках інструктивного навчання: без вимоги (інструкції) вчителя дитина може зробити жодного кроку.

Методист.Я не стала б настільки категорично відкидати традиційні форми навчання. Але разом з тим багато вчителів гарно використовують новаторські форми навчання: урок-лекція, урок-гра, урок-подорож та ін.

Психолог.На мій погляд, справа не в тому, як назвати форму організації навчання в початковій школі, а в тому, щоб обов'язково виконати такі умови успішності навчання: забезпечення можливості прояву самостійності та активності школяра; облік специфіки змісту конкретного предмета; перехід від розмови, яка обмежується питанням-відповідь формою (фактично в ній беруть участь вчитель і один учень), до навчального діалогу як складної форми вербального спілкування.

Методист.Давайте обговоримо деякі питання:

    Чому комбінований урок може бути пріоритетним щодо навколишнього світу?

    Які типи уроків відбивають специфіку навколишнього світу як об'єкта вивчення?

    Чому гра, логічні та творчі завдання мають бути обов'язковими структурними одиницями уроку?

?

За роки становлення дидактики початкової школи комбінований урок у масовій практиці сформувався як пріоритетна, непорушна форма організації навчання молодших школярів. В умовах авторитарної школи, що пропонує переважно репродуктивні методи роботи, такий урок був виправданий. Дійсно, перед учителем стояли такі завдання:

– дати дітям новий матеріал;
– закріпити його за допомогою численних вправ, які мають на меті виробити певні вміння та навички;
- Перевірити, як учні засвоїли навчальний матеріал.

Тому будувалася структура комбінованого уроку: перевірка домашнього завдання, пояснення нового матеріалу, закріплення отриманих знань за допомогою питань та вправ, роз'яснення домашнього завдання. Таким чином, вчитель не міг встановити чіткої взаємодії між специфікою матеріалу, що вивчається на даному етапі навчання, та основними методами, найбільш доцільними для його засвоєння. Наприклад, багато тем «Навколишнього світу», як правило, вивчаються на вербальному рівні, хоча доцільно використовувати таку форму організації навчання, як екскурсія або практична (лабораторна) робота («Водоєми», «Сезонні зміни в природі», «Властивості води» та ін).

Результати багатьох психолого-педагогічних досліджень свідчать, що комбінований урок за умов сучасної початкової школи неспроможна повною мірою забезпечити реалізацію завдань, які специфічні для сучасного етапупочаткової освіти. Йдеться, перш за все, про вирішення завдання розвитку молодшого школяра, реалізація якої неможлива повною мірою в умовах тих форм організації, які обмежують свободу та самостійність школяра. Ця ситуація змушує вчителя шукати резерви підвищення якості навчального процесу. Що він і робить за рахунок додаткового навчального змісту, «еквілібристики» методів та засобів навчання.

Облік специфіки предмета, що вивчається – найважливіша умова вибору типу уроку. Для вивчення навколишнього світу комбінований урок становить особливу небезпеку, тому що привчає молодшого школяра до формалізованих методів отримання інформації про довкілля: читання, пояснення вчителя, розгляд ілюстрацій та ін. При всій важливості цих методів навчання вони не можуть бути пріоритетними на уроках навколишнього світу. Цей предмет має забезпечити особливою мірою розвиток пізнавальних здібностейдітей, формування умінь спостерігати, порівнювати, експериментувати, робити висновки, узагальнювати та інших.

Крім цього, класифікація уроків навколишнього світу – явище динамічне: у вчителя завжди має бути можливість перетворити один тип уроку на інші залежно від конкретного навчального матеріалу, етапу навчання, ступеня готовності учнів до тієї чи іншої діяльності та конкретної педагогічної ситуації

Важливою є і готовність вчителя до вибору засобів навчання, які забезпечують можливість організувати уроки різного типу. Ця обставина була однією із концептуальних позицій авторського колективу УМК «Початкова школа ХХI століття». Працюючи за підручниками «Навколишній світ», вчитель може передбачитирізні форми організаціїнавчальної роботи школярів. Комбінований урок не відкидається авторами цих засобів навчання, але його місце внавчальному процесі

дещо змінено. Він використовується насамперед на підсумковому етапі вивчення теми.

?

    Які типи уроків відбивають специфіку навколишнього світу як об'єкта вивчення?

    Кожен учитель знає, що у класичній дидактиці виділяються такі типи уроків:

    уроки оволодіння новими знаннями, накопичення фактичного матеріалу, його осмислення;

    уроки формування та засвоєння умінь та навичок;

    уроки узагальнення та систематизації знань;

    уроки повторення та закріплення;

контрольно-перевірочні уроки; комбіновані уроки.Разом з тим багато вчених-педагог і дидактів (Ю.К. Бабанський, Б.Т. Лихачов, А.І. Піскунов, Н.А. Сорокін та ін.) неодноразово зазначали, що ця класифікація не може бути визнана як універсальна , оскільки, по-перше, кожен тип уроку неспроможна спостерігатися у «чистому» вигляді; по-друге, вони вирішують здебільшого

освітні завдання

і, по-третє, обмежують пізнавальну діяльність учнів.У цій лекції пропонується інша класифікація типів уроків, яка побудована на наступних підставах: а)специфіка предмета

Навколишній світ(Інтегративний характер; різноманіття досліджуваних об'єктів і явищ; особистіснозначний зміст навчального матеріалу та ін);

б)можливості, що створює процес вивчення навколишнього світу (спостереження, ігрова та продуктивна діяльність, імпровізація та моделювання);

в) особливості пізнання навколишнього світу дітьми молодшого шкільного віку (привабливість об'єктів природи та суспільства, емоційна забарвленість сприйняття, наочність зв'язків та залежностей явищ та ін.);та «пристрасті» молодших школярів (провідна діяльність, схильність до гри, потреба в експериментуванні, самостійності та творчості та ін.);

д)пріоритетний метод навчанняна уроці.

Типи уроків навколишнього світу

Урок-спостереження
Урок-пошук
Урок-дискусія (навчальний діалог/полілог)
Урок-практикум
Урок-гра
Урок творчості

При виборі типу уроку навколишнього світувчитель керується такими вимогами:

1. Забезпечення можливості чуттєвого пізнання об'єктів навколишнього світу

Процес пізнання світу спирається на сенсорні уявлення про об'єкт дійсності. Всім відомо значення чуттєвого пізнання - від нього залежать різноманіття відомостей про навколишні предмети і явища, глибина і точність сенсорних уявлень. На жаль, сучасний молодший школяр має бідний чуттєвий досвід, тому зустрічає низку серйозних труднощів при виконанні завдань на с. 35–36: «Зазначимо лише кілька... використовувати його». Це зобов'язує вчителі приділити особливу увагу, особливо в 1–2 класах уроку-спостереженняі уроку-практикуму.

2. Облік доцільного поєднання репродуктивних, продуктивних та творчих методів пізнання

Педагог повинен добре усвідомлювати, що захоплення репродуктивними методамиНавчання вимагає роботи в основному таких психічних процесів, як сприйняття та пам'ять, і не створює умови для роботи мислення та уяви. При цьому очевидно, що розвиток навчально-пізнавальної діяльності без цих процесів неможливий. Справді, за всієї важливості (особливо першому етапі навчання) сприйняття, осмислення, відтворення характеристика особистості школяра включає новоутворення, які можуть успішно формуватися у межах цих процесів. Якщо школярі повинні опанувати навчальну діяльність, тобто навчитися вчитися («умію вчити себе»), це передбачає розвинені пізнавальні інтереси («люблю вчитися, все цікаво»), внутрішню мотивацію («розумію, навіщо вчуся»), елементарні рефлексивні якості ( «Умію прийняти оцінку вчителя і сам об'єктивно оцінюю свою діяльність»). І, нарешті, найголовніше: молодший школяр може відповідати як питання «Що я роблю?», а й питання «Як це роблю?». Ще раз підкреслимо, що це вимагає опори у процесі на мислення і уяву. Тому особливу цінність представляютьі уроки-дослідження

уроки-дискусії.

Відомо, що провідна діяльність молодшого школяра – навчальна. Як стверджують психологи, провідна діяльність вікового періоду характеризується трьома найважливішими показниками. По-перше, вона відповідає потребам розвитку дитини даного віку, по-друге, надає особливий вплив на психічний розвитокособистості та, по-третє, у її надрах створюються передумови формування провідної діяльності наступного вікового періоду розвитку. Звичайно, процес формування предметної діяльності ( ранній вік), ігри (дошкільне дитинство), навчальної діяльності (молодший школяр) тощо. не закінчується в конкретний віковий період: попередня провідна діяльність залишається для дитини актуальною та на наступних етапах розвитку.

Тому так важливо враховувати, що гра є для молодшого школяра не лише бажаною, цікавою, посильною, а й дуже цінною для становлення та розвитку навчальної діяльності. Уроки навколишнього світу дають величезні можливості для організації різних видів дитячих ігор – дидактичних, сюжетно-рольових, рухливих, конструктивних та ін. Це пояснює вибір спеціального типу уроку –урок-гра

.

Детально про це написано нижче. 4. Можливість розвитку пізнавальної ініціативи та творчості школяраЗагальновідомо, що діти молодшого шкільного вікудуже люблять різні творчі завдання, виконуючи які вони можуть уявляти, вигадувати, складати, перетворювати образи навколишнього світу.

Використання вправ, що розвивають ініціативність, творчу індивідуальність є обов'язковою умовою проведення уроків з цього предмету. Ще Л.С. Виготський писав, щотворча діяльність робить людину «істотою, зверненою у майбутнє».Уява (фантазія) – психічний процес, що полягає у створенні нових образів шляхом переробки вражень особистого досвіду людини. Чим вищий рівень уяви, тим ефективніша творча діяльність. Уява – це звичка довласним рішенням

Визначний психолог В.В. Давидов вважав, що уяву – одне з найголовніших психічних процесів, необхідні молодшому школяреві навчальної діяльності. Важливість цього процесу в тому, що розвивається здатність людини переносити функції одного предмета на інші, які не володіють ними (паличка - конячка або ложка, стільчик - автомобіль, колесо - штурвал літака і т.д.). Ця властивість уяви, як зазначається в історико-психологічній літературі, є основою розвитку будь-якої цивілізації та громадськості. Наприклад, «первісні люди пили з жмені. А перші чашки – це перенесення до матеріалу (глини, дерева, металу) тієї форми, яку людина надавала рукам, щоб напитися». (Є.Є. Кравцова). Крім того, уява визначає наявність у людини здатності бачити ціле раніше ніж частини. Наприклад, побачений дитиною обруч як штурвал літака змушує його шукати те, до чого можна приставити уявний штурвал. І, нарешті, уяву розвиває здатність ідентифікувати, тобто ставити себе у позицію іншу людину (предмета), що дуже важливою передумовою формування рольового поведінки. Сказане визначає доцільність використання вчителем такого типу уроку, як

урок творчості.

Урок-спостереження

Кожен тип уроку має чітку структуру.Вона визначається тим основним способом навчання, який відбиває його специфіку. Охарактеризуємо кожен тип уроку.

Основний метод навчання

: сприйняття об'єкта (яви, події) навколишньої дійсності з метою отримання інформації про об'єкти, накопичення початкових уявлень та фактів про них. цілеспрямоване розгляд об'єкта за планом вчителя чи за планом, складеним учням (учнями).пред'явлення чи складання плану; інструкція до роботи; пошук

додаткової інформації

Якщо організовано спостереження за живим об'єктом (наприклад, кошеням або цуценям), то дітям, які вже мають хоча б незначний досвід спостереження, неважко буде звернути увагу на органи почуттів тварини: як вона дивиться, відчуває запах, пересувається, чому виявляє занепокоєння, чому радіє. Ці спостереження народжують в дітей віком естетичну емпатію, тобто вміння «прийняти» інше живе істота, порівняти його відчуття зі своїми. Якщо педагог запропонує або складе разом з учнями план-інструкцію, за якою виявлятиметься спільне між твариною та людиною, то учні зможуть дійти висновку про те, що тварина, так само як людина, має всі ознаки живої істоти (пересувається, харчується, дихає) , народжується, росте, розвивається, вмирає, радіє, переживає, страждає і т. п.).

Звісно, ​​розширення сенсорного досвіду молодших школярів пов'язані з розвитком вміння спостерігати, розглядати предмет з усіх боків, узагальнювати уявлення, отримані чуттєвим шляхом. Якщо на першому етапі навчання
(в 1-2-му класі) вчитель пропонує для спостереження план, що розкриває послідовність розгляду об'єкта (спочатку звернемо увагу на це...; тепер відповімо на це питання...; що потрібно зробити, щоб побачити ось це... і т. д.), то у 3–4-му класі початкової школи ініціатива дедалі більше передається дітям. Школярі навчаються самостійно складати план спостереження за об'єктом, вибудовувати послідовність своїх дій.

Урок-пошук

Основний метод навчання:дослідження – цілеспрямоване спостереження діями (поведінкою, динамікою) об'єкта (яви) виявлення доказів істинності чи хибності наміченої гіпотези.

Основний структурний елемент:постановка проблеми та пошук шляхів її вирішення.

Додаткові структурні елементи:висування гіпотез (припущень), їх перевірка; аналіз висунутих доказів; спостереження.

Наприклад, на початку вивчення теми "Комахи" (3-й клас) перед дітьми ставиться проблема: "Чи можна віднести павука до комах?"

    Учнями висуваються такі гіпотези:

    павука можна віднести до комах;

павука не можна віднести до комах.Підручник для 3 класу, ч. 1, с. 120 (малюнок павука); с. 119, нижній малюнок; Мал. на с. 117. Див. .

додаток

1. Павука можна віднести до комах, тому що він схожий на багатьох з них (на жука, бджола, муху), вміє повзати (як тарган, мураха), тіло та лапки його складаються з члеників (як у всіх комах).

2. Павука не можна віднести до комах, тому що у нього тільки дві частини тіла (а у комах три), немає крил та вусиків, а також не шість, а вісім кінцівок.

Вчитель пропонує порівняти зображення комахи та павука та встановити відмінність, яка відразу впадає у вічі (використовуються ілюстрації або мультимедійні матеріали). Учні як головна відмінність вибирають число ніг, що і стає визначальним для класифікації цієї тварини: павук відноситься не до комах, а до павукоподібних, хоча загальною особливістюі тих та інших є їхня приналежність до членистоногих.

Урок-дискусія (навчальний діалог/полілог)

Кожен тип уроку має чітку структуру.: обговорення з метою узагальнення, систематизації, закріплення отриманої навчальної інформації

Основний структурний елемент:діалог/полілог.

Додаткові структурні елементи:обмін інформацією та її колективний аналіз; обмін репліками; спостереження; формулювання висновків

У 4-му класі під час вивчення теми «Мистецтво Росії ХІХ століття» вчитель може організувати урок-дискусію як на етапі знайомства з темою, так і за її закріплення.

Проблема для дискусії може бути сформульована так: «Дев'ятнадцяте століття називають золотим віком російської культури. Як ти думаєш, чому?

Кожен учень чи групи, куди розподілився клас, обговорюють такі припущення:
– письменники, поети та художники були багатими людьми та мали багато золота;
– у Росії добувалося багато золота;

– «золотий» – означає багатий, гарний;

Основний метод навчання:у ХІХ столітті з'явилося багато чудових поетів, письменників, художників.

Основний структурний елемент:Урок-практикум

Додаткові структурні елементи:практична діяльність із встановлення (перевірки) істотних властивостей предметів (об'єктів, явищ).

досвід (експеримент) та аналіз його результатів. постановка мети; обговорення плану роботи та алгоритму дій; опис обладнання.Вчитель може організувати урок-практикум щодо будь-якого розділу підручника. Наприклад, у 3-му класі можна провести практикуми на теми «Глобус – модель Землі», «Карта нашого району (вулиці)», « План школи», «Властивості води» та ін. Уроки-практикуми можуть бути організовані і для характеристики соціальних об'єктів, наприклад, праці людей. У 4-му класі велике значення, аналіз власного самопочуття Безперечний пізнавальний інтерес викликають у дітей практичні роботи, побудовані на самоспостереженні: "Послухаємо, як б'ється серце, піднімається і опускається груди при диханні";

"Розглянемо колір очей один в одного"; "Визначимо пульс"; «Виміряємо зростання і вагу» та ін.

Основний метод навчання:Урок-гра

Основний структурний елемент:дидактична (рольова) гра з метою застосування, закріплення отриманих знань та виявлення незасвоєного навчального матеріалу.

Додаткові структурні елементи:процес розігрування ігрової ситуації. пред'явлення (постановка)ігрове завдання

; характеристика структурних компонентів гри;оцінка результатів гри

Наведемо приклад рольової гри, проведеної в 1-му класі на початку

навчального року

щодо теми «Сезонні зміни восени».
Дітям було запропоновано пограти в «лісові збори»: «Уявіть собі, що всі ми – лісові жителі: хтось – комахи, хтось – звірі, хтось – птахи...
Настала осінь. Захвилювалися в лісі звірі та птахи, комахи та плазуни – незабаром настануть холоди. Вирішили зібрати лісові збори та дізнатися, хто як готується до зими...»
Діти розподілили ролі: ведмідь – голова зборів, дятел – секретар. На збори прийшли їжак, заєць, лисиця, прилетіли метелики та птахи, приповзли мурахи, жуки та ящірки.
Звичайно, вчитель не міг пустити на самоплив процес розгортання гри і ненав'язливо допомагав дітям, коли виникали труднощі у розвитку сюжету, коли дитина не знала, як грати свою роль. Перед початком гри педагог обговорив з дітьми, що є кожен персонаж, які його ігрові дії, що він може розповісти про себе.
Наприклад, Міла взяла на себе роль їжака. Але коли дівчинка підійшла до голови зборів - ведмедя, вона розгубилася і зніяковіло стояла мовчки.
- Ти їжак чи їжачок? - Запитує її вчитель.
- Їжачок, - відповідає дівчинка.

- Значить, ти ще маленький, нещодавно народився і не знаєш, як їжаки готуються до зими?

Можна провести урок-гру на тему «Місто і село». Для цієї гри-конструювання дітям знадобляться малюнки різних об'єктів села та міста (їх готує заздалегідь вчитель разом із дітьми). Їх поміщають на двох панно – «Місто» та «Село». Кожен учасник гри пояснює, чому він помістив цей об'єкт у «Місто» чи «Село». Особливу увагупотрібно приділити об'єктам, які необхідно «побудувати» у будь-якому населеному пункті(школа, дитячий садок, лазня, магазин, перукарня, ательє, кінотеатр, бібліотека, пошта та ін.). Використовуючи тексти, поміщені в підручнику, вчитель (чи діти, які добре читають) розповідає, як працюють у місті та селі, яку працю називають сільською, а якою – міською. Гра може бути проведена у командній формі – тоді кожна команда «побудує» і місто, і село. Виграє та команда, чиї архітектори та будівельники припустяться найменшої кількості помилок.

Урок творчості

Основний метод навчання: моделювання уявної ситуації з метою зміни (творчого перетворення) об'єкта.

Основний структурний елемент:імпровізація (моделювання, конструювання) на тему.

Додаткові структурні елементи:постановка творчого завдання; аналіз уявної ситуації та доцільних засобів творчого перетворення об'єкта; оцінка творчої складової результату діяльності

Наведемо ще один приклад уроку у першому класі – уроку творчості на тему «Ці різні, різні двері». На цьому уроці на основі тексту підручника діти вигадують (від імені дверей) історії про те, що це за двері та які історії з нею сталися.

Сочинялки

Ці різні, різні двері

Чи чув ти колись, як розмовляють двері? Так-так, не дивуйся, багато дверей вміють розмовляти, і навіть співати.
- Мала я, мала я, - пищить дверцята шафи.
– І я, – підспівує дверцята буфета.
- Ворч-ворч, дят-дят, ходять, ходять дрімати, заважають, - бурчить старі вхідні двері.
– Зябну, зябну, зовсім зазябну, – скаржиться кілограм литка.
А в твоєму будинку є двері, що «говорять»?

Вибір тієї чи іншої типу уроку дозволяє педагогу врахувати можливості предметного змісту у розвиток інтересу до навколишнього світу, формування стійких навчальних і предметних умінь. Але запропонованих характеристик уроків (основний метод навчання, основний структурний елемент, додаткові структурні елементи) замало у тому, щоб було говорити, що той чи інший урок максимально активізує пізнавальну діяльність молодшого школяра.

Про гру, її логічні, творчі завдання як обов'язкові структурні одиниці уроку поговоримо в наступній лекції.

ДОДАТОК

    Уяви, що ти на лісовій галявині. Навколо тебе літають, повзають різні комахи. Яких комах ти можеш зустріти на лісовій галявині? Вибери собі роль (наприклад, «Я – мураха») і від імені свого героя розкажи все про його життя: хто ти, що вмієш робити, де живеш, чим харчуєшся. Ось як розповів про свого героя твій ровесник Мишко:
    «Я – мураха і живу у величезному мурашнику посеред лісу. Мурашник – будинок всіх мурах, там живе велика та дружна родина мурах.

Кожен мешканець має свою роботу. Ось я тягаю всякі палички та травинки для ремонту мурашника. Я дуже намагаюся, тому що наш будинок має бути добрим».

Павуки – безхребетні тварини
Павуків часто плутають із комахами. На відміну від комах у павуків вісім ніг, тобто чотири пари. Майже всі павуки – хижаки. Щоб упіймати свою жертву, вони плетуть сіті. Найкрасивіше павутиння плете павук-хрестовик. Звідки беруться у павука нитки для павутиння? Виявляється, у нього на кінці черевця є спеціальні органи – залози, які виробляють міцні та пружні павутинні нитки. Деякі з них такі липкі, що будь-яка дрібна комаха прилипає до павутини і стає здобиччю її господаря. Павук наближається до жертви, кусає її і обкатує павутинням.

Яке значення це має у їхньому житті? Які ноги комах «стрибальні», які – «плавальні», які – «копальні», а які – «хватальні»? Чи пов'язано це з їх довкіллям?
1. Коник.
2. Жук-плавунець.
3. Ведмедка.

    4. Богомол

Розглянь малюнки, прочитай підписи, порівняй крила різних комах.
1. Метелик.
2. Комар.
3. Муха.

4. Бабка
1. Жук-олень.
2. Мураха.
3. Оса.
4. Джміль.

5. Тутовий шовкопряд

Комахи – господарі планети Земля
Комахи – найчисленніша група живих організмів Землі. Вони живуть всюди: у ґрунті, у повітрі, у воді, у тріщинах кори, у ущелинах гір. Вони повзають, бігають і літають, можуть годинами ширяти на одному місці, планувати, описувати в повітрі складні рухи.
Комахи мають чудовий слух, зір та нюх. Особливі органи тіла дозволяють їм сприймати найменші струси повітря та найтонші запахи. Спеціальні залози виділяють речовини, які відлякують ворогів та рятують від нападу. Комахи можуть захищатися, кусаючи, шкодуючи, проколюючи шкіру.

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Чию думку з учасників круглого столу ви поділяєте? Як часто ви використовуєте комбінований урок?

2. Доведіть, що у початковій школі використання комбінованого уроку не сприяє розвитку молодшого школяра бажання й уміння вчитися.

3. Виберіть найцікавіший, на ваш погляд, тип уроку і складіть фрагмент уроку, що реалізує провідний метод навчання.

1. Боровікова Є.Ю.Урок з курсу «Навколишній світ» у 4 класі (Тема «Навколишній світ») // Початкову освіту. – 2007. – № 2.

2. Васильєва Є.В. Урок-дослідження у початковій школі // Початкова освіта. - 2006. - № 2.

3. Виноградова Н.Ф. Навколишній світ // Початкова школа. - 2007. - № 13.

4. Виноградова Н.Ф., Калінова Г.С. Навколишній світ. 3 клас: Підручник для учнівзагальноосвітніх установ

5. : у 2-х ч. - 2-ге вид., Дораб. - М.: Вентана-Граф, 2007.Журова Л.Є

6. . Вчення = навчальна діяльність? // Початкова школа. - 2007. - № 13.Мухіна С.Є., Ривкіна Л.А.

7. . Розвиток сприйняття молодших школярів у процесі навчальної діяльності // Початкова освіта. - 2007. - № 2.. Охотнікова Т.Ю., Астахова Н.ЄТематичне планування

8. уроків «навколишній світ» у 4 класі // Початкова освіта. - 2007. - № 3.. Савенкова В.ВДидактична гра