Конспект уроку навколишній світ як ієрархічна система. Моделювання і формалізація. Навколишній світ як ієрархічна сістемаМікро-, макро- і мегамир
Ми живемо в макросвіті, т. Е. В світі, який складається з об'єктів, за своїми розмірами можна порівняти з людиною. Зазвичай макрооб'єкти поділяють на неживі (камінь, крижина і т. Д.), Живі (рослини, тварини, сама людина) і штучні (будівлі, засоби транспорту, верстати і механізми, комп'ютери і т. Д.). Макросвіт. Гулівер у країні ліліпутів
Ми живемо на планеті Земля, яка входить в Сонячну систему, Сонце разом з сотнями мільйонів інших зірок утворює нашу галактику Чумацький Шлях, а мільярди галактик утворюють Всесвіт. Всі ці об'єкти мають величезні розміри і утворюють мегамир Мегамир. сонячна система
Молекула води H атом водню можна розглядати як систему, так як він складається з позитивно зарядженого протона і негативно зарядженого електрона. Разом з тим, атом водню входить в молекулу води, т. Е. Є елементом системи більш високого водню і молекула структурного рівня
З войства СИСТЕМИ Кожна система має певні властивості, які, в першу чергу, залежать від набору складових її елементів. Так, властивості хімічних елементів залежать від будови їх атомів. Властивості системи залежать також від структури системи, т. Е. Від типу відносин і зв'язків елементів системи між собою. Якщо системи складаються з однакових елементів, але мають різні структурами, то їх властивості можуть істотно відрізнятися.
Урок з інформатики
"Навколишній світ, як ієрархічна система".
Тип уроку: вивчення нової теми.
Мета уроку: сформувати уявлення про навколишній світ як ієрархічній системі, для якого можна проводити моделювання.
завдання:
навчальна: познайомити учнів з навколишнім світом, сформувати уявлення про різновиди ієрархічної системи;
розвиваюча: розвиток логічного мислення, розширення кругозору, розвиток пізнавального інтересу до уроку;
виховні: виховання інформаційної культури, формування вміння працювати в команді, розподіляти обов'язки, виховання почуття відповідальності.
устаткування: конспект, проектор, інтерактивна дошка, презентація.
Структура уроку:
Організаційний момент (1,5 - 2 хв.)
Пояснення нової теми (6,5 - 7 хв.)
Тест на закріплення вивченого матеріалу (5 хв.)
Підсумки (1,5 - 2 хв.)
Домашнє завдання. (1 хв.)
Хід уроку.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привіт хлопці.Отже, ми приступимо до вивчення нового розділу моделювання і формалізація. Тема - «Навколишній світ як ієрархічна система».
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Ми живемо в макросвіті, т. е. в світі, який складається з об'єктів, за своїми розмірами можна порівняти з людиною. Зазвичай макрооб'єкти поділяють на неживі (камінь, крижина, колода і т. Д.), Живі (рослини, тварини, людина) і штучні (будівлі, засоби транспорту, верстати і механізми, комп'ютери і т. Д.). Макрооб'єкти складаються з молекул і атомів, які, в свою чергу, складаються з елементарних частинок, розміри яких надзвичайно малі. Цей світ називаєтьсямікросвітом. Ми живемо на планеті Земля, яка входить в Сонячну систему, Сонце разом з сотнями мільйонів інших зірок утворює нашу галактику Чумацький Шлях, а мільярди галактик утворюють Всесвіт. Всі ці об'єкти мають величезні розміри і утворюютьмегамир. Все різноманіття об'єктів мега-, макро- і мікросвіту складається з речовини, при цьому всі матеріальні об'єкти взаємодіють один з одним і тому володіютьенергією. Підняте над поверхнею землі тіло володіє механічною енергією, нагрітий чайник - теплової, заряджений провідник - електричної, а ядра атомів - атомної. Навколишній світ можна представити у вигляді ієрархічного ряду об'єктів: елементарних часток, атомів, молекул, макротел, зірок і галактик. При цьому на рівнях молекул і макротел в цьому ієрархічному ряду утворюється відгалуження - інший ряд, пов'язаний з живою природою. У живій природі також існує ієрархія: одноклітинні - рослини і тварини - популяції тварин. Вершиною еволюції життя на Землі є людина, яка не може жити поза суспільством. Кожна людина зокрема і суспільство в цілому вивчають навколишній світ і накопичують знання, на підставі яких створюються штучні об'єкти.
Завдання №1. (Слайд 12)
На картках вам представлений список. Віднести кожне слово в одну з 3-х груп: Мікросвіт, Макромир, Мегамир.
Системи і елементи.
Кожен об'єкт складається з інших об'єктів, т. Е. Є системою. Разом з тим, кожен об'єкт може входити в якості елемента в систему більш високого структурного рівня. Чи є об'єкт системою або елементом системи, залежить від точки зору (цілей дослідження).система складається з об'єктів, які називаютьсяелементами системи. Наприклад, атом водню можна розглядати як систему, так як він складається з позитивно зарядженого протона і негативно зарядженого електрона.
Разом з тим, атом водню входить в молекулу води, т. Е. Є елементом системи більш високого водню і молекула структурного рівня.
Завдання 2.
Цілісність системи.
Необхідною умовою існування системи є їїцілісне функціонування. Система є не набором окремих об'єктів, а сукупністю взаємопов'язаних елементів. Наприклад, якщо скласти докупи пристрої, які входять до складу комп'ютера (процесор, модулі оперативної пам'яті, системну плату, жорсткий диск, корпус, монітор, клавіатуру і мишу), то вони не утворюють систему. Комп'ютер, т. Е. Цілісно функціонує система, утворюється тільки після фізичного підключення до одного, включення живлення і завантаження операційної системи
Якщо з системи видалити хоча б один елемент, то вона може перестати функціонувати. Так, якщо видалити один з пристроїв комп'ютера (наприклад, процесор), комп'ютер вийде з ладу, т. Е. Припинить своє існування як система. Взаємозв'язок елементів в системах може мати різну природу. У неживій природі взаємозв'язок елементів здійснюється за допомогою фізичних взаємодій:
в системах мегамира (наприклад, в Сонячній системі) елементи взаємодіють між собою за допомогою сил всесвітнього тяжіння;
в макротела відбувається електромагнітна взаємодія між атомами;
в атомах елементарні частинки пов'язані ядерними і електромагнітними взаємодіями.
У живій природі цілісність організмів забезпечується хімічними взаємодіями між клітинами, в суспільстві - соціальними зв'язками і відносинами між людьми, в техніці - функціональними зв'язками між пристроями і т. Д.
Завдання 3. На дошці ви бачите схему, але в ній є відсутні елементи. Ці елементи записані на картці. Вам необхідно вписати слова в пропущені місця, так щоб схема вийшла вірною. Спочатку виконуєте завдання на місцях, а потім, один учасник команди показує результат на дошці.
Людина, атом, знання, популяції, молекули, рослини і тварини, зірки і галактики.
ЗАВДАННЯ НА ДОМ
Скласти кросворд «Навколишній Світ як ієрархічна система».
Огбо «Смоленська спеціальна (корекційна)
загальноосвітня школа I і II видів »
(Центр дистанційної освіти)
Конспект уроку з інформатики
в 9 класі
« »
Підготувала: вчитель інформатики
Лаврінова Ірина Ігорівна
Смоленськ,
2012
Тема урока: "Навколишній світ як ієрархічна система».
9 клас
предмет - інформатика
Опорні поняття: об'єкт, відносини об'єктів, склад об'єктів, система об'єктів, різновиду об'єктів.
Інтегруюча дидактична мета:
сформувати уявлення про навколишній світ як ієрархічній системі.
Цільовий план дій учнів
В процесі роботи ви повинні:
сформувати уявлення про різновиди ієрархічної системи;
познайомити учнів з навколишнім світом, для якого можна проводити моделювання. розвиток логічного мислення, розширення кругозору. розвиток пізнавального інтересу, виховання інформаційної культури.Банк інформації:
а) Вивчення нового матеріалу
рівень А
Макро-, мікро-, мегамир.
Ми живемо у макросвіті,т. е. в світі, який складається з об'єктів, за своїми розмірами можна порівняти з людиною.
Зазвичай макрооб'єкти поділяють на:
неживі
живі
штучні
мікросвітом.
мегамир.
Системи і елементи
Визначення! Система є сукупністю взаємопов'язаних об'єктів, які називаються елементами системи.
цілісне функціонування.
Кожна система має певні властивості, які, в першу чергу, залежать від набору складових її елементів.
структурисистеми, т. е. від типу відносин і зв'язків елементів системи між собою. Якщо системи складаються з однакових елементів, але мають різною структурою, то їх властивості можуть істотно відрізнятися.
Рівень В, С
Мікро-, макро- і мегамир.
Ми живемо у макросвіті,т. е. в світі, який складається з об'єктів, за своїми розмірами можна порівняти з людиною. Зазвичай макрооб'єкти поділяють на неживі (камінь, крижина, колода і т. Д.), Живі (рослини, тварини, сама людина) і штучні (будівлі, засоби транспорту, верстати і механізми, комп'ютери та ін.).
Макрооб'єкти складаються з молекул і атомів, які, в свою чергу, складаються з елементарних частинок, розміри яких надзвичайно малі. Цей світ називається мікросвітом.
Ми живемо на планеті Земля, яка входить в Сонячну систему, Сонце разом з сотнями мільйонів інших зірок утворює нашу галактику Чумацький Шлях, а мільярди галактик утворюють Всесвіт. Всі ці об'єкти мають величезні розміри і утворюють мегамир.
Все різноманіття об'єктів мега-, макро- і мікросвіту складається з речовини, при цьому всі матеріальні об'єкти взаємодіють один з одним і тому володіють енергією.Підняте над поверхнею Землі тіло володіє механічною енергією, нагрітий чайник - теплової, заряджений провідник - електричної, а ядра атомів - атомної.
Навколишній світ можна представити у вигляді ієрархічного ряду об'єктів: елементарних часток, атомів, молекул, макротел, зірок і галактик. При цьому на рівнях молекул і макротел в цьому ієрархічному ряду утворюється відгалуження - інший ряд, пов'язаний з живою природою.
У живій природі також існує ієрархія: одноклітинні - рослини і тварини - популяції тварин.
Вершиною еволюції життя на Землі є людина, яка не може жити поза суспільством.
Кожна людина зокрема і суспільство в цілому вивчають навколишній світ і накопичують знання, на підставі яких створюються штучні об'єкти.
Ієрархічна система об'єктів навколишнього світу
Системи і елементи
Навколишній світ складається з безлічі різних об'єктів, кожен з яких має різноманітні властивості, і при цьому об'єкти взаємодіють між собою. Наприклад, такі об'єкти, як планети нашої Сонячної системи, мають різні властивості (масу, геометричні розміри тощо.) І за законом всесвітнього тяжіння взаємодіють з Сонцем і один з одним.
Планети входять до складу більш великого об'єкта - Сонячної системи, а Сонячна система - до складу нашої галактики «Чумацький шлях». З іншого боку, планети складаються з атомів різних хімічних елементів, а атоми - з елементарних частинок. Можна зробити висновок, що практично кожен об'єкт складається з інших об'єктів, тобто є систему.
Система є сукупністю взаємопов'язаних об'єктів, які називаються елементами системи.
Важливою ознакою системи є її цілісне функціонування.Система є не набором окремих елементів, а сукупністю взаємопов'язаних елементів.
Взаємозв'язок елементів в системах може мати різну природу. У неживій природі взаємозв'язок елементів здійснюється за допомогою фізичних взаємодій:
в системах мегамира (наприклад, в Сонячній системі) взаємодія елементів здійснюється за допомогою всесвітнього тяжіння;
в макротела відбувається електромагнітна взаємодія між атомами;
в атомах елементарні частинки пов'язані ядерними і електромагнітними взаємодіями.
У живій природі цілісність організмів забезпечується хімічними взаємодіями між клітинами, в суспільстві - соціальними зв'язками і відносинами між людьми, в техніці - функціональними зв'язками між пристроями і т. Д.
Наприклад, якщо скласти докупи пристрої, які входять до складу комп'ютера (процесор, модулі оперативної пам'яті, системну плату, жорсткий диск, корпус, монітор, клавіатуру і мишу), то вони не будуть утворювати систему. Комп'ютер, т. Е. Цілісно функціонує система, утворюється тільки після фізичного підключення до одного, включення живлення і завантаження операційної системи.
Якщо з системи видалити хоча б один елемент, то вона може перестати функціонувати. Так, якщо видалити один з пристроїв комп'ютера (наприклад, процесор), комп'ютер вийде з ладу, т. Е. Припинить своє існування як система.
Цілісна система (комп'ютер)
Кожна система має певні властивості, які, в першу чергу, залежать від набору складових її елементів. Так, властивості хімічних елементів залежать від будови їх атомів.
Атом водню складається з двох елементарних частинок (протона і електрона), і відповідний хімічний елемент є газом.
Атом літію складається з трьох протонів, чотирьох нейтронів і трьох електронів, і відповідний хімічний елемент є лужним металом.
атом водню
Властивості системи залежать також від структурисистеми, т. е. від типу відносин і зв'язків елементів системи між собою. Якщо системи складаються з однакових елементів, але мають різною структурою, то їх властивості можуть істотно відрізнятися. Наприклад, алмаз і графіт складаються з однакових атомів (атомів вуглецю), проте способи зв'язків між атомами (кристалічні решітки) істотно розрізняються.
У кристалічній решітці алмазу взаємодія між атомами дуже сильне в усіх напрямках, тому він є самою твердою речовиною на планеті і існує в формі кристалів.
У кристалічній решітці графіту атоми розміщені шарами, між якими взаємодія слабке, тому він легко кришиться і використовується в грифель олівців.
Кристалічні решітки алмазу і графіту
б) первинне закріплення знань
рівень А
завдання: Контрольні питання
мета:
Дайте відповідь на контрольні питання:
Що таке мікросвіт?
Що таке макросвіт?
Що таке мегамир?
Утворюють чи систему пристрою, з яких складається комп'ютер: до збірки? Після складання? Після включення комп'ютера?
рівень В
завдання: завдання на соотвествие
мета: перевірити рівень засвоєння знань по темі
Встановити відповідність:
рівень С
завдання: завдання «Системи елементів»
мета: перевірити рівень засвоєння знань по темі
Завдання 1.
Уявіть собі перераховані нижче об'єкти у вигляді системи взаємопов'язаних елементів і перерахуйте ці елементи:
віник
велосипед
зубна щітка
чайник
Завдання 2.
Для кожного з об'єктів, представлених в завданні 1, здійсните системний аналіз, тобто вкажіть склад і структуру. Які з компонент можна вважати простими елементами, які - підсистемами?
в) Рефлексія
Про що говорили на уроці?
Що було складно?
Що було цікаво?
Які завдання виконували?
Як ти себе можеш оцінити?
г) Домашнє завдання
рівень А
Теоретичний матеріал уроку
Привести приклади макро-, мікро- і мегасвіті
Рівень В, С
1) Теоретичний матеріал уроку.
2) Придумати приклади систем, виділити їх елементи.
Список використаної літератури:
- сформувати уявлення про навколишній світ як ієрархічна система;
- сформувати уявлення про різновиди ієрархічної системи;
- познайомити учнів з навколишнім світом, для якого можна проводити моделювання.
- розвиток логічного мислення, розширення кругозору.
- розвиток пізнавального інтересу, виховання інформаційної культури.
- в системах мегамира (наприклад, в Сонячній системі) елементи взаємодіють між собою за допомогою сил всесвітнього тяжіння;
- в макротела відбувається електромагнітна взаємодія між атомами;
- в атомах елементарні частинки пов'язані ядерними і електромагнітними взаємодіями.
- Що таке мікросвіт?
- Що таке макросвіт?
- Що таке мегамир?
- Утворюють чи систему пристрою, з яких складається комп'ютер: до збірки? Після складання? Після включення комп'ютера?
Інформатика та ІКТ: підручник для 7 класу / Л.Л. Босова - М .: БИНОМ. Лабораторія знань 2010
Інформатика та ІКТ: підручник для 9 класу / Н.Д. Угриновича - М .: БИНОМ. Лабораторія Знання, 2008
belomorsk.karelia.ru
wallpaper-yaport.ru
gamer.ru
ronintex.ru
monitor.ekenforum.ru
astronet.ru
shkolazhizni.ru
naf-st.ru
розділи: Інформатика
клас: 9
Мета уроку:
Основне поняття:система.
устаткування: конспект, підручник, ТСО.
Хід уроку.
1. ОРТАНІЗАЦІОННИЙ МОМЕНТ
Привіт, сьогодні на уроці ми приступаємо до вивчення нового розділу моделювання і формалізація. Тема уроку «Навколишній світ як ієрархічна система». (Вступне слово вчителя) (Слайд 1)
2. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Ми живемо в макросвіті,т. е. в світі, який складається з об'єктів, за своїми розмірами можна порівняти з людиною. Зазвичай макрооб'єкти поділяють на неживі (камінь, крижина, колода і т. Д.), Живі (рослини, тварини, людина) і штучні (будівлі, засоби транспорту, верстати і механізми, комп'ютери і т. Д.). Макрооб'єкти складаються з молекул і атомів, які, в свою чергу, складаються з елементарних частинок, розміри яких надзвичайно малі. Цей світ називається мікросвітом. Ми живемо на планеті Земля, яка входить в Сонячну систему, Сонце разом з сотнями мільйонів інших зірок утворює нашу галактику Чумацький Шлях, а мільярди галактик утворюють Всесвіт. Всі ці об'єкти мають величезні розміри і утворюють мегамир. Все різноманіття об'єктів мега-, макро- і мікросвіту складається з речовини, при цьому всі матеріальні об'єкти взаємодіють один з одним і тому володіють енергією.Підняте над поверхнею землі тіло володіє механічною енергією, нагрітий чайник - теплової, заряджений провідник - електричної, а ядра атомів - атомної. Навколишній світ можна представити у вигляді ієрархічного ряду об'єктів: елементарних часток, атомів, молекул, макротел, зірок і галактик. При цьому на рівнях молекул і макротел в цьому ієрархічному ряду утворюється відгалуження - інший ряд, пов'язаний з живою природою. У живій природі також існує ієрархія: одноклітинні - рослини і тварини - популяції тварин. Вершиною еволюції життя на Землі є людина, яка не може жити поза суспільством. Кожна людина зокрема і суспільство в цілому вивчають навколишній світ і накопичують знання, на підставі яких створюються штучні об'єкти. Все вищесказане можна відобразити у вигляді схеми. (Слайд 2)
Системи і елементи.
Кожен об'єкт складається з інших об'єктів, т. Е. Є системою. Разом з тим, кожен об'єкт може входити в якості елемента в систему більш високого структурного рівня. Чи є об'єкт системою або елементом системи, залежить від точки зору (цілей дослідження). Учитель: Запишемо визначення, системаскладається з об'єктів, які називаються елементами системи.Наприклад, атом водню можна розглядати як систему, так як він складається з позитивно зарядженого протона і негативно зарядженого електрона. (Слайд 3)
Разом з тим, атом водню входить в молекулу води, т. Е. Є елементом системи більш високого водню і молекула структурного рівня.
Цілісність системи.
Необхідною умовою існування системи є її цілісне функціонування.Система є не набором окремих об'єктів, а сукупністю взаємопов'язаних елементів. Наприклад, якщо скласти докупи пристрої, які входять до складу комп'ютера (процесор, модулі оперативної пам'яті, системну плату, жорсткий диск, корпус, монітор, клавіатуру і мишу), то вони не утворюють систему. Комп'ютер, т. Е. Цілісно функціонує система, утворюється тільки після фізичного підключення до одного, включення живлення і завантаження операційної системи (Слайд 4).
Якщо з системи видалити хоча б один елемент, то вона може перестати функціонувати. Так, якщо видалити один з пристроїв комп'ютера (наприклад, процесор), комп'ютер вийде з ладу, т. Е. Припинить своє існування як система. Взаємозв'язок елементів в системах може мати різну природу. У неживій природі взаємозв'язок елементів здійснюється за допомогою фізичних взаємодій:
У живій природі цілісність організмів забезпечується хімічними взаємодіями між клітинами, в суспільстві - соціальними зв'язками і відносинами між людьми, в техніці - функціональними зв'язками між пристроями і т. Д.
Властивості системи.
Кожна система має певні властивості, які, в першу чергу, залежать від набору складових її елементів. Так, властивості хімічних елементів залежать від будови їх атомів. Властивості системи залежать також від структури системи, т. Е. Від типу відносин і зв'язків елементів системи між собою. Якщо системи складаються з однакових елементів, але мають різні структурами, то їх властивості можуть істотно відрізнятися.
3. ЗАКРІПЛЕНІЕ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Контрольні питання:
4. ЗАВДАННЯ НА ДОМ
Наведіть приклади систем в навколишньому світі.
Навколишній світ як ієрархічна система.
Ми живемо в макросвіті, т. е. в світі, який складається з об'єктів, за своїми розмірами можна порівняти з людиною. Зазвичай макрооб'єкти поділяють на неживі (камінь, крижина, колода і т. Д.), Живі (рослини, тварини, людина) і штучні (будівлі, засоби транспорту, верстати і механізми, комп'ютери і т. Д.). Макрооб'єкти складаються з молекул і атомів, які, в свою чергу, складаються з елементарних частинок, розміри яких надзвичайно малі. Цей світ називається мікросвітом. Ми живемо на планеті Земля, яка входить в Сонячну систему, Сонце разом з сотнями мільйонів інших зірок утворює нашу галактику Чумацький Шлях, а мільярди галактик утворюють Всесвіт. Всі ці об'єкти мають величезні розміри і утворюють мегамир. Все різноманіття об'єктів мега-, макро- і мікросвіту складається з речовини, при цьому всі матеріальні об'єкти взаємодіють один з одним і тому мають енергію. Підняте над поверхнею землі тіло володіє механічною енергією, нагрітий чайник - теплової, заряджений провідник - електричної, а ядра атомів - атомної. Навколишній світ можна представити у вигляді ієрархічного ряду об'єктів: елементарних часток, атомів, молекул, макротел, зірок і галактик. При цьому на рівнях молекул і макротел в цьому ієрархічному ряду утворюється відгалуження - інший ряд, пов'язаний з живою природою. У живій природі також існує ієрархія: одноклітинні - рослини і тварини - популяції тварин. Вершиною еволюції життя на Землі є людина, яка не може жити поза суспільством. Кожна людина зокрема і суспільство в цілому вивчають навколишній світ і накопичують знання, на підставі яких створюються штучні об'єкти.
Системи і елементи.
Кожен об'єкт складається з інших об'єктів, т. Е. Є системою. Разом з тим, кожен об'єкт може входити в якості елемента в систему більш високого структурного рівня. Чи є об'єкт системою або елементом системи, залежить від точки зору (цілей дослідження). Учитель: Запишемо визначення, Система складається з об'єктів, які називаються елементами системи. Наприклад, атом водню можна розглядати як систему, так як він складається з позитивно зарядженого протона і негативно зарядженого електрона.
Разом з тим, атом водню входить в молекулу води, т. Е. Є елементом системи більш високого водню і молекула структурного рівня.
Цілісність системи.
Необхідною умовою існування системи є її цілісне функціонування. Система є не набором окремих об'єктів, а сукупністю взаємопов'язаних елементів. Наприклад, якщо скласти докупи пристрої, які входять до складу комп'ютера (процесор, модулі оперативної пам'яті, системну плату, жорсткий диск, корпус, монітор, клавіатуру і мишу), то вони не утворюють систему. Комп'ютер, т. Е. Цілісно функціонує система, утворюється тільки після фізичного підключення до одного, включення живлення і завантаження опе-раціонної системи (слайд 4).
Якщо з системи видалити хоча б один елемент, то вона може перестати функціонувати. Так, якщо видалити один з пристроїв комп'ютера (наприклад, процесор), комп'ютер вийде з ладу, т. Е. Припинить своє існування як система. Взаємозв'язок елементів в системах може мати різну природу. У неживій природі взаємозв'язок елементів здійснюється за допомогою фізичних взаємодій:
в системах мегамира (наприклад, в Сонячній системі) елементи взаємодіють між собою за допомогою сил всесвітнього тяжіння;
в макротела відбувається електромагнітна взаємодія між атомами;
в атомах елементарні частинки пов'язані ядерними і електромагнітними взаємодіями.
У живій природі цілісність організмів забезпечується хімічними взаємодіями між клітинами, в про-вин - соціальними зв'язками і відносинами між людьми, в техніці - функціональними зв'язками між пристроями і т. Д.
Властивості системи.
Кожна система має певні властивості, які, в першу чергу, залежать від набору складових її елементів. Так, властивості хімічних елементів залежать від будови їх атомів. Властивості системи залежать також від структури системи, т. Е. Від типу відносин і зв'язків елементів системи між собою. Якщо системи складаються з однакових елементів, але мають різні структурами, то їх властивості можуть істотно відрізнятися.