Технологічна карта уроку географії

Де живуть люди: міста і сільська місцевість

мета уроку

досягти освітніх результатів:

особистісний результат - усвідомлювати практичну і особистісну значимість навчального матеріалу

метапредметний результат - вміти аналізувати текстову, графічну і аудіовізуальну інформацію, самостійно формулювати і вирішувати пізнавальні завдання на основі аналізу інформації, встановлювати логічні зв'язки.

предметний результат - знати основні види поселень: міста і сільські поселення

завдання уроку

1) Сформувати знання про населені пункти, про співвідношення міського і сільського населення світу, про провідну роль міст в господарської, культурної та політичному житті населення;

2) Продовжити роботу з навчання учнів роботі з текстом і малюнками підручника як з джерелами нових знань;

3) Сформувати досвід самостійного подолання пізнавальних труднощів на основі рефлексивного методу;

4) Відпрацьовувати вміння аналізувати, порівнювати і міркувати, уміння оцінювати свою діяльність, комунікативні вміння слухати один одного, висловлювати свою точку зору і аргументувати її, працювати в групі.

Плановані результати:

Предметні

порівнювати місто і сільські поселення за зовнішнім виглядом, чисельності та занять населення.

наводити приклади різних типів сільських поселень світу.

аналізувати зміни чисельності міського населення в часі.

аналізувати діаграму співвідношення міського і сільського населення світу.

визначати за різними джерелами інформації функції міст.

УУД

Пізнавальні УУД

1. Аналізувати, порівнювати і узагальнювати факти. Виявляти причини.

2. вичитувати всі рівні текстової інформації.

3. Перетворювати інформацію з одного виду в інший. Складати різні види планів.

4. Вміти визначати можливі джерела необхідної інформації, проводити пошук інформації, аналізувати і оцінювати її достовірність.

комунікативні УУД

1. Відстоюючи свою точку зору, наводити аргументи, підтверджуючи їх фактами.

2. Вміти поглянути на ситуацію з іншої точки зору і домовлятися з людьми інших позицій.

3. Розуміючи позицію іншого, розрізняти в його промові: думка (точку зору), доказ (аргументи), факти.

регулятивні УУД

1. Самостійно виявляти і формулювати навчальну проблему, визначати мету навчальної діяльності.

2. Висувати версії вирішення проблеми, усвідомлювати кінцевий результат, вибирати із запропонованих і шукати самостійно засоби досягнення мети.

3. Звіряти свої дії з метою і при необхідності виправляти помилки самостійно.

4. У діалозі з учителем удосконалювати самостійно вироблені критерії оцінки.

особистісні УУД

1. Оцінювати з позиції соціальних норм власні вчинки та вчинки інших людей.

2. Виявляти емоційно-ціннісне ставлення до навколишньому середовищу, Необхідності її збереження і раціонального використання.

Тип уроку

Урок загальнометодологічною спрямованості

форми роботи

Індивідуальна, групова

Основні поняття

Міста, сільські поселення. Їх відмінності один від одного

Джерела інформації

А.П. Кузнецов, Л.Є. Савельєва, В.П. Дронов Географія. Земля і люди. 7 клас

Атлас Географія. Земля і люди. 7 клас

Робочий лист, мультимедійна презентація або презентація в програміSmartNotebook

організаційний етап

Включити навчаються в навчальну діяльність

Добрий день друзі! Я рада вас бачити, і дуже хочу почати роботу з вами! Посміхніться один одному, а тепер мені.

Актуалізація знань і фіксація утруднень в індивідуальній діяльності

Актуалізувати навчальний зміст, необхідне і достатнє для сприйняття нового матеріалу

Фронтальне опитування:

Ми з вами почали вивчення великого розділу. Як він називається? (Людина на Землі)

Які питання нами вже вивчені (Відповіді учнів)

Як ви думаєте це весь матеріал даного розділу?

А що ще потрібно вивчити? (Відповіді учнів)

І так ми продовжуємо вивчення розділу «Людина на Землі»

Підготовка учнів до роботи на основному етапі

Організувати комунікативну взаємодію, в ході якого сформулювати тему уроку, мета уроку і план уроку, а так само підвести учнів до проблемному у питання

Подивіться, я принесла з собою чорний ящик. Як ви думаєте, що в ньому може знаходитися? ( відповіді дітей ) Підказую, ці предмети пов'язані з темою нашого уроку ( відповіді дітей )

(дістаю з шухляди трамвайчик, конячку і корову ). Чому я їх принесла до нас на урок. Як вони можуть бути пов'язані з темою уроку? Які асоціації вони викликають у вас? ( відповіді дітей )

І так як буде називатися тема нашого уроку?

А прочитайте, що у мене написано.

ЕИННЕЛЕСАН ИТКНУП (НАСЕЛЕННЯ ПУНКТИ) Запишіть в свій робочий лист

А яку мету поставимо? ( відповіді дітей ) Запишіть в свій робочий лист

Щоб досягти мети уроку, нам потрібно намітити план дій.

Що таке поселення?


Які бувають міста і сільські поселення?

У чому полягає різниця поселення різних типів


Етап засвоєння нових знань і способів дій

Забезпечити сприйняття, осмислення і первинне закріплення учнями досліджуваного матеріалу

Приступаємо до реалізації нашого плану. Як завжди працюємо з чим? ( відповіді дітей )

Використовуючи текст підручника, дайте визначення «поселенню» або «населеного пункту»

(Місця, де проживають люди, отримали назву поселень або населених пунктів)

Як вони поширені по поверхні Землі? (Вони зустрічаються між 78 0 с.ш і 54 0 пд.ш. і на висотах до 5300 м над рівнем моря)

Які види населених пунктів існують? (Міста і сільські поселення)

Зробіть записи в своєму робочому аркуші.

І так, ми з'ясували, що таке поселення. Що нам потрібно далі дізнатися ? (Чим різняться поселення різних типів?).

Проблемне питання: Скажіть чи є на Землі таке місце, в якому всі хотіли б жити?

Зараз працюємо групами. перша група працює з сільськими поселеннями, друга група з містом. Ваше завдання: знайти характерні риси кожного типу поселень. Результат вашої роботи - заповнена таблиця. Вам в допомогу питання - підказки.

Відзнака міського способу життя від способу життя в селі

Сфера життя

сільські поселення

міста

Житлові умови

Які будинки переважають?

Переважають одноповерхові будинки з пічним опаленням

Переважають багатоповерхові будинки з усіма зручностями

заняття

Чим зайнята велика частина населення?

сільським господарством

Працюю на промислових підприємствах, в торгівлі, на транспорті

Ритм життя

Який ритм життя: спокійний або швидкий? Чи пов'язаний з природними ритмами?

Спокійний, пов'язаний з природними ритмами

Напружений, штучний (за жорстким розкладом)

пересування

На чому пересувається більшість населення?

Велика частина населення ходить пішки

Велика частина населення пересувається на автобуах, трамваях і т.д

Спілкування

Всі знають все один про одного; зовнішній контроль за поведінкою кожного

Незнання життя оточуючих

харчування

Які продукти переважають в раціоні?

Продукти, вирощені на власній ділянці

Продукти, куплені в магазині

А зараз прошу представити результати вашої роботи, протилежна група робить записи в робочий лист (Звіт груп про виконану роботу)

Молодці! Всі впоралися із завданням. (Физминутку)

А зараз давайте зробимо висновок? То який же населений пункт називається містом? (Відповіді дітей) . Зробимо запис в робочому аркуші.

Де і коли з'явилися перші міста? А в нашій області є міста? Назвіть їх.

За чисельністю населення міста бувають: малі до 50.тис., Середні 50-100 тис., Великі понад 100 тис., Мільйонери більше 1 млн. Чоловік. Як ви думаєте, до якої групи відносяться наші міста? ( відповіді дітей )

А що називається міською агломерацією? Де розташована найбільша? А в Росії є міські агломерації? Як вони звуться? ( відповіді дітей )

А які функції можуть виконувати міста? Зробіть записи в робочий лист.

Добре працюємо тепер з сільськими поселеннями. Давайте спочатку дамо визначення, що таке сільська місцевість? (Територія поза містом). А які поселення ми будемо називати сільськими? Запишіть своє визначення в робочий лист.

А зараз давайте подивимося, які типи сільських населений є в різних куточках планети. Для цього виконаємо наступне завдання: в робочому аркуші є малюнки сільських поселень. Я буду вам читати визначення пункту, а ви повинні здогадатися, про що йде мова.

    Населений пункт, розташований поза міською межею. Може бути робочим, курортним, дачним (Селище)

    Окрема садиба, яка розташована на відокремленій ділянці землі, що складається в користуванні даного господаря (Хутір)

    Велике козацьке поселення (Станиця)

    Велике маєток в Бразилії. Так само називається програма на 1 каналі (Фазенда)

    Населений пункт в горах. З тюркської мови - «селище» (Аул)

    Невелике селянське поселення, в якому немає церкви (Село)

    Садиба, скотарське господарство в США (Ранчо)

    селище в середній Азії. З тюркської мови - «зимовище» (Кишлак)

    Один з найдавніших типів поселень у слов'ян (поселення з церквою) (Село).

А ми з вами живемо, в якому населеному пункті? Які риси міста можна відзначити? Які риси сільської місцевості у нас проявляються? А ви знаєте, що в 2011 р у нас відбувся референдум, де велика частина населення висловило своє бажання, про те, що смт Серишево має стати селом. А ви як вважаєте?(Відповіді дітей).

І так, ми з вами виконали велику роботу. Скажіть, ми досягли поставленої мети?

Підведіть підсумок, того що ви дізналися сьогодні на уроці(Відповіді дітей).

Етап первинної перевірки розуміння вивченого

1. Встановити правильність і усвідомленість вивченого матеріалу.

2. Виявити прогалини первинного осмислення вивченого матеріалу, хибні уявлення учнів

Молодці! А тепер пропоную вам виконати таке завдання. Перед вами зашифрована відоме прислів'я. Прочитайте її?

АБВГВСЯКІЙЕДІ

КУЛІКНОПРОМС

ВАРТИФСВОЕБД

ТОБОЛОТОРВСК

ДЛХАЧВАЛІТСІ

Всякий кулик хвалить своє болото. Як ви розумієте цю приказку? Добре. А зараз я пропоную вам, розхвалити населені пункти. Зараз змінюємося: перша група хвалить - місто, друга - село.

Етап закріплення нових знань і способів дій

Забезпечити в ході закріплення підвищення рівня осмислення вивченого матеріалу, глибини його розуміння

І так, ми з вами виконали велику роботу. Скажіть, ми досягли поставленої мети? Ми досягли поставленої мети?

А що ми робили сьогодні на уроці, щоб досягти поставленої мети?

Підведіть підсумок, того що ви дізналися сьогодні на уроці (Відповіді дітей).

Давайте повернемося до нашого проблемного питання: Скажіть чи є на Землі таке місце, в якому всі хотіли б жити?

Що ви можете сказати зараз з цього приводу (Мабуть, немає. Всі люди різні: одному подобається скажений темп життя серед хмарочосів, іншому спокійне життя в маленькому містечку, третій не може жити ніде, крім як у рідному аулі в горах. Для одних найважливіше - цікава робота, для інших чисте повітря , для третіх - доброзичливі сусіди, для четвертих - теплий клімат і т.д. тому для суспільства в цілому і для кожної конкретної людини важливі і потрібні найрізноманітніші міста і села)

Етап інформації про домашнє завдання

Забезпечити розуміння учнів мети, змісту і способів виконання домашнього завдання

параграф 15

Завдання на вибір:

Створіть презентацію або буклет по темі «Незвичайні міста»

Етап підведення підсумків

Дати якісну оцінку роботи класу і окремих учнів

Давайте підіб'ємо підсумок уроку і оцінимо нашу роботу. Кого можна виділити сьогодні на уроці?

етап рефлексії

Забезпечити засвоєння учнями принципів саморегуляції та співробітництва

Хлопці я хочу звернути увагу на стіни, на них висловлювання великих людей. Подумайте 5 сек., І скажіть, яка фраза найкраще відображаєвашу діяльність на уроці, що найбільше підходить вам:

Пізнання починається з подиву

Аристотель

Я знаю що нічого не знаю .

Сократ

Розкажи мені і я забуду.

Покажи мені і я зрозумію

Дозволь мені зробити самому,

І я навчуся

Конфуцій

    • Предмет історичної географії
      • Предмет історичної географії - сторінка 2
    • Історія виникнення і розвитку історичної географії
    • Географічне середовище та розвиток суспільства в феодальну епоху
      • Географічне середовище та розвиток суспільства в феодальну епоху - сторінка 2
    • Фізико-географічне районування Західної Європи
      • Фізико-географічне районування Західної Європи - сторінка 2
      • Фізико-географічне районування Західної Європи - сторінка 3
      • Фізико-географічне районування Західної Європи - сторінка 4
    • Відмінні риси фізичної географії середньовіччя
      • Відмінні риси фізичної географії середньовіччя - сторінка 2
      • Відмінні риси фізичної географії середньовіччя - сторінка 3
  • Географія населення і політична географія
    • Етнічна карта середньовічної Європи
      • Етнічна карта середньовічної Європи - сторінка 2
    • політична карта Європи в період раннього середньовіччя
      • Політична карта Європи в період раннього середньовіччя - сторінка 2
      • Політична карта Європи в період раннього середньовіччя - сторінка 3
    • Політична географія Західної Європи в період розвиненого феодалізму
      • Політична географія Західної Європи в період розвиненого феодалізму - сторінка 2
      • Політична географія Західної Європи в період розвиненого феодалізму - сторінка 3
    • Соціальна географія
      • Соціальна географія - сторінка 2
    • Чисельність населення, його склад парламенту й розміщення
      • Чисельність населення, його склад і розміщення - сторінка 2
      • Чисельність населення, його склад і розміщення - сторінка 3
    • Типи сільських поселень
    • середньовічні міста Західної Європи
      • Середньовічні міста Західної Європи - сторінка 2
      • Середньовічні міста Західної Європи - сторінка 3
    • Церковна географія середньовічної Європи
    • Деякий риси географії середньовічної культури
  • Економічна географія
    • Розвиток сільського господарства в раннє і розвинуте середньовіччя
    • Системи землеробства і землекористування
      • Системи землеробства і землекористування - сторінка 2
    • Особливості аграрного ладу різних країн Західної Європи
      • Особливості аграрного ладу різних країн Західної Європи - сторінка 2
  • Географія ремесла і торгівлі
    • Особливості розміщення середньовічного ремісничого виробництва
    • вовняне виробництво
    • Гірнича справа, металообробка суднобудування
    • Географія ремесла окремих країн Західної Європи
      • Географія ремесла окремих країн Західної Європи - сторінка 2
    • середньовічна торгівля
    • Середземноморський район торгівлі
      • Середземноморський район торгівлі - сторінка 2
    • Північний район європейської торгівлі
    • Ареали монетних систем
    • Транспорт і шляхи сполучення
      • Транспорт і шляхи сполучення - сторінка 2
  • Географічні уявлення і відкриття раннього і розвиненого середньовіччя
    • Географічні уявлення раннього середньовіччя
      • Географічні уявлення раннього середньовіччя - сторінка 2
    • Географічні уявлення і відкриття епохи розвиненого середньовіччя
    • Картографія раннього і розвиненого середньовіччя
  • Історична географія Західної Європи в пізнє середньовіччя (XVI - перша половина XVII В.)
    • політична карта
      • Політична карта - сторінка 2
    • Соціальна географія
    • Демографія пізнього середньовіччя
      • Демографія пізнього середньовіччя - сторінка 2
      • Демографія пізнього середньовіччя - сторінка 3
    • Церковна географія
    • Географія сільського господарства
      • Географія сільського господарства - сторінка 2
    • Географія промисловості
      • Географія промисловості - сторінка 2
      • Географія промисловості - сторінка 3
    • Торгівля пізнього феодалізму
      • Торгівля пізнього феодалізму - сторінка 2
      • Торгівля пізнього феодалізму - сторінка 3
    • Транспорт і шляхи сполучення
    • Подорожі та відкриття XVI-XVII ст.
      • Подорожі та відкриття XVI-XVII ст. - сторінка 2
      • Подорожі та відкриття XVI-XVII ст. - сторінка 3

Типи сільських поселень

Існують десятки варіантів класифікації сільських поселень середньовічної Західної Європи. З усього їх різноманіття можна виділити два основних типи поселень - це великі компактні (села, селища, полуаграрний містечка) і дрібні розкидані (хутора, висілки, окремо розташовані будинки-ферми). Компактні поселення, села по своєму плануванню сильно відрізняються один від одного; так, наприклад, розрізняють «ядерні», купчасті, лінійні та інші типи сіл.

У першому типі «ядром» поселення є площа з розташованою на ній церквою, ринком і т. П., Від якої відходять в радіальному напрямку вулиці і провулки. У вуличній селі основу планування найчастіше складають кілька вулиць, під різними кутами перехрещуються один з одним. Будинки в такій селі розташовані по обидва боки вулиці і звернені фасадами один до одного.

У лінійної селі будинку розташовуються на одній лінії - вздовж дороги, річки або будь-якої складки місцевості - і часто тільки по одній стороні дороги; іноді таких вулиць в селі могло бути кілька: наприклад, в гірських місцевостях двори нерідко складали два ряди, з яких один йде біля підніжжя схилу, другий паралельно йому, але трохи вище. У кучевой селі будинку безладно розкидані і зв'язуються між собою провулками і проїздами.

Не менш різноманітні варіанти дрібних поселень. Зазвичай хуторами вважають населені пункти, в яких 10-15 дворів (в Скандинавії - до 4-6 дворів). Однак ці двори можуть або концентруватися навколо будь-якого центру (площа, вулиця), або лежати досить далеко один від одного, будучи пов'язані лише загальним пасовищем, оранкою, управлінням і т. П. Навіть окремі споруди і ті вимагають своєї класифікації: адже великі , в кілька поверхів ферми рівнинних місць непорівнянні з невеликими хатинами гірських жителів.

Багатолика картина поселень середньовічної епохи збереглася до наших днів: переважна більшість населених пунктів континенту, як вважають, виникла ще до XV в. При цьому в їх виникненні можна помітити певні закономірності. Так, система відкритих полів найчастіше поєднувалася з компактними поселеннями. Середземноморська система господарювання допускала існування різних типів населених пунктів, але починаючи з XV ст. в місцях найбільшого розвитку аграрних відносин (Середня Італія, Ломбардія) домінуючими стали окремі будинки-ферми. На поширення того чи іншого типу поселень впливали і географічні фактори: в рівнинних місцевостях, як правило, переважали великі села, в гірських - дрібні хутора.

Нарешті, вирішальну роль у багатьох випадках грали історичні особливості розвитку кожної місцевості і, в першу чергу, характер її заселення. Наприклад, військової колонізацією пояснюється переважання великих поселень в Східній Німеччині і в центральних областях Піренейського півострова. Освоєння колишнього лісу, боліт, низинних приморських територій вело до поширення дрібних форм поселень - хуторів, виселок, заімок з окремими будівлями. На характер поселень впливали і порядки, властиві колишньому населенню цієї місцевості (кельтів, слов'ян і т. Д.).

Втім, всі ці закономірності виявлялися далеко не завжди; наприклад, у Фріулі, рельєф якого представляє всю гаму ландшафтів від Альпійських гір до Лагуна низини, розподіл типів поселень було зворотним вказаною вище: в горах - компактні многодворние села, на рівнині - ізольовані вдома. Слід врахувати також, що характер домінуючого типу поселення на протязі середньовіччя міг неодноразово змінюватися. Так, в Англії в кельтську епоху переважали дрібні поселення, але вже перша хвиля англосаксонського навали привела до збільшення питомої ваги великих сіл, так як завойовники вважали за краще селитися великими родовими групами.

В цілому в раннє середньовіччя компактні вілли-громади в Центральній, Південній та Східній Англії були переважаючими. Подальше розселення населення йшло шляхом відокремлення від великих поселень дрібних виселок; їх кількість ще більше зросла в період внутрішньої колонізації. В результаті у багатьох сільських районах країни вже до XV в. панівним типом поселень стали дрібні розрізнені поселення. Пізніше в результаті обгородження багато сіл були закинуті і кількість дрібних хуторів і окремих ферм ще більше зросла.

У Німеччині кордоном між різними типами поселень була Ельба. На захід від неї домінували купчасті села, дрібні селища безладної форми, хутора і окремі будови, іноді мають будь-якої загальний центр або, навпаки, розташовані навколо орного масиву. Дрібні села і хутори були також поширені в східних землях (Лаузиц, Бранденбург, Сілезія, чеські території); тут їх наявність нерідко пояснюється формою попередніх слов'янських поселень.

В основному ж Східна Німеччина - область панування великих сіл вуличного або лінійного типу, А також дрібніших поселень, які виросли на місцях лісових расчисток або в гористій місцевості, але носять такий же упорядкований характер.

На півночі і північному сході Франції переважною типом були великі села; тут грань між дрібним містом і такий селом була невелика. В інших же районах країни (Центральний масив, Мен, Пуату, Бретань, східна частина Іль-де-Франса) панували дрібні поселення, хутори. В Аквітанії, Тулузькому районі, Лангедоке з часів розвинутого феодалізму картина стала дещо іншою: багатовікові війни викликали до життя інший тип поселень - Бастід, укріплені центри, побудовані за певним планом; в них стали стікатися жителі колишніх селищ.

Картина іспанських поселень також змінювалася в міру ходу Реконкісти. З давніх-давен північ і північний захід півострова представляли собою територію, зайняту дрібними хуторами і розкиданими поодинці будівлями, проте до початку Реконкісти в прикордонних з арабами землях Леона і Старої Кастилії йшов процес укрупнення населених пунктів. На відвойованих землях Нової Кастилії панівним типом поселень стали рідкісні, але великі за розмірами села або - на півночі області - дрібні хуторки, що групуються навколо укріпленого замку. Такі ж великі села домінували і в Португалії на південь від Тахо; однак на північ від неї найбільш поширеним типом поселень залишалися хутора.

Картина італійських поселень не менш різноманітна. Більшу частину півдня півострова займали великі села, місцями змішані з дрібними висілками і хуторами; лише в Апулії і Калабрії панували розкидані дрібні хутора. Великі села і полуаграрний містечка домінували також на півдні Центральної Італії. У північній же частині Лаціо, Марке, Тоскані, Емілії, значної частини Ломбардії, Венето і П'ємонті найбільш поширеним типом поселень були дрібні села, хутора і окремі ферми - забирай.

Наявність пануючого типу поселень в кожній з областей континенту зовсім заперечувало існування в ній селищ іншого типу. Як правило, майже в кожній місцевості були і великі сільські пункти, і дрібні селища, а то і окремі будинки - ферми. Йдеться лише про переважне типі поселення, що визначає обличчя даної території.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ

державне освітній заклад вищої професійної освіти

Амурська державний університет

(ГОУВПО «АмГУ»)

КОНТРОЛЬНА РОБОТА

за дисципліною

Територіальна організація населення

Типологія населених пунктів: міські та сільські поселення, їх види

Благовєщенськ 2011

Вступ

Типологія населених пунктів: міські та сільські поселення

2. Класифікація міських поселень

3. Класифікація сільських поселень

висновок

бібліографічний список

ВСТУП

Термін «розселення» характеризує історичний процес заселення території, розподіл населення на території і його просторову організацію. Розселення слід за більш динамічно змінюється географією виробництва, що представляє собою одну з основних його закономірностей, але разом з тим посилюється і орієнтація виробництва на сформовані системи розселення, з якими пов'язано і розміщення головної виробничої сили - трудящих.

1.Тіпологія НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ: МІСЬКІ І СІЛЬСЬКІ ПОСЕЛЕННЯ

Розвиток суспільного поділу праці призвело до виникнення в історії суспільства двох основних типів поселень - міських і сільських.

Міста, залишаючись основними місцями концентрації промислового виробництва, центрами різноманітних економічних зв'язків, грають керівну і організуючу роль.

Це вузлові пункти в усій мережі розселення.

Таке розуміння міста належить у нас в основу законодавчої практики віднесення населених пунктів до числа міських або сільських. Введено і певні кількісні критерії (цензи). Так, до категорії міст можуть бути віднесені пункти з населенням не менше 12 тис.

жителів за наявності 85% робітників, службовців і членів їх сімей. При цьому повинні також братися до уваги адміністративне значення даного пункту, перспективи його розвитку, благоустрій, розвиток комунального господарства та мережі соціально-культурних установ.

Робочі селища або селища міського типу повинні налічувати 3 тис.

жителів за наявності в їх складі до 85% робітників, службовців і членів їх сімей (в окремих випадках ними можуть бути і пункти, що мають менше 3 тис. жителів, наприклад при особливо важливих будовах, в районах Крайньої Півночі і Далекого Сходу).

До сільських відносять (у нас і за кордоном) всі населені пункти, які не відповідають цензам міських поселень. Основну і переважну частину їх складають села, села, селища сільськогосподарських підприємств.

Сюди ж до особливої \u200b\u200bгрупи відносять невеликі промислові, транспортні, лісогосподарські селища, не пов'язані з сільським господарством, які, однак, не можна зарахувати до міських, так як вони мають мало жителів. Нарешті, багато сільських населених пунктів змішаного типу, що займають за своїми функціями і народногосподарським значенням проміжне місце між міськими і сільськими поселеннями. Частина їх поступово перетворюється в міста за рахунок розвитку в них промисловості або обслуговування транспорту (наприклад, селища при залізничних станціях).

Широке поширення отримують аграрно-індустріальні селища, які виробляють і переробляють сільськогосподарську продукцію.

У ряді районів створюються сезонні населені пункти - польові стани на далеких полях ріллі і сінокосах, використовувані в періоди найбільш напружених сільськогосподарських робіт, «літники» і «зимники» в районах відганяючи-пасовищного тваринництва, поодинокі будови для промисловиків - мисливців і рибалок, невеликі лісопромислові поселення.

При освоєнні корисних копалин в районах з екстремальними умовами будують вахтові селища, на які змінний персонал доставляють повітряним або всюдихідним наземним транспортом.

З розвитком промислового і транспортного будівництва в малозаселених районах з'явилися мобільні селища для тимчасового розміщення будівельників, бурових бригад і геологорозвідувальних експедицій.

2.Классификация МІСЬКИХ поселень

Незважаючи на велику різноманітність міських поселень Росії, серед них виділяються численні групи, що об'єднуються рядом загальних ознак, Що дозволяє виробити єдині принципи вирішення науково-практичних завдань для міст певного типу.

Економіко-географічна класифікація міст проводиться і за окремими ознаками, і за їх сукупністю.

Класифікація за чисельністю населення широко застосовується не тільки в економічній географії. Для останньої вона має важливе значення, незважаючи на те що дає лише статистичну характеристику.

Від величини міста залежать темпи його зростання, деякі елементи демографічної та функціональної структури, планування. При розробці типології міст чисельність населення враховується як невід'ємний їх ознака.

У статистичних джерелах і містобудівній практиці виділяють наступні групи міст: малі - до 50 тис. Чоловік, середні - 50-100 тис., Великі - 100-250 тис., Великі - 250-500 тис., Найбільші - від 500 тис. До 1 млн осіб,

Класифікація по економіко-географічному положенню дозволяє визначити загальні риси економічної структури та напрямки подальшого розвитку виходячи з потенційних можливостей, які закладені в районі або якийсь його фокусної точки.

Залежно від географічного положення можуть бути виділені міста, розташовані, наприклад: в вузлах перетину транспортних шляхів - Новосибірськ, Красноярськ, Нижній Новгород; в великих гірничодобувних районах - Новокузнецьк, Кемерово, Магнітогорськ, Шахти; в районах великої обробної промисловості - Ярославль, Іваново, Серпухов; в районах інтенсивного сільського господарства - Краснодар, Ставрополь і ін.

Класифікація за народногосподарським функцій, що виявляє їх найбільш важливі особливості, По суті є синтетичною. На підставі функціональної класифікації міста (Рис.1) ділять на:

Поліфункціональні - поєднують адміністративно-політичну, культурну та економічну діяльність (промисловість і транспорт).

До таких міст відносять столиці, все крайові і обласні центри, а також багато великих міст країни, в яких кожна з перерахованих функцій має містоутворююче значення;

З різко вираженим переважанням промислових і транспортних функцій міжрайонного значення. Всі міста можна умовно розділити на промислові, транспортні та промислово-транспортні.

Промислові дуже різноманітні, серед них виділяють міста вузької виробничої спеціалізації, наприклад центри металургії, машинобудування, хімічної промисловості, лісової і лісопереробної промисловості. Типівспеціалізованих міст дуже багато;

Виконують адміністративні та організаційні функції «місцевих центрів» в низових районах, національних округах, поряд з промисловими і транспортними, - це головним чином невеликі поселення міського типу;

Особливу групу складають міста-курорти.

В останні роки швидко розвиваються наукові та науково-виробничі центри.

Малюнок 1 - Функціональна типологія міст

Класифікація за ступенем їх участі в територіальному поділі суспільної праці , Яка залежить від величини міста, функцій, зв'язків, які вони підтримують, - локальні або міжрайонні.

Одні обслуговують невеликі території, будучи місцевими центрами, інші - великий район по лінії міжрайонного поділу праці, значення третє виходить за рамки країни, так як вони беруть участь в міжнародних економічних і культурних зв'язках.

Класифікація за генетичними ознаками . Об'єктивні закономірності розвитку і якісних перетворень господарських Функцій дуже впливають на тип сучасного міста.

Рудничний селище, заснований у великому залізорудному басейні, в процесі розвитку перетворюється в металургійний місто, останній може стати також центром машинобудування. Нафтопромислового селище має підстави перетворитися в місто з нафтопереробної і нефобходімих видів енергії, робочої сили, води, ринку збуту і т.

д. Все це слід враховувати при відборі генетичних ознак.

Генетичний тип міста - поняття, яке включає сукупність ознак, які формують його певні якості. Відбір таких ознак підпорядкований завданню, для якої проводиться класифікація.

при прогнозуванні економічного розвитку міста важливо знати генезис його господарських функцій і їх якісні перетворення. Для вирішення планувальних проблем необхідно враховувати еволюцію їх планувальної структури.

Класифікація за типами перспективного розвитку розробляється в районних плануваннях на основі аналізу основних чинників зростання міст.

Вона дозволяє комплексно і взаємопов'язано оцінити умови та перспективи їх розвитку на великій території, врахувати проектну величину, зміни функціональної структури, створення нових міст. Перспективна типологія міст сприяє цілеспрямованому розвитку і перетворенню систем розселення.

3. КЛАСИФІКАЦІЯ сільських поселень

Людність поселень (тобто величина їх за кількістю жителів) пов'язана з виробничими функціями поселення, з формою розселення, з історією даного населеного пункту.

Цей показник об'єктивно відображає сумарне дію цілого ряду чинників на розвиток поселення, але сам по собі не розкриває ці чинники. У той же час величина поселень створює певні умови для їх життя, для організації культурно-побутового обслуговування їх мешканців, тому виділення ряду характерних типів сільських поселень за цією ознакою має наукове і практичне значення. «Типологія людності поселень» може розглядатися як один з видів типології, але найбільш ефективно може бути використана в поєднанні з іншими типологічними лініями - функціональної, морфологічної, генетичної.

Типи сільських поселень

Існують десятки варіантів класифікації сільських поселень середньовічної Західної Європи. З усього їх різноманіття можна виділити два основних типи поселень - це великі компактні (села, селища, полуаграрний містечка) і дрібні розкидані (хутора, висілки, окремо розташовані будинки-ферми).

Компактні поселення, села по своєму плануванню сильно відрізняються один від одного; так, наприклад, розрізняють «ядерні», купчасті, лінійні та інші типи сіл.

У першому типі «ядром» поселення є площа з розташованою на ній церквою, ринком і т. П., Від якої відходять в радіальному напрямку вулиці і провулки.

У вуличній селі основу планування найчастіше складають кілька вулиць, під різними кутами перехрещуються один з одним. Будинки в такій селі розташовані по обидва боки вулиці і звернені фасадами один до одного.

У лінійної селі будинку розташовуються на одній лінії - вздовж дороги, річки або будь-якої складки місцевості - і часто тільки по одній стороні дороги; іноді таких вулиць в селі могло бути кілька: наприклад, в гірських місцевостях двори нерідко складали два ряди, з яких один йде біля підніжжя схилу, другий паралельно йому, але трохи вище.

У кучевой селі будинку безладно розкидані і зв'язуються між собою провулками і проїздами.

Не менш різноманітні варіанти дрібних поселень. Зазвичай хуторами вважають населені пункти, в яких 10-15 дворів (в Скандинавії - до 4-6 дворів). Однак ці двори можуть або концентруватися навколо будь-якого центру (площа, вулиця), або лежати досить далеко один від одного, будучи пов'язані лише загальним пасовищем, оранкою, управлінням і т.

п. Навіть окремі споруди і ті вимагають своєї класифікації: адже великі, в кілька поверхів ферми рівнинних місць непорівнянні з невеликими хатинами гірських жителів.

Багатолика картина поселень середньовічної епохи збереглася до наших днів: переважна більшість населених пунктів континенту, як вважають, виникла ще до XV в.

При цьому в їх виникненні можна помітити певні закономірності. Так, система відкритих полів найчастіше поєднувалася з компактними поселеннями.

Середземноморська система господарювання допускала існування різних типів населених пунктів, але починаючи з XV ст. в місцях найбільшого розвитку аграрних відносин (Середня Італія, Ломбардія) домінуючими стали окремі будинки-ферми. На поширення того чи іншого типу поселень впливали і географічні фактори: в рівнинних місцевостях, як правило, переважали великі села, в гірських - дрібні хутора.

Нарешті, вирішальну роль у багатьох випадках грали історичні особливості розвитку кожної місцевості і, в першу чергу, характер її заселення.

Наприклад, військової колонізацією пояснюється переважання великих поселень в Східній Німеччині і в центральних областях Піренейського півострова. Освоєння колишнього лісу, боліт, низинних приморських територій вело до поширення дрібних форм поселень - хуторів, виселок, заімок з окремими будівлями.

На характер поселень впливали і порядки, властиві колишньому населенню цієї місцевості (кельтів, слов'ян і т. Д.).

Втім, всі ці закономірності виявлялися далеко не завжди; наприклад, у Фріулі, рельєф якого представляє всю гаму ландшафтів від Альпійських гір до Лагуна низини, розподіл типів поселень було зворотним вказаною вище: в горах - компактні многодворние села, на рівнині - ізольовані вдома.

Слід врахувати також, що характер домінуючого типу поселення на протязі середньовіччя міг неодноразово змінюватися. Так, в Англії в кельтську епоху переважали дрібні поселення, але вже перша хвиля англосаксонського навали привела до збільшення питомої ваги великих сіл, так як завойовники вважали за краще селитися великими родовими групами.

В цілому в раннє середньовіччя компактні вілли-громади в Центральній, Південній та Східній Англії були переважаючими. Подальше розселення населення йшло шляхом відокремлення від великих поселень дрібних виселок; їх кількість ще більше зросла в період внутрішньої колонізації. В результаті у багатьох сільських районах країни вже до XV в. панівним типом поселень стали дрібні розрізнені поселення. Пізніше в результаті обгородження багато сіл були закинуті і кількість дрібних хуторів і окремих ферм ще більше зросла.

У Німеччині кордоном між різними типами поселень була Ельба.

На захід від неї домінували купчасті села, дрібні селища безладної форми, хутора і окремі будови, іноді мають будь-якої загальний центр або, навпаки, розташовані навколо орного масиву. Дрібні села і хутори були також поширені в східних землях (Лаузиц, Бранденбург, Сілезія, чеські території); тут їх наявність нерідко пояснюється формою попередніх слов'янських поселень.

В основному ж Східна Німеччина - область панування великих сіл вуличного або лінійного типу, а також дрібніших поселень, які виросли на місцях лісових расчисток або в гористій місцевості, але носять такий же упорядкований характер.

На півночі і північному сході Франції переважною типом були великі села; тут грань між дрібним містом і такий селом була невелика.

В інших же районах країни (Центральний масив, Мен, Пуату, Бретань, східна частина Іль-де-Франса) панували дрібні поселення, хутори. В Аквітанії, Тулузькому районі, Лангедоке з часів розвинутого феодалізму картина стала дещо іншою: багатовікові війни викликали до життя інший тип поселень - Бастід, укріплені центри, побудовані за певним планом; в них стали стікатися жителі колишніх селищ.

Картина іспанських поселень також змінювалася в міру ходу Реконкісти.

З давніх-давен північ і північний захід півострова представляли собою територію, зайняту дрібними хуторами і розкиданими поодинці будівлями, проте до початку Реконкісти в прикордонних з арабами землях Леона і Старої Кастилії йшов процес укрупнення населених пунктів.

На відвойованих землях Нової Кастилії панівним типом поселень стали рідкісні, але великі за розмірами села або - на півночі області - дрібні хуторки, що групуються навколо укріпленого замку. Такі ж великі села домінували і в Португалії на південь від Тахо; однак на північ від неї найбільш поширеним типом поселень залишалися хутора.

Картина італійських поселень не менш різноманітна.

Більшу частину півдня півострова займали великі села, місцями змішані з дрібними висілками і хуторами; лише в Апулії і Калабрії панували розкидані дрібні хутора.

Розробка життєздатною моделі сільських поселень XXI століття

Великі села і полуаграрний містечка домінували також на півдні Центральної Італії. У північній же частині Лаціо, Марке, Тоскані, Емілії, значної частини Ломбардії, Венето і П'ємонті найбільш поширеним типом поселень були дрібні села, хутора і окремі ферми - забирай.

Наявність пануючого типу поселень в кожній з областей континенту зовсім заперечувало існування в ній селищ іншого типу. Як правило, майже в кожній місцевості були і великі сільські пункти, і дрібні селища, а то і окремі будинки - ферми.

Йдеться лише про переважне типі поселення, що визначає обличчя даної території.

Пошук Лекцій

V. ІНШІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ ПДР. (8 пунктів стор. 15-16 / 20 хв)

ВИЗНАЧЕННЯ і ТЕРМІНИ ПДР ЗМІСТ час
5.1. "Денні ходові вогні" - зовнішні світлові прилади, призначені для поліпшення видимості рухомого транспортного засобу спереду в світлий час доби. «Це світлодіодні лампи ТЗ, які встановлені в його передній частині, не нижче 25 сантиметрів над землею і не вище 1,5 метра.

Відстань між ними повинна бути не менше 60 сантиметрів, а відстань від них до крайньої точки транспортного засобу не повинно бути більше 40 сантиметрів. Спрямовані строго вперед, включаються одночасно з включенням запалювання і відключаються при переході на ближнє світло фар ». Якщо конструкцією ДГЗ не передбачені, повинен постійно - в будь-який час року в світлий час доби - горіти ближнє світло або протитуманні фари (п.19.5 ПДР)

19:10-19:30
5.2. При настанні умов недостатньої видимості, в темний час доби, а також в тунелях водії повинні включити БЛИЗЬКИЙ або ДАЛЬНИЙ світло фар, а в необхідних випадках і протитуманні фари і задні ліхтарі.
5.3. "Населений пункт" - забудована територія, в'їзди на яку і виїзди з якої позначені і 5.25-5.26. «Початок і кінець населеного пункту», Примітка: для нас. п-в, позначених знаками 5.23.1-5.23.2, 5.24.1-5.24.2 діють ПДР, що встановлюють порядок руху в населених п-х.

- для нас. п-в, позначених знаками 5.24.1-5.24.2 (синім фоном) на даній дорозі НЕ діють ПДР, що встановлюють порядок руху в населених п-х. Наприклад, зупинка стоянка на лівій стороні дороги, швидкісний режим 60 км / год (якщо не встановлені знаки що обмежують швидкість), перевага руху маршр.

ТС при виїзді з зупинок)

Основні відмінності ПДР діючі в населених і поза населеними п-х.

ПДР Для «Населених п-в» Знаки: 5.23.1-5.24.2 -з білим фоном, що встановлюють порядок руху для «Населених п-в» Для «Поза населених п-в» знаки 5.25-5.26-з синім фоном , Що встановлюють порядок руху для «Поза населених п-в» НА ДОРОЗІ, позначеної даними знаком
Розташування транспортних засобів на проїзній частині п.9.4., 9.5. П.9.4. Розташування ТЗ вести ТС якомога ближче до правого краю проїзної частини. (А також в зоні дії знаків 5.1., «Автомагістраль» та 5.3. «Дорога для автомобілів»)
В інших місцях населеного п-туМожна використовувати найбільш зручну для них смугу руху.

Але при інтенсивному русі- коли всі смуги зайняті, міняти можна тільки для повороту, розвороту, об'їзду перешкоди.

Вести ТЗ якомога ближче до правого краю проїзної частини. (Міняти можна тільки для повороту, розвороту, об'їзду перешкоди і при інтенсивному русі - коли ін.

смуги зайняті). А Гр. Автомобілі з РММ\u003e 2,5 тн. і тіхоходние-(на дорогах з трьома і більше смугами в одному напрямку) - тільки для повороту наліво, розвороту, об'їзду перешкоди) (п.9.4)

Швидкісний режим п.10. п.10.2 до 60 км. / Год., Якщо не встановлено інший режим знаками 3.24.

Зробіть схематичні малюнки різних типів сільських поселень ...

«Обмеження максимальної швидкості») або знаками знаків 5.1., «Автомагістраль» та 5.3. «Дорога для автомобілів»),

п. 10.3 св. 60 км / год(Для різних категорій ТС, якщо не встановлено інший режим знаками 3.24. «Обмеження максимальної швидкості», 5.1., «Автомагістраль», або рішенням власників або власників)
Правила зупинки стоянки НА лівої СТОРОНЕ дороги п.12.1. ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ -на дорогах з однією смугою руху для кожного напряму без трамв. шляхів посередині -І на дорогах з одностороннім рухом (Знак 5.5.), Крім а / м з РММ\u003e 3.5 тн (тільки для нав. -Разрузкі) НЕ ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ П. 12.3. Стоянка з метою тривалого відпочинку, ночівлі тощо поза населеним пунктом дозволяється тільки на передбачених для цього майданчиках або за межами дороги (узбіччі).

Стоянка НЕ \u200b\u200bДОЗВОЛЯЄТЬСЯ на Пр. частини, позначеної знаком 2.1. Головна дорога (можна тільки на узбіччі (см.п.12.5)

Користування звуковими сигналами. Користування зовнішніми світловими приладами в темний час доби. на ділянках з освітленням - тільки ближнє світло фар звуковими сигналами - (тільки для запобігання ДТП). Близький / дальнє світло фар ( переключити за 150 м або ближче при засліпленні)Зв.

сигнал -для запобігання ДТП, залучення уваги ін. водіїв при обгоні і ін.).

Застосування знака аварійної зупинки, п. 7.2. На відстані, що забезпечує в конкретній обстановці своєчасне попередження ін.

водіїв про небезпеку, АЛЕ не менше ніж за 15 м.

На відстані, що забезпечує в конкретній обстановці своєчасне попередження ін. Водіїв про небезпеку, Але не менше ніж за 30 м
Установка попереджувальних знаків (Додаток 1, п.1) 1.1., 1.2. За 50 -100 м до небезпечної ділянки , Якщо немає табл. 8.1.1. Відстань до об'єкта За 100 -150 м до небезпечної ділянки якщо немає табл. 8.1.1. Відстань до об'єкта
Правила пересування пішоходів і піших колон п.4.1. При русі по узбіччях або краю проїжджої частини в темний час доби або в умовах недостатньої видимості пішоходам рекомендується мати при собі предмети зі світловідбиваючими елементами і забезпечувати видимість цих предметів водіями транспортних засобів. При русі по узбіччях або краю проїжджої частини в темний час доби або в умовах недостатньої видимості пішоходам ЗОБОВ'ЯЗАНІ мати при собі предмети зі світловідбиваючими елементами і забезпечувати видимість цих предметів водіями транспортних засобів.
5.4. "Недостатня видимість" - видимість дороги менше 300 м в умовах туману, дощу, снігопаду тощо, а також в сутінки. Див. П.19.1. (Користування зовнішніми світловими приладами)
5.5. "Темний час доби" - проміжок часу від кінця вечірніх сутінків до початку ранкових сутінків. Чи включається Бл. Або дальнє світло фар «Застосування світлових приладів» - фари ближнього і дальнього кольору, перемикання не менше ніж за 150 м або менше при засліпленні). Див. П.19.1
5.5. "Обмежена видимість" - видимість водієм дороги в напрямку руху, обмежена рельєфом місцевості, геометричними параметрами дороги, рослинністю, будовами, спорудами або іншими об'єктами, в тому числі транспортними засобами. Не плутати з Недостатньою видимістю! (В квитках використовується відстань не менше 100 м хоча б в одному напрямку забороняється розворот і РУХ заднім ходом п.8.11)
5.6. "Небезпечний вантаж" - речовини, вироби з них, відходи виробничої та іншої господарської діяльності, які в силу притаманних їм властивостей можуть під час перевезення спричинити загрозу для життя і здоров'я людей, завдати шкоди навколишньому середовищу, пошкодити або знищити матеріальні цінності. Позначається спеціальними знаками, встановленими спереду і ззаду, а при необхідності і збоку ТЗ ( при м / народних перевезенняхоранжевий з чорною облямівкою, при інших- права частина помаранчевого кольору, ліва-білого з облямівкою чорного кольору (див.

п.8 «Основні положення по допуску ТЗ»)

5.7. "Дозволена максимальна маса" - маса спорядженого транспортного засобу з 1) вантажем, 2) водієм 3)і пасажирами, встановлена \u200b\u200bпідприємством-виробником як максимальна допустима. За дозволену максимальну масу складу транспортних засобів, тобто зчеплених і рухомих як одне ціле, приймається сума дозволених максимальних мас транспортних засобів, що входять до складу. ПРИМІТКА: 1. Рух ТС з різною РММ регулюється знаками:3.4. Рух вантажних а / м заборонено »(а також тракторів і самохідних машин). Крім з РММ<3,5 тн, если на знаке не указана масса и грузовиков перевозящих людей).3.12.

Обмеження маси на вісь ТСзнак 3.12.3.22. Обгін вантажним а / м заборонений (крім з РММ<3,5, если на знаке не указана масса). ЗАПРЕЩАЕТСЯ · !!!

п.9.4. вантажним а / м РММ\u003e 2,5 тн. на дорогах, що мають в одному напрямку три і\u003e смуги займати крайню ліву смугу (тільки для повороту ліворуч або розвороту).

  • П.12.1. ТС з РММ\u003e 3.5 тн. ЗУПИНКА на лівій смузі (дозволяється зупинка лише для навантаження вивантаження) · СТОЯНКА з заїздом на край тротуару і в зоні парковки, позначеної знаком Парковка з табл. 8.6.2-8.6.9 .. · За автомагістралі - рух транспортних засобів з РММ\u003e 3.5 тн. далі другої смуги 1. Максимальна ШВИДКІСТЬ Поза населених п-х
    • для вантажних ТЗ з РММ\u003e 3.5 тн.не більше 70 км / год (не більше 90 км / год.

    на автомагістралях)

  • для вантажних ТЗ з РММ<3.5 тн.не более 90 км/час (не более 110 км/час. на АВТОМАГИСТРАЛЯХ)
5.8. ЗНАТИ п.2 Загальні обов'язки водіїв п.4 Обов'язки пішоходів. П.5 Обов'язки пасажирів. П.7 Застосування аварійної сигналізації п.8. Початок маневрування. П.10 Швидкість руху. П.14. Пішохідні переходи і місця зупинок маршрутного ТС.

П.17. Рух в житлових зонах п.19.1. Користування зовнішніми світловими приладами) п.24. РУХ ВЕЛОСИПЕДІВ І МОПЕДОВ

Завдання для закріплення тем: 1.1-1.27, 2.1.-2.13, 7.1.-7.9., 8.1-8.56, 8.72, 8.74-8.78 10.1-10.16, 14.1-14.4 17.1-17.6 19.1-19.24 24.1

© 2015-2018 poisk-ru.ru
Всі права належати їх авторам.

Головна & nbsp\u003e & nbsp Wiki-підручник & nbsp\u003e & nbsp Суспільствознавство & nbsp\u003e & nbsp6 клас & nbsp\u003e & nbspГород і село: дві основні середовища проживання людини і їх відмінні риси

Місто як середовище існування

Місто - це великий населений пункт, жителі якого задіяні в різних видах діяльності, виключаючи сільське господарство.

Місто утворює якісно нові зв'язки між людьми, що проживають в ньому.

Якщо в села взаємини між людьми будуються переважно на основі родинних зв'язків, то в місті люди зближуються на основі спільної праці.

Проживання в місті таїть в собі істотний мінус: віддаленість від природи.

Урок географії за темою «Населені пункти», 7 клас

Людина змушена проживати в умовах, які йому біологічно чужі.

Саме тому на сьогоднішній день урядом розробляються спеціальні програми з озеленення міст, що створить максимально комфортні умови життя для городян.

Відмінні риси міського середовища

Місто як середовище проживання людини володіє такими особливими характеристиками:

- наявність різних видів транспорту, що породжує інтенсивність дорожнього руху;

- сукупність групи виробничих підприємств;

- зосередженість на невеликій площі великої кількості комунікацій - телефонних ліній, газопроводу, електромережі;

велика кількість людей, які постійно проживають на одиниці площі;

- житловий дефіцит.

Село як місце існування

Село являє собою невеликий населений пункт, жителі якого в переважній більшості зайняті в сільськогосподарському виробництві.

Найбільшою перевагою життя в селі є екологічна безпека.

відсутність промислових центрів і сусідство з природою позитивно впливає на навколишнє середовище.

Головним недоліком є \u200b\u200bте, що в деяких селах недостатньо розвинені комунікації: немає газопроводів, каналізації, водопроводів, що істотно ускладнює побут жителів села.

Хороший рівень життя селян безпосередньо пов'язаний з рівнем розвитку сільського господарства.

Занепад сільськогосподарського виробництва породжує безробіття, що в свою чергу веде до таких проблем як пияцтво і підвищення рівня злочинності.

Потрібна допомога в навчанні?


Попередня тема: Урбанізація і процес урбанізації: якість міського життя і плюси і мінуси міського життя
Наступна тема: & nbsp & nbsp & nbspГород: відчуження людей і вплив швидких змін

Зробити свій будинок таким, що запам'ятовується і красивим мріє будь-який господар. Якщо будинок вже не новий, це не так просто. Одна з можливостей - різьблені наличники. Вони навіть звичайну «коробку» перетворять на шедевр.

Матеріал для лиштви

Різьблені лиштви роблять в основному з деревини хвойних порід. Оптимальний варіант - сосна, нормально ріжеться, недорога, через високий вміст смол довговічна. В принципі, можна використовувати будь-яку іншу хвойну дошку, але краще не пробувати з ялинової: занадто вона волокниста, не ріже навіть найгострішим інструментом.

Можна робити різьблені лиштви і з листяних порід - липи (сама м'яка), тополі, клена, дуба, вишні і т.д. Але з кожною породою треба вміти працювати, набивати руку і немає гарантії, що вийде щось легкотравне, а деревина листяних порід коштує дорого. Тому роблять лиштви на вікна частіше все-таки з сосни. Треба тільки звернути увагу на якісні характеристики.

Різьблені лиштви на вікна - спосіб зробити свій будинок унікальним

Якщо є деревина або дошка, що пролежала 3 роки і більше, можна використовувати її: вона вже точно суха, тільки потрібно обробка і калібрування. Якщо вдома немає деревообробного обладнання (рейсмуса і циркулярної пилки), потрібна буде обрізна дошка. Під різьблені лиштви підійде деревина першого або вищого сорту. Це означає, що на дошці не повинно бути сучків, сколів, смоляних кишень. Деревину беріть камерної сушки, з вологістю не більше 8-12%. На ринках така не продається, шукати треба на пилорамах і в будівельних магазинах.

Чому камерної сушки? Тому що її сушать в спеціальній камері, прискорено виводячи вологу. При цьому частина дощок тріскається, вигинається - ці йдуть в відбраковування, інші продають. Якщо ви будете робити різьблені лиштви з деревини камерної сушки, їх точно не пошматували і вони не потріскаються.

Інструменти

Щоб зробити різьблені лиштви своїми руками, знадобиться наступний мінімальний набір:

  • дриль з набором свердел;
  • електричний лобзик з плавним пуском і купою різних пилок по дереву;
  • стамески;
  • наждачний папір з зерном різного розміру;
  • пелюстковий диск з наждакового паперу по дереву на дриль.

Для скорочення часу, який буде потрібно на створення різьблених візерунків і шліфування, краще мати фрезер і шліфувальну машинку.

За однією або оптом?

Різьблені лиштви складаються зазвичай з повторюваних елементів. По крайней мере, дві вертикальні рейки на кожному вікні роблять однаковими. А так як оформляються зазвичай кілька вікон, однакових елементів потрібно багато. Якщо лиштви збираєтеся робити прорізні, закономірно виникає бажання вирізати одночасно кілька штук, склавши дошки стопкою і якось їх зафіксувавши.

Бажання зрозуміле, але складно реалізовується, та й вигоди в часі не такі великі, як здається. Перша складність - у домашніх майстрів зазвичай в наявності лобзики не дуже великої потужності. Щоб прорізати кілька дощок, доводиться повільніше рухати пилку уздовж наміченого малюнка. На прямих лініях швидкість ще терпима, на заокругленні - низька. І, чим менше радіус вигину, тим повільніше доводиться рухати пилку. Якщо ви працюєте з однією дошкою, таких проблем немає. Так що по часу виграш якщо і є, то зовсім невеликий.

Ще один момент. Навіть товсті, гарні, дорогі пилки при великій товщині виробу відхиляються. Так що, при одночасному резе декількох дощок, якість прорізи на нижній (або двох) залишається під великим питанням.

Порядок виготовлення лиштви з прорізним різьбленням

Бажаний малюнок за допомогою шаблону переносимо на дошку (де його взяти, як збільшити, як зробити шаблон читайте нижче). При необхідності поправляє, добре прорисовуємо деталі. Далі порядок дій опишемо покроково.

Прибираємо деревину в прорізах малюнка


Так як на різьблення будуть дивитися здалеку, деякі неточності несмертельної, але прагнути до ідеалу все-таки варто.

Робимо фігурний край

Деякі лиштви мають рівний край. Тоді цей етап пропускаємо. Якщо край фігурний, доведеться ще попрацювати лобзиком.


Якщо рез складний, можуть залишатися не надто привабливі місця. Це не страшно, їх потім опрацюємо, де треба - стамесками, тим же лобзиком, наждаком. Коли ви залишитеся задоволені результатом, можна рухатися далі.

остаточна доробка

Власники дерев'яних будинків, напевно знають всі про те, як треба обробляти деревину. Але, про всяк випадок, повторимо ще раз загальні правила.


Вибір лакофарбових матеріалів дуже широкий. Підходять будь-які для зовнішніх робіт. Але врахуйте, що покриваність фарби доведеться періодично оновлювати - раз на рік так точно. А це значить - знімати стару фарбу, гарантувати, фарбувати знову. Простіше справа йде з маслами для дерева - вони не дають плівки на поверхні деревини, а вбираються у волокна. Оновлювати покриття теж треба, але просто очистити від пилу і покрити новим шаром. І частота обробки менше. Мінуси масла для дерева - вища ціна, менша кількість квітів.

Як збільшити шаблон

Прості різьблені лиштви можна робити і без шаблонів. Кілька прикладів буде в відео - там показано, як розкреслити, як вирізати. Але більш-менш складні візерунки малювати самостійно вийде далеко не у всіх. Потрібен навик, та й талант. Найпростіший спосіб - знайти схему, роздрукувати її в потрібному розмірі, перенести на картон і вирізати. Вийде шаблон, який можна обводити.

Другий спосіб: змалювати з фотографії. Далеко не всі схеми можна знайти. Деякі, особливо старовинні віконні лиштви, ви ніде не знайдете. Якщо є хоч деякі здібності до малювання, їх можна змалювати.

Навіть такий орнамент можна змалювати ... якщо є навик

Можуть виникнути питання з приводу того, як збільшити розмір знайденої схеми або шаблону. Є три варіанти:

  • За допомогою будь-якого графічного редактора. Найпростіший - Paint - є в будь-якому комп'ютері працює з Windows (вкладка «Зображення», рядок «Змінити розмір зображення», виберіть «сантиметри» і в віконці поставте потрібну довжину (висоту). Отриманий файл можна буде роздруковувати. Якщо принтер малого формату, може знадобитися розбиття на кілька сторінок. Їх потім слід склеїти і, по отриманому малюнку, зробити шаблон.
  • За допомогою ксерокопії. У ксероксів є функція масштабування.
  • Взявши міліметровий папір, переносити малюнок в потрібному масштабі. Для цього вихідне зображення розбиваємо на квадрати зі стороною 0,5 або 1 см (можна надрукувати на листку в клітинку). Потім переносимо лінії на міліметрівку, збільшуючи їх в потрібній пропорції.

Перші два способи більш швидкі. Але при масштабуванні малюнок може вийти нечітким і розмитим. Його можна поправити руками, можна отрисовать в якомусь редакторі, наприклад, CorelDRAW. Як це зробити дивіться у відео. Якраз приклад промальовування схеми для різьблення.

Відео по темі

Схеми, шаблони, візерунки

Стиль зовсім інший ...