Урок с елементи на обучение за деца в риск "Тийнейджър и конфликт"

Място на работа в учебен процес: извънкласна дейност

Форма на урока: урок с обучителни елементи

Тема на събитието: "Тийнейджър и конфликти"

Цел: формиране и развитие на умения за разрешаване на конфликти сред подрастващите в училище, в семейството, при общуване с връстници.

„Всички конфликти по света и в човешката душа
преминете през сърцето му и се върнете
за нас смислено и разбираемо.
И това, което е разбираемо, вече не е толкова страшно. "
немски психолог, Фром Е.

Ход на урока

Психолог... Здравейте момчета. Училището е пространство, където всеки ден се срещат стотици хора, деца и възрастни. Не е изненадващо, че в съвместната им дейност възникват много конфликтни ситуации. Всеки от вас някога се е бил, а ако не, значи сте не просто щастлив, а уникален човек. Ако трябваше да преминете през кавги, тогава, разбира се, помните колко неприятно беше, каква тревожност поражда кавгата. Днес ще разгледаме понятието "конфликт", причините за конфликта, както и основните модели на човешкото поведение в конфликтни ситуации, ще определим нашето ниво на конфликтност.

А сега ви каня да гледате карикатурата

Писмени въпроси за анализ на конфликти:

  1. Какво се случи в тази ситуация
  2. Къде възникна конфликтът?
  3. С кого?
  4. Заради какво?
  5. Какво искаха противниците?
  6. Как завърши конфликтът?
  7. Можеше ли да се избегне конфликтът?

Психолог... От гледна точка на психологията, конфликтът е резултат от сблъсък на интереси, възгледи, мнения на двама или повече души. Конфликтите са естествени и неизбежни. Защо в живота ни възникват конфликти?
Ще се опитаме да разберем това с помощта на упражнението „Експеримент“.

Експериментално упражнение : сега ще извършим определени действия с хартия (салфетка), вашата задача е да следвате точно инструкциите, така че всички да имат един и същ резултат.

  • Ние огъваме листа наполовина.
  • Пак го огъваме наполовина.
  • Откъсваме горния десен ъгъл.
  • Откъснете долния десен ъгъл

Какво стана?

Психолог... Оказаха се различни модели. Може би, ако се вгледате много внимателно, можете да намерите подобни "творения", но ние няма да намерим същото, въпреки че инструкциите звучат еднакво за всички. Това се случва с хората, комуникирайки помежду си, те възприемат информацията по различни начини, което води до неразбиране един на друг, има напрежение в отношенията, което означава, че има опасност от конфликт.

Упражнение "Конфликт или компромис"

Участниците по двойки са поканени да решават конфликтни ситуации

Конфликтни ситуации:

  1. Искате да направите по-дълга разходка днес, но родителите ви не позволяват, между вас възникна конфликт.
  2. На една от почивките гимназист дойде при вас, помоли ви да погледнете мобилния си телефон и без разрешение започна да се обажда от него, което предизвика конфликт.
  3. Обичате да слушате силна музика, а съседите предпочитат тишината. Имаше конфликт.
  4. На почивката съученик изтича и ви докосна, замърси костюма ви. Имаше конфликт.

В края на това обучение тийнейджърите се ръкуват - знак за успешно завършени ситуации.

Психолог... И така, сега ви предлагам да гледате видеоклипа "Начини за разрешаване на конфликти"

Психолог... Психолозите идентифицират пет стратегии за поведение в конфликт:

Състезанието е самоориентация и активност.
- избягване - пасивност.
- адаптация - ориентация към друго, пасивност.
- компромис - средното ниво на активност и пасивност, ориентация към себе си и другите.
- сътрудничество - активност и ориентация към себе си и другите.

Какво мислите, какъв е вашият стил на разрешаване на конфликти? Искаш ли да знаеш?

Въпросник

Инструкции: Отговорете на въпросите по-долу, преценявайки колко характерно за вас е това или онова поведение конфликтна ситуация, за това изберете една от трите предложени опции за отговор и поставете: номер 1, ако рядко правите това, номер 2, ако от време на време и номер 3, ако често.

  1. Заплашване или борба.
  2. Опитвам се да приема гледната точка на противника, считам я за своя.
  3. Търся компромис.
  4. Признавам, че греша, дори и да не мога да повярвам напълно.
  5. Избягвам врага.
  6. Желая ви да постигнете целите си с всички средства.
  7. Опитвам се да разбера с какво съм съгласен и с какво абсолютно не съм съгласен.
  8. Ще направя компромис.
  9. Предавам се.
  10. Сменям темата.
  11. Повтарям едно и също, докато не го разбера.
  12. Опитвам се да намеря източника на конфликта, да разбера как всичко е започнало.
  13. Отстъпвам малко и по този начин подтиквам другата страна към отстъпки.
  14. Предлагам на света.
  15. Опитвайки се да превърне всичко в шега.

Обработка и интерпретация на резултатите от теста

Изчислете сумата на точките по колони. Вижте коя колона имате най-големият брой точки. Чуйте информация какво означава това.

Тълкуване на резултатите от теста

  • A - труден стил на разрешаване на конфликти. Такива хора стоят до последно, отстоявайки позицията си и по всякакъв начин се опитват да спечелят. Сигурни сме, че винаги сме прави.
  • Б - помирителен стил. Фокусиран върху „изглаждането на ъглите“, като се вземе предвид факта, че винаги можете да се съгласите, да намерите алтернатива и решение, което да задоволи и двете страни.
  • Б - компромисен стил. От самото начало на несъгласието съществува нагласа за компромис.
  • G - мек стил. Проявява се в готовността да се възприеме гледната точка на противника и да се откаже от позицията му.
  • D - изходящ. Този стил е фокусиран върху избягването на конфликти. Хората от този тип се опитват да не влошават ситуацията, да не довеждат конфликта до открит сблъсък.

Психолог... Във всеки от нас има определено прасе, което постоянно ни разваля живота. Всички го познават добре, но не искат да говорят за него. Например: Не аз съм измил чиниите - това е прасе, не съм аз, който е груб с възрастни и така нататък ... При взаимодействие с околните възрастни и връстници, определено прасе понякога се опитва да ни попречи. Нека се опитаме да го превъзпитаме. И ще направим това, като изпълним упражнението.

Упражнение "Оцвети прасето си"

Оборудване: фигурки на прасета, рисувани върху картон.

Инструкция: Сега ще ви дам прасета, но тези прасета, само доброто, което имате. Всеки човек първоначално е мил. Затова ги оцветете както искате. И нека това Свиня да ви бъде амулет, който да ви предпази от „отровни плодове“ и „коноп“.

Психолог... Какви нови и полезни неща сте научили днес? Може ли да се избегнат конфликти? В заключение бих искал да кажа с думи:

Бих искал да завърша нашето събитие с думите:

Форма за отговор

Фамилия, име _____________________________________________ клас.

Вариант на отговор: 1-ако рядко правите това; 2- ако от случай на случай; 3- ако често.

Бележка „Как да излезем от конфликтна ситуация“

  1. Преди да влезете в конфликтна ситуация, помислете какъв резултат искате да получите от това.
  2. Потвърдете, че този резултат е наистина важен за вас.
  3. В конфликт признайте не само собствените си интереси, но и интересите на другия човек.
  4. Спазвайте етиката на поведение в конфликтна ситуация, решете проблема, а не изравнявайте резултатите.
  5. Бъдете твърди и отворени, когато сте убедени, че сте прави.
  6. Принудете се да чуете аргумента на опонента си.
  7. Не унижавайте и не обиждайте другия, за да не изгорите от срам, когато го срещнете и да не бъдете измъчвани от разкаяние.
  8. Бъдете честни и честни в конфликт, не се съжалявайте за себе си.
  9. Знаете как да спрете навреме, за да не останете без противник.
  10. Ценете собственото си уважение към себе си, решавайки да влезете в конфликт с някой, който е по-слаб от вас.

Конфликтна ситуация може коренно да промени живота ви! Опитайте се да запазите тези промени към по-добро!

Техники, използвани в системата на психологическа и педагогическа подкрепа

дете от социално рискова група:

  1. Техника на инструкциите (директиви)

Преки и ясни инструкции. Трябва да се отнася до определени действия.

Три вида директиви:

  • инструкция да се направи нещо (слушайте говорителя до края)
  • инструкция да се направи нещо по-различно от преди (коментирайте не съседа, а действията на съседа)
  • инструкция да не се прави това, което е направено до момента (не идвайте в групата пияни)

Те са полезни в ситуации, които застрашават сигурността; подчертаване на водещата роля на специалист; кавги между тийнейджъри.

  1. Техника "Дискусия"

Групово обсъждане на широк кръг въпроси, свързани с техния живот и задачи. Дискусията може да служи за различни цели:

  • корекция на фалшиви представи за ценности, за ефективни методи за въздействие, за разпределение на отговорностите, планиране на времето;
  • обучение в приемливи форми на междуличностна комуникация, където специалистът регулира хода на дискусията и използва ситуацията, за да коригира неефективно поведение;
  • формирането на адекватни представи за това дали друг аспект от семейния живот, образователния живот, ежедневието и т.н.
  1. Техника "Условна комуникация".

Група терапевтични методи, обща за които е, че нов елемент, необичаен за групата, се въвежда в обичайните взаимоотношения (определени правила за взаимодействие).

Пример: техниката, предложена от S. Kratochwil: „конструктивен аргумент“ или „честна битка“. Техниката се използва в конфликтни ситуации.Преди да го въведат, юношите се обучават на уменията за ефективна комуникация („I-твърдения“, активно слушане).

Правила за "честна борба":

  • невъзможно е да се отложи изясняването на конфликта, да се пристъпи незабавно;
  • началният спор трябва ясно да разбира целта;
  • и двете страни трябва да участват активно в спора;
  • спорът засяга само предмета, от който е започнал (без препратки към миналото, обобщения и т.н.)
  • не се допускат "болезнени" аргументи (индикация за физически увреждания; неуспех).
  1. Техники за формиране на умения

Поставят се задачите за формиране на определени умения и се съобщават критерии, с помощта на които може да се прецени до каква степен умението е било успешно. Обучения.

Примери за умения:толерантност към другите; умението да задавате въпрос, искане; умението да разпознавате емоциите си и да контролирате ...

  1. Техники за саморегулация
  1. Техники за обмен на роли

Играйте ролите на тези, с които сте в конфликт. Използват се методите за възпроизвеждане на алтернативен сценарий (обърнете се и продължете да говорите с гръб; реплики настрана)

Визуализация:

„Работа с деца в риск“

  1. Ананиева Т. Приятелска стая: Психологическа корекция на общуването на деца с

Повишено ниво на училищна тревожност // Училищен психолог. 2009. No10.

2. Безрукова А., Палкина Т. В преследване на идеала: Корекционно и развитие про

Грам // Училищен психолог. 2009. No22.

  1. Beschastnaya E. Приказна терапия като метод за развитие на личността и корекция на поведението

Социално слаби деца // Образование на ученици. 2009. No 9.

  1. Битянова М. Трудности в юношеството // Образователна работа в училище.

2008. № 7.

5. Воробьова К. Детската агресивност като последица от деструктивното семейство

Хранене // Образование на ученици. 2008. No7.

  1. Воробьова К. Превенция на агресията в юношеска среда // Образование

ученици. 2008. No6.

  1. Грецов А. Обучение за общуване за юноши. СПб, 2008.
  2. Дубинина Т. Как да се държим с „трудно“ дете? // Учител в класната стая.

2008. № 3.

9. Каменная В. Образователна програма "Тийнейджър" // Класен ръководител. 2008 г.

№ 4.

  1. Кошербаев Р. Трудни тийнейджъри: различни страни - общи проблеми // Методист.

2008. № 1.

11. Литвяк С. Как да преодолеем детските страхове?: Материали за учители и родители //

Учител в класната стая. 2008. No4.

  1. Мерзлякова Й. Комуникация без агресия // Образование на ученици. 2009. No7.
  2. Молодцова Т. Погрешно адаптиране на подрастващите: анализ и диагностика // Образователна

работа в училище. 2009. No1.

  1. Морева Е. Детската агресивност и начини за нейното преодоляване // Образование в училище

прякори. 2008. No5.

  1. Орлова Л. Арттерапия при корекция на детските внушени страхове // Училищни пси-

холог. 2010. No5.

  1. Печникова Л. Психологически и социални проблеми деца в Русия // Хора

ново образование. 2009. No 9.

  1. Юношеството - всичко нормално ли е?: Kit диагностични техники за

цялостен преглед на учениците гимназия... М., 2008.

  1. Превенция на детската агресия: теоретична основа, диагностична

методи, корекционна работа... Волгоград, 2009.

  1. Психологическа помощ на тийнейджър в кризисни ситуации: профилактика, техническа

логика, консултиране, класове, обучения. Волгоград, 2009.

  1. Пятаков Е. Агресия. Лечение чрез разбиране // Училищен психолог, 2010. № 13.
  2. Пятаков Е. „Труден“ тийнейджър. Изкуството на откровения разговор: Основите на правото

критична работа по психологическа корекция на престъпните нагласи

stkov средства за индивидуална консултация // Училищен психолог, 2009. № 13.

  1. Разгоняева Е. Вулкан: Сеанс на приказна терапия с елементи на арт терапия //

Училищен психолог. 2010. No10.

  1. Савина Н. Анализ на причините за делинквентното поведение на подрастващите // Образование на училището

лен. 2008. No10.

  1. Сакович Н. Гласуване за съвместен живот: За превенцията на самоубийството на юноши //

Училищен психолог. 2008. No 8.

  1. Сорокина А. Приятелски кръг: Урок за корекция и развитие в работата с тревожност

деца // Училищен психолог. 2009. No 14.

  1. Начини за преодоляване на детската агресия // Директор на училище. 2008. No7.
  2. Степанов С. Виртуална и реална жестокост - трудно търсене на взаимосвързаност //

Училищен психолог. 2008. No 17.

  1. Stishenok I. "Трудно" дете: Практическо ръководство за психолози и родители

леи. М., 2010. (Библиотека „Първи септември“, поредица „Училищен психолог“.

Проблем 32).

  1. Тагирова Г. Психолого-педагогическа корекционна работа с трудни тийнейджъри

ками. М., 2008.

  1. Трудни юноши: Практически материали за психодиагностика и оценка на

мързеливо поведение. М., 2007.

  1. Черникова Т. Труден тийнейджър: как да проведем разговор? // Народно образование, 2009.

№ 6.

  1. Шнайдер Л. Кризисни условия при деца и юноши: насоки на работа в училище

психолог: Курс на лекции // Училищен психолог. 2009. No 17-24.

  1. Шулга Т. Тийнейджър в кризисна ситуация. М., 2009. (Библиотека "Първи септември

тябра ”, поредица„ Училищен психолог ”. Проблем 25).

  1. Щепетов В. Девиантно поведение на подрастващите: причини и начини за преодоляване //

Учител в класната стая. 2008. No3.

  1. Щербакова Т. Историята на приказка // Училищен психолог. 2010. No12.

(Приказна терапия за намаляване на тревожността и страховете на децата)

  1. Юдина И. Когато не знаеш как да се държиш ... Обучение на юношеска съпротива срещу

комуникативен стрес: Практическо ръководство. М., 2007.

Съставител: В.Я.Дятлова, ръководител на библиотеката, Център ТОГОУ ДОД "

Развитие на творчеството на деца и младежи "


Цел: формиране на способността да намирате положителното в себе си и в другите, способността да говорите за позитивното си отношение към себе си.

- да формират уменията за взаимно уважение;

- да формира представата на подрастващия за положителен образ на „аз“;

- допринасят за развитието на адекватно самочувствие;

- да се развият комуникативни умения без оценки.

Упражнение "Изчакване"

Цел: да актуализира вниманието на участниците, да получи информация за това какво очакват от урока. Психологът раздава на подрастващите стикери под формата на листовки, на които учениците пишат своите очаквания, озвучават ги и ги прикрепват към дърво.

Подгряваща игра "Емоции и ситуации"

Цел: активиране на участниците за работа в група, обучение на уменията за контрол на емоциите.

Материал: топка.

Участниците застават в кръг. Водещ. Сега всеки участник ще назове една емоция или чувство и ще запомни какво е посочил. Започвам: „Радост“. Когато всички са посочили една емоция и са я запомнили, водещият продължава упражнението.

Водещ. И сега всеки назовава ситуация и хвърля топката на друг участник, предлагайки да продължи изречението и да назове своята емоция или чувство. Например: „Когато работя на работа, изпитвам радост“.

Играта завършва, когато всеки от участниците има топката.

Упражнение "Репортер"

Цел: формиране на способността да се оценяват положителните им качества. Член на групата интервюира други членове на групата, приканвайки всеки да каже по няколко думи за себе си за празнично телевизионно предаване в чест на успешното завършване на някакъв важен бизнес, в който са участвали тийнейджърите.

Дискусия:

- Беше ли трудно да се говори за себе си?

- Може би все пак бихте искали да направите добро дело? Защо?

Упражнение за бомбардиране на положителни атрибути

Цел: формиране на способността да намирате положителното в себе си и другите.

Тийнейджърът сяда на стол в центъра на кръга и затваря очи. Всеки член на групата от своя страна се приближава до него и прошепва няколко думи за неговите положителни черти, за което го цени и обича. Всеки член на групата получава такова „бомбардиране“ с положителни емоции.

Упражнение "Ти ще бъдеш аз, и аз ще бъда ти"

Цел: развитие на способността за формиране на умения за не осъждаща комуникация.

Двама участници „обменят личности“: всеки си представя, че е другият: за това той копира своя език, жестове, поведение, изявления. След като общуват известно време (15 минути) по този начин, всеки от двамата разказва как се е чувствал, когато е видял образа си на другите. Смята ли, че е било подобно или смешно? Какво научи ново, когато видя как изглежда отвън и т.н.? След това цялата група обсъжда видяното. Юношите заключават, че способността да се поставиш на мястото на друг е много важен елемент комуникационни умения. В това упражнение не забравяйте да се придържате към правилата: „Не правете нищо нарочно, което може неприятно да нарани чувствата на човека, чиято роля играете.“

Упражнение "Аз съм уверен човек"

Разработване от прототип в раздел без категории и публикувано на 15 септември 2015 г.
Вашето местоположение е:

Уместност.

В криза модерно общество и промените в моралните, етичните и ценностни нагласи са увеличили броя на подрастващите, склонни към асоциално поведение, а заедно с това и броя на непълнолетните престъпления.

Специфичен начин за трансформиране на социалните норми и очаквания чрез демонстриране на ценностно отношение към тях се нарича девиантно поведение, което се характеризира с използването на собствени методи за себеизразяване.

Често юношите, с които работим, приличат на слепи котенца, които живеят на допир. Основната задача при работа с подрастващи с емоционални и поведенчески разстройства е да улесни тяхната адаптация в заобикалящия ги свят, да ги доведе до реализацията на огледалния образ на света и избора на безопасни модели на взаимодействие с него.

  • Хармонизиране на емоционалната сфера на подрастващите;
  • Рехабилитация на „Аз“: идентификация с положителни образи, формиране на адекватна самооценка;
  • Преориентиране на поведението.

При провеждане на обучителни сесии на учителя-психолог се възлагат следните функции:

  • Създаване на безопасна среда.
  • Структуриране на хода на класовете.
  • Събиране и тълкуване на информация.
  • Разгръщане на групова дискусия.
  • Убеждаване и убеждаване.
  • Мотивация за активност.

Тема на урока

1 Игри с истории. Насърчаване на поведенческа преориентация. Улесняване формирането на адаптивно поведение.

Развитие на умения за размисъл.

1
2 Моето състояние. Актуализация, живот и трансформация на различни емоционални състояния. Актуализиране и живеене на инат. 1
3 Емоционален път. Демонстрация на значението на емоционалната сфера на човек и неговото въздействие върху общуването. 1
4 Отидете там, не знам къде, донесете това, не знам какво. Актуализиране и осъзнаване на личните ресурси. Позитивизация на образа "Аз".

Развитие на умения за размисъл.

1

При съставянето на програмата беше използвана следната литература:

Психологическо обучение „Аз съм тийнейджър“, А.В. Микляева;

"Tiger Games" колекция от игри с агресивни деца и юноши, Н.А. Сакович.

УРОК ЗА ОБУЧЕНИЕ 1.

„Игри с истории“.

"Немило" начало.

цел: насърчаване на преориентиране на поведението. Улесняване формирането на адаптивно поведение.

Материали: картички с "немило" начало, "добри" и "зли" истории.

Работен процес

Правила за групова работа.

Водещият предлага на подрастващите карти, на които е написано „немило” начало. Началото е началото на разказ или приказка. „Недобро” начало не е много добро начало, начало, в което има зло, негодувание, агресия и други недобри чувства. Продължението може да е различно.

Всеки взема една карта на случаен принцип (ако е необходимо, работете по двойки или подгрупи). Задачата на подрастващите е да измислят два варианта за продължаване на "немилото" начало. Единият с лош край, другият с добър край.

Двойките се редуват да четат отварянето си и продължението му.

По споразумение с тийнейджърите се избира едно от „немилите“ начала. Инициирането се разчита на цялата подгрупа. Тази група е разделена на две подгрупи и едната от тях получава отрицателно продължение, а другата - положително. Задачата е да изиграете своя собствена версия на началото във всеки театрален жанр. 10-15 минути подготовка. Подгрупите се редуват, показвайки своите възможности.

Дискусия:

  1. Каква е същността на "немилото" начало?
  2. Промени ли се в зависимост от добрия или лошия край на историята?
  3. Коя опция за продължаване на началото е по-лесно да се измисли - добра или лоша?
  4. Или може би опцията "средно"? Дай пример.
  5. Ако разглеждаме началото като начало на живота на човека, началото на неговата житейска история, какво мислите, че трябва да направите, за да получите положително продължение?

Водещият разказва, че светът има двоен характер, има ден и нощ, тъмно и бяло, топло и студено, живот и смърт, добро и зло и т.н. Историите, които отразяват нашия свят, също са „добри“ и „зли“. Всеки от нас има възможността да пренапише всяка история, защото двойствеността на света се отразява чрез човек.

На всеки тийнейджър е разпределена на случаен принцип „добра“ или „лоша“ история, която трябва да бъде поляризирана. Всички добри герои трябва да станат зли, всички добри дела трябва да станат лоши и обратно.

Групата е разделена на двойки и в двойките всеки от своя страна разказва пренаписана история.

Дискусия:

  1. Може ли светът да бъде само добър или само зъл?
  2. Какво ни дава двойствеността на света?
  3. Какво се случва с една история (приказка, мит), ако загуби своята двойственост и стане само зло или само добро?
  4. Ако разглеждаме сюжета като история на живота на човека, може ли той да бъде само зло или само добро?
  5. Какво трябва да се направи, за да промените историята си, ако придобие зъл характер?
  6. Има ли хора, които имат само добри черти на характера или само зли?
  7. Какво според вас е вътрешната двойственост? Може ли външно любезен човек да изпитва силна агресия и гняв вътре и обратно?

УРОК ЗА ОБУЧЕНИЕ 2.

„Моето състояние“.

ЦЕЛ: актуализация, живот и трансформация на различни емоционални състояния; актуализация и живеене на инат.

Материали: магнетофон, музикални композиции, музикални инструменти.

Работен процес

Експериментирайте.

Домакинът предлага да се проведе експеримент.

Сега всички заедно ще си спомним някакво състояние. Кой иска да изживее състоянието си отново?

Един от тийнейджърите говори за състоянието му. Тези, които искат да го покажат. Тогава водещият кани тийнейджърския зрител да участва в пластичната драма на неговото състояние:

Сега можете да направите нещо, за да промените състоянието си. Можете да взаимодействате с него, да сменяте музиката, да въвеждате нови герои, да правите нещо друго.

Провежда се експеримент с малък брой участници с всички. След приключване състоянието се променя или допълва, провежда се дискусия:

Как се е променила държавата?

Какво направихте, за да го промените?

Ако вашите действия за промяна на състоянието се превърнат в реалния живот, какви са тези стъпки? Какво трябва да се направи, за да се промени състоянието на постоянна тревожност (гняв, агресия, страх и т.н.).

Водещият казва: „Насредин също каза:„ Можете да донесете магаре на потока, но не само Шайтан няма да го накара да се напие! “Понякога ставаме упорити, натискаме се силно, трудно е да ни изместят от избраната позиция. Понякога сме изправени пред„ магарешката “позиция на другите и ние не знаем какво да направим, за да отстраним човека от земята. Предлагам да играем с това състояние. "

Групата е разделена на двойки. На свой ред всички в групата ще бъдат или Магаре, или Насреддин. Задачата на Магарето е да се съпротивлява и да не се движи. Задачата на Насрудин е да премести Магарето. Тийнейджърите се обръщат един срещу друг. Магарето, раздалечено крака, почива, заемайки удобна поза. Насрудин трябва да го движи по всякакъв възможен начин. По сигнал ролите се сменят.

Монолози. Тийнейджърите в двойка се съгласяват кой е Магаре, кой е Насрудин. Тогава всеки, въз основа на своята роля, трябва да даде монолог. Всеки определя съдържанието на монолога. Какво бихте искали да кажете на Магарето, когото се опитват да преместят? Какво бихте искали да кажете на Насреддин, който похарчи толкова много енергия на упоритото магаре?

Диалози (на този етап ролите могат да се сменят).

Трябва да се проведе диалог между Магарето и Насреддин. В процеса на този диалог Магарето и Насреддин трябва да се съгласят: какво може да помогне или да накара магарето да направи крачка, тоест какво трябва да направи Насреддин, за да се справи с ината?

Дискусия.

  1. В какви ситуации проявявате инат?
  2. Как се отнася Магарето към Насреддин?
  3. А какво да кажем за Насреддин по отношение на Магарето?
  4. Какви стъпки трябва да се предприемат, за да се слезе от земята, да се избяга от позицията "магаре"?
  5. В какви случаи и в каква ситуация човек никога няма да промени позицията си?

УРОК ЗА ОБУЧЕНИЕ 3.

"Емоционален път"

Цел: създаване на условия за развитие на способността на учениците да анализират емоционалното си състояние на различни етапи от развитието на конфликта; демонстрация на значението на емоционалната сфера на човек и въздействието му върху общуването.

Материали: снимки за упражнението "Парцел".

Ход на урока

Мини-лекция „Емоции“.

Упражнение „Азбуката на емоциите“. Работете в тетрадка. Трябва да напишете имената на емоциите и чувствата по азбучен ред:

А - агресия

Б - безразличие

G - скръб и т.н.

Упражнение "Сюжет". На децата се показва набор от мимики (двама души в различни емоционални състояния). Учениците са разделени на двойки. Всяка двойка измисля история за определен конфликт между тези хора, в която могат да бъдат свързани поне шест снимки. Историята е илюстрирана със съответните снимки. В резултат се оказва, че в конфликт винаги изпитваме не една, а няколко емоции.

Упражнение „Емоционален път“.

Момчетата работят индивидуално в тетрадки. Те са поканени да нарисуват „емоционален път“. Първата точка по този път маркира момента преди началото на конфликта (всичко е добре), последната точка е разрешаването на конфликта (отново всичко е добре). Междинните точки представляват различни етапи на конфликта.

Трябва да анализирате всеки скорошен конфликт. За да опише конфликт, тийнейджърът трябва да идентифицира различни етапи в него, на които емоционалното им състояние се е променило. На „Пътя“ промените в емоционалните състояния са обозначени с икони и кратки изявления, които изразяват тяхната същност.

всичко е наред

всичко ме дразни

обиден съм

съжалих

всичко отново е добре

Индивидуална работа в тетрадка:

Как промяната в емоциите в конфликта се отрази на неговия край?

УРОК ЗА ОБУЧЕНИЕ 4.

„Да отида там, не знам къде, донеси това, не знам какво“

Цел: актуализиране и осъзнаване на личните ресурси. Позитивизация на образа "Аз".

Материал: хартия, химикалки, моливи.

Работен процес

Водещият казва: "Много герои тръгнаха на пътешествие, без да знаят целта (Федот Стрелецът). Така се случи в живота им, че те попаднаха във властта на други хора и, поради болка от смърт, отидоха" там, не знам къде, донесете нещо, не знам какво ". Днес ще тръгнем на такова пътешествие. Всеки от вас ще си представи, че трябва да отиде" там, не знам къде, донесете това, не знам какво. "Нашето пътуване ще се проведе около училището. с три неща. Това могат да бъдат надписи, които сте видели някъде и сте ги запомнили или пренаписали, реални предмети или нещо, което сте видели и запомнили. Основното е, че тези три неща трябва да имат някакво значение за вас. Време за пътуване 10 минути. "

Връщане от пътуване. Тийнейджърите седят в кръг. Домакинът ви кани да се редувате да говорите за пътуването си и с какво са дошли.

  1. Какво означава "да отида там, не знам къде, да донеса нещо, не знам какво"?
  2. Имали ли сте такива ситуации?
  3. Какво сте донесли от пътуването си? Колко важно за вас е всяко нещо?
  4. Какъв е смисълът да пътувате без цел?

Измисляне на истории (приказки). Психологът кани тийнейджърите да измислят история, използвайки три неща, които са открили по време на пътуването.

Дискусия:

  1. За какво е вашата история?
  2. Колко важен беше всеки елемент от вашата история?
  3. Какви моменти от реалния ви живот отразява измислената история?

Програмата за превантивно обучение е предназначена за групови занимания с юноши на възраст от 14 до 18 години. Съдържанието на упражненията е насочено към предотвратяване на пренебрегването и бездомността сред подрастващите, подпомагане на непълнолетните да се адаптират в трудни житейски ситуации, в конфликт със закона и регистрирани в полицейските управления, както и за юноши, чието поведение се характеризира като пристрастяващо.

Основните цели на обучението:

1. Формиране на отговорност у подрастващия за техните действия.

2. Подобряване на самочувствието, развиване на умения за управление на вашите чувства и емоции.

3. Развитие на ефективните поведенчески умения на участниците за противодействие на негативното влияние на околната среда в рискови ситуации, социално приемливи форми на поведение.

4. Превенция на пренебрегването и бездомността, социалната дезадаптация и престъпността при юношите.

Основни цели:

1. Да формира положителна мотивация и нагласи, насочени към противопоставяне на нежеланото влияние на околната среда.

2. Да помогне на участниците да оценят и коригират нагласите по отношение на незаконното поведение като цяло и по-специално на собственото си.

3. Да се \u200b\u200bповиши нивото на знания на участниците в обучението за техните права, задължения, причини и последици от престъпленията.

4. Да развият у участниците ефективни умения за самоконтрол и оценка на собственото си емоционално състояние, за да вземат правилните решения.

5. Включете подрастващите в положителни дейности, които са адекватни на техните интереси, способности и психическо състояние, способни да ги отвлекат от извършването на нарушения.

Очаквани резултати:

1. Овладяване на адекватна представа за последиците от извършване на престъпления, за техните права и задължения.

2. Актуализиране на чувството за увереност на подрастващите в техните способности, противопоставяне на нежеланото влияние на околната среда и умението за защита на безопасното поведение в различни ситуации.

3. Формиране на способността да общувате ефективно с други хора, особено в рискови ситуации.

4. Разбиране от подрастващите на разрушителното влияние на наркотиците, алкохола.

Упражнение номер 1 „Какво ще спечеля / какво ще загубя“

След като извърши нарушение, човек знае последствията, но рискува, виждайки някакъв плюс за себе си. Модераторът кани участниците да се разделят на групи. При малък брой участници е възможно да се проведе упражнение под формата на „мозъчна атака“, без разделяне на групи.

Всяка група ще трябва да отговори на два въпроса: "Какво ще спечеля от извършване на нарушение?", "Какво ще загубя от извършване на нарушение?" Опциите за отговори се записват на отделни листове. За разглеждане се дава конкретна ситуация на неправомерно поведение по преценка на водещия, например „кражба на мобилен телефон“, „хулиганство в обществен транспорт"," Побой над съученик "и др.

На упражнението се дават 5-7 минути. След това резултатите от работата на групите се обсъждат под въпроса "Ако е извършено нарушение, какви са последиците за нарушителя?" Слушат се всички възможни отговори. Собствени групови дефиниции последствия.

Упражнение номер 2 "Писмо до възмущение"

Водещият дава указания: „Опитайте се да напишете писмо до възмущението си, опитайте се да му кажете как трябва да се разбирате с него; как живееш с него и как живееш без него. Опитайте се да прецените как недоволството ви носи полза и вреда, а също така се опитайте да оцените как негодуванието може да повлияе на отношенията ви с други хора.

Независима работа на участниците за завършване на инсталацията на водещия. В края на упражнението е възможно, със съгласието на участниците, да се прочетат „писма на възмущение“.

Упражнение номер 3 „Учим се да се противопоставяме на влиянието“

Влиянието е способността да убедите човек да прави това, което искате, или способността да предприемете каквито и да е действия, които променят резултата от дадена ситуация. Тази дейност подканва младите хора да обсъдят редица въпроси:

Какво е влияние, какво или на кого можете да повлияете?

Винаги ли е отрицателното въздействие?

Как може да се разграничат негативните влияния?

Какви са начините за негативно влияние (сплашване, изнудване, заплаха, имитация, пристрастяване, побой, натиск върху човека и др.)?

Биха ли искали участниците да се поддадат на такова влияние лично и до какви последици може да доведе споразумението?

Какво трябва да се направи, за да се избяга от негативното влияние?

След това се изготвя план за безопасност и лидерът трябва да убеди тийнейджърите, че търсенето на помощ не е признаване на собствената им слабост, а проява на способността да се противопоставят. Планът включва точки не само за самопомощ и взаимопомощ, но и призив към родители, роднини, възрастни; на учители специалисти; до полицията, линии за помощ, училища, социални служби.

Упражнение номер 4 Групова дискусия "Отговор за действия"

В дискусията водещият предлага да си припомни ситуации, които можете да видите по телевизията, когато героят е нарушил закона, може би дори от група хора. Освен това се организира групово обсъждане на тази ситуация по следните въпроси: Какво беше нарушено в този случай? Защо? Какъв беше резултатът? В същото време задачата е да се опита да формира диалог между участниците в обучението и да оцени деянието не само от страна на наказателното наказание, но и от публично осъждане.

Упражнение номер 5 "Пиано"

Въведение на водещия: « Помислете и запомнете какво правите, когато се чувствате зле? Как се опитвате да се справите с лошо състояние? Моля, споделете своя опит в поведението в тези ситуации. "

Участниците озвучават начините за преодоляване на „лошото състояние“, а фасилитаторът ги записва, всеки метод на отделен лист хартия и след това ги излага на пода като клавиши на пиано. След това той прави обобщение „И така, в нашата група има такива методи ...”, (списъци, особено наблягащи на отговори като алкохол, наркотици, сладкиши, компютър, агресия и други отклонения.

Водещият поставя обучителната група на въпроса: „Всеки човек има свои собствени начини да се справи със влошено здраве, някои имат много от тях, други имат малко. Смятате ли, че е по-добре да имате много или малко "ключове"? Тогава той заключава: „Разбира се, по-добре е, когато има много„ ключове “. Това означава, че човекът знае много начини да се справи лошо настроение... Например, в една ситуация можете да плачете, в друга трябва да помислите внимателно, в третата да потърсите помощ и т.н. Ами ако човек има само един „ключ“? По време на дискусията участниците трябва да бъдат доведени до заключението: „Ако има един„ ключ “, тогава във всяка ситуация той ще действа по същия начин, той просто не може да постъпи по друг начин.“

Преминавайки към дискусията за зависимостите: „Ами ако този„ ключ “са наркотиците? Да, тогава възниква зависимост. Пристрастяването може да се появи не само от наркотици, но например от компютър, алкохол, храна, хазарт. Сега се различават повече от 200 вида различни зависимости. Пристрастяването възниква, когато човек „Други клавиши на пианото не работят“. И как сте с броя на "ключовете"? Какви са вашите мисли и чувства по този въпрос? Твоите коментари?".

Упражнение номер 6 "Приказка"

Водещият треньор приканва децата да се разделят на две групи и да съставят приказка за Далечната държава, в която биха живели кралят и кралицата, както и техните хора. На всяка група се възлага конкретна задача. Първата група пише приказка, където съществуват законите и как те се спазват. Втората група съставя приказка, където няма закони и където изобщо не се спазват - за състоянието на беззаконието. Работата отнема 10-15 минути. Всяка група представя своя приказка. Това е последвано от дискусия. Момчетата са поканени да отговорят на въпросите:

В коя държава хората живееха по-добре? Защо?

Трябва ли да наблюдавате прилагането на законите? За какво?

Необходими ли са изобщо законите? Каква е тяхната роля?

Упражнение номер 7 "Харесва ми в теб ..."

Модераторът организира взаимодействието на участниците: „Ние стоим в кръг, а един от нас - който иска - в средата на кръга. Всеки от нас, който застане в кръга, ще каже нещо добро за чертите на характера и действията на този, който стои в центъра, като започне с думите „Харесва ми в теб ...“. Необходимо е да се осигури възможност за участие на всички.

След повторението е важно да обсъдите как се чувстваха участниците, застанали в центъра на кръга.

И накрая, на фасилитатора трябва да се каже, че другите хора трябва да бъдат приети такива, каквито са. Не бъдете предубедени към онези хора, които са различни от вас, защото всички ние сме индивидуални.

Тази програма за превантивно обучение е разработена и тествана за специалисти от социалните служби и може да бъде приложена от тях в техните професионална дейност при работа с непълнолетни за превенция на пристрастяващо поведение, престъпност, пренебрегване на подрастващите, с цел формиране на мотиви у подрастващото поколение здравословен начин живот. Предимството на тази програма в сравнение с други методи социално обучение, се крие във факта, че е насочен не само към решаване на съществуващите проблеми на непълнолетните, техните социална рехабилитация, но и върху първичната превенция на девиантно поведение.