![Урок російської мови на тему](https://i1.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img1.jpg)
Урок російської мови на тему "Основні групи складнопідрядних речень за їх значенням" (9 клас). Відеоурок «Основні групи складнопідрядних речень. Складнопідрядні пропозиції з підрядними визначальними Урок на тему основні групи склад
Складнопідлеглими називаються складні речення, в яких одна проста пропозиція за змістом підпорядкована іншому і пов'язана з ним підрядним союзом чи союзним словом.
Така пропозиція може складатися з двох і більш простих пропозицій, одна з яких є головною, а решта - підрядними пропозиціями.
Підрядне речення може стояти перед головним, після нього або навіть у середині.
Придаткові пропозиції служать для пояснення або одного члена в головному реченні, або всього головного пропозиції в цілому.
Придаткові пропозиції приєднуються до головного за допомогою підрядних спілок, що виражають різні значення, або за допомогою союзних слів.
На відміну від спілок союзні слова не тільки пов'язують додаткові пропозиціїз головним, а й є членами придаткових речень.
Прості: що, щоб, як, коли, поки, ніби, наче, якщо, точно, ледве, лише, хоч, бо й ін.
Складові: тому що, тому що, тому що, у зв'язку з тим, що і ін.
Союзні слова:
Відносні займенники: що, хто, який, який, який, чий, скільки та ін.
Займенникові прислівники: де, як, коли, куди, звідки, чому та інших.
Слова що, як, коли в СПП можуть бути і союзами та союзними словами.
У головній частині СПП іноді можуть використовуватися вказівні слова: той, такий, весь, кожен, ніхто, там, тоді та ін.
Основні групи складнопідрядних речень
За значенням та будовою СПП діляться на три основні групи. Придаткові у цих складних реченнях співвідносяться з трьома групами другорядних членів речення: визначеннями, доповненнями та обставинами.
1. Визначальні (у тому числі займенниково-визначальні)
2. Роз'яснювальні
3. Ґрунтовні:
* образу дії, заходи та ступеня (як?, яким чином?),
* часу (коли?, у скільки?),
* місця (звідки?, куди?, де?),
* Цілі (навіщо?, З якою метою?),
* причини (чому?, навіщо?),
* умови (за якої умови?, у якому разі?),
* Поступки
* порівняння
* слідства
СПП можуть мати не одну, а кілька придаткових речень.
Типи складнопідрядних речень
На підставі того, до чого відносяться придаткові частини і як вони співвідносяться один з одним, виділяється три типи СПП з кількома підрядними.
1. СПП з послідовним підпорядкуваннямпридаткових. При такому підпорядкуванні перше підрядне відноситься до головної пропозиції, друге - до першого підрядного, третє - до другого підрядного і т. д. Специфіка придаткових частин при цьому полягає в тому, що кожна з них є придатковою по відношенню до попередньої і головної по відношенню до наступної.
2. СПП з однорідним підпорядкуванням придаткових. При такому підпорядкуванні всі придаткові відносяться до одного слова в головному реченні або до всієї головної пропозиції, відповідають на те саме питання і належать до одного і того ж типу придаткових речень.
3. СПП з неоднорідним підпорядкуваннямпридаткових (або з паралельним підпорядкуванням). При такому підпорядкуванні придаткові відносяться:
а) до різних слів головної пропозиції або одна частина до всього головного, а інша - до одного з його слів;
б) до одного слова або до всієї головної пропозиції, але відповідають різні питання і є різними типами придаткових пропозицій.
Складнопідрядні пропозиції в основному використовуються в письмової мови, але особливо широко у мові художньої літератури.
Урок російської мови у 9 класі «Основні групи складнопідрядних речень»
Підготувала та провела: вчитель російської мови та літератури Ангархаєва Е.Д.
![](https://i1.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img1.jpg)
Цілі уроку:
- Забезпечити сприйняття, засвоєння та осмислення нового матеріалу через створення проблемної ситуації → її дослідження → рішення → аналіз → узагальнення;
- Створити умови для розвитку умінь формулювати навчальну мету, самостійно виявляти зв'язки та відносини між досліджуваними поняттями, робити самостійні висновки;
- Викликати в учнів зацікавленість у вирішенні проблемних, дослідницьких, пізнавальних навчальних завдань.
![](https://i1.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img2.jpg)
Словникова робота:
- Бе..етристика
- Те..іторія
- І..льодування
- Ці..ологія
![](https://i0.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img3.jpg)
Фонетична розминка: у якому слові букв менше, ніж звуків?
- Політ
- поллє
![](https://i0.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img4.jpg)
Розвести за значенням та написанням:
- Світить по-весняному;
- Весняним лісом;
![](https://i1.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img5.jpg)
Визначити початкову форму слів:
- відокремлює
- з нами
- висить
![](https://i1.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img6.jpg)
Ускладнити просту пропозицію:
- Будьте завжди уважні.
![](https://i2.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img7.jpg)
Визначити кількість простих пропозицій у складі складного, визначити стосунки між ними:
- Теплий вітер проходить ліниво над полем, перебирає важкі колосся, що наливаються, і в житі відкриваються, вдивляються в мене і знову тьмяніють мило-сині, блакитні добіла вицвілі волошки; далеко попереду, де губиться в хлібах путівець, стоять над землею нерухомо білі та щільні липневі хмари.
![](https://i2.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img8.jpg)
Побудувати пропозицію за схемою:
- [сущ, │ ~~~~~~~ │, …].
![](https://i0.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img9.jpg)
Розглянемо пропозиції:
- Люблю я сонце осені, …, між хмар і туманів пробираючись, воно кидає блідий промінь на сиру землю.
- У мене безперестанку брала плотва, … Євсєїч насаджував мені гачок хлібом, або окуні, … вудка насаджується черв'ячком.
- Ми повернули до станції, … прямували та інші підводи.
![](https://i1.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img10.jpg)
1) Запишемо пропозиції та визначимо в них другорядні члени речення:
- Серце відчуло (що?) Недобре.
- (Чий?) Мій будинок знаходиться у новому районі.
- Ми дісталися до мети нашої подорожі (коли?) увечері.
![](https://i1.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img11.jpg)
2) Перебудуємо пропозиції так, щоб вони стали складнопідрядними:
- Серце відчуло, що станеться щось недобре.
- Будинок, у якому я живу, знаходиться у новому районі.
- Ми дісталися до мети нашої подорожі, коли настав вечір.
![](https://i1.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img12.jpg)
Фізкультхвилинка
- Піднімаємо руки все – це раз,
- Повернулась голова – це два,
- Руки вниз, вперед дивись – це три,
- Руки у бік ширше розгорнули на чотири,
- З силою їх до плечей притиснути – це п'ять,
- Всім хлопцям тихо сісти – це шість.
![](https://i0.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img13.jpg)
Порівняння, зіставлення, висновки
- Придаткові речення подібні за змістом із другорядними реченнями.
- Три основні групи складнопідрядних речень відповідають трьом групам другорядних членів: доповненням, визначенням та обставинам. Групи СПП схожі з назвами другорядних членів речення: означальні, изъяснительные(схожі з доповненнями), обставинні, які у своє чергу діляться на підгрупи.
- Щоб визначити вид СПП, треба правильно поставити питання до підрядної пропозиції.
![](https://i2.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img14.jpg)
Спостереження:до чого у головному реченні належить додаткову пропозицію.
- 1) Кімната (яка?), куди мене привели, була схожа на сарай.
- 2) Батько вимагає (чого?), щоб я їхала з ними.
- 3) Я прийшов додому (коли?), коли вже сутеніло.
![](https://i1.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img15.jpg)
Звіримо наші висновки:
- 1 – до іменника у першому реченні
- 2 – до дієслова у першому реченні
- 3 – до всієї головної пропозиції
![](https://i2.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img16.jpg)
Картка зелена:
- 1) СПП з підрядним означальним (яка?)
- 2) СПП з підрядним з'ясувальним (про що?)
![](https://i2.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img17.jpg)
Картка жовта:
- 1) СПП з підрядним означальним, відноситься до іменника, пов'язане за допомогою спілки;
- 2) СПП з підрядним з'ясувальним, відноситься до дієслова, пов'язане за допомогою союзного слова;
- 3) СПП з підрядним обставинним, відноситься до всієї головної пропозиції, пов'язане союзом, підрядне знаходиться перед головним
![](https://i1.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img18.jpg)
Картка червона:
- 1) СПП з двома підрядними визначальними, придаткові приєднуються спілкою дета союзним словом яка.
- 2) СПП з першим підрядним изъяснительным (союз що), друге – обставинне (союз поки), третє – визначальне (союз де), четверте – визначальне (союз якщо).
- 3) СПП з підрядним обставинним (де?)
![](https://i2.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img19.jpg)
Формулювання висновку
- 1крок: знайти головну пропозицію;
- 2крок: визначити від чого ставить питання до підрядного пропозиції;
- 3 крок: з питання визначити вид придаткового;
- 4 крок: визначити засіб зв'язку.
![](https://i1.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img20.jpg)
- Ваша версія вірна, в російській мові існує три основні групи складнопідрядних речень: СПП з підрядним визначальним, з підрядним пояснювальним, з підрядним обставинним.
![](https://i2.wp.com/fsd.multiurok.ru/html/2017/09/08/s_59b24159282cc/img21.jpg)
Домашнє завдання:
- Скласти синонімічні прості та складні пропозиції:
- на «5» – п'ять пар пропозицій;
- на «4» – чотири пари;
- на «3» – три пари пропозицій.
Гра - розминка: Плуталися прості пропозиції у складі СПП. Розплутайте їх та запишіть правильно Єдина краса, неможливо лікувати її. Чим їжа несмачна, ніж хвороба, що обкрадає життя. Немає гіршого за ворога і злодія, який я знаю, - це здоров'я. Якщо хвороба не визначена, то вона корисніша для здоров'я.
ПЕРЕВІР СЕБЕ! (самоперевірка) Єдина краса, яку я знаю, – це здоров'я. Г. Гейне Чим їжа несмачна, тим вона корисніша для здоров'я. А. Лесаж Немає гіршого ворога і злодія, ніж хвороба, що обкрадає життя. «Дзеркало мудрості» Якщо хвороба не визначена, неможливо лікувати її. Самарканді
Алгоритм «Порядок розумових операційпід час аналізу СПП» Визначити тип пропозиції; скільки простих пропозицій входять до нього (знайти і підкреслити граматичні основи). Знайти головну пропозицію. Прочитати додаткову пропозицію та визначити її місце по відношенню до головного. Визначити, що пояснює підрядне (все головне, слово чи словосполучення); поставити питання від головної пропозиції до підрядного. Назвати тип придаткового. Вказати спосіб поєднання придаткового речення з головним (союзи, союзні слова, інтонація). З'ясувати, чи є у головному реченні вказівне слово. Пояснити розділові знаки. Скласти графічну схему пропозиції Поповнюємо методичну скарбничку«Школяра»
ПОРІВНЯЙТЕ: Серце передчувало недобре. Мій будинок знаходиться у новому районі. Ми дісталися мети нашої подорожі ввечері. Серце передчувало, що станеться щось недобре. Будинок, у якому я живу, знаходиться у новому районі. Ми дісталися мети нашої подорожі, коли настав вечір. Порівняльний аналіз
§ 1 Основні групи складнопідрядних речень
Мета цього уроку - розширити знання про складнопідрядну пропозицію, про її будову та структуру; дати загальне уявлення про групи складнопідрядних речень, при цьому особливу увагуприділити підрядним визначальним пропозиціям.
Нам відомо, що складна пропозиція, в якій одна проста пропозиція за змістом і структурою залежить від іншої (підпорядковується йому) і пов'язана з нею на основі підрядного зв'язку, називається складнопідрядним. Частини складнопідрядного речення нерівноправні за змістом: головна пропозиція підпорядковує собі підрядне, від головного до підрядного можна поставити смислове питання. Крім того, зв'язок між головною та підрядною пропозицією здійснюється за допомогою підрядних спілок та союзних слів, а також за допомогою інтонації.
Наприклад:
У цій пропозиції підрядна частина відноситься до граматичної основи головної частини «чутно було», і саме від основи ставиться питання до підрядної пропозиції, як засіб зв'язку між частинами використовується підрядний союз «що».
Складнопідрядні речення, що складаються з двох простих, за смисловим значенням придаткового поділяються на три основні групи. Ці групи носять назви, подібні до назвами другорядних членів (залежно від того, який член пропозиції був заміщений цим підрядним):
Складнопідрядні речення з підрядними визначальними,
Пояснювальними (подібні до доповненнями)
І обставинними.
Групи придаткових речень можна подати у вигляді таблиці
Що позначають |
Прикріплюється до головного |
Вказівні слова |
|||
Підрядні спілки |
Союзні слова |
||||
Визнач- |
Характеристика предмета чи явища, названого у головній частині |
Який, який, де, чий |
Той такий, такий, кожен, кожен, кожен, все |
||
Пояснювальні |
Характеристика головного члена речення зі значенням мови, думки, почуття, названого у головній частині |
Відмінкові питання |
Що, щоб, як ніби, частка ЛИ |
Що, коли, як, куди |
|
Обов'язкові |
Характеристика члена речення зі значенням місця, часу, способу дії, ступеня, умови та ін, названого в головній частині |
Де? Як? Куди? Навіщо? |
Коли, поки, якщо, щоб, так що |
Куди, коли, звідки та ін. |
Там, туди, звідти, скрізь, скрізь, доти, у тому випадку, зважаючи на |
Таким чином, групи складнопідрядних речень визначаються за такими ознаками:
1. по смисловому питанню, яке відповідає підрядне речення;
2. із засобів зв'язку придаткового речення з основним (підрядні спілки, союзні слова, вказівні слова).
Наприклад:
У цій пропозиції додаткова частина відноситься до іменника «будинок» у головній частині, і саме від цього слова ставиться питання до підрядної пропозиції, як засіб зв'язку між частинами використовується союзне слово «в якому». Перед нами складнопідрядна пропозиція з підрядним означальним.
У цій пропозиції підрядна частина відноситься до присудка головної частини «передчувало», і саме від нього ставиться питання до підрядного пропозиції, як засіб зв'язку між частинами використовується підрядний союз «що». Перед нами складнопідрядна пропозиція з додатковим пояснювальним.
У цій пропозиції додаткова частина відноситься до всієї головної частини «ми дісталися мети нашої подорожі», і саме від усієї головної частини ставиться питання до підрядної пропозиції, як засіб зв'язку між частинами використовується підрядний союз «коли». Перед нами складнопідрядна пропозиція з підрядною обставиною.
Осібно стоїть ще один вид придаткових речень - це придаткові приєднувальні, які містять додаткове повідомлення, пояснення з приводу того, про що йдеться в головному реченні; вони прикріплюються за допомогою союзних слів: що, де, куди, коли, як, чому, чому, навіщо, внаслідок чого?
Особливістю таких пропозицій є те, що від головної частини до придаткової не можна порушити питання, оскільки немає слова чи словосполучення в головному реченні, які вимагали б наявності придаткового речення.
Наприклад:
Призначення придаткового у цій складній пропозиції - дати додаткове пояснення щодо повідомлення у головній частині.
§ 2 Складнопідрядні речення з підрядними визначальними
Зупинимося докладніше на групі складнопідрядних пропозицій з підрядними визначальними. Такі придаткові містять характеристику предмета чи явища, названого у головному реченні, і відповідають питання «який?», вони ставляться до члена головного речення, який виражений іменником чи іншим словом у значенні іменника.
Підрядне означальне прикріплюється до обумовленого слова в головному реченні за допомогою союзних слів - займенників і прислівників: який, який, чий, що, де, куди, звідки, коли.
Наприклад:
Щоб правильно виділити обумовлене слово у головному реченні, можна використати вказівне слово.
У таких реченнях підрядна частина прикріплюється до поєднання іменника з вказівним словом, яке не є обов'язковим і може бути опущене.
Підрядне означальне завжди знаходиться після головної або всередині головної речення, причому слід суворо за визначальним словом, характеризуючи саме його.
З огляду на таку особливість подібні придаткові що неспроможні перебувати до головного пропозиції.
Наприклад:
У цьому необхідно помітити, що союзні слова який, який, чий обов'язково узгоджуються з визначальним словом у роді і числі, які відмінкові форми залежить від цього, яким членом речення є ці слова у придаткової частини.
Наприклад:
У цьому реченні союзне слово який, як і визначуване слово «джерело», стоїть у чоловічому роді й у однині, а придаткової частини союзне слово є підлягаючим, оскільки у формі називного відмінка.
Нерідко порушується порядок слів у реченнях з підрядними визначальними. За правилом, союзні слова (який, який, чий) заміняють найближче попереднє іменник.
Це положення не дотримано в наступному прикладі. Незмінним успіхом користуються книги наших письменників, які відображають сучасність. Для усунення мовної помилкиможна ввести в головну пропозицію вказівний займенник той чи такий, співвідносний союзному слову який:
Часто складнопідрядні пропозиції з підрядними визначальними можна замінити синонімічні простими пропозиціямиз відокремленими визначеннями, що виражені причетними оборотами.
Порівняйте:
До придаткових визначальних близькі придаткові, що відносяться до займенників той, кожен, кожен, всі, будь-які, такі, такі (місцеіменно-визначальні).
Вони відповідають питання «Хто саме?», «Що саме?».
Наприклад:
(Хто з користю вітчизні працює), [той з ним легко не розлучиться].
Займенниково-визначальні придаткові можуть стояти і до слова, до всієї головної частини.
Схема (Хто…), [місць. Той…].
У таких реченнях підрядне конкретизує, наповнює змістом значення займенника в головному реченні, до якого належить. Термін «визначальний» по відношенню до підрядного використовується в даному випадку умовно, у значенні «розкриває зміст».
Підсумовуючи, можна відзначити, що вміння грамотно і правильно використовувати різні групискладнопідрядних пропозицій необхідно кожному, хто розмовляє російською, це дає можливість удосконалювати граматичні знання та пунктуаційні навички.
Список використаної литературы:
- Єгорова Н.В. Поурочні розробки з російської: універсальний посібник. 9 клас. - М.: ВАКО, 2007. - 224с.
- Богданова Г.А. Уроки російської мови у 9 класі: книга для вчителя. - М.: Просвітництво, 2007. - 171с.
- Баранов М.Т. Російська мова: Довідкові матеріали: посібник для учнів - М.: Просвітництво, 2007. - 285с.
- Розенталь Д.Е. Практична стилістика російської: Підручник для вузів. - М.: вища школа, 1977. - 316с.
Розділи: Російська мова
Загальноосвітня мета:
- Дати загальне уявлення про групи складнопідрядних речень за їх значенням;
- Закріпити вміння визначати місце придаткового у складнопідрядному реченні, способи його зв'язку з головним;
- Удосконалювати вміння правильно розставляти розділові знаки, складати схеми СПІ.
Виховна мета:
- Виховання мотивів вчення, позитивного ставлення до знань.
Розвиваюча мета:
- Формувати вміння виділяти суттєві ознаки та властивості;
- Розвивати вміння частково-пошукової пізнавальної діяльності.
Обладнання:підручник з російської мови, листи з текстом для кожного учня, таблиці.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Лірична хвилина ( постановка виховної мети):
Відколи світ виник у темряві,
ще ніхто на всій землі
не вдавався на жаль
про те, дав життя вченню.
Відколи існує світобудова –
Такого немає, хто б не потребував знання.
Якою ми не візьмемо мову та вік,
Завжди прагне знання людина.
3. Постановка теми та мети уроку.
- Ми продовжимо прагнути знань.
- Про що говорили на минулому уроці?
- Сьогодні продовжимо знайомство зі складнопідрядними пропозиціями та поговоримо про основні групи СПП за значенням.
- Мета нашого уроку навчитися визначати основні групи придаткових, визначати межі головного та придаткового, правильно розставляти розділові знаки.
4. Повторення пройденого матеріалу.
А зараз ми згадаємо, що знаємо про СПП. Якщо ви згодні з висловлюванням, то ставите на полях зошита плюс, якщо не згодні, то ставите мінус. Отже,
- Складнопідрядним пропозицією називається складне речення, частини якого пов'язані з допомогою підпорядкових спілок і союзних слів.
- СПП має дві частини, у своїй жодна частина залежить від інший.
- Додаткова частина СПП може стояти лише після головної.
- Підрядні спілки та союзні слова перебувають у придатковій частині.
- Підпорядницькі спілки СПП є членами пропозиції.
- Союзні слова є членами речення.
- Перевірте відповідь: 1.+; 2-; 3-; 4+; 5-; 6+.
- Хто помилився у першому, другому тощо. затвердження. Озвучимо правильні відповіді.
5. Нова тема.
– Молодці. Повернемося до теми уроку. Додаткові виконують велику смислову роботу, тому їх ділять на кілька груп відповідно до тих смислів, які вони виражають. Ці сенси легко зрозуміти, якщо навчитися порушувати питання.
– Розберемо три пропозиції та поставимо запитання від головної частини до придаткової.
- Виділити граматичну основу, пояснити постановку комою.
– Що поєднує ці пропозиції? ( Це СПП, є головна та підрядна частини.)
- Чим відрізняються? ( Запитанням.)
– Випишемо запитання. ( Який? Навіщо? Що?)
– Які члени пропозиції відповідають на такі самі питання? ( Другі члени речення.)
– За назвою другорядних членів дали назву групам придаткових: визначальні, витлумачальні та обставинні.
(Під час роботи на дошці поступово створюється таблиця)
Групи придаткових
Який? | Навіщо? | Що? |
Визначні | Обґрунтовані | Пояснювальні |
Належать до іменника, даючи йому характеристику або розкриваючи його ознаку | Відносяться в головному реченні до слів зі значенням мови, думки і почуття і уточнюють зміст цих слів | Належать до дієсловів або слів з обставинним значенням у головному реченні та уточнює місце, час, причину, мету. |
Запитання: який? | Відмінкові питання | Питання обставини |
Приєднуються за допомогою союзних слів -займенників, прислівників: що, хто, який, де, куди, звідки та ін. | Приєднуються за допомогою спілок чи союзних слів що, як, ніби та ін. | Приєднуються за допомогою союзів та союзних слів |
Завжди перебувають після головного або всередині головного | Завжди перебувають після головного | Можуть бути на будь-якому місці по відношенню до головного. |
- Отже, що впізнали?
- Як визначити вид придаткового? ( Потрібно поставити запитання від головного до підрядного.)
6. Закріплення.
Виконаємо вправу № 8. Позначте межі пропозицій складових. Вкажіть: 1) граматичні основи; 2) спілки чи союзні слова, якими пов'язуються придаткові речення з головним; 3) якими членами речення є союзні слова; 4) задайте питання та визначте вид придаткового.
- Праворуч він побачив велику галявину, де стояв кряжистий дуб.
- Останні рокиЖиття Опекушин провів у рідному селі на березі Волги, де він народився і провів дитинство.
- Їхні ноги вимокли до колін так, наче хлопці щойно перетнули вбрід струмок.
- До річки підійшли, коли сонце за їхніми спинами хилилося до далекого лісу.
- Розумний бачить, що за чим іде.
- Не зрозумію, з чого мені стало супроводжувати надзвичайне везіння.
7. Самостійна робота.
№ 11. Вставте пропущені літери, відсутні знаки пунктуації. Виділіть межі головного та придаткового. Вкажіть, союзом чи союзним словом пов'язані частини складної пропозиції. Складіть схему речення. Поставте запитання та визначте групу придаткового.
- Вже зовсім стемніло, коли ми вирушили в дорогу.
- Ми спустилися в д..ліну, де р..їли р..кішні квіти і химерні дерева і влаштували привал.
- Угре..ня роса залишила на пелюстках кілька сльозинок, у яких грало сонце.
- Скільки разів твердили світові, що лестощі гнус..на шкідливі.
- Я не знав, що потрібно робити в подібній ситуації і трохи розгубився.
8. Підбиття підсумків.