цілі:cтімуліровать інтерес:

До визначення ознак і особливостей чарівній казці;

Актуалізувати знання:

Про поняття: "чарівні помічники", "чарівні предмети", "триразові повтори".

Актуалізувати вміння:

Працювати з текстом казки.

Розкривати значення слова "ознака", "особливості", і використовувати їх в активному словнику;

Співвідносити зміст прислів'я і основну думку казки;

Визначати ознаки і особливості чарівної казки і обґрунтовувати свою думку;

Проводити порівняння казок з урахуванням ознак і особливостей чарівної казки і оформляти результати в таблиці;

Адекватно взаємодіяти з партнером в рамках навчального діалогу;

Виконувати взаємоперевірку і взаимооценке при виконанні навчального завдання.

Плановані результати.

Виявляти інтерес до змісту і героям чарівних казок;

Усвідомлено використовувати в мові поняття "ознаки" і "особливості";

Визначати ознаки і особливості чарівної казки і обґрунтовувати свою думку;

Працювати з вмістом чарівних казок;

Знаходити ознаки і особливості чарівної казки і оформляти результати в робочому аркуші;

Адекватно взаємодіяти з партнером в рамках навчального діалогу при роботі в групах;

Обладнання: комп'ютер, інтерактивна дошка.

хід заняття

1 етап. організаційний момент

Привітання гостей, мотивація дітей на активну участь в уроці.

Подивіться один на одного, посміхніться один одному і побажайте гарного дня!

З якими творами усної народної творчості ви знайомі? (Примовка, казка, прислів'я ... ..)

В руках учителя "скринька знань", з якого дістаються назви-картки. (.......)

На дошці вивішуються таблиця "творів усної народної творчості"І заповнюється в міру їх назви. (Додаток 1. Додатки)

Прослухайте зі словника Ожегова епіграф до нашого уроку.

- "Оповідної, зазвичай народно-поетичний твір про вигадані обличчях та подіях, переважно за участю чарівних, фантастичних сил".

Визначте, про який твір усної народної творчості піде мова на уроці? (Про казці)

Вірно. Ми поговоримо сьогодні про казку. Слайд 1. Презентація

Які види казок ви знаєте? На дошку вивішується таблиця "Види казок". Заповнюється у міру їх назви.

(Додаток 2)

Послухайте уривок з казки ( "Теремок"). (Додаток 3)

Як називається ця казка?

Визначте, до якого виду казок можна віднести казку теремок? (Про тварин)

Доведіть свою відповідь. (Тварини - дійові особи, цепевідность - повторення епізоду, віршовані пісеньки, відтворення одного і того ж дії).

Послухайте ще один уривок. ( "Каша з сокири"). (Додаток 4)

Як називається ця казка?

До якого виду казок вона відноситься? (Побутові).

Доведіть. (Реальний світ людей, надзвичайна винахідливість, діалог, два світи-багатий і бідний, працівник і пан, солдат і генерал).

Послухайте ще один уривок.

Як називається ця казка? ("Царівна жаба"). (Додаток 5)

А цю казку до якого виду казок можна віднести? (Діти висловлюють свої гіпотези, які записуються на аркуші-хмаринки і вивішуються на дошку).

Чому вийшли різні гіпотези? (Не вистачає фактів)

Що ми не знаємо? (Ознаки та особливості чарівної казки).

На яке питання уроку будемо шукати відповідь? (Учні спираються на "ключі-помічники", формулюють питання уроку.) (Додаток 6)

Якими ознаками і особливостями володіє чарівна казка? Питання записується вчителем на аркуші паперу і вішається на дошку.

Що потрібно зробити, щоб відповісти на питання уроку?

Я пропоную вам попрацювати в групах з відомої російської народною казкою "Царівна жаба".

2 етап. Основна частина

Пропоную попрацювати в групах і знайти відповідь на поставлене запитання уроку. Кожна група отримує завдання.

(Додаток 7)

Згадують правила роботи в групі. Учні читають уривок з казки і заповнюють робочі листи, записують висновок своєї роботи.

На роботу в групах відводиться 10-15 хвилин. У міру виконання роботи, група вивішує свій номер на дошку, визначаючи черговість захисту своєї роботи.

Физкультминутка. слайд 3

3 етап. захист робіт

Кожна група виходить до дошки по черзі і захищає свою роботу. Інші учні заповнюють підсумкову таблицю по темі "Чарівні казки". (Додаток 8)

1 група, 2 група, 3 група, 4 група

4 етап. узагальнення

Наведемо порядок. Факти, отримані дітьми, вивішуються і озвучуються під поняттям "Чарівні казки".

Повертаємося до питання уроку. Зачитуємо його. "Якими ознаками і особливостями володіє чарівна казка?".

Вивішується аркуш паперу, на якому записується вчителем узагальнення, сформульоване дітьми.

"Том і Джері - це казка, в якій присутні наступні особливості і ознаки: зачин, прийом триразового повтору, зав'язка, розвиток дії, кульмінація, кінцівка, казкові герої, Чарівні предмети, чарівні перетворення ".

Повертаємося до ваших гіпотез. Хто правильно припустив ознаки і особливості чарівної казки. Ці гіпотези вивішуються до узагальнення. Які особливості та ознаки чарівної казки вам вдалося відкрити сьогодні на уроці?

5 етап. Підведення підсумків

Пропоную скласти сінквейн. Поясніть значення цього слова. Тема "Казка".

Сінквейн записується вчителем на аркуші паперу зі слів учнів. Зачитується учнями.

Чарівна, загадкова,

Розповідає, заворожує, повчає,

Казка - брехня, та в ній натяк, добрим молодцям урок.)

Гра завершить сьогоднішній урок. "Я радий (а), що я чарівна казка, тому що ...". Учні перераховують ознаки і особливості чарівної казки, підбиваючи підсумок уроку.

6 етап. Рефлексія "Чари настрою"

Учитель роздає заздалегідь виготовлені з паперу чарівні предмети "стріли" трьох кольорів: червоні - нічого не засвоїв, зелені - зрозумів, не до кінця, жовті - все зрозуміло, все засвоїв. Кожен школяр вибирає той предмет, який настрій - відношення він отримав від уроку, вивішує "стріляє" на лист латаття. Бажаючі можуть озвучити свою думку. (Додаток 9).

7 етап. (Домашнє завдання)

Учитель пропонує дітям знайти чарівні казки. Прочитати їх і заповнити робочий лист "Аналіз чарівної казки". (Додаток 10).

Чарівні казки, їх особливості; казкові образи.

Російські народні казки про тварин. Особливості цього жанру, приклади творів.

Маленьких дітей, як правило, привертає світ тварин, тому їм дуже подобаються казки, в яких діють звірі й птахи. У казці тварини набувають людські риси - думають, говорять, роблять вчинки. По суті, такі образи несуть дитині знання про світ людей, а не тварин.

У цьому виді казок зазвичай немає чіткого поділу персонажів на позитивних і негативних. Кожен з них наділений якоюсь однією рисою, притаманною йому особливістю характеру, яка і обігрується в сюжеті. Так, традиційно головна риса лисиці - хитрість, вовк жадібний і дурний. У ведмедя не настільки однозначна образ, ведмідь буває злим, а буває і добрим, але при цьому завжди залишається недотепою. Якщо в такій казці з'являється людина, то він незмінно виявляється розумніший і лисиці, і вовка, і ведмедя. Тварини в казці дотримуються принцип ієрархії: найбільш сильного всі визнають і головним. Це лев або ведмідь. Вони завжди виявляються на верху соціальної драбини. Це зближує казки про тварин з байками, що особливо добре видно з присутності в тих і інших подібних моральних висновків - соціальних і загальнолюдських. У цих казках є мораль. Композиція лінійна (1 сюжетна лінія) Зав'язка, кульмінація, розв'язка. Багато дій, гумору, емоцій, пісеньок.

Є серед казок про тварин і досить страшні. Ведмідь з'їдає старого і стару за те, що вони відсікли йому лапу. Розлючений звір з дерев'яною ногою, звичайно, представляється малюкам жахливим, але по суті він же - носій справедливої \u200b\u200bвідплати. Оповідання надає дитині самій розібратися в складній ситуації.

Дитина повинна вірити в диво - фантазувати, уявляти. Казка один з улюблених в народі жанрів, який виник на основі міфів, легенд, спостережень за реальним життям. Казки зображують найрізноманітніші аспекти життя, розповідають про самих різних людей, розповідають про тварин і саме казка як не можна краще відповідає запитам дітей, відповідає дитячої психології.


Віра в чудеса, тяга до добра, віра в диво, яке перетворює світ. Казка показує людині правильний шлях, показує щастя і нещастя, що може трапитися через досконалої помилки. Але тим не менше після помилки головний герой отримує другий шанс, право на удачу. Основна риса казки - віра в справедливість. Дитина порівнює реальний світ і вимиленний, виокремлює ту думку, ідею, яку несе казка.

· Особливості жанру казки

· Не важливо хто герой, важливо який він.

· Найчастіше у героїв прямолінійний характер (позитивні і негативні) Лиса - хитра, вовк злий або недалекий - казка вчить оцінювати головні якості.

· Контрастність характерів позитивних і негативних легко відрізнити.

· Лінійна композиція (триразові повтори)

· Пісеньки, примовки повторюються, включаються в казку.

· Мова казки лаконічний, виразний, ритмічний

· Світ казки: всі крупно (немає дрібних деталей, прорісовок), все запам'ятовується відразу і надовго.

· Найчастіше кольори яскраві, півтонів немає (каптан червоний, палати білокам'яні)

· Казковий герой людина ідеальний (добрий, чуйний, йому вірять)

· У казці створюється особливий світ, в якому все незвичайно (навіть назва), присутній чарівні предмети, перетворення, що говорять тварини. Дитині цікаво все це - розвиває уяву.

· Боротьба темних і світлих сил. Небезпека представляється найбільш страшною, коли є нечисть - Баба-Яга, Змій-Горинич.

· Дії найчастіше відбуваються в сім'ї

· Етичні мотивування: несправедливість - джерело страждання і пригод

· Немає непоправних ситуацій

· Казка вчить оцінювати вчинки і справи людей

· Композиція лінійна

· Герої залишаються вірні своїм характерам (не змінюються до кінця казки)

· Наявність подорожі

· Наявність заборони (що буде після порушення заборони, помилки)

· У важкі хвилини приходять помічники, але спочатку перевіряють героя

· Серед персонажів можуть бути діти

· Є казкові стійкі формули (жили-були, в деякому царстві, скоро казка мовиться), а також приповідки, епітети, гіперболи.

У чарівній казці перед слухачем постає інше, ніж в казках про тварин, особливий, таємничий світ. У ньому діють незвичайні фантастичні герої, добро і правда перемагають темряву, зло і брехня.

"Це світ, де Іван-царевич мчить по темному лісі на сірому вовку, де страждає обдурена Оленка, де Василиса Прекрасна приносить від Баби Яги палючий огонь, де відважний герой знаходить смерть Кащея Безсмертного" .. 1

Деякі з чарівних казок тісно пов'язані з міфологічними уявленнями. Такі образи, як Морозко, Водяний, Сонце, Вітер, пов'язані зі стихійними силами природи. Найбільш популярними з російських казок є: "Три царства", "Чарівне кільце", "Перинка Фініст - ясна сокола", "Царівна-жаба", "Кощій Безсмертний", "Марія Моревна", "Морський цар і Василиса Премудра", " Сівка-Бурка "," Морозко "та ін.

Герой чарівної казки - мужній, безстрашний. Він долає всі перешкоди на своєму шляху, здобуває перемоги, завойовує своє щастя. І якщо на початку казки він може виступати як Іван-дурень, Ємеля-дурень, то в кінці обов'язково перетворюється в красеня і молодця Івана-царевича. На це звернув свого часу увагу А.М. Горький:

"Герой фольклору -" дурень ", зневажаються навіть батьком і братами, завжди виявляється розумніший їх, завжди переможець всіх життєвих негараздів" .2

Позитивному героєві завжди допомагають інші казкові персонажі. Так, у казці "Три царства" герой вибирається на білий світ за допомогою чудесного птаха. В інших казках героям допомагають і Сівка-Бурка, і Сірий вовк, і Олена Прекрасна. Навіть такі персонажі, як Морозко і Баба Яга, допомагають героям за їх працьовитість, вихованість. У всьому цьому виражені народні уявлення про людську мораль і моральність.

Поруч з основними героями в чарівній казці завжди чудові помічники: Сірий вовк, Сівка-Бурка, об'їдають, Опівало, Дубиня і Усиня і ін. Вони володіють чудовими засобами: килим-літак, чоботи-скороходи, скатертина-самобранка, шапка-невидимка. Образи позитивних героїв в чарівних казках, помічники і чудові предмети висловлюють народні мрії.

Образи жінок-героїнь чарівних казок в народному уявленні незвичайно красиві. Про них говорять: "Ні в казці сказати, ні пером описати". Вони мудрі, володіють чаклунський силою, мають незвичайний розум і винахідливістю (Олена Прекрасна, Василиса Премудра, Марія Моревна).

Противники позитивних героїв - темні сили, страшні чудовиська (Кащей Безсмертний, Баба Яга, Лихо однооке, Змій Горинич). Вони жорстокі, підступні і жадібні. Так виражається уявлення народу про насильство і зло. Їх вигляд відтіняє образ позитивного героя, його подвиг. Казкарі не шкодували фарб, щоб підкреслити боротьбу між світлим і темним началами. За своїм змістом і за своєю формою чарівна казка несе елементи чудесного, незвичайного. Композиція чарівних казок відмінна від композиції казок про тварин. Деякі чарівні казки починаються з приповідки - жартівливій примовки, не пов'язаної з сюжетом. Мета приповідки - привернути увагу слухачів. За нею йде зачин, початківець розповідь. Він переносить слухачів у казковий світ, позначає час і місце дії, обстановку, дійових осіб. Завершується казка кінцівкою. Оповідання розвивається послідовно, дія дається в динаміці. У структурі казки відтворюються драматично напружені ситуації.

У чарівних казках триразово повторюються епізоди (з трьома зміями б'ється на Калиновому мосту Іван-царевич, трьох прекрасних царівен рятує Іван в підземному царстві). У них використовуються традиційні художні засоби виразності: епітети (кінь добрий, молодечий, луг зелений, трави шовкові, квіти блакитні, море синє, ліси дрімучі), порівняння, метафори, слова з зменшувальними суфіксами. Ці особливості чарівних казок перегукуються з билинами, підкреслюють яскравість оповідання.

Прикладом такої казки є казка "Два Івана - солдатських сина".

Зачин казки рясніє побутовими картинами і мало чим нагадує про чарівних обставин. У ньому повідомляються звичайні побутові відомості: жив мужик, прийшов час - він пішов у солдати, в його відсутність народилися близнюки-хлопчики, яких назвали Іванами - "солдатськими синами". Таким чином, в цій казці відразу два головних героя. Нічого дивовижного, чарівного поки ще в ній не відбувається. Розповідається про те, як діти вчаться, як осягають грамоту, "панських і купецьких дітей за пояс заткнули". У розвитку дії намічається зав'язка, коли молодці відправляються в місто за покупкою коней. Ця сцена наповнюється елементами чарівної казки: брати приборкують жеребців, як казкові герої мають богатирською силою. "Молодецький посвистом" і гучним голосом повертають втекли в поле жеребців. Коні підкоряються їм: "Жеребці прибігли і встали на місце, немов укопані". Головні персонажі казки оточені особливими предметами, які підкреслюють їх богатирство (богатирськими кіньми, шаблями по триста пудів). Чудовим є і те, що ці предмети вони отримали від сивого дідка, який вивів їм коней, відчинивши чавунну двері в великій горі. Він же виніс їм дві богатирські шаблі. Так селянські діти перетворюються в богатирів. Сіли добрі молодці на коней і поїхали.

В казку введені образи роздоріжжя доріг, стовпи з написами, що визначають вибір шляху і долю братів. Чудовими виявляються супутні братам предмети, наприклад символізують смерть хусточки, якими вони обмінялися. Оповідання обрамляється стійкими казковими формулами. Один брат дістався до славного царства, одружився з Настасія Прекрасної і став царевичем. "Живе Іван-царевич в радість, своєю дружиною милується, царству порядок дає та звірячої полюванням тішиться" .3

А інший брат "день і ніч скаче невтомно, і місяць, і другий, і третій". Потім Іван несподівано потрапляє в незнайоме держава.

У місті він бачить печаль велику. "Вдома чорним сукном покриті, люди немов сонні хитаються" 4. Двенадцатіглавий змій, який виходить з синього моря, через сірого каменю, поїдає по людині за єдиний раз. Навіть царську дочку везуть змію на поживу. Змій уособлює темні сили світу, з якими бореться герой. Іван кидається на допомогу. Він сміливий, не знає страху і завжди перемагає в бою. Іван рубає всі голови змію. Чарівно-оповідному елемент посилюється описом природи, на тлі якої з'являється змій: "Раптом хмара насунулася, вітер зашумів, море сколихнулося - з синя моря змій виходить, в гору вгору піднімається ..." 5. Поєдинок Івана зі змієм описаний лаконічно.

Стрімкість дії надають повторювані дієслова: "Іван оголив свою гостру шаблю, розмахнувся, вдарив і зрубав у змія всі дванадцять голів; підняв сірий камінь, голови поклав під камінь, тулуб в море кинув, а сам вернувся додому, ліг спати і проспав три доби" .6

Здавалося б, на цьому казка повинна закінчиться, сюжет вичерпаний, але раптово в нього вплітаються нові обставини з введенням персонажа з царського оточення - водовози, помисли якого підло і низинні.

Ситуація загострюється. Настає кульмінаційний момент7. Водовоз виступає як "рятівник" царівни, під страхом смерті змусив її визнати в ньому рятівника. Епізод повторюється ще два рази з двома іншими дочками царя. Цар завітав водовози в полковники, потім в генерали, і, нарешті, одружив на своїй молодшій доньці.

А Іван тричі б'ється з чудовиськом, тричі загрожує водовоз вбити царських дочок. Однак історія закінчується перемогою героя, зло карається, водовоз повішений, правда торжествує, молодша дочка видана заміж за Івана. Цей епізод казки закінчується відомої приказкою: "Стали молоді жити-поживати, та добра наживати".

Розповідь у казці знову повертається до іншого брата - Івана-царевича. Розповідається, як він заблукав на полюванні і зустрівся з потворним чудовиськом - красною дівицею, сестрою двенадцатіглавого змія, що перетворилася в страшну левицю. Вона роззявляє пащу і проковтує царевича цілком. У казці проявляється елемент перевтілення. На допомогу герою приходить чудовий предмет - хустку брата, що сповіщає про те, що трапилося. Починається пошук брата. У казці повторюються опис полювання і дії героя. Іван - селянський син потрапляє в ту ж саму обстановку, що і Іван-царевич, але залишається живий завдяки чудовому помічникові - чарівному коневі. Червона дівиця надулася страшної левиця і хотіла проковтнути доброго молодця, але прибіг чарівний кінь, "Облапи її богатирськими ногами", а Іван змусив левицю викинути з себе Івана-царевича, пригрозивши, що порубає її на шматки.

Незвичайне диво в казці і жива вода, Що рятує, що оживляє Івана-царевича. Завершується казка кінцівкою: Іван-царевич залишився в своїй державі, а Іван - солдатський син поїхав до своєї дружини і став з нею поживати в любові та злагоді.

Казка "Два Івана - солдатських сина" поєднує всі елементи чарівної казки: композицію, триразове повторення епізодів і дій героїв, розвиток сюжету, позитивних героїв і протиставлення їм негативних чудовиськ, чудові перетворення і предмети, використання зображально-виражальних засобів (постійних епітетів, стійких фольклорних формул). У казці утверджується добро і розвінчується зло.

Веселі і сумні, страшні й смішні, вони знайомі нам з дитинства. З ними пов'язані наші перші уявлення про світ, добро і зло, про справедливість.

Казки люблять і діти і дорослі. Вони надихають письменників і поетів, композиторів і художників. За казками ставляться спектаклі і кінофільми, створюються опери і балети. Казки прийшли до нас з глибокої давнини. Розповідали їх жебраки мандрівники, кравці, відставні солдати.

казка - один з основних видів усної народної творчості. Художнє оповідання фантастичного, пригодницького або побутового характеру.

Народні казки діляться на три групи:

Казки про тварин - найдавніший вид казки. У них своє коло героїв. Тварини розмовляють і ведуть себе як люди. Лисиця завжди хитра, вовк дурний і жадібний, заєць боязкий.

Побутові казки - герої цих казок - селянин, солдат, швець - живуть в реальному світі і борються зазвичай з паном, попом, генералом. Вони перемагають завдяки винахідливості, розуму і сміливості.

Чарівні казки - герої чарівних казок борються не на життя, а на смерть, перемагають ворогів, рятують друзів, стикаючись з нечистою силою. Більшість цих казок пов'язано з пошуком нареченої або викраденої дружини.

Композиція казки:

1. Зачин. ( "В деякому царстві, у деякій державі жили-були ...").

2. Основна частина.

3. Кінцівка. ( "Стали вони жити - поживати і добра наживати" або "Влаштували вони бенкет на весь світ ...").

Герої казок:

Улюблений герой російських казок - Іван-царевич, Іван-дурень, Іван - селянський син. Це безстрашний, добрий і благородний герой, який перемагає всіх ворогів, допомагає слабким і завойовує собі щастя.

Важливе місце в російських чарівних казках відведено жінкам - красивим, добрим, розумним і працьовитим. Це Василиса Премудра, Олена Прекрасна, Марія Моревна або Синеглазка.

Втіленням зла в російських казках найчастіше виступають Кощій Безсмертний, Змій Горинич і Баба Яга.

Баба Яга - один з найдавніших персонажів російських казок. Це страшна і зла стара. Вона живе в лісі в хатинці на курячих ніжках, їздить в ступі. Найчастіше вона шкодить героям, але іноді допомагає.

Змій Горинич - вогнедишне чудовисько з кількома головами, літаюче високо над землею, - теж дуже відомий персонаж російського фольклору. Коли з'являється Змій, гасне сонце, піднімається буря, блискавка, тремтить земля.

Особливості російських народних казок:

У російських казках часто зустрічаються повторювані визначення: добрий кінь; сірий Вовк; красна дівиця; добрий молодець, а також поєднання слів: бенкет на весь світ; йти світ за очі; буйну голову повісив; ні в казці сказати, ні пером описати; скоро казка мовиться, та не скоро діло робиться; довго, чи коротко ...

Часто в російських казках визначення ставиться після обумовленого слова, що створює особливу співучість: сини мої милі; сонце червоне; красуня писана ...
Характерні для російських казок короткі і усічені форми прикметників: червоно сонце; буйну голову повісив; - і дієслів: хвать замість схопив, подь замість піди.

Мови казок властиве вживання іменників і прикметників з різними суфіксами, які надають їм зменшувально - пестливе значення: малий-еньк -ий, брат-ец, щоб співали-ок, солн-ишк-о ... Все це робить виклад плавним, співучим, емоційним . Цій же меті служать і різні підсилювально-видільні частки: то, ось, що за, ка ... (Ось чудо-то! Піду я направо. Що за диво!)

З давніх-давен казки були близькі і зрозумілі простому народу. Фантастика перепліталася в них з реальністю. Живучи в нестатках, люди мріяли про килимах-літаках, про палацах, про скатертину-самобранку. І завжди в російських казках тріумфувала справедливість, а добро перемагало зло. Не випадково А. С. Пушкін писав: «Що за чудо ці казки! Кожна є поема! »

Що таке чарівна казка, і якою вона буває? У роботах Проппа В. Я. «Морфологія казки» та «Історичні корені чарівної казки» дається визначення чарівній казці, засноване на дослідженні її структури. Це жанр казок, який зазвичай може починатися з бажання мати що-небудь, нанесення шкоди або шкоди кому-небудь, в подальшому казка розвивається через відправку героя з дому, зустріч з дарувальником, який дарує йому чарівний засіб або помічника, за допомогою якого предмет пошуків знаходиться. Далі слід поєдинок з противником і тріумфальне повернення героя додому. Такакороткий схематичне виклад композиційного стрижня, що лежать в основі дуже багатьох і різноманітних сюжетів. Казки, в яких присутня подібна схема, називаються чарівними.

У книзі «Морфологія чарівної казки» В.Я Пропп відводить питання про класифікацію казок цілий розділ «До історії питання», де описує кілька різних класифікацій чарівних казок, знаходить в них плюси і мінуси і приходь до висновку, що досконалої класифікації не існує, т .до. дуже складно серед такої величезної кількості чарівних казок виділити щось загальне для кожних, яке могло б надалі об'єднати їх в групи. Проте, хотілося б привести в приклад класифікацію Аарне, засновника так званої фінської школи, який ввів подразряд казок, щоб отримати приблизне уявлення про казки в цілому. Чарівні ж казки охоплюють такі категорії:

1) чудовий противник

2) чудовий чоловік (дружина)

3) чудова завдання

4) чудовий помічник

5) чудовий предмет

6) чудова сила або вміння

7) інші чудові мотиви.

Специфіка казкового вимислу в чарівній казці полягає в наявності такого важливого художнього компонента, як хронотоп (невіддільні одна від одної простір і час - основні категорії картини світу). У всіх казках хронотоп загальний. Характеризується він тим, що зміст казок не вписався в реальне історичне час і в реальне географічний простір. Воно казкове. Художній світ казки - поза реальністю, тому його можна називати замкнутим.

З цього випливає, що казки з'єднані з дійсністю своїми глибокими історичними коренями. Багато що з того, що стало сприйматися в них як вигадка, насправді відображає архаїчний побут і стародавній світогляд людей. Одночасно казка завжди спрямована в реальне майбутнє, яке, на думку народу, повинно бути краще реального сьогодення. Казка відповідає дійсності по протилежності. Це означає, що, реагуючи на ті чи інші життєві проблеми, казка пропонувала їх утопічне дозвіл.

Однак головні проблеми, що зв'язують казку з життям, були морально-етичними. Наприклад, всі народи створили казку про сироту, яку кривдить зла мачуха ( "Попелюшка", "Морозко", "Чудова корова"). Казка не знає причин даного явища, не бачить реальних шляхів її подолання - вона тільки говорить людям: це несправедливо, так бути не повинно. І в своєму "замкнутому" світі за допомогою свого особливого, казкового вимислу "виправляє" цю несправедливість. Отже, естетика казок виступала в єдності з народною етикою. Розважальний характер казок не заважав їх ідейної спрямованості, яка, в гранично узагальненому вигляді, являє собою співчуття беззахисним і невинно гнаним.

Завдяки "замкнутості" художнього світу казки, кожен її сюжет міг філософськи сприйматися як своєрідна метафори реальних людських відносин і, отже, знаходив життєві аналогії. Люди, які в житті були несправедливо ображені або позбавлені чогось необхідного (а такі завжди становлять більшість), отримували від казки розраду і надію. Казка була необхідна людям тому, що допомагала їм жити.

Нарешті, казки пов'язані з життям ще і тим, що в процесі природного виконання вони наповнювалися правдивими побутовими деталями, офарблювалися своєрідним "стихійним реалізмом". Цей факт надзвичайно важливий для роботи над казкою з учнями, так як допомагають засвоїти місцеву традицію розповідання, яку також слід враховувати при знайомстві з казками краю.

"Немає казки без правди", - стверджує прислів'я. І це так. Правда і вимисел, ці два протилежних початку діалектично поєдналися в казці в одне художнє ціле [Пропп 2012: 322].

Казки мають національним і навіть місцевим колоритом. Вони відображають історичні та природні умови житті кожного народу, що оточує його флору і фауну, його побут. Однак сюжетний склад казок, постаючи в своїх національних трактуваннях і версіях, в основному є міжнародним. З цієї причини деякі казки переходили від одного народу до іншого, тобто відбувалися процеси запозичення. Всесвітнє схожість казок дозволило створити міжнародні покажчики сюжетів, що значно полегшує пошук сюжету, його аналогів. А при роботі над казкою допомагає позначити порівняльну базу мотивів і сюжетів.

Універсальне єдність казок проявилося в загальних для них поетичних прийомах. В основі казки завжди лежить антитеза між мрією і дійсністю, яка отримує повне, але утопічне дозвіл. Персонажі контрастно розподіляються по полюсах добра і зла (їх естетичним вираженням стає прекрасне і потворне). Сюжет послідовний, однолінеен, розвивається навколо головного героя, перемога якого обов'язкова.

Російська народна чарівна казка відрізняється особливою стилістикою, так званої казкової образністю.

Дещо специфічною є композиція казки, казковий світ. Казковий світ ділиться на "цей світ" і "інший світ". Розділяє їх або дрімучий ліс, або вогненна ріка, або море-океан, або колосальний простір, яке герой долає за допомогою чарівної птиці. Інший світ може перебувати під землею (і герой потрапляє туди зазвичай через колодязь або печеру), рідше - під водою. Цей світ не є в казках "інший дійсністю": там все, як "у нас": ростуть дуби, пасуться коні, течуть струмки. І все ж це інший світ: не просто царства, а мідне, срібне і золоте. Якщо світ підземний, то герой занурюється спочатку в темряву і лише потім звикає до його особливому світлі. Там немає загробного життя і зі своїми предками герой не зустрічається. Але це саме царство мертвих, і живуть там інші істоти: Баба-яга, Кощій Безсмертний. Нарешті, там і тільки там герой проходить основне випробування і зустрічає свою суджену.

Що ж стосується "нашого" світу, таким його можна назвати лише умовно: дія чарівної казки протікає в украй невизначеному просторі. Іноді казкар хоче начебто уточнити, що ж це за "деякий царство, деякий держава", але зазвичай уточнення носить іронічне забарвлення: "на гладкому місці, як на бороні", "проти неба на землі". Це робить казковий світ ірреальним, що не прив'язаним до певної географії.

Подібно формулами "білих" і "чорних" змов, казкові формули могли утворювати всередині одного тексту "дзеркальні" пари: "Скоро народила двох близнюків, волосся у них перлами перенізани, в голові у них ясний місяць, в темячке ясне сонечко; на правих- то руках у них стріли гартовані, на лівих руках списи довгомірні "[Афанасьєва О. М. 2011: 205].

Формули піддавалися варьированию. Наприклад: "У моря Лукомор'я варто дуб, на тому дубі золоті ланцюги, і з тих ланцюгах ходить кіт: вгору йде - казки каже, вниз йде - пісні співає"; "У мене диво є в лісі: чи варто береза, а на берізки ходить кіт з самогуди, вгору і вниз ходить, пісні співає"; Наведена формула, яка зображує кота-Баюна з казки "Чудові діти", могла відриватися від свого твору і у вигляді приказки прикріплятися до інших сюжетів.

Стилістика казки підпорядковується общефольклорним законам. Тут багато так званих формул - традиційних словосполучень, часто повторюваних поетичних штампів. Частина цих формул становить обрамлення казки. Серед них - приповідка, яка привертає увагу слухачів, ставши візитною карткою казкаря, свідченням його майстерності: "На морі на океані, на острові на Буяні стоїть дуб зелений, а під дубом бик печений, у нього в заду часник товчений; з одного боку бери да ріж, а з іншого Макай та їж! Це ще не казка - тільки приказка ".

Фольклорну приказку про вченого кота використовував А. С. Пушкін у вступі до поеми "Руслан і Людмила".

Приповідки - це особливі тексти, крихітні жартівливі небилиці, які не закріплені за конкретними казковими сюжетами. Приказка вводить в казковий світ. Завдання приповідки полягає в тому, щоб підготувати душу слухача, викликати в ній вірну казкову установку. Вона викликає слухача з його повсякденного мислення. Приклад приповідки: "Коли свині пили вино, а мавпи тютюн жували, а кури його клювали" (тувинская казка). Ця формула задає оповіданню особливий казково-ірреальний тон.

Багато в казці і серединних, медіальних формул: "Скоро казка мовиться, та не скоро діло робиться", "Їхали близько чи далеко, низько чи, високо чи". Вони служать містками від одного епізоду до іншого. Ці традиційні портретно-описові формули описують, наприклад, коня ( "Кінь біжить, земля тремтить, з ніздрів полум'я пашить, з вух дим валить") або богатирську поїздку: "Ударив свого доброго коня, бив його по крутих стегнах, пробивав шкіру до м'яса , бив м'ясо до кістки, кістки проламав до мозку - його добрий кінь гори-доли перестрибував, темні ліси між ніг пускав "; або Бабу - Ягу: "Раптом закрутилося - замутити, стає земля пупом, з-під землі камінь, з-під каменя Баба-яга - кістяна нога, на залізної ступі їде, залізним товкачем поганяє".

Але особливо багато в світовому казковому фольклорі традиційних формул жіночої краси (це саме формули: індивідуальних характеристик казка не знає). Ось, наприклад, формула жіночої краси з туркменської казки: "Шкіра її була така прозора, що випита нею вода виднілася крізь її горло, з'їдена нею морква виднілася крізь бік". Настільки ж ніжна красуня і в російській казці: "За тридев'ять земель в тридесятому державі сидить у вежі Василиса Кірбітьевне - з кісточки в кісточку мозочок переливається".

Однак частіше йдеться про враження, яке справила красуня на героя, - він просто втрачає свідомість: "Там на стіні висів портрет однієї прекрасної дівчини. Вирішить, побачивши його, впав і голову свою об підлогу мало не розбив" (абхазька казка); "І була вона така красива, що ні в казці сказати, ні пером описати" (російська казка); "Вона була така красива, що шкода було торкнутися її немитими руками" (туркменська казка).

Багато казкові формули давнього походження і зберігають в схематичному вигляді ритуально-магічні елементи.

Такі, наприклад, формули, що вживаються в епізоді відвідування героєм хатинки Яги. По-перше, герой вимовляє заклинательную формулу, щоб зупинити безперервно крутиться хатинку: "Хатинка-хатинка, встань до лісу задом, до мене передом, дай мені вийти, мені не вік вікувати, одну ніч ночувати!" По-друге, формулою же відповідає герой на бурчання Яги, яка зустрічає героя формулою: "Фу-фу-фу, російським духом пахне!" Давність цієї формули підтверджується тим, що її можна знайти в казках індоєвропейських народів: страж царства мертвих вражений запахом живої людини. Найважливіші дії казкових персонажів, їхні репліки також втілюються в формули. Так, героїня завжди втішає свого обранця однаково: "Лягай спати - ранок вечора мудріший!".

Інша формула обрамлення - кінцівка. Зазвичай вона теж буває жартівливій і повертає слухача з казкового світу в світ реальний: "Весілля зіграли, довго бенкетували, і я там був, мед-пиво пив, по губах текло, та в рот не попало. Та на віконці залишив я ложку; хто легкий на ніжку, той збігай по ложку".

Фінальних формул в чарівній казці більше, ніж ініціальних. Найчастіше повідомляється про присутність оповідача на казковому бенкеті. Але присутність це забарвлене в жартівливі, пародійні тони: був-то був, а в рот нічого не потрапило. І що це за бенкет, якщо він відноситься до часів казково-невизначеним? Це не тільки бенкет, на якому в рот нічого не потрапляє, це і отримані на бенкеті подарунки, від яких зовсім нічого не залишається. Казка закінчена. Заключна формула звучить так: "Ось вам казка, а мені бубликів в'язка", "Тут казці кінець, а мені горілочки корець". Така формула дає привід думати, що колись казку розповідали професіонали - Бахари і скоморохи.

Обрамлення - необов'язковий елемент композиції казки. Найчастіше казка починається повідомленням про героїв, для цього використовуються спеціальні композиційні формули. Вони фіксують дію в часі і просторі (фіксація може бути пародійної: "Під номером сьомим, де ми сидимо"), або вказують на героя ( "Жили-були", "В деякому царстві, деякій державі"), або вводять абсурдні обставини, наприклад: "Коли роги козла упиралися в небо, а короткий хвіст верблюда по землі тягнувся ..." [Лазарев А. І. 2011: 62].

Кожен казковий жанр має свої характерні мотиви. Мотив - це найпростіша оповідна одиниця, елементарний сюжет або складова частина складного сюжету. В якості найпростішого мотиву Веселовський навів формулу a + b: "зла стара не любить красуню - і задає їй небезпечну для життя завдання". У мотиві закладено можливість збільшення, розвитку. Так, завдань може бути декілька, тоді формула ускладнюється: a + b + b і так далі. Як зазначив Веселовський, художні форми сюжетності історично розвивалися. Відбувалося це по-різному: наприклад, шляхом ускладнення елементарних (одномотівних) сюжетів.

Чарівна казка знає і такі мотиви, як викрадення нареченої, чудесне народження, чудову обітницю і його виконання, смерть і чудове пожвавлення героя, чудове втеча, порушення заборони, чудове викрадення (або зникнення), підміна нареченої (дружини), впізнавання по чудесному ознакою, чудова смерть супротивника. У різних казках мотиви конкретизуються (наприклад, чудова смерть супротивника може бути в яйці, в вогненної річці). Чим складніше сюжет, тим більше число мотивів він включає в себе.

Найпростіший спосіб ускладнення мотиву - повтор (кількаразове використання будь-якого елементу фольклорного тексту). Казка широко використовувала це художній засіб. У композиції казок повтор буває різних типів: нанизування - a + b + c ... ( "Набитий дурень"); кумуляція - a + (a + b) + (a + b + c) ... ( "Терем мухи"); кільцевої повтор - an: кінець твору переходить в його початок, повторюється одне і теж ( "У попа була собака ..."); маятниковий повтор - a-b ( "Журавель і чапля"). У більш складних сюжетах чарівних казок виникає ієрархія: утворюється нижчий розповідний рівень (мотив) і вищий (сюжет). Мотиви мають тут різний зміст і розташовуються в порядку, що дозволяє висловити загальну ідею сюжету. Головний структурний ознака такого сюжету - центральний мотив, відповідний кульмінації (наприклад, бій зі змієм). Інші мотиви є по відношенню до сюжету закріпленими, слабо закріпленими або вільними. Мотиви можуть викладатися як лаконічно, так і в розгорнутому вигляді; можуть тричі повторюватися в сюжеті з наростанням якогось важливого ознаки (бій з трьох-, шести -, дев'ятиглавий змієм) [Анікін 2012: 383].

В.Я. Пропп в книзі "Морфологія казки" розклав мотив на складові його елементи, особливо виділивши сюжетно необхідні дії казкових персонажів і визначивши їх терміном "функції". Він прийшов до висновку, що сюжети чарівних казок засновані на однаковому наборі і однаковій послідовності функцій. Виходить ланцюжок функцій. У виявлену В.Я. Проппом схему "вписується" весь репертуар чарівних казок.

Для виявлення мотиву в казці необхідно враховувати функції дійових осіб, а також такі елементи, як суб'єкт (виробник дії), об'єкт (персонаж, на який спрямована дія), місце дії, обставини, йому супутні, його результат. Як уже зазначалося, казкові мотиви часто піддаються потроєння: три завдання, три поїздки, три зустрічі і так далі. Це створює розмірений епічний ритм, філософську тональність, стримує динамічну стрімкість сюжетного дії. Але головне - потроєння служать виявленню загальної ідеї сюжету. Наприклад, зростаюча кількість голів трьох зміїв підкреслює значення подвигу змієборця; збільшується цінність черговий видобутку героя - тяжкість його випробувань. "Красна пісня ладом, а казка - складом", - йдеться в прислів'ї, яка віддає належне казкової композиції.

Послідовність функцій дійових осіб призводить до одноманітного побудови казок, а стійкість функцій - до однаковості казкових образів. Це є характерною жанровим ознакою чарівної казки.

Казка про золотого півника


Казка як жанр усної народної творчості.

Казки - найдавніший жанр усної народної творчості, класичний зразок фольклору. Вони вчать людини жити, вселяють в нього оптимізм, стверджують віру в торжество добра і справедливості. За фантастичністю казкової фабули і вимислу приховуються реальні людські відносини. Гуманістичні ідеали, життєстверджуючий пафос надають казкам художню переконливість і підсилюють їх емоційний вплив на слухачів.

Казка - поняття узагальнююче. Наявність певних жанрових ознак дозволяє віднести ту чи іншу усне прозовий твір до казок. Належність до епічного роду висуває такі її ознаки, як оповідальність і сюжетність. Казка обов'язково цікава, незвичайна, з чітко вираженою ідеєю торжества добра над злом, правди над кривдою, життя над смертю; всі події в ній доведені до кінця, незавершеність і незакінченість не властиві казкового сюжету.

Основним жанровим ознакою казки є її призначення, то, що пов'язує казку до потреб колективу. «У російських казках, що дійшли до нас в записахXVIIIXX ст., а також в казках, які побутують зараз, домінує естетична функція. Вона обумовлена \u200b\u200bособливим характером казкового вимислу ».1

Вигадка характерний для всіх видів казки різних народів. Те, що казка не претендує на достовірність свого оповідання, підкреслюється улюбленими зачинами східних казок: «Було чи не було - з неба впало три яблука», а також кінцівками російських казок: «Казка вся - більш брехати не можна» або німецьких: «Хто повірив - заплатить талер ». Цим же обумовлені перенесення казкового дії в невизначене «тридев'яте царство, тридесяте держава», репліки оповідачів, підкреслюють «казковість» того, про що вони ведуть розповідь, і, нарешті, відгуки слухачів про майстерність оповідачів: «цей вам набреше сім мішків гречаної вовни», «брехун відомий». «Підкреслена, свідома установка на вигадку - основна риса казки як жанру.

Виховна функція казки - один з її жанрових ознак. «Казковий дидактизм пронизує всю казкову структуру, досягаючи особливого ефекту різким протиставленням позитивного і негативного. Завжди торжествує моральна і соціальна правда - ось дидактичний висновок, який казка наочно ілюструє ».2

Історія виникнення казки як жанру.

Історичні корені російської казки губляться в сивій давнині, кожен історично етап життя російського народу відбивається в казці, вносить в неї закономірні зміни. Вивчення цих змін, вірніше, узагальнення цих змін, дає можливість говорити про конкретний процесі життя російської скази, тобто про її історі.

Встановити точно. Коли саме російська казка визначилася як жанр, коли саме почала жити як казка, а не вірування або переказ, - неможливо.

Перші згадки про російській народній казці відносяться до Київської Русі, однак витоки її губляться в незапомятних часи. Що ж стосується феодальної Русі, то немає ніяких сумнівів, що казки, в нашому розумінні, були в Київської русі одним з широко поширених жанрів усної народної творчості. Пам'ятки давньоруської літератури зберегли достатньо згадок про казкаря і казках, щоб в цьому не сумніватися.

Найбільш ранні відомості про російських казках відносяться доⅩⅡ століття. У повчаннях «Слово про багатий і убогому» в описі відходу до сну багатої людини серед оточуючих його слуг, тешащих його на різні лади, з обуренням згадуються і такі, які «подейкують і кощунять», тобто розповідають йому на сон грядущий казки. У цьому першому упоімінаніі казки повністю відбилося суперечливе ставлення до неї, яке ми спостерігаємо в російській суспільстві протягом багатьох століть. З одного боку, сказка- улюблене разблеченіе потіха, їй відкритий доступ в усі верстви суспільства, з іншого боку, її таврують і переслідують як щось бісівське, що не дозволена, розхитує підвалини давньоруської життя. Так, Кирило Туровський, перераховуючи види гріхів, згадує і баян байок; митрополит Фотій на початкуⅩⅤ століття заклинає свою паству, щоб вона утрималася від слухання байок; царські указиⅩⅦ століття несхвально відгукуються про тих, хто нищить свої душі тим, що «казки каже небувалі».

Все це дає нам підставу пологать, що в Стародавній Русі казка вже виділилася як жанр з усної прози, розмежуватися з переказом, легендою і міфом. її жанрові особливості - «установка на вигадку і розважальна функції усвідомлюються в рівній мірі як її носіями, так і гонителями. Уже в Стародавній Русі вони -<сказки небывалые> і саме як такі продовжують жити в народному репертуарі в подальші століття ».

Казки, які протягомⅩⅡ - ⅩⅦ ст. Розказувати російські люди, не повторюють механічно які сягають сивої давнини версії або занесені з чужини сюжети, навпаки, російська казка жваво відгукувалася на події сучасного життя. Казки про Івана Грозного говорять про яскраво виражених антибоярских тенденції і разом з тим ілюзіях народу. Оповіді про курці і лисиці висловлює антиклерикальні настрої того часу.

«Внутрішній світ людиниⅩⅧ століття, його суспільне обличчя, політичні симпатії розкриваються в казці, бічующей зло, неправду, несправедливість, святенництво, в казці, що кличе до правди і добра, що виражає народні ідеали і Мечитов ».

Дослідники про казку і її жанрові особливості.

Досліджуючи казку, вчені по-різному визначали її значення і особливості. Одні з них з безумовною очевидністю прагнули охарактеризувати казковий вимисел як незалежний від реальності, а інші бажали зрозуміти, як в фантазії казок переломилася ставлення народних оповідачів до навколишньої дійсності. Чи вважати казкою взагалі будь-фантастичне оповідання або виділяти в усній народній прозі та інші її види - несказочной прозу? Як розуміти фантастичний вимисел, без якого не обходиться жодна з казок? Ось проблеми, які здавна хвилювали дослідників.

Ряд дослідників фольклору казкою називали все те, що «позначалося». Так, академік Ю.М. Сооколов писав; «Під народною казкою в широкому сенсі цього слова ми розуміємо усно-поетична розповідь фантастичного, авантюрного чи побутового характеру». Брат вченого, професор Б.Ю. Соколов, теж вважав, що казкою слід називати всякий усна розповідь. Обидва дослідника утвержідалі, що казки включають в себе цілий ряд особливих жанрів і видів і що кожен з них можуть розглядатися окремо.

Ю.М. Соколов вважав за потрібне перерахувати всі різновиди казок, а Б.М. Соколов вказав на їх цікавості.

Спробу відрізнити казку від інших жанрів фольклору зробив більше ста років тому К.С. Аксаков. Говорячи про відмінності між казками і билинами, він писав: «Між казками і піснями, на нашу думку, лежить різка риса. Казка і пісня різні изначала. Ця різниця встановив сам народ, і нам все краще прямо прийняти то поділ, яке він зробив у своїй літературі. Казка - складка (вигадка), а пісня - бувальщина, каже народ, і слова його мають сенс глибокий, який обясняеться, як скоро звернемо увагу на пісню і казку ».

Вигадка, на думку Аксакова, вплинув і на зображення місця дії в них, і на характери дійових осіб. Своє розуміння казки Аксаков уточнював такими судженнями:<<В сказке очень сознательно рассказчик нарушает все пределы времени и пространства, говорит о тридесятом царстве,о небывалых странах и всяких диковинках>\u003e. Аксаков вважав, що найхарактерніше для казок - вигадка, причому свідомий вимисел. З цієї трактуванням казок не погодився відомий фольклорист А.Н. Афанасьєв.<< Сказка- складка, песня- быль, говорила старая пословица, стараясь провести резкую грантцу между эпосом сказочным и эпосом историческим. Извращая действительный смысл этой пословицы, поинимали сказку за чистую ложь, за поэттческий обман,имеющий единою целью занять свободный достуг небывалыми и невозможными вымыслами. Несостоятельность такого воззрения уже давно бросалась в глаза>\u003e, - писав цей учений. Афанасьєв не допускав думки, що<<пустая складка>\u003e Могла зберігатися у народу протягом цілого ряду століть і на величезній протяжності країни, утримуючи і повторюючи<< один и то жк представления>\u003e. Він зробив висновок:<< нет, сказка- не пустая складка, в ней как и вообще во всех созданиях целого народа, не могло быть, и в самом деле нет ни нарочно сочиненённой лжи, ни намеренного уклоднения от действительного понимания сказки.

Ознака, прийнятий Аксаков значущим для казкового оповідання, був покладений з деякими уточіненіямі в основу визначення казки, запропонованого радянським фолклорістом А.І. Никифоровим. Никифоров писав:<< сказки - это устные рассказы, бытовом смысле события (фантастические, чудесные или житейские) и отличающиеся специальным композиционно - стилистическим построением>\u003e. Пояснюючи сенс свого визначення, Никифоров вказував на три суттєві ознаки казки: перша ознака сучасної казки - целеустановка на розвагу слухачів, друга ознака - незвичайне в побутовому плані зміст, нарешті, третій важливий прізгак казки - особлива форма її побудови.

Відомий радянський сказковед Е.Ю. Померанцева прийняла цю точку зору:<<народная сказка (или казка, байка, побасенка) - эпическое устное художественное про изведение, преимущественно прозаическое, волшебного, авантюрного или бытового характера с установкой на вымысел. Последний признае отличает сказку от других жанров устной прозы: сказка, предания и былички, то есть от рассказов, преподносимых рассказчиком слушателям как повествование о действительно имевших место событиях, как бы маловероятны и фантанстичны они иногда ни были>>.

Словник літературознавчих термінів дає таке визначення казки як жанру: Казка - один з основних жанрів народної усно-поетичної творчості.<<Сказка - преимушественно прозаический художественный устный рассказ фантастического, авантюрного или быового характкра с установкой на вымысел. Термином <<Сказка>\u003e Називають різноманітні види усної прози: розповіді про тварин, чарівні історії, авантюрні повісті, сатиричні анекдоти. Звідси - різнобій у визначенні спетіфіческіх жанрових особливостей казки \u003e\u003e.

Традиційно виділяють три типи казки:

Волшевную;

побутову;

Казку про тварин.

Кожен з цих типів має свої особливості.

Жанрова своєрідність казок.

Розглянемо жанрове своєрідність кожного з типів казок.

Чарівні казки.

Завдання жанру: викликати захоплення добрим героєм і засудити злочинця, висловити впевненість у торжестві добра.

За типом конфліката чарівні казки бувають:

Героїчні: герой бореться з чарівною силою;

Соціально -классовие: герой бореться з паном, з царем;

Сімейні (педагогічні): конфлікт відбувається в родині або казка носить повчальний характер.

Герої діляться на: заступників, лиходіїв, страждальців, помічників.

Загальні особливості чарівних казок:

Наявність очевидною фантастики, чарівництва, чуда (чарівні персонажі і предмети);

Зіткнення з чарівними силами;

Ускладнена композиція;

Розширений набір зображально-виражальних засобів;

Опис домінує над жіалогом;

Багатоепізодним (казка охоплює досить тривалий період життя героя).

Прикладами чарівних казок служать:<<Царевна-лягушка>>, <<Крошечка волке>\u003e Та інші.

Побутові казки.

Завдання жанру: висміяти погані риси характеру людини, висловити радісне здивування розумом і винахідливістю.

Побутові казки діляться на наступні типи:

Аекдотіческіе;

Сатиричні антібарскіе, антицарське, антирелігійні;

Казки - змагання;

Казки - глузування;

Загальні особливості:

В основі - надзвичайне подія в рамках реальних людських відносин (фантастика практично відсутня);

Має місце чудове допущення, в основі якого, наприклад, гіпербола:

Герой настільки хитрий, що може перехитрити всіх на світі і залишитися безкарним;

Замість чарівництва використовується кмітливість;

Реалізм умовний (реальні життєві конфлікти отримують надзвичайне казкове дозвіл);

Діючі персонажі - антагоністи;

Позитивний герой - іронічний щасливчику;

Смисловий акцент припадає на розв'язку;

Широке використання діалоша;

Велика кількість дієслів.

Герон: звичайні люди (поп, солдат, мужик, баба, цар, пан).

Прикладами побутових казок є:<<Каша из топора>>, <<как мужик с барином обедал>>, <<Кому горшок мыть>\u003e Та інші.

Казки про тварин.

Завдання жанру: висміяти погані риси характеру, вчинки, викликати співчуття до слабкого, скривдженому.

За конфлікту казки про тварин зображують:

Боротьбу хижаків між собою;

Боротьбу слабкого звіра з хижаком;

Боротьбу людини зі звіром.

Герої: тварини (риси тварин і умовно людини).

Особливі підгрупи:

Казки про плутню лисиці;

Кумулятивні (ланцюгові казки).

Загальні особливості:

Специфічний склад дійових осіб (казкові образи - традиційні типи: лисиця - хитра, вовк - дурний):

Антропоморфізм (перенесення властивих людині психічних властивостей і якостей характеру на тварин);

Конфлікти відображають реальні життєві відносини людей;

Полегшена композиція;

Звужений набір зображально-виражальних засобів;

Широке використання діалогів;

Велика кількість дієслів;

Малоепізодность, швидкодія;

Введення малих фольклорних форм.

Прикладами казок про тварин служать:<<Кот, Петух и Лиса>>, <<Лисичка-сестричка и Волк>>,<<Лиса, Заяц и Петух>> ,<<Лиса и Тетерев>\u003e Та інші.

Таким чином, ми розглянули особливості кожного з трьох ьіпов казок фольклорних.

Традиції казки як жанру усної народної не допускали змішання типів казок.