Дана презентація призначена для уроків навчання грамоти в 1 класі за будь-якою освітньою системою. Містить перевірочний тест з раніше вивчених тем, ілюстрації на тему уроку, звуко-літерний аналіз слів з буквою, що вивчається.

Завантажити:

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Твердий знак

Що ми вимовляємо та чуємо? звуки літери

Який звук при вимові зустрічає перепони? приголосний голосний

Скільки голосних звуків у російській мові? 10 6

Як позначаються звуки на листі? цифрами літерами

Які голосні літери позначають два звуки? я е ю е а о у е і ы

Я м'який знак не простий, А дивовижний - роздільний, Перед Е, Ё, І, Ю, Я в стою, друзі! Ь

Твердий знак

Двері зламалися! Ай яй яй! Молоток та цвяхи Нам допоможуть твердий знак Зробити дуже просто!

З відра не просто так Нам води напитися: Потрібен ковшик - твердий знак, щоб не облитися.

СІЛИ З'ЇЛИ

Твердий знак сказав із образою: Це де ж таке бачено? М'який знак є в правилах, А я сиджу, сумую. Так учити неправильно, я не допущу. Сам вірші я настрочу, Сам із собою їх розучу. Шукай мене після згоди Мене туди поставили Перед особливою голосною. Особливих чотири: я, е, е і ю, Таких немає в цілому світі: я, е, е і ю, ъ

Що спільного? Назва – розділові знаки. Відокремлюють згодну від голосної Е, Е, Ю, Я.

Твердий знак Нам потрібен теж, Без нього сказати не зможемо: З'їзд, їстівний, Пояснення І під'їзд, і оголошення. Ъ

Знайди картинку, в назві якої один звук менше, ніж у назві картинки. Клацніть кнопкою миші по вибраній картинці. ВОГОНЬ

Вибери картинку, у назві якої 5 звуків. Клацніть кнопкою миші по вибраній картинці. ОЧІ КНИГА

http://i.allday.ru/94/4f/75/1312920768_school-desk-4.jpg



МБОУ «Середня загальноосвітня школа№ 24»

Чим займався, так і називався

або

Секрет твердого знаку




Роботу виконала

учениця 1 класу "б"

Самохвалова Анастасія

Керівник Решетнікова Ю.В.

2015 рік

МЕТА: дослідити роль літери Ъ у російському алфавіті.

ЗАВДАННЯ: 1. Провести спостереження над звуками в словах.

2. Дізнатися, чи немає помилки на вивісці будівлі.

3. Провести опитування однокласників.

4. Вивчити необхідну літературу та зробити висновки.

Гіпотеза: Якщо буква Ь позначає м'якість приголосного звуку, то позначає твердість приголосного.

Методика: спостереження, опитування знайомих, аналіз літератури.

ЗМІСТ:

    Вступ.

    Звуковий аналіз слів.

    Опитування знайомих.

    Вивчення літератури

    Висновок.

Не треба бабусю трясти:

«Прочитай, будь ласка, прочитай!
Не треба благати сестрицю;
"Ну, прочитай ще сторінку!".
Не треба кликати, не треба чекати,
А можна взяти та прочитати!

Я так і зробила. І навчилася читати ще в дитячому садочку. Коли в першому класі ми почали вивчати літери, я ходила горда, бо думала, що вже знаю про літери. Але тут почалося найцікавіше.

Я дізналася, що є букви - "трудівниці", а є такі, які не дуже люблять працювати.

Наприклад, У слові ДЯТЕЛ буква Я виконує дві роботи: робить приголосний звук [д] м'яким і означає звук [а]. А в слові ЯБЛУКО вона означає два звуки [йа]. Тепер подивимося на букву І у слові МАШИНА. Згідний звук [ш] завжди твердий. Літера І виконує в цьому слові лише одну роботу: означає звук [и]. Дві літери мені найбільше сподобалися. Це твердий та м'який знаки. Я їх назвала "порожні букви", тому що жодних звуків вони не позначають. Чому букву назвали "м'яким знаком" - зрозуміло. Адже він має таку роботу. У слові "банька" буква ь пом'якшує звук [н]. У слові "вугілля" пом'якшує звук [л]. Мені було зрозуміло, і я, радісна, всім казала, що розкрила всі секрети букв.

А ось чому букву назвали “твердим знаком? Вона пишеться тільки після приголосних для позначення звуку [й]. У слові СЪЕЛ після звуку [с] випливають звуки [йе]. Іншої роботи вона не має.

Але одного разу, гуляючи містом, я побачила вивіску «Гостиний двір». Я була певна, що на вивісці помилка! Я точно знаю, що звук [р] твердий у цьому слові. «Навіщо тут?», – думала я.

Вирішила запитати однокласників. Опитала 25 людей.

Як видно з діаграми, на запитання мені ніхто не відповів.

Тоді я вирішила розібратися сама. В Інтернеті я дізналася, що означає вираз “вітальня”.

Гостинний двір - за старих часів так називався комплекс будівель, для та проживання торговців.

Тепер залишилося розібратися з Ъ. Довелося мені заглянути до довідника. І ось що я дізналася.

Літера ер (ъ), так званий твердий знак, зараз вважається корисною буквою. Вона виконує завжди ту саму роботу: відокремлює приголосну приставки від голосної (підйом, об'їзд). А 100 років твердий знак писали наприкінці слів після твердих приголосних, наприклад син, кут, мед, ніс. Як тільки не називали єр: «неробою», «човником», «дармоїдом»! У романі Льва Толстого «Війна і мир» до реформи в мові його сторінками налічується 115 тисяч букв-нероб. І якби всі літери єр зібрали в одне місце і надрукували поспіль наприкінці останнього тому, вони зайняли б 70 сторінок. Скільки часу, паперу та чорнила на неї витрачалося! Ця буква-нероба була найдорожчою буквою світу.

Потім вирішили, що писати цю букву наприкінці слів ні до чого. Якщо ні м'якого знаку. І так зрозуміло, що згодний твердий. Так буква '(єр) втратила головну роботу, через яку вона отримала своє ім'я. Роботи немає, а ім'я так і лишилося. А вираз “вітальня” – це дуже старий вираз, саме з того часу.

Тож немає жодної помилки, і таємниця літери розкрита.

Ось уже справді. Чим займався, так і називався.

Ви спитаєте, чому на вивісці твердий знак зберігся?

Та тому, що Сарапул – старовинне купецьке місто, і це символізує вивіска. До речі, така вивіска не єдина у нашому місті. Я знайшла ще «Млинець» «Сто пудів».

Висновок. Моя гіпотеза не підтвердилась. Буква Ъ за старих часів дійсно позначала твердість приголосного і стояла наприкінці багатьох слів. В наш час ця буква відокремлює приголосний від голосного і наприкінці слова не пишеться.

Клас: 1

Цілі уроку:

  1. Ознайомити з літерою "ъ", її роллю в словах.
  2. Розвивати фонематичний слух, мова.
  3. Виховувати любов до рідною мовоюдо творів усної народної творчості

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Сніг літає та сяє
У золотому сяйві дня,
Немов пухом вистилає
Всі дороги та будинки.
Сипле, сипле сніг – сніжок,
Починаємо наш урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Вступна розмова.

Які діти навчаються у нашому класі?

(На дошці букви а, б, в, д, з, до, л, с, т, у, год. Вчитель вказує на букву, діти називають слова на цю букву.)

А – акуратні.
Б – бадьорі.
В – веселі.
Д – добрі.
З – здорові.
До – гарні.
Л – допитливі.
С – сильні.
Т – працелюбні.
У – розумні.
Ч – чесні.

Давайте покажемо гостям, що ми справді такі: і охайні, і працьовиті, і розумні.

У народі кажуть: «Ум точити – прислів'я та приказки вчити», а ще кажуть «Прислів'я – всім куткам помічниця». Сьогодні прислів'я та приказки допоможуть вам зрозуміти, чим же ми займатимемося на уроці. А урок наш складається із трьох частин. Але все гаразд. Тому що «Терпіння і працю все перетруть».

2. Повторення.

- "Повторення - мати навчання" так називається перша частина уроку.

Поясніть зміст цього прислів'я. (Повторюємо пройдений матеріал, щоб не розгубити свої знання, а закріпити їх.)

1) Індивідуально.

Повернімося до літер, за допомогою яких ви називали слова, що характеризують дітей нашого класу. Згадайте ці слова, як вони називаються? (Ознаки.)(Той, хто відповів отримує картку.)

На які питання відповідають слова ознаки? (Відповіли – картку.)

На запитання відповідають слова – ознаки ж. р.? м. н.? с. р.? мн. ч.? (Відповіли – картку.)

На яке питання відповідають слова предмети? (Відповіли – картку.)

У чому різниця між предметами, які відповідають питанням хто? і що? (Відповіли – картку.)

З «пізнавальною хвилинкою» працює...

2) Фронтально.

Всім іншим пропоную показати свої знання з пройденого матеріалу, відповівши на запитання тесту. (Слайди 1-18)

3) Перевірка індивідуальної роботи (частково: яку тему повторювали, правила з цієї теми).

Ми повторили все, що потрібно для подальшої роботи і можемо відпочити, недарма кажуть «Зробив справу – гуляй сміливо».

Фізкультурна хвилина "Лікувальні звуки".

У нашій мові є букви, звуки яких допомагають зберегти здоров'я. Про деяких я розповім вам. Покажіть букву B. (Діти показують). Виявляється, якщо довго вимовляти звук [в], можна позбутися нежиті. Покажіть Ж, якщо довго вимовляти звук від кашлю. Р – знімає втому. С – допомагає розслабитись.

ІІІ. Новий матеріал

1. Вступна розмова.

Переходимо до другої частини нашого уроку. Прочитайте її назву. («Без навчання немає вміння».)

Поясніть сенс приказки. (Ми завжди маємо чомусь вчитися, щоб щось уміти.)

Зараз ми вчимося грамоти. Урок так і називається «Навчання грамоти». Чи всі літери ми вивчили? (Ні.)

З якою буквою познайомимося сьогодні дізнаєтесь, якщо правильно розшифруєте запис (читаємо слова за першими буквами). (Слайд 19)

Назвіть тему уроку. (ъ)(Слайд 20)

Сьогодні ми познайомимося із буквою «ъ». Дізнаємось у яких випадках пишеться ця буква в словах.

2. Знайомство з літерою.

Мовчазний твердий знак
Не вимовляється ніяк!
Але потрібний багатьом він словам.
Його вчити прийде вам:
Хочете – не хочете
Стоїть він в алфавіті!

Це буква "ъ" (показати на плакаті).

На що схожий? (Відповіді дітей.)

  • В'їзд.
  • Під'їзд.
  • Від'їзд.
  • Об'їзд.

Прочитайте слова.

Як називаються ці слова? (Однокорінні.)

Доведіть. (Загальне значенняі однаковий корінь.)

Який корінь?

Як називається частина слова перед коренем? (Префікс.)

Назвіть приставку в 1-му слові; у другому; у 3-му; у 4-му.

Зробіть висновок чому називається роздільним? (Розділяє приставку та корінь.)

Але! На слайді з'являється другий стовпчик слів:

  • Виїзд.
  • Переїзд.
  • Проїзд.
  • Приїзд.

Прочитайте слова. Чи можна назвати їх спорідненими з першим стовпчиком слів?

Назвіть корінь.

Чи є приставки? Які?

Що ж виходить: є приставка, корінь, а «ъ» ні? Проблема?

Щоб її вирішити, порівняйте приставки першого та другого стовпчика. Що помітили?

Зробіть висновок.

Слухайте, що розповів про себе «ъ». (Слайд 24)

Це правило є в підручнику. Знайдіть. Воно не закінчено. Закінчіть. (Діти розфарбовують «звуковічка» у синій колір.)

Знайдіть у підручнику та прочитайте слова, в яких «ъ» відокремлює приставку від букви Ё.

Слова, де «ъ» відокремлює приставку від букви Я.

Слова, де «ъ» відокремлює приставку від літери Е.

Чи є слова з коренем, що починається на букву Ю?

Це буде вашим домашнім завданням: подумати разом із батьками, чи зустрічаються в російській мові такі слова.

Повернімося до назви цієї частини уроку (вчитель вказує на назву другої частини уроку, яка написана на дошці). Спробуйте пояснити приказку, застосувавши її до теми нашого уроку. (Не впізнали б букву "ъ", не вміли б писати з нею слова.)

Правильно кажуть «Грамоті вчитися завжди у пригоді».

Фізкультурна хвилина для очей.

IV. Закріплення.

Переходимо до третини уроку. Прочитайте її назву. («Вміння – скрізь знайде застосування».)

Поясніть сенс прислів'я.

1. Робота зі скоромовкою.

На дошці:

Біля пагорка Єгорка
Обегорів вовка. (Написана на дошці).

Прочитайте. Яка літера пропущена? Чому?

Чому слово Єгорка з великої літеринаписано?

Яке незнайоме слово побачили?

Припустіть, що воно означає?

Давайте перевіримо припущення. («Пізнавальні хвилинки» – учень розповідає.)

Що таке "об'їгорити"?

Під час кріпосного права ( кріпосне право– це період історії, коли поміщик, який володів землею, також мав у власності селян, які проживали на цій землі – так званих «кріпаків», якими міг розпоряджатися на власний розсуд: карати, продавати, купувати, міняти на що-небудь, селянин-кріпак під страхом покарання не міг нікуди виїхати або піти від свого поміщика) був один день на рік, коли кріпак міг перейти від одного поміщика до іншого. То був день Юрія (Єгорія). Переманюючи себе кріпаків, поміщики обіцяли їм всякі блага, та був порушували свої обіцянки. Обдурити брехливими обіцянками і означає «об'їгорити».

Читаємо повільно та чітко. Потім швидше збільшуємо темп. (Запитати окремих учнів.)

2. Самостійна робота.

Давайте подивимося, як ви зрозуміли, для чого в словах потрібен «ъ». Покладіть перед собою картки з віршем (кожну дитину).

Все навкруги охоплено страхом.
Розлючений людожер
Оголосив, що з'їсть сьогодні
Чудовий обід.

У надприродній тривозі
Вся звірина забирає ноги
Навіть неїстівний їжачок
Скривився від страху теж.

Розлючений людожер
Миттю з'їв мішок цукерок.
Закусив печивом щільно.
Він запеклий лиходій.

Але зовсім не їсть людей.
І не чіпає тварин.

(С. Бондаренко)

Прочитайте вірш. Знайдіть слова із роздільним «ъ». Письменно поясніть, чому написано. Як діятимете? (Виділяємо приставку, підкреслюємо приголосну, на яку закінчується приставка і підкреслюємо першу літеру кореня.)

Перевірка з аналізом значень слів.

Виразне читання вірша.

Який викликає настрій?

Чи можна назвати вірш жартівливим?

3. Лінгвістична розминка.

На дошці таблички зі словами. Знайти і прочитати слово, про яке я говорю:

  1. Зламачений. (Всмоктулений.)
  2. Величина для вимірювання місткості чогось. (Об `єм.)
  3. Вийшов на якомусь транспорті. (Від'їхав.)
  4. Шлях знизу нагору. (Підйом.)
  5. Продукти, які можна їсти. (Їстівні.)
  6. Процес виготовлення фільму, передачі. (Зйомка.)
  7. Пересуваючись на будь-чому, спуститися вниз. (З'їхати.)
  8. Повідомлення про щось, надруковане в газеті, журналі або вивішене десь. (Оголошення.)
  9. Кран, який піднімає різні вантажі. (Підйомний.)
  10. Переднє скло оптичного приладу, наприклад, фотоапарата. (Об'єктив)

Що спільного у цих слів?

V. Домашнє завдання.

Вдома ви повернетеся до вірша Г. Сапгіра. Навчіться його виразно читати і поясніть, чому воно називається «Жарт».

VI. Підсумок.

З якою літерою познайомились?

У чому її особливість?

Коли пишеться "з"?

Яка ще літера служить для того, щоб відокремити згодну від голосної? («ъ»)

Завтра на уроці ми навчатимемося відрізняти слова з роздільним «ъ» від слів з роздільним «ь».

Кому здалася сьогоднішня тема складною?

Нам сьогодні допомагали прислів'я та приказки. Це не випадково. Скоро ми закінчуємо вивчати Азбуку і на одному з перших уроків читання ми говоритимемо про усне народну творчість. Я сподіваюся, що деякі прислів'я ви запам'ятали і вживатимете в мові, тому що вони роблять мову яскравою, красивою, точною.

А зараз «Справі час, а потісі час». Урок завершено.