МУНІЦИПАЛЬНЕ БЮДЖЕТНА ДОШКОЛЬНОЕ

ОСВІТНІЙ ЗАКЛАД

ДИТЯЧИЙ САДОК комбінованого виду № 25

Конспект заняття з навчання грамоті
в підготовчій групі ДОУ

«Тверді і м'які приголосні звуки»

підготувала вчитель -логопед

Бондаренко Лілія Володимирівна

Старотітаровська

Темрюкский Район

Краснодарський край

Росія

2013

Тверді і м'які приголосні звуки

мета: дати поняття про твердих і м'яких приголосних звуках.

завдання: розвивати фонематичні процеси, увагу, пам'ять, мислення; вчити диференціювати тверді і м'які приголосні на слух і по кинестетическим відчуттям; дати поняття про те, що одна буква може позначати два звуки.

устаткування: робот Ден і кішечка Діна, сині й зелені квадрати на кожну дитину.

хід заняття

I. Організаційний момент.

Всі хлопці рівно встали,

Очки на мене підняли,

Сіли дружно, що не ловіть гав!

На питання відповідайте!

II. Повторення пройденого матеріалу :

Які бувають звуки?(голосні приголосні)

Які звуки називаються голосними? (Співаються, немає перепони.)

Які звуки називаються приголосними? ( Чи не співаються, є перешкода)

III. Пояснення нового матеріалу.

1. Введення понять «тверді», «м'які» звуки.

Логопед показуєробота і каже за нього грубим голосом: «Здоров-стуй-ті, ре-бе-та! Ме-ня зо-вут Ден ».

Логопед. Хто до нас прийшов?(Робот Ден)

Який він? (Залізний, твердий ...)

з'являється кішечка : «Добренькое вам ранку, хлопці! Мене звуть Діна ».

Логопед. Хто це? (Кішечка Діна)

Яка вона? (Пухнаста, м'яка ...)

Ден і Діна люблять вимовляти різні звуки:

Ден: [к] Діна: [до ']

[Г] [г ']

[Х] [х ']

[Т] [т ']

[Д] [д ']

[З] [з ']

[З] [з ']

[Р] [р ']

Логопед. Ці звуки однакові або різні?(Різні.)

Ті звуки, які любить виголошувати Ден, називаються твердими, як він сам. А ті, які любить виголошувати Діна, називаються м'якими, як сама кішечка.

Тверді приголосні звуки в схемах ми будемо позначати синім квадратиком, а м'які приголосні - зеленим квадратиком.

Давайте відчуємо, що відбувається з язичком, коли ми вимовляємо тверді або м'які приголосні звуки.

Робот Ден вимовляє звук[К] , Діти повторюють услід за ним.

Логопед. Зверніть увагу на те, що язичок робить гірку легко, без напруги.

Кішечка Діна вимовляє звук[До '] , Діти повторюють за нею.

Логопед. Ми відразу відчуваємо напругу язичка, як ніби кішечка потягується, вигинає спинку дугою.

Аналогічно звертається увага дітей на розслаблення - напруга спинки мови на прикладі інших звуків:[Х] - [х '], [з] - [с'], [з] - [з '], [р] - [р'] ...

УВАГА! Розглянуті звуки повинні бути збережені в мові дітей!

Висновок. При проголошенні м'яких приголосних звуків спинка мови напружується, підтягується до неба. При проголошенні твердих приголосних звуків такого не відбувається.

2. Введення проблемної ситуації і рішення.

Логопед. Приголосних букв в російській мові 21, а приголосних звуків набагато більше. Їх 36. Ви вже знаєте, що все звуки на письмі позначаються буквами. Подумайте, як можна за допомогою 21 літери позначити 36 звуків?(Можливі відповіді дітей.)

Зверніть увагу на імена наших гостей: Ден і Діна. Який перший звук в імені робота? (Д) Який буквою ви його позначили? (Д)

Який перший звук в імені кішечки? (Дь) Який буквою ви його позначили? (Д)

Який же можна зробити висновок?

Діти. Одна буква може позначати два різних звуку.

Логопед. Молодці! Дійсно, одного приголосного букві доводиться позначати два різних звуки. Добре хоч, що в словах вона робить це по черзі: то позначить твердий звук, то м'який, а не обидва відразу.

Є вибагливі звуки, без м'якої або твердої пари. Це звуки [й '], [ч'], [ш '], вони живуть без твердої пари.

Це мої улюблені звуки! - муркоче кішечка Діна, - Адже вони завжди м'які!

Логопед. Звуки [ж], [ш], [ц] живуть без м'якої пари.

А е-то мо-і лю-бі-ми-е зву-ки! - зрадів робот Ден, - По-то-му що про-ні все-гда твер-ди-е!

IV. Закріплення нового матеріалу.

1. Диференціація твердих і м'яких приголосних звуків в складах.

Логопед. Ден і Діна хочуть переконатися, що ви вмієте розрізняти тверді і м'які приголосні звуки на слух. Я буду вимовляти склади, а ви, якщо почуєте твердий звук, - підійміть синій квадрат, якщо почуєте м'який звук - зелений квадрат.

Ма, мо, гу, ги, хи, ха, ні, ді, ду, ле, ра, пані, сі, мо.

2. Диференціація твердих і м'яких приголосних в словах.

Логопед. Я буду вимовляти слова, а ви піднімайте синій квадрат, якщо перший звук в слові твердий, і зелений квадрат, якщо перший звук в слові м'який.

Кіт, кіт, річка, гора, хор, гиря, рот, люк, ряд, лак, сон, жар, сон, пень, ліс, лото, мак.

V. Підсумок заняття.

Які бувають приголосні звуки?(Тверді і м'які)

Що відбувається з язичком при проголошенні м'яких приголосних звуків?(При проголошенні м'яких приголосних звуків спинка мови напружується, підтягується до неба).

Чи може одна згодна буква позначати два звуки?(Та)

Яким кольором в схемах ми позначаємо твердий приголосний звук?(Синім)

Яким кольором в схемах ми позначаємо м'який приголосний звук?(Зеленим)

Список використаної літератури:

1.Куріцина Е. М., Тараева Л. А. «Ігри на розвиток мови» - М., РОСМЕН, 2007.

2.Хамідуліна Р.М. «Навчання грамоті. Підготовка до школи. Сценарії занять. »- М.,« ІСПИТ », 2009. Перова О.« Навчання грамоті », М, РОСМЕН, 2008

3. Марцинкевич Г. Ф. «Навчання грамоті дітей дошкільного віку.

Плани занять »- Волгоград,« УЧИТЕЛЬ »,2006 р

4.Дурова Н.В. «Фонетика. Як навчити дітей чути і вимовляти

Звуки », Москва« Мозайки - СИНТЕЗ », 2000..

5.Земцова О.Н. «Грамотійка» - М., «МАХАОН», 2009.

6.Ковалько В.І. «Азбука фізкультхвилинок для дошкільнят: Середня,

старша, підготовча групи. - М .: ВАКО, 2010 року.


Використовуйте картки, щоб навчити дитину визначати коли приголосні бувають м'якими, коли твердими.

Синім кольором-тверді
Зеленим кольором - м'які




Приголосні звуки можуть бути м'якими або твердими. Наприклад, в слові "світ" чується м'який приголосний зиук [м "], а в слові" мак "- твердий приголосний звук [м]. М'якість приголосного позначається за допомогою додавання до його запису символу", наприклад: [м "].

Запам'ятайте:
завжди м'які звуки: [Й "], [ч"], [ш "].
Завжди тверді звуки: [ж], [ш], [ц].

Решта звуки є м'якими, якщо відразу за ними слідують голосні букви е, є, і, ю, я або ь, і твердими, якщо за ними слідують інші голосні і приголосні.



















Почнемо з того, що я вважаю немає сенсу дуже рано вчити дитину саме читати, якщо дитина дозрів, то він за два тижні з легкістю навчиться. Всьому свій час.

Велика увага в навчанні своїх дітей я приділяю розвитком логічного мислення. Дитина повинна навчитися думати, а не зубрити. Так і в читанні, якщо дитина дозрів, то він легко зрозуміє логіку формування букв у склади, склади в слова ..

Спочатку я знайомлю з голосними буквами, показую, що їх можна проспівати. І якщо, наприклад, докласти руку до горла і вимовити голосні звуки, то рукою ми відчуємо легке деренчання.

Як все голосні літери засвоєні, потрібно показати, що є ще й приголосні, і вони дружать. А якщо прибрати з слова все голосні, ми і не зможемо нічого зрозуміти. Наприклад, ім'я Саша ----- СШ. Чи не понятно..А щоб було зрозуміло, потрібно щоб букви дружили.

Роздрукуємо, перший лист з приголосними, я люблю починати з букви М.

І намагаємося поєднати склади. Якщо приголосний синій, ми його вимовляємо твердо, а зелений - м'яко. Потім можна зліпити з пластиліну цю букву.

І в зошиті в крупну клітку спробувати надрукувати М і склади

Пограти в гру з м'ячем в слова на букву М і т.д.

http://www.razvitierebenka.com/2011/12/blog-post_02.html#.Ua8D_L3vcqG

мета: вчити дітей розрізняти приголосні звуки за ознакою твердості - м'якості.

завдання:

    корекційно-розвиваючі:

    • закріпити у дітей поняття «тверді - м'які приголосні»;

      повторювати основні способи зображення м'якості приголосних на письмі;

      розвивати логічне мислення, графомоторних навички і просторове орієнтування;

      закріплювати вміння складати схему пропозиції;

    корекційно-виховні :

    • виховувати у дітей працьовитість і самостійність при виконанні завдань

устаткування:

Набір паперових смужок для складання схеми пропозиції, простий, синій і зелений олівці, зошит, фломастер на кожну дитину. Дошка.

Хід заняття.

1. Організаційний момент.

Логопед. Пограємо в гру «Навпаки». Я буду називати слова, ви по черзі - називати слова з протилежним значенням і сідати на свої місця.

Холодна - (гаряча), тупий - (гострий), мокра - (суха), високий - (низький), низько - (високо), темно - (світло), рідко - (часто), повільно - (швидко), ворог - (один), день - (ніч), сіл - (встав), знайшов - (втратив).

    Повторення.

Логопед. Що таке звук? На які дві групи ми можемо розділити всі звуки? На які групи ми можемо розділити приголосні звуки? (Відповіді дітей). Сьогодні ми поговоримо про твердих і м'яких приголосних звуках. Назвіть тверді приголосні звуки. Яким кольором ми позначаємо ці звуки на схемі? Назвіть м'які согласнве звуки. Яким кольором ми їх позначаємо? Згадайте звуки, у яких немає твердої пари. Згадайте звуки, у яких немає м'якої пари. Які букви на листі показують м'якість приголосного? (Відповіді дітей.)

    Диференціація твердих і м'яких приголосних звуків.

Дидактична гра «Навпаки».

Логопед. Замініть м'який приголосний звук в складах і перший приголосний звук в словах на твердий приголосний звук.

Ле - (ле), ме - (ме), рю - (ру), зи - (зи), п'ятого - (па), люк - (цибуля), ряд - (рад), рев - (рів), бити - (бути), ніс-(ніс).

Замініть твердий приголосний звук в складах і останній твердий приголосний звук в ловах на м'який приголосний звук.

Бе- (бе), ви - (ві), го - (ге), су- (сю), фа - (ФЯ), став - (сталь), кут - (вугілля), хор - (тхір), дав - (далечінь), пар - (стомлюй), жар - (смаж), удар - (вдар).

Розминка.

Діти виконують рухи відповідно до тексту, який вимовляє логопед.

Ми тупотимо ногами,

Ми ляскаємо руками,

Киваємо головою.

Ми руки піднімаємо,

Ми руки опускаємо

І крутиться з тобою.

Ми тупотимо ногами:

Топ-топ-топ.

Ми руки розведемо

І побіжимо довкола.

    Закріплення.

Дидактична гра «Четвертий зайвий».

Логопед. Я назву ланцюжка слів, а ви визначите зайве слово в кожній ланцюжку.

Жираф, морж, тюлень, білий ведмідь.(Жираф).

Фламінго, тигр, папуга, пелікан.(Тигр.)

Тигр, лев, слон, пантера.(Слон.)

Лев, вовк, кабан, лось. (Лев.)

Зебра, носоріг, бегемот, пугач.(Філін.)

Зебра, лось, антилопа, вовк.(Вовк.)

Згадайте, які слова були зайвими.(Відповіді дітей). Відкрийте зошити, візьміть прості олівці.

Я буду вимовляти слово, а ви повинні порахувати, скільки в ньому звуків, і намалювати стільки ж квадратів. Теперьопределіте, який звук перший і останній в слові: твердий приголосний або м'який приголосний.

Зафарбуйте потрібним кольором перший і останній квадрати.

Діти виконують завдання. Потім проводиться перевірка. Викликаний дитина працює біля дошки.

масаж (Виконується сидячи).

    Міцно заплющити очі (3-5 сек), відкрити очі (3-5 сек). Повторити 7-8 разів.

    Закрити очі і легко масажувати повіки круговими рухами пальців (1-2 хв.)

    Трьома пальцями кожної рукілегко натиснути на верхні повіки, через 1-2 сек. Прибрати пальці. Повторити 5 разів.

    Повторення.

Дидактична гра «Плутанина»

Логопед. Слова в реченні переплуталися. Давайте допоможемо їм знайти своє місце і складемо пропозицію.

Шия, довгий, у, жирафа.

Тварина, хижий, тигр.

В, кенгуру, Австралія, жити.

Травоїдний, тварина, і, слон, зебра.

Діти складають пропозиції.

Логопед.

Розберемо пропозицію «У жирафа довга шия». Скільки слів в цьому реченні? Назвіть перше, друге, третє і четверте слова. Як пишеться перше слово в реченні? Слова в реченні пишуться разом або окремо? Що стоїть в кінці цього речення?(Відповіді дітей).Складемо схему пропозиції.

Викликаний дитина викладає за допомогою паперових смужок схему на дошці.

    Графічний диктант.

Логопед диктує напрямок руху фломастера. Діти виконують диктант у зошиті.

Логопед. 2 клітини вправо, 3 клітини вниз, 1 клітина вправо, 1 клітинка вгору, 1 клітина вправо, 1 клітина вниз, 1 клітина вправо, 1 клітинка вгору, 1 клітина вправо, 1 клітина вниз, 2 клітини вправо, 3 клітини вниз, 1 клітина вліво, 1 клітинка вгору, 1 клітина вліво, 3 клітини вниз, 1 клітина вліво, 3 клітини вгору, 2 клітини вліво, 3 клітини вниз, 1 клітина вліво, 3 клітини вгору, 1 клітина вліво, 4 клітини вгору, 1 клітина вліво, 1 клітина вгору.

Покажіть мені свої малюнки. Що у вас вийшло?(Верблюд.)

    Підсумок заняття.

Логопед оцінює діяльність дітей.

  • Шукайте рими до обраних словами. називаєте слово - дитина підбирає відповідне по звучанню (шишка - мишка, нічка - купина, куля - пар, сокира - паркан).
  • Називайте звуки (не букви!) По порядку.
  • Потренуйтеся з назвою першого і останнього звуку (не букви!) В слові. Називаючи звуки в слові "дуб", учень останнім почує "п". Чи не виправляйте його. Ваша мета - відпрацювати розрізнення звуків.
  • Згадуйте слова, що починаються з певного звуку, наприклад з "б".

М'які і тверді склади

Тверді і м'які приголосні звуки Б - В Тверді і м'які приголосні звуки Г - Д Твердий Ж і твердий і м'який приголосний звук З тверді і м'які приголосні звуки К - Л тверді і м'які приголосні звуки М - Н тверді і м'які приголосні звуки П - Р тверді і м'які приголосні звуки С - Т Тверді і м'які приголосні звуки Ф - Х Тверді і м'які приголосні звуки Ц - Ч Тверді і м'які приголосні звуки Ш - Щ згодні звуки можуть бути м'якими або твердими.

Наприклад, в слові "світ" чується м'який приголосний зиук [м "], а в слові" мак "- твердий приголосний звук [м]. М'якість приголосного позначається за допомогою додавання до його запису символу", наприклад: [м "]. Запам'ятайте : Завжди м'які звуки: [й '], [ч'], [ш ']. Завжди тверді звуки: [ж], [ш], [ц]. Решта звуки є м'якими, якщо відразу за ними слідують голосні букви е, е, і, ю, я або ь, і твердими, якщо за ними слідують інші голосні і приголосні. Тверді і м'які приголосні розрізняються становищем мови.

При вимові м'яких приголосних ([б "], [в"], [д "], [з"] і ін.) Все тіло мови зсувається вперед, а середня частина спинки мови піднімається до твердого піднебіння. Це рух мови називається палаталізацією. Палаталізація вважається додатковою артикуляцією: вона накладається на основну, пов'язану з утворенням перепони. При вимові твердих приголосних ([б], [в], [д], [з] і ін.) Мову нехай більше не зміщується і середня його частина не піднімається. Згодні утворюють 15 пар протиставлені по твердості / м'якості звуків. Всі вони є або твердими парними, або м'якими парними: [б] - [б "] [в] - [в"] [г] - [г "] [д] - [д"] [з] - [з " ] [п] - [п "] [ф] - [ф"] [к] - [до "] [т] - [т"] [з] - [з "] [м] - [м"] [ н] - [н "] [р] - [р"] [л] - [л "] [х] - [х"]

Навчання читання учнів читання по складах.

Безперечно, спеціальна підготовка дітей 5-7 років в полегшить навчання в школі, допоможе адаптуватися і підготує малюка до успішної навчальної діяльності. Але, з іншого боку, невміле, методично НЕ правильне навчання елементам грамоти може спричинити за собою засвоєння неправильних навичок читання і письма, нарікання педагогів початкових класів і необхідність перенавчання, що може негативно відбитися на першокласника.

Завдання, які реалізуються на заняттях в процесі підготовки до навчання читанню, можна сформулювати таким чином:

Питання навчання грамотрі діточок залишається багато в чому спірною. Чи слід цілеспрямовано навчати дитину-дошкільника з буквами, чи потрібно вчити в дошкільному закладі майбутнього учня читати і писати? Думки педагогів бувають протилежними: від «Звичайно!» до «Ні в якому разі!».

  • знайомити малюків з головними властивостями фонематичного (звукового) будови слова;
  • навчити дітей порівнювати звуки по їх характеристикам (голосні, тверді і м'які приголосні, глухі і дзвінкі приголосні), зіставляти слова за звуковим складом;
  • ознайомити дітей називати і вибирати слова, що позначають назви предметів, дій, ознак предмета;
  • навчити розрізняти в реченні слова на слух, визначати їх кількість і порядок, складати речення, в тому числі і з заданою кількістю слів.
  • познайомити дітей з поняттями «звук», «склад», «слово», «пропозиція»;
  • навчити дітей складового членування слів, виділення складів з слова, постановці наголоси в словах, визначення ударного складу;
  • знайомити дітей з моделями (схемами) слів і пропозицій, спеціальними символами для позначення звуків;

Стаття була присвячена темі "Розділити на склади".

перехід з дитячого садка в перший клас не тільки важливе і радісна подія в житті дитини, але і великий стрес, адже в школі діти змушені отримувати і засвоювати велика кількість інформації в стислі терміни. Однак не будь-яку тему новоспечений школяр легко освоїть. Наприклад, деяким першокласникам складно навчитися розрізняти тверді і м'які приголосні звуки за невеликий проміжок часу, визначений в навчальному плані 1 класу.

В такому випадку на допомогу учневі повинні прийти батьки. Але не мають педагогічної освіти татам і мамам важко самостійно пояснити малюкові різницю в звуках. Спробуємо розібрати основні принципи, за якими зробити це буде набагато простіше.

Поділ на голосні і приголосні звуки

В першу чергу дитина повинна дізнатися, що всі букви, крім м'якого і твердого знаків, позначають певні звуки. Під час вивчення алфавіту, потрібно допомогти малюкові запам'ятати, що звуки діляться на голосні і приголосні. Важливо пояснити першокласнику, що ні ред, ні Ь не мають відношення ні до гласним, ні до згодних звуків. вони лише помічники, які роблять приголосний м'яким або твердим.

Як допомогти дитині навчитися розрізняти м'які і тверді приголосні звуки

Коли дитина вивчить, що в російській мові 21 згодна буква, і запам'ятає кожну з них (б, в, г, д, ж, з, й, до, л, м, н, п, р, с, т, ф, х, ц, ч, ш, щ), можна сміливо розповідати йому про те, що існують приголосні тверді і м'які.

Почати слід з винятків, розповівши історію про 6 упертих буквах: Ці букви ні за що на світі не хочуть мінятися. Наприклад, існують завжди м'які приголосні звуки, Які ніколи не стають твердими, яка б буква за ними не слідувала. Є і їх повна протилежність завжди тверді приголосні звуки, Які не хочуть ставати м'якше.

Таким чином, можна накреслити разом з першокласником таблицю, яка допоможе йому запам'ятати, що існують незмінно м'які і тверді приголосні звуки. Дозвольте дитині спочатку при виконанні завдань тримати її перед очима до тих пір, поки він добре не запам'ятав вміст таблиці.

М'які і тверді приголосні звуки (таблиця)

Завжди м'які звуки в російській мові

Завжди тверді звуки в російській мові

[Ч '], [Щ'], [Й ']

[Ц], [Ж], [Ш]

Далі слід розповісти, що м'які приголосні в російській мові утворюються:

  • якщо за ним слід м'який знак, наприклад, левенят ([л ']);
  • у випадках, коли після приголосного (крім завжди твердих) йдуть такі голосні, як Е, Е, І, Ю, Я, наприклад, СНІГУР ([н '], [г']), МЕД ([м ']), ЛЮДИ ([л ']), М'ЯЧ ([м']).

Перш, ніж йти далі, перевірте, запам'ятав чи школяр цілих 3 важливих правила:

  1. як визначити м'якість або твердість по гласною,
  2. які звуки завжди м'які,
  3. тільки звук, а не буква, буває м'яким або твердим.

Наприклад, запитайте у дитини: буква Ч м'яка або тверда в словах ОПУДАЛО і ЛЮДИНА?

Далі малюкові слід більше дізнатися про тверді приголосні звуки і, що вони такими стають, коли знаходяться перед:

  • твердим знаком, наприклад, ПІД'ЇЗД ([д]);
  • голосними А, О, У, И, Е: ЛЯЛЬКА ([к], [л]), ДИМ ([д]), ДІМ ([д]);
  • згодним звуком: ТОРТ ([р]);
  • а також в кінці слова, якщо звук не належить до тих, що завжди м'які: ШАР ([р]).

Для кращого сприйняття необхідно проговорити з дитиною вголос пари слів, в одному з яких буде м'який приголосний звук, а в іншому - твердий:

[Б] - [б ']

бал - білка

[В] - [в ']

вовк - вилка

[Г] - [г ']

рік - гиря

[Д] - [д ']

будинок - дітки

[З] - [з ']

зонт - зима

[К] - [до ']

кіт - кит

[Л] - [л ']

лото - літо

[М] - [м ']

борошно - миска

[Н] - [н ']

ніс - низ

[П] - [п ']

пил - пес

[Р] - [р ']

рід - ряд

[З] - [с ']

висип - мережа

[Т] - [т ']

таз - тир

[Ф] - [ф ']

фон - пугач

[Х] - [х ']

хід - хіт

Першокласник повинен запам'ятати, що звук м'який або твердий, так як за ним йде певний голосний.

Додаткові ознаки, за якими приголосний звук можна віднести до того чи іншого розряду

За проголошення кожного звуку відповідає певна комбінація органів апарату артикуляції. Дітям можна підказати, як легко розпізнати м'які і тверді приголосні по положенню губ.

Якщо, вимовляючи склади, дитина посміхається, то є куточки його губ розходяться в сторони, то такі склади містять в собі м'які приголосні звуки. Якщо ж при проголошенні складу «веселитися» не хочеться, то на шляху малюка зустрівся твердий приголосний. Так вчити м'які і тверді звуки стане простіше і веселіше.

Як навчити дитину розрізняти тверді і м'які звуки

Як в ігровій формі ознайомити першокласника з твердими і м'якими приголосними звуками?

  1. Записавши пари слів, що включають в себе м'які і тверді приголосні, можна попросити дитину виділити певні звуки наступними кольорами:
  • голосні - червоним;
  • тверді приголосні - синім кольором;
  • м'які звуки - зеленим.
  1. Батьки можуть називати своїм дітлахам слова, попросивши їх на слух визначити тверді і м'які приголосні звуки в них. Для перших спроб слід підбирати слова з трьох букв, що починаються з приголосного. У міру поліпшення у дитини навичок визначення м'яких і твердих звуків, довжину слів потрібно збільшувати, а також ускладнювати завдання, починаючи слова з гласного і включає в них твердий або м'який знаки.
  1. Можна модифікувати попередню гру, змінивши ролі. Нехай школяр придумує слова на замовлення батька. Наприклад, старший попросить назвати слово з п'яти букв, при цьому першою повинна бути голосна, а присутність м'якого приголосного Б обов'язково. Відповіддю може стати - ОБРАЗА або обгортки. Проявивши фантазію, можна зробити завдання ще більш важким. Наприклад, називати слова за категоріями (їжа, спорт, подорож, літо і т.п.).
  1. Грати можна і з використанням різного роду предметів. Прекрасно сприяють вивченню класифікації приголосних звуків м'ячі, кольорові кубики, скакалки, картки з цифрами. Останні можна використовувати, в разі, коли першокласнику потрібно визначити, який за рахунком звук в слові м'який або ж, навпаки, твердий, або скільки всього тих чи інших звуків в зазначеному слові. М'яч можна перекидати, називаючи необхідний звук, а на скакалці підстрибувати, в разі вчинення помилки.

  1. Цікаву навчальну гру можна провести, маючи кубики чотирьох кольорів: червоного, синього, зеленого, жовтого. Кожен кубик необхідний в кількості декількох штук, адже нескладно здогадатися, що позначати вони будуть звуки. Жовтий колір - додатковий, той, що ні був описаний раніше, буде означати твердий або м'який знак.

Варіацій на цю гру безліч, нижче наведені лише основні з них:

  • Ведучий викладає схему слова з кубиків, а гравець підбирає по ній відповідне слово. Таким чином, схема: «ЗЕЛЕНИЙ - ЧЕРВОНИЙ - СИНІЙ - ЗЕЛЕНИЙ - ЧЕРВОНИЙ - ЗЕЛЕНИЙ - ЖОВТИЙ» відповідає слову «ВЕДМІДЬ». Ускладнити або полегшити задачу можна шляхом скорочення або збільшення кількості кубиків або квітів. Головним фактором є і те, що першокласник займає не тільки місце гравця, але і ведучого, тобто виконує завдання як підбору слова, так і його схематичного складання.
  • Можна додати в гру рейтинг, за допомогою суми набраних балів виявити переможця в кінці змагання. Визначаючи по черзі ролі ведучого і відгадують, загадувати слово, а за кожен колір кубика давати певну кількість балів. За відгадку літери, позначеної жовтим кубом, зараховувати п'ять очок, адже на його місці можуть бути лише дві літери; за звук, прихований під зеленим і синім кольорами - по п'ятнадцять; а за голосну, на яку вказує кубик червоного кольору - десять. Згодні м'які і тверді в сумі складають 36 звуків, тому відшукати їх складніше, ніж стоять менше голосні.
  • Як і в попередню гру, сюди можна додати розмежування за категоріями. Однак тут це буде швидше підказкою, ніж ускладненням. Після звуження кола пошуків, слово добереться легше і швидше.
  1. Для діточок, які тільки починають свій шлях в фонетиці російської мови, слід підбирати ігрову програму дещо простіше попередніх. Наприклад, можна перераховувати різні предмети, розташовані в квартирі з тим, щоб на такому наочному прикладі пояснити, який з звуків в слові м'який, а який - твердий. В такому занятті перевага віддається не тільки наочності предмета, а й проговариванию вголос. Якщо в приміщенні є дошка, найкраще записати слово на ній, розділивши його на склади і визначивши разом з дитиною градацію звуків. Використовувати для запису можна і звичайний лист, тоді за допомогою кольорових олівців з'явиться можливість для колірного позначення, яке пропонується в попередній грі.

  1. В наступну гру найкраще грати групою з декількох дітей. Залежно від навичок інших учнів, перший гравець називає слово будь-якої довжини і складності, наступний за ним учасник по буквах промовляє це слово, називаючи ступінь кожного приголосного звуку (м'який він чи твердий). Вказавши всі вірно, гравець придумує слово тієї ж складності для наступного, і так по колу. Відповів неправильно виходить з гри, а останній залишився учасник стає переможцем.
  1. Як тільки стане зрозуміло, що з основами розбору приголосних звуків ваш учень початкової школи ознайомився, можна перейти до найсерйознішої завданням: складання казки з слів, обраних татом чи мамою. Склавши схему з квітів і складаючи ці схеми в пропозиції, дорослий підказками допомагає малюкові придумати невелику історію по типу складеного вище слова «ВЕДМІДЬ». Підготувати і продумати схему слід заздалегідь, що додає певних складнощів і тимчасових витрат, однак, як показує практика, першокласники люблять цю гру найбільше.

Використовуйте зазначені ігри та вправи не тільки під час навчальних занять будинки, а й під час прогулянок, поїздок в автобусі і т.д. І незабаром ваша дитина буде розрізняти тверді і м'які приголосні звуки в 1 класі не гірше за своїх однокласників.

Тверді і м'які приголосні - Шишкіна школа