Урок 7. СВІТ ОЧИМИ ІСТОРИКА. ЩО ТАКЕ ІСТОРІЯ?

21.08.2014 6697 0

Цілі:

1. Ознайомити учнів із наукою історією.

2. Сформувати в учнів уявлення про навколишній світ з погляду істориків.

3. Розвивати допитливість, вміння спостерігати, розмірковувати та узагальнювати, спираючись на отримані знання та власні спостереження.

Оборудування:фотографії або листівки із зображенням музеїв; схема "Історичні джерела"; картки зі словами.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Повідомлення теми та цілей уроку.

Дзвенить дзвінок,

Починаємо наш урок.

Нам треба багато чого зрозуміти,

Щоб стати істориками.

Вчитель.Діти, сьогодні ми познайомимося з такою наукою, як історія. Дізнаємося, які у неї є «помічниці». І тоді ми зможемо подивитися на навколишній світ очима історика.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Вчитель проводить ф р о н т а л ь н ий про с:

– Чому Сонце неоднаково нагріває різні ділянки Землі?

- Які теплові пояси виділяють на Землі?

– Як впливає розподіл тепла на Землі на рослинний та тваринний світ?

– Які країни розташовані у помірних поясах?

– Які країни розташовані у полярних поясах?

Учні працюють із тестом «Теплові пояси».

Вчитель.Виберіть правильний вислів.

1. Сонце освітлює та нагріває різні ділянки Землі:

а) однаково;

б) по-різному.

2. У районі екватора сонячні променіпадають на Землю:

а) прямовисно;

б) похило.

3. У районі Південного та Північного полюсів сонячні промені падають на Землю:

а) прямовисно;

б) похило.

4. Тропічний пояс проходить через:

а) екватор;

б) Південний тропік;

в) Південне полярне коло.

5. Більшість Росії лежить:

а) у помірному поясі;

б) тропічному поясі;

в) полярний пояс.

6. Полярні пояси обмежені:

а) екватором;

б) Північним та Південним тропіками;

в) Північним та Південним полярними колами.

Відповідь до тексту: 1(б), 2(а), 3(б), 4(а), 5(а), 6(в).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель.Запишіть тему уроку «Світ очима історика».

У житті кожної людини відбувається багато подій. Багато хто з них ми пам'ятаємо потім дуже довго, а деякі, особливо важливі для нас, не забуваємо протягом усього життя. Ми знаємо, коли народилися, коли пішли до школи. Усі події нашого життя, ніби зібрані в «ланцюжок» одна за одною, становлять біографію (життєпис) кожного з нас. Ми, котрі живуть сьогодні, – і ті, хто жив задовго до нас, і ті, хто житиме через багато років після нас, – усі разом складаємо людство. У людства також є біографія – це історія.

Історія - дуже давнє слово. У перекладі з грецької мовивоно означає «дослідження, розповідь про події минулого». Грек на ім'я Геродот став першим вченим-істориком. Його називають «батьком історії».

Усі народи світу мають своє сьогодення і минуле. Кожна людина хоче знати, звідки взялися і як жили його батьки.

Що ж вивчає історія?

Учні.Історія вивчає, як жили різні народи, які події відбувалися у їхньому житті.

Вчитель.Історія – це дорога у часі. Вона йде в глибину століть, у сиву давнину. Запишіть визначення: "Історія - наука, що вивчає минуле людського суспільства".

Вчені-історики ретельно вивчають усе, що залишилося від минулих епох. Вони працюють у архівах, музеях, бібліотеках. Тут зібрано історичні джерела, тобто все те, що може розповісти нам про минуле людей.

Вчитель пропонує розглянути схему:

Вчитель.Назвіть заклади, де зберігаються історичні джерела.

Учні.Бібліотеки, музеї та архіви.

Вчитель.Давайте ближче познайомимося з цими установами та дізнаємося, які історичні джерела зберігаються у них.

Наперед підготовлені учні розповідають, що таке архів, музей, бібліотека.

Учень (розповідає, що таке архіви). Слово «архів» у перекладі з грецької означає «палац правителя». Але ми цим словом позначимо сховище документів. Документ – письмове свідчення подій, що відбувалися у ту чи іншу історичну епоху. Архіви з'явилися в людей із виникненням писемності. Найдавніші архіви – це сховища глиняних табличок, які вчені-археологи виявили під час розкопок стародавніх міст. Сучасний архів – наукова установа, яка збирає та зберігає документи.

Вчитель.У нашому місті також є архів. А історичні документи ми можемо побачити у міському краєзнавчому музеї.

Учень (розповідає, що таке музеї). Слово "музей" має свою історію. У головного грецького бога Зевса та Мнемосіни (богині пам'яті) було дев'ять дочок. Називали їх музами, і були вони покровительками наук, поезії та мистецтв. Для богів греки будували житла – храми. А храм муз грецькою називався «мусейон» – звідси й походить слово «музей». Нині ми називаємо цим словом установу, де зберігаються пам'ятні для людей речі. Ці предмети називають експонатами.

Першим російським музеєм була Кунсткамера (у перекладі – «кабінет рідкісностей»), відкрита за наказом Петра I у Петербурзі 1710 року. Майже 300 років першому російському музею. За цей час у ньому зібрано величезну кількість «дивинок» з різних кінців світу. Ці експонати розповідають про те, як виглядають люди різних країн, які їх заняття та звичаї.

У цьому музеї зберігалися експонати майбутнього музею – Ермітажу. Датою заснування Ермітажу вважається 1764 рік.

Вчитель.У нашому місті також є музеї. Назвіть їх.

Вчитель пропонує учням розповісти про те, в яких музеях вони були, які експонати їм найбільше запам'яталися.

У багатьох музеях зберігаються старовинні книжки. Але й сучасні книгирозповідають нам про минуле людства. А де зберігаються сучасні книжки?

Учень.Уся людська мудрість зберігається у книгах, а книги зберігаються у бібліотеках. «Бібліон» по-грецьки означає «книга», а бібліотека – книгосховище. Бібліотеки бувають різні: особисті та державні, шкільні та міські. Є бібліотеки спеціальні, присвячені якійсь галузі знань: історичні, медичні, педагогічні та ін.


Учні повторюють вправи за учителем.

Дзвенить дзвінок,

Починаємо наш урок.

Нам треба багато чого зрозуміти,

Щоб стати істориками.

Раз – читаємо літопис,

Два – йдемо до музею,

Дізнаємося про минулий час

І станемо ми мудрішими!

Вчитель.Багатьом експонатам потрапити до музею допомагають археологи. Ви, напевно, помічали, що, якщо вдома кілька днів не протирати меблі, на них утворюється тонкий шар пилу. А за тисячі років товстий шар землі, піску та пилу покрив усе, що залишилося від давніх людей, на ньому виросли трава, ліс, а іноді розташувалися села та міста. Вчені визначають місце, де в далекі часи жили люди, а потім виробляють розкопки – витягають із землі речі древніх людей, їхні кістки, і взагалі все, на чому збереглися сліди діяльності. стародавньої людини. Цих вчених називають археологами, а науку про давнину – археологією.

IV. Робота з підручника.

Вчитель.Про роботу археологів прочитайте статтю підручника «Ключі від заповітних дверей» на с. 37–40.

Учні читають, розглядають ілюстрації на с. 39, 40.

Вчитель пропонує учням розповісти про те, як тривають розкопки.

V. Закріплення.

Вчитель.Що б ви хотіли дізнатися, вивчаючи історію?

Учні висловлюють свої побажання.

Вчитель.Подумайте, можливо, у вашому будинку або в будинку ваших дідусів і бабусь збереглися старовинні речі. Яку історію вони можуть розповісти?

Учні дають відповіді.

Далі вчитель проводить дидактичну гру"Історичні джерела". Вчитель пропонує набір карток, у яких написані ті чи інші джерела. Завдання учнів: правильно їх розподілити за групами.

Картки: м'яч, билина, залишки житла, начиння, літопис, монети, одяг, напис на камені, прикраси, щит, оповіді.

Вчитель по черзі запрошує до дошки учнів, надає картку. Учень прикріплює її до дошки, пояснюючи свій вибір.

VI. Підсумки уроку.

Виставлення оцінок.

Вчитель.Запишіть у словник нові визначення (підручник, стор. 35–41).

Що таке історія?

Учні.Історія – це наука минуле людей.

Вчитель.Яку науку жартома називають «історією, озброєною лопатою»?

Учні.Археологію.

Вчитель.Наведіть приклади історичних джерел.

Учні читають висновок у підручнику на с. 41.

Домашнє завдання.

Відповіді на запитання «Перевір себе».

Виконати завдання 1, 2.

Слово «історія» всі, мабуть, чули. У перекладі з грецької воно означає «оповідання про минуле». Заглянемо до однієї з бібліотек. Яких книжок тут лише немає! І багато хто починається зі слова «історія»: «Історія Росії», «Історія науки і техніки», «Історія костюма».

Своя історія має людина, народ, країна. Історію має твоя сім'я, твоя школа, твоє місто, твоє рідний край. І, звичайно, у тебе теж є власна історія.

Історія оточує нас усюди. На вулицях сучасних міст поряд із будинками зі скла та бетону - чудові старовинні споруди: Московський Кремль, палаци Санкт-Петербурга, Золоті ворота у Володимирі... Серед лісів та полів раптом зустрінеться старовинна панська садиба або чудова стародавня церква.

  • Спробуй розповісти про світ із погляду історика. Використовуй для цього слова: минуле, сьогодення, майбутнє, пам'ятник, музей, бібліотека, билина. Вислухай інших хлопців. Всім класом складіть найбільше повна розповідь.

Що таке історія

З погляду історика, світ – це нерозривна єдність минулого, сьогодення та майбутнього. То що таке історія? Історія – це те, що було у минулому людей. І наука, яка вивчає минуле, також називається історією.

Ми живемо у світі, який постійно змінюється. Щодня відбуваються тисячі подій. Ми дізнаємось про це з передач телебачення, радіо, повідомлень Інтернету, газет та журналів.

Те, що відбувається сьогодні, зараз з вами, з вашими рідними та близькими, з усією нашою країною та світом, відбувається в сьогоденні.

Події, що відбуваються у сьогоденні, пов'язані з минулим. Від цих подій багато в чому залежить майбутнє. Історію можна образно порівняти з ниткою, на яку нанизуються тисячі та тисячі подій. Є навіть вираз «нитка часів». Так історія поєднує минуле, сьогодення та майбутнє.

Часто історію називають пам'яттю народу. Як жили наші пращури? Чим ми схожі на них і чим відрізняємось? Як вони заселяли, освоювали та захищали нашу країну? Відповіді на ці та багато інших питань дає історія.

Вчені-історики ретельно вивчають усе, що залишилося від минулих епох. Вони працюють у архівах (сховищах документів), музеях, бібліотеках.

До історії звертаються художники, письменники, музиканти, кінорежисери. Кожен знаходить у ній те, що буде цікаво та повчально сьогодні.

Ключі від заповітних дверей

Багато таємниць зберігає минуле. Як відкрити двері до загадкового світу під назвою «історія»? Зробити це непросто. Грізний стражник – час – охороняє вхід, а ключі від нього в руках вчених-істориків.

Вчені знають, що минуле не пішло безвісти. Про минулі часи повідають старовинні споруди, стародавній рукопис, монета та печатка, оповіді та легенди, назви сіл і міст, річок та лісів, слова, прислів'я та приказки, що збереглися в нашій мові, та багато іншого. Все те, що може розповісти нам про минуле людей, називається історичним джерелом.

Звичайно, багато пропало безповоротно: зотліло, зруйнувалося від часу, загинуло під час стихійних лих, згоріло в полум'ї пожеж. Тому всі пам'ятники, що дійшли до наших днів, дуже цінні. Багато предметів старовини дбайливо зберігаються у музеях. Перший музей у Росії - Кунсткамеру - заснував цар Петро Перший у Санкт-Петербурзі 1714 року. Стародавні рукописи, книжки та інші письмові джерела зберігаються у архівах.

Близько тисячі років тому на Русі з'явилися літописи. Рік за роком літописці вели записи про події свого часу. Вчені-історики, вивчаючи російські літописи, багато дізналися про минуле нашої Батьківщини.

Багато історичних джерел було виявлено завдяки археології. Слово «архео» перекладається з грецької на російську мову як «давній». Археологія – наука, яка дізнається про минуле, вивчаючи стародавні предмети, споруди. Ця наука – одна з головних помічниць історії.

Свої дивовижні знахідки вчені-археологи викопують із землі. Тому археологію іноді жартома називають історією, озброєною лопатою.

Як тривають розкопки? Це важка, але цікава робота. Копають лопатами дуже обережно, щоби нічого не пошкодити. При необхідності лопати замінюють спеціальними ножами та пензликами. Кожну грудку вийнятої землі ретельно перебирають руками. Так навіть маленька річ виявиться на долоні археолога. Вчені знаходять залишки житла, розбитий посуд, зброю, прикраси, монети, печатки, знаряддя праці та багато іншого. Це допомагає дізнатися, якими були міста та поселення, як жили люди, як вони одягалися, чим харчувалися, якими були їхні заняття та багато іншого.

Не лише в музеях та архівах зберігаються цінні знахідки. За бажання їх можна знайти у кожному будинку: старі книжки, фотографії, предмети домашнього побуту.

На жаль, буває і так, що пам'ятники старовини продовжують гинути і в наші дні, а це величезна втрата нашої культури. Ми повинні зберігати та берегти ті скарби, які дісталися нам у спадок від наших предків.

Обговоримо!

  1. Що б ви хотіли дізнатися, вивчаючи історію?
  2. Які історичні джерела розкажуть про наш час?
  3. Що можуть дізнатися археологи за допомогою авіарозвідки?
  4. Які науки допомагають археологам у роботі?
  5. Чи збереглися у твоєму будинку предмети, які могли б зацікавити істориків? Чим цікаві ці предмети?

Перевір себе

  1. Що вивчає історія?
  2. Що таке історичне джерело?
  3. Наведи приклади історичних джерел.
  4. Що таке археологія?
  5. Чому археологію називають помічницею історії?

Завдання для домашньої роботи

  1. Запиши до словничка: історія, історик, історичне джерело, архів, літопис, археологія, археолог.
  2. Згадай чи дізнайся у дорослих, які історичні музеї є у ​​твоєму місті. Побувай в одному з них і напиши невеликий твір про те, що найбільше запам'яталося тобі. Оформи його на окремому аркуші.

Дізнаємось, як ведеться рахунок років в історії, що таке історична карта. Вчимося співвідносити дату історичної події з віком, знаходитимемо місце події на «стрічці часу», читатимемо історичну карту.

Згадай, які історичні подіїти знаєш. Коли та де вони відбувалися?

1. Чи цікаво тобі минуле рідної країни, всього людства? Якщо так, то чому? Напиши.

Минуле треба знати, щоб не повторювати його помилок. Щоб знати, як жили люди тоді, що було раніше, а чого не було. Як розвивався світ та моя країна.

2. За допомогою підручника сформулюй та запиши визначення.

Історія - це наука про минуле (оповідання про минуле, минуле людей).
Історичне джерело - це все те, що може розповісти нам про минуле людей.
Археологія - це наука, яка дізнається про минуле, вивчаючи стародавні предмети, споруди

3. Прочитай речення. У яких із них йдеться про історичні джерела? Відзнач ці пропозиції знаком «+».

  1. У Ботанічному садуКостя побачив багато дивовижних рослин з усього світу.
  2. У новорічні канікули багато школярів разом із учителями вирушають у туристичні поїздки.
  3. Допомагаючи бабусі копати землю під посадку картоплі, десятирічний Тимур знайшов старовинну монетку.
  4. Наприкінці XVIII століття в Москві з'явилася чудова будівля - Пашків будинок. Наразі тут знаходиться Російська державна бібліотека.
  5. У бібліотеці у дідуся Надя знайшла книгу кулінарних рецептів, видану у ХІХ столітті.
  6. У краєзнавчому музеї школярі з цікавістю розглядали старовинні предмети домашнього вжитку: порцеляновий посуд, меблі, одяг.
  7. З програми новин Олеся дізналася про те, що в зоопарку з'явилося на світ дитинча амурського тигра.

4. Наведіть приклади історичних джерел. (Напишіть не менше трьох прикладів.)

Книги, монети, амулети, скульптури, посуд, одяг, картини, малюнки, літописи.

А що назвали інші хлопці? Доповніть свій список 1-2 прикладами з тих, що вони навели.

5. Розглянь картину, написану на історичний сюжет. Щоб дізнатися, що зображено на картині, можна звернутися за допомогою до вченого-історика. Які запитання ти йому поставиш? Запиши ці запитання.

Де це місце?
Як закінчився цей поєдинок?
Хто ці люди?
Які народи воювали у цій війні?
Коли відбувся цей поєдинок?

У додаткову літературу, Інтернет постарайся знайти відповіді на ці питання. Підготуй (усно) розповідь про картину, використовуючи ці відомості.

На картині художника Михайла Івановича Авілова «Поєдинок на Куликовому полі», написаній у 1943 році, зображений бій російського богатиря Пересвіту з татарським воїном Челубеєм.

Це був один із найвідоміших поєдинків у російської історії. Він відбувся 8 вересня 1380 на Куликовому полі, розташованому на берегах річки Непрядви (зараз це місце знаходиться на території Тульської області).

Саме з поєдинку Пересвіту та Челубея і почалася Куликовська битва — битва російського війська під проводом князя Дмитра Донського з татарським військом під проводом темника Золотої Орди Мамая.

У ті часи поєдинки між найсильнішими війнами ворожих військ влаштовувалися для того, щоб визначити, яка з армій атакуватиме першою. Вирішити це було неймовірно важливо, особливо в ситуаціях, коли протиборчі сторони були приблизно рівними. Справа в тому, що атакуюча перша армія завжди зазнавала великих втрат.

У поєдинку на Куликовому полі обидва богатирі загинули, але перемога залишилася за російським воїном Пересвітом, оскільки зумів доїхати на коні до російських військ, а Челубей залишився лежати дома сутички.

Завдяки подвигу Пересвіту російські війська отримали перевагу у битві та перемогли на Куликовому полі. Це сильно похитнуло панування Золотої Орди і стало першим щаблем звільнення Русі від золотоординського ярма.

Тип уроку:комбінований

Ціль

- Формування цілісної картинисвіту та усвідомлення місця в ньому людини на основі єдності раціонально-наукового пізнання та емоційно-ціннісного осмислення дитиною особистого досвіду спілкування з людьми та природою;

Характеристика діяльності учнів

Розуміти навчальні завданняуроку, прагнути їх виконати. Складатирозповіді про світ, з погляду історика. Характеризуватироль історичних джерел для розуміння подій минулого, обговорюватироль побутових предметів розуміння подій минулого. Відвідуватикраєзнавчий музей та готувати розповідьна підставі його експонатів про минуле свого регіону, міста (села). Працюватиз термінологічним словником. Формулювативисновки з вивченого матеріалу, відповідатина підсумкові питання та оцінюватидосягнення на уроці.

Заплановані результати

Предметні (знати, вміти)

Знатипоняття про історію, як науку, значення літописів та археології, архівів та музеїв для вивчення історії.

Вмітиописувати окремі (вивчені) події з історії вітчизни.

Метапредметні (Регулятивні. Пізнавальні. Комунікативні)

Будувати міркування у формі простих суджень, витягувати необхідну інформацію з підручника та додаткових джерел.

Р. - адекватно сприймати пропозиції та оцінку вчителів.

К. - формулювати власну думку та позицію та координувати її з позиціями партнерів у співпраці при виробленні загального рішенняу спільній діяльності. Формулювати свої труднощі;

Особистісні результати

Мотиваційна основа навчальної діяльності, Що включає навчально-пізнавальні мотиви

Здатність до оцінки своєї навчальної діяльності

Основні поняття та визначення:

історія, історик, історичне джерело, архів, літопис, археологія, археолог.

Підготовка до засвоєння нового матеріалу

Дізнаємось, що таке історія, чим займаються вчені-історики. Вчимося розповідати про світ з погляду історика, наводити приклади історичних джерел.

Згадай, що таке сьогодення, минуле і майбутнє. З якими пам'ятниками історії та культури ви знайомі?

Слово «історія»всі, мабуть, чули. У перекладі з грецької воно означає «оповідання про минуле». Заглянемо до однієї з бібліотек. Яких книжок тут лише немає! І багато хто починається зі слова «історія»: «Історія Росії», «Історія науки і техніки», «Історія костюма».

Своя історія є у людини, у народу, у країни. Історію має твоя сім'я, твоя школа, твоє місто, твій рідний край. І звичайно, у тебе теж є власна історія.

Історія оточує нас усюди. На вулицях сучасних міст поруч із будинками зі скла і бетону — чудові старовинні споруди: Московський Кремль, палаци Санкт-Петербурга, Золоті ворота у Володимирі... Серед лісів і полів раптом зустрінеться старовинна панська садиба або чудова стародавня церква.

Полінова. Тарус.

Будинок-музей В. Д. Поленова Воскресенська церква

Спробуй розповісти про світ із погляду історика. Використовуй для цього слова: минуле, сьогодення, майбутнє, пам'ятник, музей, бібліотека, билина. Вислухай інших хлопців. Всім класом складіть найбільш повну розповідь

Вивчення нового матеріалу

ЩО ТАКЕ ІСТОРІЯ

З погляду історика, світ - це нерозривна єдність минулого, сьогодення і майбутнього. То що таке історія? Історія – це те, що було у минулому людей. І наука, що вивчає минуле, теж називається історією

Ми живемо у світі, який постійно змінюється. Щодня відбуваються тисячі подій. Ми дізнаємось про це з передач телебачення, радіо, повідомлень Інтернету, газет та журналів.

Те, що відбувається сьогодні, зараз з вами, з вашими рідними та близькими, з усією нашою країною та світом, відбувається в сьогоденні.

Події, що відбуваються у сьогоденні, пов'язані з минулим. Від цих подій багато в чому залежить і майбутнє. Історію можна образно порівняти з ниткою, на яку нанизуються тисячі та тисячі подій. Є навіть вираз «нитка часів». Так історія поєднує минуле, сьогодення та майбутнє

Часто історію називають пам'яттю народу. Як жили наші пращури? Чим ми схожі на них і чим відрізняємось? Як вони заселяли, освоювали та захищали нашу країну? Відповіді на ці та багато інших питань дає історія

Вчені-історики ретельно вивчають усе, що залишилося від минулих епох. Вони працюють в архівах (сховищах документів), музеях, бібліо-теках

До історії звертаються художники, письменники, музиканти, кінорежисери. Кожен знаходить у ній те, що буде цікаво та повчально сьогодні.

КЛЮЧІ ВІД ЗАПОВІТНОЇ ДВЕРІ

Багато таємниць зберігає минуле. Як відкрити двері до загадкового світу під назвою «історія»? Зробити це непросто. Грізний стражник - час - охороняє вхід, а ключі від нього в руках вчених-істориків.

Вчені знають, що минуле не пішло безслідно. Про минулі часи розповідають старовинні споруди, стародавній рукопис, монета та печатка, оповіді та легенди, назви сіл і міст, річок та лісів, слова, прислів'я та приказки

що збереглися в нашій мові, і багато іншого. Все те, що може розповісти нам про минуле людей, називається історичним джерелом

Звичайно, багато пропало безповоротно: зітліло, зруйнувалося від часу, загинуло при стихійних лих, згоріло в полум'ї пожеж. Тому всі пам'ятки, що дійшли до наших днів, дуже цінні. Багато предметів старовини дбайливо зберігаються у музеях. Перший музей у Росії — Кунсткамеру — заснував цар Петро Перший у Санкт-Петербурзі 1714 року. Стародавні рукописи, книжки та інші письмові джерела зберігаються у архівах.

Близько тисячі років тому на Русі з'явилися літописи. Рік за роком літописці вели записи про події свого часу. Вчені-історики, вивчаючи російські літописи, багато дізналися про минуле нашої Батьківщини

Багато історичних джерел були виявлені завдяки археології. Слово «архео» перекладається з грецької на російську мову як «давній». Археологія - наука, яка дізнається про минуле, вивчаючи стародавні предмети, споруди. Ця наука - одна з головних помічниць історії

Свої дивовижні знахідки вчені-археологи викопують із землі. Тому археологію іноді жартома називають історією, озброєною лопатою.

Як тривають розкопки? Це важка, але цікава робота. Копають лопатами дуже обережно, щоби нічого не пошкодити. При необхідності лопати замінюють спеціальними ножами та пензликами. Кожну грудку вийнятої землі ретельно перебирають руками. Так навіть маленька річ виявиться на долоні археолога. Вчені знаходять залишки житла, розбитий посуд, зброю, прикраси, монети, печатки, знаряддя праці та багато іншого. Це допомагає дізнатися, якими були міста і поселення, як жили люди, як вони одягалися, чим харчувалися, які були їхні заняття та багато іншого.

Не тільки в музеях та архівах зберігаються цінні знахідки. За бажання їх можна знайти у кожному будинку: старі книжки, фотографії, предмети домашнього побуту.

На жаль, буває і так, що пам'ятники старовини продовжують гинути і в наші дні, а це величезна втрата нашої культури. Ми повинні зберігати та берегти ті скарби, які дісталися нам у спадок від наших предків.

Осмислення та розуміння отриманих знань

Обговоримо!

1. Що ви хотіли б дізнатися, вивчаючи історію?

2. Які історичні джерела розкажуть про наш час?

3. Що можуть дізнатися археологи за допомогою авіарозвідки?

4. Які науки допомагають археологам у їхній роботі?

5. Чи збереглися у твоєму будинку предмети, які могли б зацікавити істориків? Чим цікаві ці предмети?

Висновок

Історія - наука про минуле людей. Свої висновки вчені-історики роблять, вивчаючи історично-
річні джерела. Історичним джереломми називаємо все те, що свідчить
про минулі часи. Археологія - одна з наук-помічниць історії

Перевір себе

1. Що вивчає історія? 2. Що таке історичне джерело? 3. Наведи приклади історичних джерел. 4. Що таке археологія? 5. Чому археологію називають помічницею історії?

Завдання для домашньої роботи

1.Запиши до словничка: історія, історик, історичне джерело, архів, літопис, археологія, археолог.

2. Згадай або дізнайся у дорослих, які історичні музеї є у ​​твоєму місті. Побувай в одному з них і напиши невеликий твір про те, що найбільше запам'яталося тобі. Оформи його на окремому аркуші

Пізнавальні уроки 2 серія світ очима історика

Найдавнішілюди. початокісторіїлюдства

ІСТОРІЯ - ЦЕНАУКА!

Літописвіків

Бібліотека конгресу: Плоска земля , архів.Справжня карта плоскої стаціонарної землі!!

Найдавніші сторінки археологічної спадщини Росії". Професор МПГУ Марія Добровольська

Джерела інформації:

ШКОЛА РОСІЇ ФГОСА. А. Плешаков підручник, Є.А. Крючкова робочий зошит Навколишній світ 4 клас Москва «Освіта» 2014

Хостинг презентацій навколишній світ