Конспект заняття з навчання грамоти

Звуки М-М. Літера М” в підготовчій групі

Тема: звуки М-МЬ. Літера М.

Цілі:

Корекційно-освітні : вчити дітей характеризувати звуки М та МЬ з опорою на різні види контролю, читати і прямі та зворотні склади;

Корекційно-розвиваючі : розвивати фонематичне сприйняття, увага, пам'ять, мислення, графічні навички;

Розвивати загальну, дрібну та артикуляційну моторику;

Розширювати та уточнювати словник.

Корекційно-виховні :

Виховувати в дітей віком самоконтроль за промовою.

Матеріал: дзеркала за кількістю дітей, символи звуків, картинки зі звуками М, Мь, конверти -2 шт., сині та зелені фішки за кількістю дітей, м'ячик

Хід заняття

Вступна частина

- Хлопці, сьогодні листоноша приніс до нас до дитячого садка 2 листи. А від кого вони, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте мої загадки.Послухайте першу загадку:

Дуже любить сир та крихти.
Це кішка? Ні, не кішка.
Збила хвостиком яєчко.
Це пташка? Ні, не пташка.
Олівець гризе і книжки.
Здогадалися? Це …(мишка)

А тепер друга загадка:

Малину любить, любить мед,
Взимку лапу лише смокче.
Навесні він хоче схуднути.
У своєму барлозі спить...(Ведмідь). Молодці!

- Молодці! Ви швидко відгадали, хто надіслав нам листи. А що написали нам Мишка і Мишка ми дізнаємося трохи згодом.

Основна частина

Які звуки ми чуємо спочатку в словах Мишка та Мишка?

Правильно, сьогодні на занятті ми працюватимемо зі звуками М, Мь.

Характеристика звуку за артикуляційними та акустичними ознаками. Робота із дзеркалами.

- Подивіться в дзеркало, і промовте звук М. Губи стиснуті разом, вони не пускають Повітря. Але він знайшов шлях: Повітря йде через Ніс. Коли говоримо звук М, ніс сердиться, "гуде", і Губи "гудуть". Це можна відчути, якщо торкнутися пальцями.

- Звук М який? (Згідний, твердий, дзвінкий) як позначається? (фішкою синього кольору) Як розташовані губи? (щільно стуляються) - на дошці викладаємо символи.

У звуку М є братик звук Мь. Давайте скажемо його.

Звук МЬ який? (Згідний, дзвінкий, м'який) як позначається? (фішкою зеленого кольору) у якому положенні губи? (губи в посмішці, стуляються) - на дошці викладаємо символи.

Розвиток фонематичного слуху. Гра "Сигнальники"

Логопед вимовляє звуки, склади та слова зі звуками М, Мь. Діти повинні визначити який чується звук – твердий чи м'який та показати синю чи зелену фішку.

Звуковий аналіз складів МИ та МІ

- Назвіть перший звук у слові МИ. Назвіть другий звук (так само аналізують слово МІ). Молодці!

Молодці! Тепер я запрошую вас погратись із м'ячиком. Виходьте до мене, і сідайте на килим.

Диференціація твердих та м'яких звуківу складах. Дидактична гра з м'ячем "Навпаки".

Логопед кидає м'яч дитині, і вимовляє склад МА, наприклад, а дитина назад кидає м'яч і говорить МЯ.

МА - …(м я) АМ - …(ам) Мо - …(м е) ОМ - … (омь)

М у - ... (мю) РОЗУМ - ... (розум) Ми - ... (ми) ЫМ - ... (имь)

Ме - ... (ме) ЕМ - ... (Ем). – Пограємо у гру: «Доскажи слівце»: МА – малина, машина, …… ,МО – молоко, моль, ……. І т.д.

Сьогодні у наших друзів Маші та Миші день народження, давайте ми їх привітаємо та подаруємо їм подарунки (картинки).

Знайомство з літерою "М"

- Згадаймо, чим відрізняються літери від звуків? Ми з вами знаємо, що кожен звук має свій знак, яким він позначається. Давайте познайомимося з літерою “М”: -Паличка та паличка, між ними галочка. І зрозуміло відразу всім, вийшла літера М.

- Взявшись за руки ми встали, і М схожі стали” (двоє дітей зображують букву М), інші викладають її з рахункових паличок, потім зображують її з допомогою кистей рук.

Давайте тепер заселимо букву М у будиночок і прочитаємо складові ряди: МА, МО, МО, МИ, МИ.

Знайомство з крилатими виразами:

а) ведмежа послуга – послуга, яка приносить замість допомоги шкоду, неприємність;

б) махнути рукою - перестати звертати увагу на щось, перестати займатися будь-ким;

в) каламутити воду – спеціально заплутувати будь-яку справу, вносити плутанину.

А тепер давайте подивимося що ж нам прислали Мишка та Мишка?

Мишка (лабіринт) Завдання: пройти лабіринтом і добути сир.

Ведмедик за допомогою кольорових олівців зробити звуковий аналіз слів: МЕД, МАЛИНА.

Підсумки

Молодці! Хлопці, ви чудово попрацювали сьогодні.

Які звуки ми з вами вивчали? - Що було найцікавішим на занятті? - Що було найважчим?

Дата:

Клас:

Тема:"Звук і буква М".

закріпити чітку вимову звуків ібукв [м], [м'], літерами "М", "м";

Корекційно-розвиваюча

Корекційно-виховна :

Обладнання:

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Живе вона у нірці
У підпіллі, у комірчині.
Сіра малеча
Хто це? (мишка)

Промовте кілька разів це слово. Який звук чується на початку слова?

- (Звук [м])

Який він голосний чи приголосний?

-(Згідний, при вимові утворюється перешкода з губ)

Дзвінкий чи глухий?

Назвіть слова, які мають звук [м]

-(Машина, молоко, малюк, магнітофон, березень, травень)

Вийшла буква М? – Так!

3. Основна частина.

Знайомство зі звуком [М].

Голодна - мукає,

Сита - жує,

Усім дітям молоко дає. ( Корова)

Повітря виходить через ніс;

Шийка «працює».

Фонетична вправа.

Корова мукає: ММММММММММ... (слідом за дорослим вимовляти звук [М] довго).

Дидактична вправа «Кульни в долоні».

м, а, у, м, м, і; ам, ар, ор, ом, ма, му, ка, са, ми; мак, Оля, муха, будинок, суп, борошно;

Дорослий пропонує дитині уважно прослухати та повторити склади, при цьому дитина повинна відчути змикання губ під час промови звуку [М]:

ма, мо, му, ми; ам, ом, розум, ім.

Повторити складовий ряд:

ма-мо, ма-ми, му-ма, му-ми; ам-ом, ум-им, ум-ам, ом-ім.

Скоромовка: Мама мила Милу милом.- Вимовляйте скоромовку з різними інтонаціями (здивування; радості; смутку).

Гра "Догоняй-ка"(Робота триває до того часу, поки вимова дітьми досягне темпу скоромовки)

4. Пальчикова гімнастика

Цей пальчик хоче спати,
Цей пальчик ліг у ліжко,
Цей пальчик трохи подрімав,
Цей пальчик уже заснув,
Цей пальчик міцно спить,
Ніхто більше не галасує.
- Взяти долоню дитини в руку і загинати пальці по черзі, починаючи з мізинця.

Гра "Доповни склади до слів"

    ма- (машина, малина, матрьошка, мальки)

    мо- (море, морж, мийка, міст, мох)

    му – (сміття, муха, мураха)

    ми – (мишка, миша, думки)

    ми – (ведмедик, миска, хвилина, світ)

    ме – (місяць, метр, меблі, хутро, крейда)

Читання складів та чистомовок.

Ма-ма-ма – вдома я сама.
Му-му-му – молоко кому?
Мо-мо-мо – їмо ескімо.

Мі-мі-мі - співаємо ноту мі. (Слайд 17).

Лист букви М у зошит.

5.Підсумок заняття.

говорили на занятті?

Який це звук?

Яким кольором позначаємо?

Дата:

Клас:

Тема:"Звук і буква М".

Корекційно-освітня: Ознайомити дітей із новими звуками [м], [м'], літерами “М”, “м”; вчити порівнювати звуки, розрізняти літери; .

Корекційно-розвиваюча формувати навички свідомого, правильного, складового, швидкого читання; ділити слова на склади; розвивати вміння аналізувати слова, пізнавальні інтереси та здібності; розвивати мову, увагу, пам'ять; збагачувати словниковий запас;

Корекційно-виховна : розвивати увагу, самоконтроль; розвивати комунікативні та мовні навички.

Обладнання:індивідуальні дзеркала, олівці, м'ячик,

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Гра «Запам'ятай – повтори»
Гном – альбом – будинок – ком 3 – 4 варіанти ланцюжка
- Що спільного у словах?
Муха – мило – малина – моток 3 – 4 варіанти ланцюжка
- Що спільного у словах?
Міла – піраміда – кулемет
- Що спільного у словах?

На що схожа літера М? Що вона нагадує вам? Вийти та взятися за руки.

Вийшла буква М? – Так!

Давайте разом голосно промовимо цей звук, тихо, пошепки, без звуку.

Сьогодні на уроці ми не тільки повторимо, що вивчили раніше, але познайомимося з новою літерою.

2. Артикуляційна гімнастика:

3. Основна частина.

Знайомство зі звуком [М].

Дорослий пропонує дитині відгадати загадку та відповісти на запитання:

Голодна - мукає,

Сита - жує,

Усім дітям молоко дає. ( Корова)

«Як мукає корова?» - «МММ...»

Дорослий показує перед дзеркалом і пояснює дитині артикуляцію звуку [М]: коли ми вимовляємо звук [М]:

Губки зімкнуті без напруги;

Повітря виходить через ніс;

Шийка «працює».

Звук [М] співати не можна, тому що губки створюють перешкоду повітрі. Цей звук - приголосний, твердий, дзвінкий (шийка «працює»), тому ми позначаємо звук [М] синім кружком із дзвіночком. Таким чином, дитина засвоює характеристику звуку [М].

Дидактична вправа «Доскажи слівце, назви перший звук у слові».

У підпіллі, у комірчині

Живе вона в нірці,

Сірий малюк.

Хто це?., ( мишка)

Він усю зиму в шубі спав,

Лапу буру смоктав,

А прокинувшись, почав ревти.

Це звір лісовий... ( ведмідь)

Відгадати загадки, назвати перший звук у відгадці:

Взимку – спить,

Влітку - вулики ворушить. ( Ведмідь)

Без рук, без ніг,

А малювати вміє. ( Мороз)

Сидить дівчина у в'язниці,

А коса на вулиці. ( Морква)

Цілий день літає,

Всім набридає,

Ніч настане,

Тоді перестане. ( Муха)

4. Пальчикова гімнастика"Молоточки".

О.С. – ноги – на ширині плечей, руки опущені. Пальці стиснуті в кулачок.

– Кулачок об кулачок постукали – чок та чок. Молоточки тук-тук-тук. По гвоздиках стук-стук-стук. Молоточки тук-тук, по гвоздиках стук-стук. Молоточки тук-тук-тук. По гвоздиках стук-стук-стук. (Повтор – 2 рази під музику, діти виконують відповідні рухи

Звуки М – Мь у реченнях
Нам приготували таке завдання.
У Жовтня розсипалися пропозиція і нам треба допомогти йому їх зібрати додати слова, в яких пишеться буква М
Оля п'є.
Дорогою їсть….
Спить у барлозі…..
У саду росте ягода.

Лист букви М у зошит.

5.Підсумок заняття.

Діти, згадайте, про який звук ми сьогодні говорили на занятті?

Який це звук?

Яким кольором позначаємо?

Що найбільше сподобалося?

Вивчити чистомовки:

Ма-ма-ма – вдома я сама.

Му-му-му – молоко кому?

Мо-мо-мо – їмо ескімо.

Ми-ми-ми – прочитали книгу ми.

Мі-мі-мі - співаємо ноту мі.

Ме-ме-ме - дай-но трави мені.

Дорослий вимовляє пару слів і просить дитину визначити, який перший звук у цих словах, а потім скласти з кожним словом речення:

мишка - ведмедик; мила – Мила; малий – м'яв.

Завдання19. Вправа для пальчиків та розвитку координації мовлення з рухами:

Ми писали, ми писали, Ритмічно стискати пальці

А тепер усі дружно встали. у кулачки.

Ніжками потопали, Виконувати відповідні

Ручками поплескали. руху.

Ми писали, ми писали, Ритмічно стискати пальці

Наші пальчики втомились. у кулачки.

Ми трошки відпочинемо -

Знову писати почнемо.

Завдання20. Знайомство із літерою М.

Літера М з двома горбами,

Як верблюд – дивіться самі!

О. Гофман

На що схожа літера М?Літера М із пальчиків: зімкнути кінчики вказівних пальців, опустити їх униз разом із середніми пальцями, а решту – стиснути в кулачок.

Ігри з літерою.

Завдання21. Аналіз складів: АМ, МА. Складання схем із гуртків. (Згідний звук - синій гурток з дзвіночком, голосний звук - червоний гурток.)

Складання з букв розрізної абетки складів АМ, МА. Читання, списування, лист друкованими літерами під диктування.

Конспект заняття з грамоти у старшій групі Звук «М», літера «М»

(Перший рік навчання)

Програмний зміст:

1. Виробляти навичку чіткого вимови звуку "м".

2. Формувати поняття «згідний звук».

3. Розвивати слухову увагу.

4. Ознайомити із літерою «М».

5. Розвивати дрібну моторику, візуальну увагу, пам'ять, мислення.

6. Формувати вміння утворювати множину іменників.

Матеріали:

синє коло, картка з літерою "М" (з абетки), палички, кубики з літерами, робочі зошити, кольорові олівці.

I. Організаційний момент

- Сяде той, хто назве гриби.

1. – Молодці. Послухайте, який звук чується у цих словах наприкінці:

Гном, будинок, альбом.

Сьогодні на занятті ми познайомимося з новим звуком та літерою «М».

II. Основна частина

2. Артикулація звуку.

- Давайте разом промовимо звук "М", губи стиснуті і напружені.

Це приголосний звук. Його не можна співати, нам у роті заважає перешкода.

– А які ще звуки ви знаєте?

- Які вони?

– Чому їх називають голосними?

Звук «М» приголосний і, позначати ми його синім кольором.

3. «Визнач місце звуку в слові»

Розгляд картинок, у назві яких є звук «М»:

Будинок, малина, мак, гном, муха.

4. Пальчикова гімнастика "Гриби":

Раз два три чотири п'ять! «Крокують» пальчиками по столу.

Ми йдемо гриби шукати.

Цей пальчик у ліс пішов, Загинають по одному пальчику,

Цей пальчик гриб знайшов, починаючи з мізинця.

Цей пальчик чистити став,

Цей пальчик смажити став,

Цей пальчик все з'їв,

Тому й погладшав.

5. Знайомство з літерою «М»

Робота в зошитах Коноваленка.

- Подивіться, ось літера "М". (Виставляється картка із зображенням літери «М»).

Паличка та паличка,

Поміж ними галочка.

І тепер зрозуміло всім

Вийшла літера "М".

– Знайдіть літеру «М» у своєму зошиті, у лівому верхньому кутку. Проведіть пальчиком (обведіть) і розфарбуйте її синім олівцем.

6. Вправа «Порахуй та назви»

– Порахуйте та назвіть звуки у складах:

ЇМ АМ РОЗУМ

– Позначте червоні та сині фішки на панно ці звуки.

7. Вправа «Склади з кубиків»

– Я пропоную вам зібрати з кубиків склади: АМ, РОЗУМ, ІМ.

8. Читання складів у зошитах.

– Обведіть у гурток картинки, назви яких починаються зі звуку «У».

- Молодці, назви цих картинок починаються на звук "У".

9. Гра «Один – багато»

Гриб – гриби, лисичка – лисички

Мухомор - мухомори, опеньок - опеньки,

Сироїжка – сироїжки, боровик – боровики.

10. - Ви попрацювали і пальчики втомилися, давайте їх розімнемо.

Намалюйте у повітрі букву «М».

11. Гра «Четвертий зайвий»

– Я називатиму слова, а ви скажете якесь слово зайве і чому.

Мухомор, опеньок, лисичка, боровик;

Подосиновик, трава, підберезник, маслюк;

Лисичка, малина, поганка, хвиля.

12. Викладання літери "М" з паличок.

– Скільки вам знадобилося паличок?

13. Надрукуйте літеру «М» у зошитах.

Ш. Підсумок заняття, оцінка дітей.

- Хлопці, згадайте, з яким звуком ми сьогодні познайомилися на занятті?

Який це звук?

– Яким кольором позначаємо?

- Що найбільше сподобалося?

– Молодці, які добре займалися, слухали уважно, відповідали на запитання.

Автору приємно, тобі не складно - натисніть "МЕНІ ПОДОБАЄТЬСЯ"

У рубриці вчимо літерисьогодні літера «М». Малята люблять цю букву швидко її запам'ятовують і називають її мамина буква. І не випадково діти її люблять у слові мама дві літери М.

Дорогі мої ми з вами вже говорили про те, що перш ніж знайомити дитину з буквою, треба попрацювати спочатку зі звуком.

Сьогодні я вам пропоную, перш ніж знайомити малюка з буквою перевірте на скільки ваше маля уважне? А для цього пограйте із ним.

Гра на увагу:

Запропонуйте запам'ятати слова зі звуками [м, мґ], які зустрінуться у казці Г. Юдіна «Поети».

ПОЕТИ

Мишеня Мишко і ведмежа Мишко лежали на галявині і їли малину. Миша і каже:

– Давай вірші вигадувати. Ось слухай, який я написав:

Кожен день і кожну годину

Ми уперто твердимо:

Немає на світі нікого

Краще за нашу…

– Малини! – заволав Мишко.

- Та до чого тут "малина"! Я хотів сказати: «Краще нашої мами».

- Це теж чудово! А тепер я вигадаю… А про що?

– Ну, хоч би про цей мухомор.

– Не їжте білі макарони,

А їжте червоні мухомори!

– Що ти, що ти! – злякалося мишеня. – Мухомори не можна їсти, до лікарні потрапиш. Ось, слухай вірш про лікаря:

У лісі немає лікаря важливіше,

Чим жвавий рудий…

– Айболіт! – закричало ведмежа.

– Та не Айболіт, а мураха. Айболіт лікує звірів, а мураха – ліс.

- Звідки ти так багато знаєш?

- Хто багато читає, той багато знає! – важливо відповіло мишеня Мишко.

Після прочитання казки запитайте:

  • Чи сподобалася дитині казка?
  • Що сподобалось?
  • Які слова зі звуками [м, мґ] запам'ятав?

Літера «М»

Веселі вірші

Мамо, глянь-но!

Немов дві рідні сестри! Г. Вієру

Пкудись поспішала,

Посередині проламалася,

Пне Птепер зовсім –

Вона стала буквою М.

Г. Ванюхіна

Ми за руки візьмемося,

Ми мамі посміхнемося,

Ми, мов літера М, удвох

На свято травневий вдень підемо.

В. Степанов

Ось гойдалка – буква М!

Тут хитатися можна всім!

Є. Тарлапан

Ведмедик вранці

Все твердив уперто:

– Ні на світі нікого

Краще моєї мами.

Взявшись за руки, ми встали

І на Мсхожі стали.

В. Степанов

Взялися за руки друзі

І сказали: «Ти та я –

Це ми". А тим часом

Вийшла буква М.

А. Шибаєв

Мама Мілу з милом мила,

В око потрапило Милі мило.

Мама Мілі казала:

– Не гнівайся, доню Міло!

– Не серджусь, – сказала Міла, –

Я виплакую мило.

І. Дем'янов

Літера М- Початок слів

різноманітних:

Малина, мама, мухомор та олія.

Мможна зустріти нам легко:

Мед, мікстура, молоко.

Літера «М»

Прислів'я та приказки

1. Світ будує, а війна руйнує.

2. Багато снігу – багато хліба.

3. Мало хотіти, треба вміти.

Чистомовки

Мама-ма-вдома я сама.

Му-му-му - молоко кому?

Мо-мо-мо – їмо ескімо.

Ми-ми ми прочитали ми.

Мі-мі-мі – співаємо ноту мі.

Ігри

Гра "Хто більше?".

1. Згадайте, яка ягода починається зі звуку [ м] і закінчується звуком [ а]. (Малина, морошка.)

2. Назвіть квіти, які мають назву [ м]. (Мак, маргаритка, мальва, ромашка.)

3. Перерахуйте продукти, у назві яких є звук [ м]. (М'ясо, маргарин, олія, макарони, манна крупа, молоко, борошно, мандарини.)

Гра «Доскажи слівце».

Він всю зиму в шубі спав,

Лапу буру смоктав,

А прокинувшись, почав ревти.

Цей звір – лісовий… (Ведмідь).

У чорному полі заєць білий

Стрибав, бігав, петлі робив.

Слідом за ним теж був білий.

Хто ж цей заєць? (Крейда).

* * *

У підпіллі, у комірчині

Живе вона в нірці,

Сірий малюк.

Хто ж це?.. (Мишка).

Влітку багато їх буває,

А взимку усі вимирають.

Стрибають, дзижчать над вухом,

Як вони звуться? (Мухи).

Кожен тут у лісі талант –

І співак, і… (Музикант).

Наша Таня голосно плаче,

Впустила в річку... (м'ячик)

* * *

Хоч на холоді лежать,

Але від холоду не тремтять.

Нехай вітру з водою свіжі,

Покривають пляж. (моржі).

Зеленіє далечінь полів,

Співає соловей.

У білий колір одягнувся сад,

Бджоли перші летять.

Грім гуркотить. Вгадай,

Що за місяць це? (Травень).

Ми щеня у воді та в милі

Дві години мочалкою. (Мили).

Гра «Доскажи фразу».

Кінь ірже, а корова... (Мичить).

Собака гавкає, а кішка… (м'ячить).

Місяць світить, а зірки… (блимають).

Гра «Чарівний ланцюжок».

Перетворіть мишкув миску.

(Мишкамошка - ведмедик - миска.)

Гра «Літера загубилася».

Знайдіть букву, що загубилася.

– сква, – інськ, – ак, – етро, ​​– а – а, – ір.

Гра "Навпаки".

Назвіть слова, які починаються зі звуку [ м], протилежні за змістом даним словам,

Війна – ( мир), сваритися - ( миритися), швидко – ( повільно), твердий - ( м'який), дурний – ( мудрий), великий – ( маленький).

Гра «Один – багато».

Подайте ці слова в множині: міст – ( мости), музей – ( музеї), борошно - ( борошно), мило – ( мило), метро – ( метро).

Гра «Півсловечка за вами».

Мак… (- вушка), маска ... (- радий), м'ясо ... (- рубка), миша ... (- як).

Гра «Підберіть пару».

машина маленька

море малинове

чоловік повільний

м'яч мирний

крейда дрібна

музей морозиво

м'ясо музичне

Гра "Шість магів".

1. м– – – а – р.

Цей вигадали люди в Австралії.

2. маг – – – – – – –.

Цей і джаз, і частівки, і арії.

3. маг – – – – –.

Ця – прекрасна східна квітка.

4. – – – – – – маг.

У цьому – різних товарів потік.

5. ма – г – – – – – –.

Цей на клумбі, він малий, але гарний.

6. - Маг -.

Якби не цей, вірніше, не ця,

Я від вас не дочекався б відповіді.

Відповідь: мустанг, магнітофон, магнолія, універмаг, маргаритка, папір.

Гра "Знайди слова".

Гра «Граємо у хованки».

Запитання. А хто ще жив у хаті? Уважно прочитайте речення. Може, побачите ще когось.

Гра «Складове лото».

1. Прочитайте склади та складіть з ними слова. ( Молоко, мама, мило, морозі т.д.)

2. На набірному полотні друкується склад мапотрібно додати ще склад (склади), щоб вийшло ціле слово. ( Ма-ма, ма-ліна, ма-ки.)

3. Складіть слова, в яких один із складів повинен починатися

з літери "м": ма, ти, ма, сі, ма, ра, ма, ро, ма, му, ло, ла, ма, ло, ми. (Наприклад: мама, мало, мило, Рома, борошно, рама, Сіма, Тіма.)

Гра « Магічна літера».

Л

А Р? І Я

Відповідь: армія, лампа

Гра «Хвістоголов».

Ми – малеча-коротунька.

Будемо раді, якщо ти

Поміркуєш і знайдеш

І почала і хвости.

Мель мовляв мак

Відповідь: джміль, млин, хміль; молоко, молодець, моль, смола, молекула; макарони, гамак, макеті т.д.

Гра "Чорним по білому".

крейда – – – – –

– – крейда –

– крейда –

– крейда – – – –

Можливий варіант відповіді:

млин, помело, джміль, сміливець.

Гра "Зашифроване слово".

Відгадайте слово за допомогою шифру.

Відповідь: Мандарин.

Відповідь: морквина, гілка, цебро, мітла.

2. Кругограма.

Відгадайте зашифроване слово.

Відповідь: Мурзилка.

Перевертень

МАДАМ. СВІТ ІМ.

МОКНЕТ ОКСАНА З КОТІНКОМ

Відповідь: лапа.Відповідь: сік.

Загадки

Намиста червоні висять,

З кущів дивляться на нас.

Дуже люблять намисто ці

Діти, птахи та ведмеді.

(Малина.)

Який це майстер

На скло наніс

І листя, і трави,

І зарості троянд?

(Мороз.)

Зростанням різні подружки,

Але схожі один на одного,

Всі вони сидять один в одному,

А лише одна іграшка.

(Матрьошка.)

Велетень стоїть у порту,

Висвітлюючи темряву,

І сигналить кораблям:

«Заходьте у гості до нас!».

(Маяк)

Б'ють його рукою та палицею,

Нікому його не шкода.

А за що бідолаху б'ють?

А за те, що він одягнений!

(М'яч) С. Маршак

Червоний ніс у землю вріс,

А зелений хвіст зовні.

Нам зелений хвіст не потрібен

Потрібен лише червоний ніс.

(Морква.)

Білий камінчик розтанув, На дошці сліди залишив.

(Мел.)

Звір кудлатий, клишоногий,

Він смокче в барлозі лапу.

(Ведмідь.)

Розпечена стріла Дуб звалила біля села.

(Блискавка.)

Старий біля воріт тепло волок.

Сам не біжить і стояти не велить.

(Мороз.)

Я працюю в артілі У коріння кудлатої ялинки.

Більше теслі воно.

Не знайдеш у нас пилки;

Не рубали ми стволи,

Не стукали сокирою, –

А під ялиною виріс будинок.

(Мураха.)

У лісі у пня метушня, біганина: Народ робочий весь день клопочеться, Себе місто будує.

(Мурахи.)

Самі крихти, бояться кішки,

Під підлогою живуть, туди всі несуть.

(Миші.)

Мала, а нікому не мила.

(Миша.)

Думаю що практичний матеріалрубрики вчимо букви на букву «М»вам сподобався. Коментарі вітаються!

Муніципальне автономне дошкільне освітня установа « Дитячий садок«Оленка» м. Радянський»

Конспект безпосередньо освітньої діяльностіз підготовки до навчання грамоти

Тема: « Знайомство з приголосними звуками [М] та [М"]та літерою «М»

у підготовчій до школи групі № 12 «Райдуга»

Вихователь: Постовалова Є.А.

м. Радянський

жовтень 2014р.

Інтеграція ГО:

Ціль : познайомити дітей з приголосними звуками [М] та [М"] та літерою (М);

Освітні завдання:

Характеристика звуку із використанням схем;

Вправляти у розрізненні твердих - м'яких приголосних звуків у складах, словах;

Удосконалювати фонематичний слух (визначати місце звуку у слові); виділення заданого звуку із потоку звуків;

Закріплювати вміння відповідати на запитання;

Вчити складати та аналізувати речення зі словом «Мак»;

Ознайомити з літерою М;

активувати словник;

Розвиваючі завдання:

Розвивати зорове сприйняття, Рух органів артикуляційного апарату, фонематичний слух, пам'ять, увага, мислення, дрібну моторику рук.

Виховні завдання:

Виховувати вміння поступатись один одному, бути уважними до відповідей інших дітей. Виховувати навички надання взаємодопомоги у колективі.

Види дитячої діяльності та прийоми роботи:

види дитячої діяльності

Методичні прийоми

ігрова

ігрові ситуації, дидактична гра«Бурни - тупни»; гра «Веселий язичок», д/і «Скажи навпаки», мотивація: «Запрошення в подорож чарівною країною звуків і букв».

пізнавально - мовна

вирішення проблемних ситуацій

продуктивна

літерний конструктор (літера М), майстерня з виготовлення продуктів дитячої творчості- «Дорисуй букву по точках».

комунікативна

ситуативна бесіда, питання, відгадування загадок; читання поезій.

Місце проведення: група

Кількість дітей: 10

Матеріали та обладнання:

Демонстраційний матеріал:картка із зображенням літери та звуку «М» (шрифт чорний), картинка - схема слова «мак», кружки (зелений, синій, червоний), предметні картинки, де є звук «М», схеми речень, схема вимови звуків, фланелеграф, набірне полотно.

Роздатковий матеріал: схеми слова «мак» та фішки синього та червоного кольору для звукового аналізуслова, схеми для визначення розташування звуку в слові та фішки, схеми для складання речення, дзеркала для артикуляційної гімнастики, картки визначення твердих і м'яких звуків(сині, зелені), предметні картинки, де є звук «М», картинки – сюрпризи.

Хід:

Дзвінить дзвіночок (вихователь дає дзвінок для початку НОД) – діти стають півколом.

Доброго ранку діти, я рада бачити вас, сьогодні ми з вами продовжимо нашу подорож чарівною країною звуків і букв, познайомимося з новими звуками та буквою. Ви готові? - Так. Проходьте та встаньте до своїх стільчиків.– (діти підходять до стільчиків.)

I. Організаційний момент:

Сяде той, хто вигадає слово зі звуком (А) на початку.

- Сядьте правильно, зараз ми з вами як завжди спочатку пограємося в гру «Веселий язичок», візьміть дзеркала -артикуляційна гімнастика:Посмішка - Хоботок Парканчик - Пташеня, Годинники, Гойдалки, Чашечка (схеми - картки для показу вправ).

Повторення вивченого матеріалу:

З деякими звуками та літерами ми вже познайомилися. Назвіть їх.

А, О, У, І, Е, Ы.

Вони які?

Голосні.

Чому ми їх так називаємо?

Тому що їх можна співати вільно, легко, з голосом вони не зустрічають перешкоди.

Яким кольором ми позначаємо голосні звуки? - Червоним.

ІІ. Введення у тему:

Послухайте хлопці, я приготувала вам загадки. Спробуйте відгадати їх.Слухайте уважно:

1.Сидить дівчина в темниці, а коса на вулиці!(Морква)

З'являється відповідна картинка

Наступна загадка:

2. П'є бензин, як молоко,

Може бігати далеко.

Возить вантажі та людей.

Ти знайомий, звичайно, з нею. (авто)

Слухайте третю загадку:

3.У підпіллі, у комірчині

Живе вона в нірці,

Сіра малеча

Хто ж це? (Мишка.)

З'являється відповідна картинка.

Хлопці, ще раз назвемо ці слова – відгадки. (морква, машина, мишка)

А який той самий звук чується на початку слова? (М)

Ми сьогодні знайомитимемося зі звуком (М)

Характеристика звуку (М)- за схемою

Візьміть дзеркала до рук. Давайте спочатку скажемо звук [М](хором, індивідуально) .

Що відбувається із нашими губами?

Вони спочатку стуляються, а потім розмикаються.

Що відбувається із нашими зубами?

Вони стуляються.

Де знаходиться мова? (за зубами)

Так, а повітря виходить вільно?

Ні, повітря зустрічає перешкоду

Що йому заважає?

Губи.

Звук (М) який?

Згідний, твердий.

Яким ми його позначаємо кольором?

Синім.

У нашого звуку (М) є братик звук (Мь)- промовте звук (Мь)

Як ми його вимовляємо – м'яко, значить це звук який?

Згідний, м'який.

Яким кольором ми його позначаємо?

Зеленим. (В-ль виставляє гурток синього кольору)

А для того, щоб це все краще запам'ятати, я пропоную пограти в гру «Кульни - тупни»

(я називатиму звуки, а ви повинні будете ляснути, якщо почуєте звук М; а якщо М – тупнути) –діти грають за столами.

Фізкультурна хвилина.

Гра з м'ячем «Скажи навпаки»

(в - ль говорить наприклад: мо - мо - мо, кидає м'яч дитині, а дитина відповідає мі - мі - мі і т.д ....) (сідають на місця)

Робота із схемами.

Визначення місця звуку (м) у слові.

Подивіться на свої картинки, та визначте, де знаходиться звук (М)

(Кожна дитина бере картинку і має у своєму розпорядженні її під відповідною схемою на столі: (мило, тумбочка, будинок, сумка, акваріум, лимон, малина, мишка, папір, валіза)

Гімнастика для очей

Діти подивіться вгору, потім униз, поморгайте, закрийте очі.

Знайомство із літерою М.

Діти, що ми можемо сказати про звуки?

Ми їх чуємо та вимовляємо.

А літери?

Пишемо.

Отже, наш звук [м] на листі позначається буквою М(м). Ось вона.

(Зображення друкованої літерививішується на набірному полотні.)

На що схожа літера М? (Відповіді дітей)

А тепер давайте напишемо цю літеру у повітрі.

Паличка та паличка,

Поміж ними галочка.

І зрозуміло одразу всім:

Вийшла літера М.

Молодці.

Звуко – літерний аналіз слова «Мак»

На дошці – картинка-схема із зображенням квітки (маку).

У дітей на столах - картки для аналізу тризвукового слова та фішки (синього та червоного кольорів).

Подивіться, що намальовано на цій картинці?(Мак.)

Під маком намальовані клітини,

Що це означає?

(Ці клітини позначають, скільки звуків у слові «мак».)

- Який звук перший? - (М) – приголосний, твердий, синім кольором.

Який другий? - (А) - голосний, червоний.

Який третій? - (К) - приголосний, синім кольором.

Мак – м-ааа-к – мак.(Кожного разу слова вимовляються із голосом потрібного звука).- одна дитина виконує біля дошки.

Скільки звуків у слові «мак»?(Три.)

Скільки згодних? - Два, які? - (М), (К).

Скільки голосних? - Один, який? - (А)

Скільки складів у слові «мак»? - Визначають бавовнами - один (позначають смужкою).

Оживіть звуки, перший і другий. (Діти ставлять замість фішок літери)

4) Вимова слова відповідно до руху вказівки вихователя за схемою звукового складу слова.

Молодці впоралися із завданням.

Складання речень зі словом «Мак»

Складіть речення зі словом «Мак» з трьох слів(схема) - діти говорять свої пропозиції. В - ль пропонує одну пропозицію скласти за схемою.

(Звукова схема залишається на дошці, під нею схема пропозиції, діти за столами складають схему пропозиції самостійно) - один біля дошки.

Аналіз пропозиції:

З якої літери починається речення? - З великою.

Що ставиться наприкінці пропозиції? - крапка.

Скільки слів у реченні? - три

Яке перше?

Яке друге?

Яке третє?

Якщо я заберу одне слово, що вийде? - Відповіді дітей. Ставить назад.

Молодці впоралися із завданням.

Давайте заселимо букву М у наш літерний будиночок (діти підходять до мольберта з будиночком, кажуть, у якого кольору квартиру, на який поверх заселяють букву М).

- (Діти встають у коло)

Рефлексія:

Отже, хлопці, з якою буквою ми сьогодні познайомились?

З літерою М (м).

Який звук вона означає?

Звук [м].

Який це звук? (Згідний)

А приголосний звук буває яким? (твердим та м'яким)

Правильно.

А що вам сподобалося?

Що цікавого запам'яталося?

- Ви дуже добре працювали, молодці! - І за те, що ви впоралися з усіма завданнями, я вам хочу подарувати чарівні «картинки – невидимки».(З зображенням літери М крапками.)

Ви можете з'єднати крапки та побачите, що у вас вийде.