Мета заняття: вивчаємо букву М, формування навички читання, розвиток мовного вміння, вдосконалення фонематичного слуху, основ елементарної графічної навички.

  • познайомити дошкільника з літерою М, правильною вимовою звуку;
  • навчити писати друковану літеру М за клітинами;
  • сформувати інтерес до навчання віршами та загадками.

Запитайте: Як мукає корова? (My!..)
Скажи, як я: МММУ. Який звук ти промовив першим?

Назви, що намальовано на картинках знизу:

Мишка Морква Ведмідь Мураха

МИШКА, МОРКВА - скажи, як я. Який перший звук у цих словах?

Коли ми вимовляємо звук [м], губи спочатку стуляються, потім розмикаються.

Вимов: МММ.

Губи заважають повітря вільно виходити з рота, коли ми вимовляємо звук [м]. Запам'ятай, будь ласка: якщо ти вимовляєш звук, а губи, зуби чи язик заважають повітрю вільно виходити з рота, то цей звук – приголосний. Одні, приголосні звуки вимовляються із голосом, інші - без голосу.

Якщо дитина утруднюється з визначенням участі голосу при виголошенні приголосних звуків, тут і надалі дитині пропонується докласти долоню до свого гортані. За участю голосу у виголошенні звуку дитина відчуватиме вібрацію гортані («шийка тремтить»). Це спостерігається при проголошенні дзвінких приголосних звуків.

Хто більше?

  1. Згадайте, яка ягода починається зі звуку [М] та закінчується [А]. (Відповідь: малина)
  2. Назвіть квіти, які мають назву [М]. (Мак, ромашка, мальва, маргаритки)
  3. Перерахуйте продукти, у назві яких є [М, М']. (М'ясо, маргарин, олія, макарони, манна крупа, молоко, мандарини, борошно.)

Завдання: друкована літера М для дошкільнят

  • Розглянь літеру М. На що вона схожа?
  • Склади з пальців букву М.
  • Напиши літеру М у повітрі.

Намалюй палички акуратно по клітинах простим олівцем або кульковою ручкою.

У тих випадках, коли дитині пропонується написати цілий рядок букви, складу чи слова – дорослий дає зразок написання на початку рядка.
Якщо у дошкільника виникають труднощі, то дорослий може провести дві орієнтовні лінії, або поставити опорні крапки, які дитина з'єднає лініями, або напише букви цілком, а дитина просто обведе її іншим кольором. Каліграфії на цьому етапі навчання вимагати не слід.

Продовжи фразу

Він усю зиму в шубі спав,
Лапу буру смоктав,
А прокинувшись, почав ревти.
Це звір лісовий… (ведмідь).

Подивися на молодців:
Веселі та бойки.
Волокують з усіх кінців
Матеріал для будівництва.
Ось один спіткнувся раптом
І поспішає на допомогу друг.
Тут народ добрий.
Без роботи, хоч убий.
Жити не може… (мураха).

Руки мити пішла Людмила,
Їй знадобилося… (мило).

Кожен тут у лісі талант -
І співак, і… (музикант).

Наша Таня голосно плаче.
Впустила в річку… (м'ячик).

Зеленіє далечінь полів,
Співає соловей.
У білий колір одягнувся сад,
Бджоли перші летять.
Грім гуркотить.
Вгадай, що це за місяць? … (травень.)

Ми щеня у воді та в милі
Дві години мочалкою… (мили).

Під важкою ношею -
У підпіллі, у комірчині
Живе вона у нірці.
Сірий малюк.
Хто ж це? … (мишка.)

У чорному полі заєць білий
Стрибав, бігав, петлі робив.
Слідом за ним теж був білий.
Хто ж цей заєць? ... (Мел.)

Загадки для дітей на літеру М

Велетень стоїть у порту,
Висвітлюючи темряву,
І сигналить кораблям:
«Заходьте у гості до нас!»
(Маяк)

Над річкою, впоперек.
Велетень врастяжку ліг.
Через річку, по спині.
Він ходити дозволив мені.
(Міст)

Господар лісовий прокидається навесні,
А взимку під хуртове виття
Спить у сніговій хатинці.
(Ведмідь)

У лісі у пня біганина, метушня:
Народ робітник весь день клопочеться,
Собі будинок будує.
(Мурахи)

Червоний ніс у землю вріс,
А зелений хвіст зовні.
Нам зелений хвіст не потрібен
Потрібен лише червоний ніс.
(Морква)

Цілий день літає,
Всім набридає;
Ніч настане.
Тоді перестане.
(Муха)

Багатолюдний, шумний, молодий,
Під землею гуркотить місто.
А будинки з народом тут
Уздовж вулицею біжать.
(Метро)

Вислизає як живе,
Але не випущу його я.
Білою піною піниться,
Руки мити не лінується.
(Мило)

Який це майстер на скло завдав
І листя, і трави, і чагарники?
(Мороз)

Маленький зріст, довгий хвіст,
Сіра шубка, гострі зубки.
(Миша)

Розпечена стріла
Дуб звалила біля села.
(Блискавка)

Рідко, а чи не вода.
Біло, а не сніг.
(Молоко)

Білий камінчик розтанув,
На дошці сліди залишив.
(Крейда)

Рогатий, а не божевільний.
(Місяць)

Прислів'я та приказки на букву М

Світ будує, а війна руйнує.

Хто сіє світ, пожне щастя.

Багато снігу – багато хліба, багато води – багато трави.

Москва – всім містам мати.

Мало хотіти, треба вміти.

Казка про букву М

Мишеня Мишко і ведмежа Мишко лежали на галявині і їли малину. Миша і каже:
- Давай вірші вигадувати. Ось слухай, який я написав:

Щодня і кожну годину ми твердимо вперто:
Немає на світі нікого кращого за нашу…

Малини! - заволав Мишко.
- Та до чого тут "малина"! Я хотів сказати: «Краще нашої мами».
- Це теж чудово! А тепер я вигадаю… А про що?
- Ну, хоч би про цей мухомор.

Не їжте білі макарони,
А їжте червоні мухомори!

Що ти, що ти! - злякалося мишеня.
- Мухомори не можна їсти, до лікарні потрапиш. Ось, слухай вірш про лікаря:

У лісі немає лікаря важливіше,
Чим жвавий рудий…

Айболіт! - закричало ведмежа.
- Та не Айболіт, а мураха. Айболіт лікує звірів, а мураха – ліс.
- Звідки ти так багато знаєш?
- Хто багато читає, багато знає! - Важливо відповіло мишеня Миша ...

Веселі вірші про літеру М для дітей

Посидимо у тиші
Мама спить, вона втомилася.
Та й я грати не стала!
Я вовчка не заводжу,
А сіла і сиджу.
Не шумлять мої іграшки,
Тихо у кімнаті порожній.
А по маминій подушці
Промінь крадеться золотий.
І сказала я променю:
- Я теж хочу рухатися!
Я багато чого хотіла б:
Вголос читати та м'яч катати,
Я б пісеньку заспівала,
Я могла б пореготати.
Та мало я чого хочу!
Але мама спить, і я мовчу!
Промінь метнувся по стіні,
А потім ковзнув до мене.
- Нічого, - шепнув він наче,
- Посидимо і в тиші.
(Є. Благініна)

Заплуталися
- Дивіться - буква!.. Ось ті на:
Не в книжці – на доріжці!
Як називається вона.
Схожа на ріжки?
Вчений пес, бик та коза
Тящать на неї очі ...
Коза - прикинула в думці,
Сказала: - Це буква "ме".
Бик заперечив: - Не "ме", а "му",
Я краще знаю, що до чого! -
А пес вигукнув:
- Досить вам, не сперечайтесь, це буква «ам»!
- Ні, "му"!
- Ні, "ме"!
- Не там"!
Ам! Ам!
Такий піднявся тарарам,
Такий жахливий шум і крик!
Заплуталися зовсім
Вчений пес, коза та бик,
Побачивши букву М…
(А. Шибаєв)

Ми таблиці множення
Взяли та поховали
Дайте нам для прискорення
Мікрокалькулятори!
(Є. Григор'єва)

Мама, бабуся, сестра -
Усі ошатні з ранку.
Приймають вітання.
Хоч у них не день народження.
Кожен святковий подарунок
І букет – він дуже яскравий.
А ще сюрприз на них чекає -
Спекли ми з татом торт.
Перемили весь посуд,
Навели порядок усюди.
Ми забули слово ліньки.
Ось що означає жіночий день!
А сестра спитала нас:
- Це буде щоразу?
(В. Нестеренко)

Мама! Так тебе люблю,
Що не знаю прямо!
Я великому кораблю
Дам назву «Мама».
(Я. Яким)

Маяк
…Ввечері, а також до ночі плавати у морі важко дуже…
Капітанові так прикро - навіть берега не видно.
Раптом - зраділи моряки: спалахує МАЯК.
В темряві саме здалося червоне око.
Змигався - і знову ні, і знову запалилося світло.
Тут, мовляв, тихо – всі судна запливайте ось сюди…
Усім показує світло – тут небезпечно чи ні.
(В. Маяковський)

Ведмедик Ведмедик у вулик вліз,
І ось - з лапи капе солодкий мед!
Я з нього сміятися почав:
«Ведмедик насвинячив!»
- Що за жарти! - Той відповів.
- Я – ведмідь!
Я - навіжено!
(М. Яснов)

Березень місяць, а хуртовина, мороз…
Купили мамі ми мімоз!
(Є. Благініна)

Бідний Ведмедик захворів
- Ведмедик багато меду їв.
Ведмедик плаче і кричить:
"У мене живіт болить!"
Ведмедик стогне.
Сльози ллє -
У нього болить живіт.
Неслухняний Жадібний Ведмедик
З'їв лісової малини Лишка.
(Ф. Бобильов)

То вниз, то вгору біжить перо,
Малюючи букву М,
Як би спускаєшся в метро
І нагору йдеш потім.
На гладкий мармур та граніт
Лягає м'яке світло.
Сама тут сходи біжать -
І все кінця їй нема.
(С. Маршак)

М'ячик
М'ячик стрибає кольоровий
На подвір'ї переді мною.
Цей м'ячик дуже милий:
Скел він ще не бив.
(Г. Вієру)

Ведмежий марш та вальс ведмежий!
З гармошкою ведмедик на манежі.
Ведмедиця з ведмедем танцює.
Їм ведмежа лапою махає.
(В. Берестов) М'яч літає смугастий.
У м'яч грають ведмежата.
- Можна мені? – запитала мишка.
- Що ти!
Ти ще мала.
(Г. Сатир)

Підсумки уроку:

  1. Вимова нових слів збільшує словниковий запасдошкільника, розвиває мову та пам'ять.
  2. Вправи за клітинами розвивають дрібну моторику рук.
  3. Загадки розвивають у дітях кмітливість, уміння аналізувати та доводити. Педагоги застосовують загадки під час навчання дітей підвищення зацікавленості під час виконання складних завдань.
  4. Вірші впливають як розвиток пам'яті. Доведено, що якщо щодня вивчати кілька рядків, у мозку виникають нові нейронні зв'язки, підвищується загальна здатність до навчання.

Муніципальне автономне дошкільне освітня установа « Дитячий садок«Оленка» м. Радянський»

Конспект безпосередньо освітньої діяльностіз підготовки до навчання грамоти

Тема: « Знайомство з приголосними звуками [М] та [М"]та літерою «М»

у підготовчій до школи групі № 12 «Райдуга»

Вихователь: Постовалова Є.А.

м. Радянський

жовтень 2014р.

Інтеграція ГО:

Ціль : познайомити дітей з приголосними звуками [М] та [М"] та літерою (М);

Освітні завдання:

Характеристика звуку із використанням схем;

Вправляти у розрізненні твердих - м'яких приголосних звуків у складах, словах;

Удосконалювати фонематичний слух (визначати місце звуку у слові); виділення заданого звуку із потоку звуків;

Закріплювати вміння відповідати на запитання;

Вчити складати та аналізувати речення зі словом «Мак»;

Ознайомити з літерою М;

активувати словник;

Розвиваючі завдання:

Розвивати зорове сприйняття, рух органів апарату артикуляції, фонематичний слух, пам'ять, увага, мислення, дрібну моторику рук.

Виховні завдання:

Виховувати вміння поступатись один одному, бути уважними до відповідей інших дітей. Виховувати навички надання взаємодопомоги у колективі.

Види дитячої діяльності та прийоми роботи:

види дитячої діяльності

Методичні прийоми

ігрова

ігрові ситуації, дидактична гра«Бурни - тупни»; гра «Веселий язичок», д/і «Скажи навпаки», мотивація: «Запрошення в подорож чарівною країною звуків і букв».

пізнавально-мовленнєва

вирішення проблемних ситуацій

продуктивна

літерний конструктор (літера М), майстерня з виготовлення продуктів дитячої творчості- «Дорисуй букву по точках».

комунікативна

ситуативна бесіда, питання, відгадування загадок; читання поезій.

Місце проведення: група

Кількість дітей: 10

Матеріали та обладнання:

Демонстраційний матеріал:картка із зображенням літери та звуку «М» (шрифт чорний), картинка - схема слова «мак», кружки (зелений, синій, червоний), предметні картинки, де є звук «М», схеми речень, схема вимови звуків, фланелеграф, набірне полотно.

Роздатковий матеріал: схеми слова «мак» та фішки синього та червоного кольору для звукового аналізу слова, схеми для визначення розташування звуку в слові та фішки, схеми для складання речення, дзеркала для артикуляційної гімнастики, картки для визначення твердих та м'яких звуків (сині, зелені), предметні картинки, де є звук «М», картинки – сюрпризи.

Хід:

Дзвінить дзвіночок (вихователь дає дзвінок для початку НОД) – діти стають півколом.

Доброго ранку діти, я рада бачити вас, сьогодні ми з вами продовжимо нашу подорож чарівною країною звуків і букв, познайомимося з новими звуками та буквою. Ви готові? - Так. Проходьте та встаньте до своїх стільчиків.– (діти підходять до стільчиків.)

I. Організаційний момент:

Сяде той, хто вигадає слово зі звуком (А) на початку.

- Сядьте правильно, зараз ми з вами як завжди спочатку пограємося в гру «Веселий язичок», візьміть дзеркала -артикуляційна гімнастика:Посмішка - Хоботок Парканчик - Пташеня, Годинники, Гойдалки, Чашечка (схеми - картки для показу вправ).

Повторення вивченого матеріалу:

З деякими звуками та літерами ми вже познайомилися. Назвіть їх.

А, О, У, І, Е, Ы.

Вони які?

Голосні.

Чому ми їх так називаємо?

Тому що їх можна співати вільно, легко, з голосом вони не зустрічають перешкоди.

Яким кольором ми позначаємо голосні звуки? - Червоним.

ІІ. Введення у тему:

Послухайте хлопці, я приготувала вам загадки. Спробуйте відгадати їх.Слухайте уважно:

1.Сидить дівчина в темниці, а коса на вулиці!(Морква)

З'являється відповідна картинка

Наступна загадка:

2. П'є бензин, як молоко,

Може бігати далеко.

Возить вантажі та людей.

Ти знайомий, звичайно, з нею. (авто)

Слухайте третю загадку:

3.У підпіллі, у комірчині

Живе вона в нірці,

Сіра малеча

Хто ж це? (Мишка.)

З'являється відповідна картинка.

Хлопці, ще раз назвемо ці слова – відгадки. (морква, машина, мишка)

А який той самий звук чується на початку слова? (М)

Ми сьогодні знайомитимемося зі звуком (М)

Характеристика звуку (М)- за схемою

Візьміть дзеркала до рук. Давайте спочатку скажемо звук [М](хором, індивідуально) .

Що відбувається із нашими губами?

Вони спочатку стуляються, а потім розмикаються.

Що відбувається із нашими зубами?

Вони стуляються.

Де знаходиться мова? (за зубами)

Так, а повітря виходить вільно?

Ні, повітря зустрічає перешкоду

Що йому заважає?

Губи.

Звук (М) який?

Згідний, твердий.

Яким ми його позначаємо кольором?

Синім.

У нашого звуку (М) є братик звук (Мь)- промовте звук (Мь)

Як ми його вимовляємо – м'яко, значить це звук який?

Згідний, м'який.

Яким кольором ми його позначаємо?

Зеленим. (у –ль виставляє гурток синього кольору)

А для того, щоб це все краще запам'ятати, я пропоную пограти в гру «Кульни - тупни»

(я називатиму звуки, а ви повинні будете ляснути, якщо почуєте звук М; а якщо М – тупнути) –діти грають за столами.

Фізкультурна хвилина.

Гра з м'ячем «Скажи навпаки»

(в - ль говорить наприклад: мо - мо - мо, кидає м'яч дитині, а дитина відповідає мі - мі - мі і т.д ....) (сідають на місця)

Робота із схемами.

Визначення місця звуку (м) у слові.

Подивіться на свої картинки, та визначте, де знаходиться звук (М)

(Кожна дитина бере картинку і має у своєму розпорядженні її під відповідною схемою на столі: (мило, тумбочка, будинок, сумка, акваріум, лимон, малина, мишка, папір, валіза)

Гімнастика для очей

Діти подивіться вгору, потім униз, поморгайте, закрийте очі.

Знайомство із літерою М.

Діти, що ми можемо сказати про звуки?

Ми їх чуємо та вимовляємо.

А літери?

Пишемо.

Отже, наш звук [м] на листі позначається буквою М(м). Ось вона.

(Зображення друкованої літери вивішується на набірному полотні.)

На що схожа літера М? (Відповіді дітей)

А тепер давайте напишемо цю літеру у повітрі.

Паличка та паличка,

Поміж ними галочка.

І зрозуміло одразу всім:

Вийшла літера М.

Молодці.

Звуко – літерний аналіз слова «Мак»

На дошці – картинка-схема із зображенням квітки (маку).

У дітей на столах - картки для аналізу тризвукового слова та фішки (синього та червоного кольорів).

Подивіться, що намальовано на цій картинці?(Мак.)

Під маком намальовані клітини,

Що це означає?

(Ці клітини позначають, скільки звуків у слові «мак».)

- Який звук перший? - (М) - приголосний, твердий, синім кольором.

Який другий? - (А) - голосний, червоний.

Який третій? - (К) - приголосний, синім кольором.

Мак – м-ааа-к – мак.(Кожного разу слова вимовляються із голосом потрібного звука).- одна дитина виконує біля дошки.

Скільки звуків у слові «мак»?(Три.)

Скільки згодних? - Два, які? - (М), (К).

Скільки голосних? - Один, який? - (А)

Скільки складів у слові «мак»? - Визначають бавовнами - один (позначають смужкою).

Оживіть звуки, перший і другий. (Діти ставлять замість фішок літери)

4) Вимова слова відповідно до руху вказівки вихователя за схемою звукового складу слова.

Молодці впоралися із завданням.

Складання речень зі словом «Мак»

Складіть речення зі словом «Мак» з трьох слів(схема) - діти говорять свої пропозиції. В - ль пропонує одну пропозицію скласти за схемою.

(Звукова схема залишається на дошці, під нею схема пропозиції, діти за столами складають схему пропозиції самостійно) - один біля дошки.

Аналіз пропозиції:

З якої літери починається речення? - З великою.

Що ставиться наприкінці пропозиції? - крапка.

Скільки слів у реченні? - три

Яке перше?

Яке друге?

Яке третє?

Якщо я заберу одне слово, що вийде? - Відповіді дітей. Ставить назад.

Молодці впоралися із завданням.

Давайте заселимо букву М у наш літерний будиночок (діти підходять до мольберта з будиночком, кажуть, у якого кольору квартиру, на який поверх заселяють букву М).

- (Діти встають у коло)

Рефлексія:

Отже, хлопці, з якою буквою ми сьогодні познайомились?

З літерою М (м).

Який звук вона означає?

Звук [м].

Який це звук? (Згідний)

А приголосний звук буває яким? (твердим та м'яким)

Правильно.

А що вам сподобалося?

Що цікавого запам'яталося?

- Ви дуже добре працювали, молодці! - І за те, що ви впоралися з усіма завданнями, я вам хочу подарувати чарівні «картинки – невидимки».(З зображенням літери М крапками.)

Ви можете з'єднати крапки та побачите, що у вас вийде.


Розділи: початкова школа

Тема. Звуки [м], [м’] та літера їх позначає

Цілі: познайомити дітей зі звуками [м], [м'], літерою М; розвиток мови, мислення, фонематичного слуху; виховання інтересу до столиці нашої Батьківщини, патріотичних почуттів.

I. Орг.м.

1,2 – вище голова,

3,4 – плечі ширші,

5,6 – тихо сісти.

Довгоочікуваний дзвінок,

Починається урок.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

А який урок починається?

Правильно, урок навчання грамоти.

Перевірте, чи ви приготували все?

Чи все на місці, чи все гаразд?

Ручка, книжка та зошит?

Молодці! Хлопці, що ви робите щоранку, коли встаєте? (зарядку)

А навіщо робити зарядку?

Ось і я пропоную вам зробити зарядку, але не зовсім звичайну. Зарядку для голосу та язичка.

А зробимо ми цю зарядку, щоби підготуватися до читання.

Повторюємо за мною скоромовку спочатку тихо та повільно, потім голосніше та швидше.

Пара птахів пурхала, пурхала, та й випурхнула.

Ро-ро-ро-настав ранок.

Ра-ра-ра-встала рано дітлахи.

Ру-ру-ру-починаємо ми гру.

Рі-рі-рити уважно дивися.

ІІІ. Постановка теми та мети уроку.

На дошці дві групи предметів.

Береза, горобина, будинок.

Кіт, жук, ведмідь.

Назвіть предмети, зображені у 1 групі.

(будинок – 1 склад, 3 звуки, на согл. закінчується)

Назвіть предмети, зображені у 2 групі.

Назвіть “зайве” слово. Чому? (ведмідь – 2 склади, звуків більше)

Вимовимо хором слово "будинок".

Назвіть останній звук. ([м])

Вимовимо хором слово "Ведмідь".

З якого звуку воно починається? ([м'])

Хто здогадався, яка тема сьогоднішнього уроку? (звуки [м], [м'] та літера їх позначає)

Хто скаже, що ми сьогодні займатимемося на уроці, тобто. цілі нашого уроку, хто зможе сформулювати? ( познайомимося зі звуками [м], [м'] та літерою, яка їх позначає; вчитися відрізняти звуки [м], [м'] та літеру, яка їх позначає від інших звуків та літер; вчитись читати склади, слова з новою літерою)

IV. Вивчення нового матеріалу.

а) робота з новим звуком.

Вимовимо хором звук [м].

Як розташовуються органи мови (губи, зуби, язик) при його виголошенні? (губи стискаються, не розтягуючись убік; зуби не торкаються один одного; язик лежить вільно)

Повітря при проголошенні зустрічає перешкоду чи вільно минає? (зустрічає)

Який? (губи стискаються)

Якщо повітря зустрічає перешкоду, значить звук [м] приголосний чи голосний?

Значить, цей звук дзвінкий чи глухий?

Твердий чи м'який?

Хто дасть повну характеристикузвуку [м]? (згідний, дзвінкий, твердий)

Назвіть перший звук у слові “ведмідь”.

Вимовимо хором звук [м'].

Хто надасть повну характеристику звуку [м']? (згідний, дзвінкий, м'який)

Хто знає як називається буква, яка означає звуки [м], [м'] ? (літера ем)

б) знайомство з новою літерою.

На що схожа літера М.

Добре відомо всім:
Де метро, ​​там літера М.

Ось гойдалка-
Літера М!
Тут хитатися,
Можна всім!

Нагадують зубці Кремлівської стіни.

Взялися за руки друзі
І сказали: Ти я-
Це ми"
А тим часом
Вийшла літера М.

Фізмінутка.

Ми топаємо ногами,
Ми плескаємо руками,
Киваємо головою.
Ми руки піднімаємо,
Ми руки опускаємо,
Ми кружляємо потім,
Ми топаємо ногами,
Топ-топ-топ.
Ми руки опускаємо
Хлоп-хлоп-хлоп.
Ми руки розведемо
І побіжимо кругом.

А тепер я називаю слова, якщо вони мають звук [м] або [м'], то ви робите низький нахил. Якщо немає таких звуків, то ховаєтеся за стілець.

Метелик, носоріг, мошкара, тигр, мурахи, лев, джміль, вовк, моль, муха, мишка.

А тепер сів на свої місця, як мишки тихо-тихо.

З якою літерою ми познайомились?

в) читання складів.

Придумайте слова, у яких трапляється злиття МА, МО, …. (мама, маска, мак, олія, Москва, молоко, мороз, мило, миша, муха, світ, метро, ​​метр, хутро…)

Читаємо склади навпаки. (Розум, АМ, …)

г) Читання слів (на дошці надруковано)

мама будували

метро будівельники

світ слово

Москва слова

Чому слово “Москва надруковано з великої літери?

Пограємось у гру "Доскажи слівце".Слова-відгадки друкуємо у зошиті для друкування.

У чорному полі заєць білий
Стрибав, бігав, петлі робив.
Слідом за ним теж був білий.
Хто ж цей заєць? … (крейда)

У підпіллі, у комірчині
Живе вона в нірці,
Сірий малюк.
Хто ж це? … (мишка)

Руки мити пішла Людмила,
Їй знадобилося... (мило)

V. Закріплення вивченого

а) робота за підручником

Відкрийте с.89

Що бачите на ілюстрації? (Червону площу)

Що можете розповісти про Москву?

Колись багато, багато років тому Москва об'єднала навколо себе інші міста і стала головним містом російської землі. Москва - найбільше місто в Росії, столиця нашої держави. Тут працюють президент країни, уряд Росії, Державна Дума. Вони вирішують важливі завдання нашої країни.

Детально про Москву дізнаєтесь на уроках навколишнього світу у 4 класі та на уроках історії у старших класах.

Читання тексту ланцюжком на с.89.

Які слова написав Рома на дошці, знайдіть та прочитайте цю пропозицію.

Назвіть слова з тексту, де є буква М.

Назвіть слова з тексту, де є звук [м'].

Що свідчить про його м'якість? (букви е,і)

VI. Підсумок уроку.

Згадайте, які цілі ми ставили на початку уроку.

Чи досягли ми цілей уроку чи ні?

З якими звуками ми познайомились на уроці?

Назвіть літеру, якою позначаються ці звуки.

Підніміть руки, хто вважає, що на цьому уроці добре попрацював.

Складіть із літер слово, що зараз буде

е е п р е а н м

(Зміна)

Конспект фронтального логопедичного заняттяз підготовки до навчання грамоти для дітей старшої групиз ГНР.


Тема: Звук та літера «М»

ЗАВДАННЯ:

Корекційно-освітні:

  • вчити визначати перший приголосний звук, твердість – м'якість, дзвінкість – глухість, позицію звуку у слові (початок, кінець);
  • закріплювати навички чіткої вимови звуку М, поняття «склад»;
  • вправляти в звуковому аналізі та синтезі складів, розподілі слів на склади;
  • активізувати дієслівний словник.

Корекційно-розвиваючі: розвивати слухову увагу, фонематичне сприйняття, артикуляційну та загальну моторику, зорово - моторну координацію, пам'ять, мислення.

Корекційно-виховні: виховувати позитивне ставлення до занять; вміння контролювати власну мову; формувати навичку співробітництва, вміння слухати співрозмовника; виховувати шанобливе ставлення один до одного.

ОБЛАДНАННЯ: картинки: дівчинка Маша, кішка Мурка, квіти - ромашки, маки, тюльпани, айстри, дзвіночки; манна каша та молоко, картинки зі звуком М і без звуку, велика літера М, мозаїка, фішки червоного та синього кольору, звукова доріжка.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

1. Пройти звуковими доріжками, називаючи кожну голосну букву.

Сьогодні я хочу розповісти вам одну дивовижну історію про одну дивовижну дівчинку Машу. А дивовижна вона тому, що щодня вигадувала для себе нову гру. Ось і сьогодні Маша прокинулася, вмилася, зробила зарядку і про губки, язичок не забула.

2. Артикуляційна гімнастика.

а) Усміхаються жаби - тягнуть губки прямо до вушок («Посмішка» з
зімкнутими губами);
б) Наслідую я слона - губи «хоботом» тягну;
в) Язичок широкий, гладкий – виходить «лопатка»

Сьогодні Маша подумала: «Ось який перший звук почую, з ним і дружитиму цілий день».
Раптом прибігла кішка Мурка і почала з Машею розмовляти: «Му-у-у-р-р...»
Маша посміхнулася - значить, сьогодні я граю та дружу зі звуком … (яким, хлопці?) зі звуком М.

3. Артикуляція та характеристика звуку М

Губи зімкнуті, зуби трохи - трохи розімкнуті, язичок спокійно
лежить унизу. Згідний (є перешкода – губи), твердий, дзвінкий.

Маша пішла на кухню. Там мати готувала сніданок. Яку кашу варила мама, як ви вважаєте: гречану, манну чи рисову? Чому?
Маша пішла в сад, де ростуть квіти, і по дорозі співала пісеньки:

4. Відтворення складових рядів: ми-мо-мо, мо-ми-му, ми-мо-ма...(кожен по черзі допомагає Маші співати пісеньку)

У саду росло багато квітів (картинки на підлозі), але Маша вибрала квіти лише зі звуком М. ( айстри, ромашки, дзвіночки, маки, тюльпани).

Які квіти треба зірвати? Чому? (Відповіді дітей)
Як називається букет із маків, якщо букет із тюльпанів - тюльпановий. З маків? ( маковий), з ромашок? ( ромашковий). Маша повернулася на кухню із квітами. А на столі вже стояла маннакаша та молоко. Що стояло на столі? (манна каша та молоко). Маша засміялася: "Мамочко, яка ти молодець, ти допомагаєш мені в моїй грі".
- Чому так сказала Маша?
Маша все з'їла і дякую сказала.
Зараз ми покажемо Маші, як уміємо грати зі звуками.



5. Звуковий аналізта синтез складів.

Позначити фішками склади: ма, ом, му.

Гра «Живі звуки»

Маша взяла книгу і почала шукати картинки зі звуком «м». У нас теж є картинки, візьміть під стільцями.

6. Д/і «Знайди картинку зі звуком «м».

Визначити, де звук М - на початку чи наприкінці слова. Вийде той, у кого картинки зі звуком М наприкінці, на початку картинки без звуку М.

Давайте ми розділимо на склади слова, які ви обрали:

7. Д/і «Розділи слова на склади» (можна на вибір дітей).

му-ха- проплескуємо,
авто- протоплюємо,
му-хо-мор- Прострибуємо.

Коли тато повернувся з роботи, Маша розповіла про картинки зі звуком "м", які вона шукала цілий день. Їй теж попалися картинки - муха, авто, мишка. Папа поцікавився, що ці речі роблять?

8. Д/і «Підбери слово-дію»

Муха- літає, дзижчить, набридає, сидить, повзає…
Авто- їде, зупиняється, щастить, заїжджає, виїжджає...
Мишка- пищить, шумить, гризе, шарудить, бігає, стрибає...

9. Знайомство з літерою.

Хлопці, ми з вами пам'ятаємо, що звуки ми чуємо та вимовляємо, а літери бачимо, читаємо та пишемо. Ось і звук «м» має свою букву «М».

Паличка та паличка,
Поміж ними галочка.
І тепер зрозуміло всім
Вийшла літера "М".
Діти викладають букву із мозаїки.

10. Підсумок заняття.

Який звук був сьогодні на занятті? Голосний він чи приголосний? Дзвінкий чи глухий? Твердий чи м'який?

ФІЗМИНУТКА(У середині заняття)
Ми руками — хлоп-хлоп-хлоп (6 раз),
Ми ногами – топ-топ-топ (6 раз).
Кулаками постукаємо (6 раз),
Повернемося і мовчимо (рот закрити рукою).

Анжеро – Судженський міський округ
Муніципальна бюджетна дошкільна освітня установа
дитячий садок комбінованого виду № 42
Автор матеріалу вчитель-логопед:

Дата:

Клас:

Тема:"Звук і буква М".

закріпити чітку вимову звуків ібукв [м], [м'], літерами "М", "м";

Корекційно-розвиваюча

Корекційно-виховна :

Обладнання:

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Живе вона у нірці
У підпіллі, у комірчині.
Сіра малеча
Хто це? (мишка)

Промовте кілька разів це слово. Який звук чується на початку слова?

- (Звук [м])

Який він голосний чи приголосний?

-(Згідний, при вимові утворюється перешкода з губ)

Дзвінкий чи глухий?

Назвіть слова, які мають звук [м]

-(Машина, молоко, малюк, магнітофон, березень, травень)

Вийшла буква М? – Так!

3. Основна частина.

Знайомство зі звуком [М].

Голодна - мукає,

Сита - жує,

Усім дітям молоко дає. ( Корова)

Повітря виходить через ніс;

Шийка «працює».

Фонетична вправа.

Корова мукає: ММММММММММ... (слідом за дорослим вимовляти звук [М] довго).

Дидактична вправа «Кульни в долоні».

м, а, у, м, м, і; ам, ар, ор, ом, ма, му, ка, са, ми; мак, Оля, муха, будинок, суп, борошно;

Дорослий пропонує дитині уважно прослухати та повторити склади, при цьому дитина повинна відчути змикання губ під час промови звуку [М]:

ма, мо, му, ми; ам, ом, розум, ім.

Повторити складовий ряд:

ма-мо, ма-ми, му-ма, му-ми; ам-ом, ум-им, ум-ам, ом-ім.

Скоромовка: Мама мила Милу милом.- Вимовляйте скоромовку з різними інтонаціями (здивування; радості; смутку).

Гра "Наздоганяй-ка"(Робота триває доти, поки вимова дітьми досягне темпу скоромовки)

4. Пальчикова гімнастика

Цей пальчик хоче спати,
Цей пальчик ліг у ліжко,
Цей пальчик трохи подрімав,
Цей пальчик уже заснув,
Цей пальчик міцно спить,
Ніхто більше не галасує.
- Взяти долоню дитини в руку і загинати пальці по черзі, починаючи з мізинця.

Гра "Доповни склади до слів"

    ма- (машина, малина, матрьошка, мальки)

    мо- (море, морж, мийка, міст, мох)

    му – (сміття, муха, мураха)

    ми – (мишка, миша, думки)

    ми – (ведмедик, миска, хвилина, світ)

    ме – (місяць, метр, меблі, хутро, крейда)

Читання складів та чистомовок.

Ма-ма-ма – вдома я сама.
Му-му-му – молоко кому?
Мо-мо-мо – їмо ескімо.

Мі-мі-мі - співаємо ноту мі. (Слайд 17).

Лист букви М у зошит.

5.Підсумок заняття.

говорили на занятті?

Який це звук?

Яким кольором позначаємо?

Дата:

Клас:

Тема:"Звук і буква М".

Корекційно-освітня: Ознайомити дітей із новими звуками [м], [м'], літерами “М”, “м”; вчити порівнювати звуки, розрізняти літери; .

Корекційно-розвиваюча формувати навички свідомого, правильного, складового, швидкого читання; ділити слова на склади; розвивати вміння аналізувати слова, пізнавальні інтереси та здібності; розвивати мову, увагу, пам'ять; збагачувати словниковий запас;

Корекційно-виховна : розвивати увагу, самоконтроль; розвивати комунікативні та мовні навички.

Обладнання:індивідуальні дзеркала, олівці, м'ячик,

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Гра «Запам'ятай – повтори»
Гном – альбом – будинок – ком 3 – 4 варіанти ланцюжка
- Що спільного у словах?
Муха – мило – малина – моток 3 – 4 варіанти ланцюжка
- Що спільного у словах?
Міла – піраміда – кулемет
- Що спільного у словах?

На що схожа літера М? Що вона нагадує вам? Вийти та взятися за руки.

Вийшла буква М? – Так!

Давайте разом голосно промовимо цей звук, тихо, пошепки, без звуку.

Сьогодні на уроці ми не тільки повторимо, що вивчили раніше, але познайомимося з новою літерою.

2. Артикуляційна гімнастика:

3. Основна частина.

Знайомство зі звуком [М].

Дорослий пропонує дитині відгадати загадку та відповісти на запитання:

Голодна - мукає,

Сита - жує,

Усім дітям молоко дає. ( Корова)

«Як мукає корова?» - «МММ...»

Дорослий показує перед дзеркалом і пояснює дитині артикуляцію звуку [М]: коли ми вимовляємо звук [М]:

Губки зімкнуті без напруги;

Повітря виходить через ніс;

Шийка «працює».

Звук [М] співати не можна, тому що губки створюють перешкоду повітрі. Цей звук - приголосний, твердий, дзвінкий (шийка «працює»), тому ми позначаємо звук [М] синім кружком із дзвіночком. Таким чином, дитина засвоює характеристику звуку [М].

Дидактична вправа «Доскажи слівце, назви перший звук у слові».

У підпіллі, у комірчині

Живе вона в нірці,

Сірий малюк.

Хто це?., ( мишка)

Він усю зиму в шубі спав,

Лапу буру смоктав,

А прокинувшись, почав ревти.

Це звір лісовий... ( ведмідь)

Відгадати загадки, назвати перший звук у відгадці:

Взимку – спить,

Влітку - вулики ворушить. ( Ведмідь)

Без рук, без ніг,

А малювати вміє. ( Мороз)

Сидить дівчина у в'язниці,

А коса на вулиці. ( Морква)

Цілий день літає,

Всім набридає,

Ніч настане,

Тоді перестане. ( Муха)

4. Пальчикова гімнастика"Молоточки".

О.С. – ноги – на ширині плечей, руки опущені. Пальці стиснуті в кулачок.

– Кулачок об кулачок постукали – чок та чок. Молоточки тук-тук-тук. По гвоздиках стук-стук-стук. Молоточки тук-тук, по гвоздиках стук-стук. Молоточки тук-тук-тук. По гвоздиках стук-стук-стук. (Повтор – 2 рази під музику, діти виконують відповідні рухи

Звуки М – Мь у реченнях
Нам приготували таке завдання.
У Жовтня розсипалися пропозиція і нам треба допомогти йому їх зібрати додати слова, в яких пишеться буква М
Оля п'є.
Дорогою їсть….
Спить у барлозі…..
У саду росте ягода.

Лист букви М у зошит.

5.Підсумок заняття.

Діти, згадайте, про який звук ми сьогодні говорили на занятті?

Який це звук?

Яким кольором позначаємо?

Що найбільше сподобалося?

Вивчити чистомовки:

Ма-ма-ма – вдома я сама.

Му-му-му – молоко кому?

Мо-мо-мо – їмо ескімо.

Ми-ми-ми – прочитали книгу ми.

Мі-мі-мі - співаємо ноту мі.

Ме-ме-ме - дай-но трави мені.

Дорослий вимовляє пару слів і просить дитину визначити, який перший звук у цих словах, а потім скласти з кожним словом речення:

мишка - ведмедик; мила – Мила; малий – м'яв.

Завдання19. Вправа для пальчиків та розвитку координації мовлення з рухами:

Ми писали, ми писали, Ритмічно стискати пальці

А тепер усі дружно встали. у кулачки.

Ніжками потопали, Виконувати відповідні

Ручками поплескали. руху.

Ми писали, ми писали, Ритмічно стискати пальці

Наші пальчики втомились. у кулачки.

Ми трошки відпочинемо -

Знову писати почнемо.

Завдання20. Знайомство із літерою М.

Літера М з двома горбами,

Як верблюд – дивіться самі!

О. Гофман

На що схожа літера М?Літера М із пальчиків: зімкнути кінчики вказівних пальців, опустити їх униз разом із середніми пальцями, а решту – стиснути в кулачок.

Ігри з літерою.

Завдання21. Аналіз складів: АМ, МА. Складання схем із гуртків. (Згідний звук - синій гурток з дзвіночком, голосний звук - червоний гурток.)

Складання з букв розрізної абетки складів АМ, МА. Читання, списування, лист друкованими літерамипід диктування.