Розділи: Робота з дошкільнятами

Цілі:

  1. Поглибити уявлення про те, що планета Земля – це величезна куля, більшість якої вкрита водою. Окрім води є материки – тверда земля – суша, де мешкають люди.
  2. Ознайомити дітей з науковою версією освіти материків на планеті Земля умовними позначеннямисуші, води на картах і глобусах, з назвами та розташуванням материків на карті.
  3. Підвести до розуміння унікальності нашої планети, оскільки лише Землі є життя.
  4. Виховувати прагнення берегти нашу Землю.
  5. Заохочувати дітей робити висновки на основі наявних відомостей.
  6. Розвивати уяву, асоціативне та творче мислення.
  7. Удосконалювати діалогічну та монологічну форми мови.

Матеріали та обладнання:

Крупне зображення частин світла (материків), глобус, фізична картасвіту, карта «Сонячна система» (для дітей), плакат «Сонячна система», дидактична картина «Всеземля», картини, що зображають різні народи, що населяють планету Земля, яблуко, дзига.

Хід заняття

На центральній стіні залу висить велике панно із зображенням земної кулі. На бічній стіні розміщено: старовинну карту, карту землі до відкриття Кука, фізичну карту світу, плакат « сонячна система». Біля стіни на столах розкладено книги про планету Земля, про Космос, слайди та ілюстрації «Всесвіт», «Народи світу».

Входять діти.

Звучить мелодія російської народної пісні «Батьківщина» («Бачу чудове привілля»).

Педагог.Доброго дня, мої юні друзі! Хлопці, ми з вами живемо в країні, в якої дивно гарне ім'я- Росія. Велика наша Батьківщина! Розкинулася вона від снігів і льодів Крайньої Півночі до південних морів, від Балтійського моря до Тихого океану. Це величезна держава!

Ми з вами здійснили багато цікавих та захоплюючих подорожей рідною країною. Що ж ви побачили довкола, впізнали?

Діти. Є в Росії високі гори, повноводні річки, глибокі озера, густі ліси та безкраї степи.

Діти.Є маленькі річки, світлі березові гаї, сонячні галявини, яри, болота та поля.

Педагог. Ми пишаємося нашою великою Росією, її різноманітною природою, багатими надрами, а особливо – працелюбними та талановитими людьми, що її населяють. Але на світі є й інші країни, де живуть такі самі люди, але говорять іншими мовами. І у всіх у нас є спільна оселя. Якщо ви відгадаєте загадку, то дізнаєтесь, як його назва:

Ні початку, ні кінця,
Ні потилиці, ні обличчя.
Знають усі, і молоді, і старі,
Що наш будинок – величезна куля.

Діти.Земля.

Діти. А в народі ще так кажуть: "Нікого не народила, а всі матінкою звуть".

Педагог.Що ви знаєте про нашу планету? Яка вона, Земля?

Діти.Наша планета - це величезна-величезний кулю. Такий великий, що потрібно багато днів, навіть місяців, щоб об'їхати його навколо.

Діти. Вона кругла, мов яблуко. Земля крутиться навколо Сонця, наче літачок навколо вежі. Та ще й сама обертається навколо своєї осі, крутиться, як дзига, тільки повільно.

Діти. Земля – супутник Сонця. Вона набагато менша за Сонце. Разом із нашою планетою навколо Сонця кружляють ще вісім планет.

Діти. Але лише на нашій Землі є життя.

Педагог підходить до плаката, на якому зображена Сонячна система та пропонує дітям знайти серед цих планет наш будинок – Землю.

Дитина знаходить та показує.

Педагог. А хто хоче показати нашу рідну планету на зірковій карті?

Діти показують.

Педагог. А як ви дізналися, що це земля?

Діти. Наша планета блакитного кольору.

Педагог. Чому вона блакитна?

Діти. На землі багато води.

Діти. Коли космонавти дивляться з космосу на нашу планету, вона їм здається кулею прекрасного блакитного кольору.

Педагог. Молодці, хлопці! А як ви вважаєте, чому на Землі є життя?

Діти. На Землі є вода для пиття та повітря для дихання.

Педагог. Правильно. Вода та повітря необхідні всім живим організмам.

Друзі мої! Але чи завжди люди мали ці знання? Виявляється, ні. А як вони малювали Землю, на якій жили? Дуже по-різному. Їхні уявлення здаються нам сьогодні фантастичними, казковими, неправдоподібними. Погляньмо, як вони малювали наш світ.

Демонстрація ілюстрації.

Діти. У давнину люди думали, що Земля величезна і пласка, як млинець або як тарілка, і можна дістатись краю Землі.

Діти. Одні казали, що її підтримують три величезні кити, які плавають в океані.

Діти. Інші доводили, що плоска Земля тримається на трьох слонах, слони стоять на спині величезної черепахи, а черепаха плаває в океані.

Діти. Навіть знаходилися сміливці, які мріяли дістатися цього краю і подивитися, а що там, на краю Землі, і чи можна з нього впасти.

Діти. Люди вирушали в дорогу пішки, чи верхи на конях, чи кораблі.

Педагог. І добиралися вони до краю Землі?

Діти. Ні. Як тільки вони добиралися до моря чи океану, то вважали, що їхня подорож закінчена: ось він край Землі. Далі вже нічого немає, крім води.

Педагог. Діти, але були й такі люди, які дійшовши до берега моря, пересідали на корабель і продовжували свою подорож. Ось ці мореплавці й переконалися, зрештою, що, вирушаючи з якогось місця і рухаючись завжди в одному напрямку, вони чомусь повертаються туди, звідки почали подорож. «Чому так відбувається?» - Задумалися люди. Та тому раптом зрозумів хтось, що Земля не плоска, як млинець. Ні, вона кругла, як куля.

Педагог. Велику роль пізнанні нашого світу зіграв час великих морських плавань. Першу навколосвітню подорож здійснив на п'яти кораблях моряк-мандрівник Магеллан. Три роки пливли його кораблі все вперед і вперед, не змінюючи напряму і звіряючи свій шлях зірками. Чотири кораблі загинули у бурхливих водах океану. І лише один корабель під назвою «Вікторія» обігнув Землю і повернувся до порту з іншого, протилежного боку. Так люди зрозуміли, наскільки велика наша Земля, і довели, що Земля – куля і її можна об'їхати навколо.

Показ ілюстрацій парусних кораблів.

Педагог. Чому люди в давнину мали неправильне уявлення про будову нашого світу?

Діти. У давнину люди не могли пересуватися землею на великі відстані. Адже не було ні доріг, ні кораблів, ні поїздів, ні літаків. Тому дійти до «краю землі», щоб перевірити розповіді про китів, слонів, черепаху, нікому не вдавалося.

Фізкультхвилинка. Звучить музика.

Педагог читає загадку, діти виконують рухи:

Хтось вранці, не поспішаючи, (Ходьба на місці.)
Надує жовта куля, (Діти дмуть і розводять руки.)
А як випустиш із рук – (Підняти руки вгору, бавовна.)
Раптом стане світло навколо. (Повороти убік.)
Що це за куля?

Діти (хором). Сонце.

Педагог. Друзі, що тоді оточує Землю? А оточує її величезний простір, який називається космічним простором, або космосом. Цей простір не порожній, він заповнений різними космічними тілами – зірками, планетами, кометами та метеоритами.

Над Землею знаходиться величезний повітряний океан – атмосфера, і ми щодня, щогодини, щохвилини, самі того не помічаючи, «купаємось» у ньому. І перехожі на вулиці, і кішки, і собаки, і голуби, і навіть трамваї та тролейбуси купаються в цьому океані. Він дуже важливий для нашого життя. Повітрям дихаємо ми з вами, дихають і звірі, і птахи і рослини – все живе землі не може обійтися без нього. А якби цей океан зник, то наша Земля всього через кілька хвилин стала б неживою планетою. Повітряна оболонка Землі – це дивовижна блакитна «сорочка». У такій «сорочці» наша планета не перегрівається від сонячної спеки, не холоне від космічного холоду, як, наприклад, Місяць та планета Меркурій. Повітряна оболонка – це бойова кольчуга, яка захищає землю від космічних «снарядів» – метеоритів. Ще одна важлива робота повітряного океану – стежити за кліматом на нашій планеті, переганяти холодне повітря на південь, тепле – на північ. І тільки завдяки повітряній оболонці – атмосфері на Землі, єдиній планеті у всій Сонячній системі існує життя.

Діти, а як раніше люди уявляли собі, що таке небо?

Діти. Коли люди вважали Землю плоскою, вони думали, що вдень вона накрита блакитним ковпаком – небом, яким рухається Сонце. А ночами якийсь величезний велетень закриває її чорним ковпаком. Тільки ковпак цей дірявий, у ньому багато маленьких дірочок, якими на Землю потрапляє світло.

Педагог. Ось ці дірочки і є зірки. Тільки потім люди зрозуміли, що зірки – це зовсім інше. Хто знає, що таке зірки?

Відповіді дітей.

Педагог. Правильно, зірки – це величезні вогняні кулі. А чому вони здаються нам такими маленькими?

Діти. Вони дуже далеко від нас.

Педагог. Яка зірка до нас найближча?

Діти. Це наша зірка – Сонце.

Діти. Вона дає нашій планеті світло та тепло, без неї не було б життя на Землі.

Звучить «космічна» музика.

Діти з педагогом стають у коло. У середині кола велике зображення Всеземлі (зроблено зі шматочків, скріплених із внутрішньої сторони).

Педагог. Багато мільйонів років тому Земля була величезним материком. Внаслідок стихійних катаклізмів цей материк став руйнуватися, від нього стали відокремлюватися великі та малі шматки.

Педагог знімає з моделі Всеземлі кріплення. У дітей на руках виявляються великі та маленькі шматки «суші». При уважному розгляді діти дізнаються у яких обриси сучасних материків і островів.

Дітям пропонується, дивлячись на фізичну карту світу, самостійно розкласти материки та острови на блакитній матерії, що зображує океан.

Діти розглядають материки, називають їх.

Діти. Африка, Америка, Австралія, Європа, Азія, Антарктида.

Педагог показує їх на глобусі.

Педагог. А що таке глобус?

Діти. Глобус – це крихітна модель земної кулі. На ньому намальовано те, що є на справжній Землі: океани та суша.

Педагог. Ви бачите, що глобус обертається довкола своєї осі. (Обертає глобус.)Також обертається Земля. Земля підставляє Сонцю то одну, то іншу свою сторону. От і кажуть: «День і ніч – доба геть!».

Материки заселені тваринами, ними ростуть різні рослини, живуть різні народи. Педагог показує ілюстрації, книги, плакати. Пропонує послухати вірш В. Орлова «Спільний дім».

Дитина.

Під одним голубом
Спільним дахом ми живемо.
Будинок під дахом блакитний
І просторий, і великий.
Будинок крутиться біля Сонця,
Щоб нам було тепло,
Щоб кожне вікно,
Висвітлити воно могло.
Щоб жили ми у світі,
Не лякаючись, не погрожуючи,
Як добрі сусіди
Або добрі друзі.

Педагог. Земля – це суша, а й океани і моря. Хлопці, чого більше на земній кулі – води чи суші?

Відповіді дітей.

Педагог. Діти, уявіть, що Земля це яблуко.

Педагог очищає яблуко, залишаючи приблизно одну п'яту частину шкірки.

Педагог. Це і буде суходіл, а все інше – це річки, озера, моря, океани. Таким чином, ви бачите, що суходіл займає невелику частину Землі. Може, ви знаєте, як називаються деякі моря та океани?

Відповіді дітей.

Педагог показує на глобусі моря та океани, потім демонструє слайди «Планета Земля».

Педагог. Красива та дивовижна наша планета Земля. Скільки живе людина, вона завжди, все життя милується її красою і осягає її секрети та таємниці.

Земля – наш спільний будинок для всіх, хто живе на ній. Вона всім потрібна і всі, хто на ній живе, теж потрібні Землі. У нас над головою спільний дах – блакитне небо. Під ногами загальна підлога – земна поверхня, у нас один на всіх світильник і грубка – Сонце. У нас загальний водопровід та вентилятор – вітер.

Звучить музика Ю. Чичкова "Скерцо".

Діти надягають шапочки комах, птахів, тварин. Виконується музична композиція, діти танцюють та зображають тварин. Композиція закінчується вільною побудовою дітей.

Діти читають поезії.

Перша дитина.

Наша планета Земля дуже щедра і багата:
Гори, ліси та поля – дім наш рідний, хлопці!

Друга дитина.

Давайте будемо берегти планету,
Інший такий у світі немає.
Розвіємо над нею і хмари, і дим,
Образу її нікому не дамо.

Третя дитина.

Бережемо птахів, комах, звірів.
Від цього станемо ми тільки добрішими.
Прикрасимо всю землю садами, квітами.

Всі діти.

Така планета потрібна нам із вами!

Звучить музика Еріо Маріконі «Краплі дощу».

Педагог.

Наш будинок рідний, наш спільний будинок
Земля, де ми живемо з тобою!
Ти тільки подивися довкола:
Тут річка, там – зелений лук.
У лісі дрімучому не пройдеш,
Води у пустелі не знайдеш!
А десь сніг лежить горою,
А десь спекотно та взимку…
Одна в них назва є:
Ліси, і гори, і моря
Все називається Земля!

Література

  1. Левітан Є.П. Малюкам про зірки та планети. - Петрозаводськ: Кругозір, 1995.
  2. Левін Б., Радлова Л. Астрономія у картинках. - М.: Дитяча література, 1967.
  3. Гризик Т. Пізнаю світ. - М.: ВД «Виховання дошкільника», 2004.
  4. Скоролупова О.А. Підкорення космосу. - М.: ТОВ «Видавництво Скрипторій 2000», 2003.
  5. Клушанцев П.В. Про що розповів телескоп. - Л.: Дитяча література, 1980.

Тетяна Щербакова
«Планета Земля – наш дім» - конспект відкритого заняттяу підготовчій групі

Планета Земля – наш дім.

Конспект відкритого заняття у підготовчій групі

Вихователь Щербакова Т. А.

Ціль:

1. Поглибити уявлення у тому, що планета Земля – це величезна куля, більша частина якого вкрита водою. Крім води є материки – тверда земля – суша, де мешкають люди.

2. Дати дітям уявлення про різноманітність природи, перерахувати основні причини вимирання деяких тварин, назвати охоронюваних, пояснити, чому потрібно охороняти тваринний та рослинний світ

3. Підвести до розуміння унікальності нашої планети, тому що тільки на Землі є життя.

4. Виховувати прагнення берегти нашу Землю.

5. Заохочувати дітей робити висновки на основі наявних відомостей.

6. Розвивати уяву, асоціативне та творче мислення.

7. Удосконалювати діалогічну та монологічну форми мови.

Матеріал та обладнання: глобус, презентація на тему, матеріал для образотворчої діяльностідітей (олівці, фломастери, листи паперу форматом А4 червоного кольору, клей, картинки для гри "Збери рюкзак", попереджувальні знаки, виготовлені заздалегідь з дітьми, ватман (краще частково виготовлений плакат, наприклад з написом та фоном)

Хід заняття.

Вихователь озвучує загадку

Ні початку, ні кінця,

Ні потилиці, ні обличчя.

Знають усі, і молоді, і старі,

Що наш будинок – величезна куля. (Відповіді дітей) (Слайд2-3)

Вихователь: Що ви знаєте про нашу планеті? Яка вона, Земля? А як ви дізналися, що це Земля(Відповіді дітей)

Вихователь: Чому вона блакитна. (Відповіді дітей)

Вихователь: Молодці, хлопці! А як ви думаєте, чому на Землі є життя(Відповіді дітей)

Вихователь: Правильно Вода та повітря необхідні всім живим організмам.

Педагог показує їх на глобусі.

Вихователь:А що таке глобус (Відповіді дітей)

Вихователь: Правильно Глобус – це крихітна модель земної кулі. На ньому намальовано те, що є на справжньому Землі: океани та суша. Ви бачите, що суша займає невелику частину Землі.

Красива і дивовижна наша Планета Земля. Скільки живе людина, вона завжди, все життя милується її красою і осягає її секрети та таємниці. (слайди 4-11)

Вихователь під час показу слайдів краси Землізачитує вірш:

Наш будинок рідний, наш спільний будинок

Земляде ми з тобою живемо!

Ти тільки подивися навколо:

Тут річка, там – зелений лук.

У лісі дрімучому не пройдеш,

Води у пустелі не знайдеш!

А десь сніг лежить горою,

А десь спекотно та взимку…

Одна в них назва є:

Ліси, і гори, і моря

Все називається Земля!

Гра "Збери рюкзак"

Вихователь: З давніх часів людина подорожує, щоб побачити всю красу Землі. Вирушимо і ми у подорож. Але спочатку зберемо рюкзак. Ви маєте розбитися на дві команди. Для кожної команди виготовлений рюкзак. У нього ви повинні скласти лише потрібні речі. (Діти збирають "речі")

Вихователь: Рюкзаки зібрали Молодці! Подорожувати добре, стільки всього побачиш. На жаль, часто доводиться бачити зовсім не привабливі картини. Наприклад, вийшов із дому, а там. (Слайд12-18)

Що це таке хлопці? Що робити? Чому треба захищати природу? (Відповіді дітей)

Давайте з вами виготовимо плакат для всіх, хто не знає як поводитися на природі.

Виготовлення плаката. (Діти прикріплюють виготовлені заздалегідь забороняючі знаки. При цьому пояснюють їх значення. Наприклад, не можна в лісі розпалювати багаття, або не можна зливати бруд у водойми, або не можна кидати сміття.)

Фізхвилинка

Ми крокуємо один за одним

Лісом та зеленим луком.

Крила строкаті миготять

У полі метелика літають.

Один два три чотири-

Полетіли, закружляли.

Вихователь: Земля- Наш спільний будинок для всіх, хто на ній живе. Вона всім потрібна, і всі, хто на ній живе, також потрібні Землі. У нас над головою спільний дах – блакитне небо. Під ногами загальна підлога – земна поверхня. Ми маємо Сонце. яке нас освітлює та зігріває.

Людина часто буває дуже жорстка по відношенню до рослин і тварин. Понад сто видів різних звірів та птахів знищували люди. На одних дуже старанно полювали, іншим не залишили навіть клаптика. землі(ліси або степи, де вони могли б жити. Чимало зникло і рослин.

Дерево, трава, квітка та птах

Не завжди вміють захиститись.

Якщо будуть знищені вони,

на планеті ми залишимося одні.

Зрештою, люди зрозуміли: якщо не допомогти природі, рослин і тварин буде гинути все більше і більше Щоб цього не сталося, вчені склали Міжнародну Червону книгу. Вона дуже велика, тому що в ній записані рослини, що зникають, і тварини всієї планети ЗемляМи з вами вже говорили про неї. А зараз я пропоную вам самим зробити Червону книгу, маленьку.

Виготовлення Червоної книги. (кожна дитина)

Діти вклеюють в імпровізовану червону книгу фото тварин та птахів, які знаходяться на межі зникнення.

Рефлексія

Вихователь: Що вам хлопці сподобалося сьогодні? Ви зрозуміли, чому треба дбайливо ставитися до природи? (Відповіді дітей)Зачитується вірш.

Є на землі величезний будинок

Під дахом блакитний,

Живуть у ньому сонце, дощ та грім,

Ліс та морський прибій.

Живуть у ньому птахи та квіти,

Веселий дзвін струмка.

Живеш у тому світлому домі ти.

І всі твої друзі.

Куди б дороги не вели,

Ти завжди будеш у ньому.

Природою рідною землі

Зветься цей будинок.

Примітка: презентація до цього заняттявиконується у вигляді слайд-шоу, що складається з двох частин: 1 частина картини природи підбираються відповідно до слів вірша; 2 частина це картини забруднення природи (повітря, води, лісу.)

Публікації на тему:

Конспект екологічного заняття «Планета Земля у небезпеці»Конспект заняття з екологічного виховання «Планета Земля у небезпеці» Цілі: пояснити дітям необхідність природоохоронної.

Конспект НОД щодо ознайомлення зі світом природи «Наш дім-планета Земля» у підготовчій до школи групіЦіль: - дати поняття екології як науки; - Сформувати уявлення про те, що юний еколог-це дитина, яка любить природу, піклується.

Це заняття ми підготували і провели разом з колегою Човноковою Галиною Іванівною. МЕТА: продовжувати розвивати географічне мислення.

Інтеграція освітніх областей: Пізнання, Комунікація, Читання художньої літератури, Соціалізація Навчальні завдання: закріпити.

Конспект заняття «Наш дім планета земля»Тема: «Наш дім – планета Земля» Мета: Поглибити уявлення про те, що планета Земля – це величезна куля, більша частина якої покрита.

Конспект заняття « Земля – наш спільний будинок » .

Інтеграція освітніхобластей :

1. Пізнання.

2. Комунікація.

3. Художня література.

Цілі :

ПоказатиЗемлю – як загальний будинок для всіх живих істот.

Викликати у дітей прагнення берегти свійспільний будинок , як умова збереження життя людства та всіх природних мешканців.

Завдання :

Освітні :

Розширити та поглибити уявлення проЗемлі про роль всього живого наЗемлі (пізнання, соціалізація,

Зробити разом із дітьмивідкриття : Земля – наш спільний будинок (пізнання,

Вчити дітей аналізувати, робити висновки (комунікація,

Вправляти в побудові висловлювань на основі власних висновків(комунікація) .

Розвиваючі :

Розвивати пізнавально-дослідницьку діяльність (пізнання,

Вдосконалюватиконструктивні навички (пізнання,

Розвивати координацію мови з рухами, вміння діяти відповідно до тексту(фізична культура) .

Виховні :

Виховувати у дітей дбайливе ставлення до природи, бажання зберегти та за необхідності надавати їй допомогу(Соціалізація) .

Попередня робота :

1. Бесіди про планетуЗемля , про тварин, про рослини, про те, чому необхідно берегти нашу планету.

2. Підготувати великий плакат із фізичною картоюЗемлі .

3. Підготувати паперові академічні шапочки, паперові тварини, птахи, риби, дерева.

Хід безпосередньої освітньої діяльності.

Сюрпризний момент :

До групи входить Незнайко з глобусом.

Здрастуйте дорогі хлопці! Я знаю, що у вашій групі всі хлопці дуже розумні! Допоможіть мені, будь ласка, розібратися. Я знайшов ось цю річ і не знаю що це таке… Допоможете?(дістає і показує глобус) .

Вихователь- Здрастуйте Незнайко! Ти прийшов прямо на адресу! Наші діти – справжнісінькі юні академіки, тому, що вони ходять щодня в дитячий садок, і щодня дізнаються багато нового та цікавого! Ну, що мої юні академіки, допоможемо Незнайці розібратися?

Діти – Так, допоможемо!(дітям одягти академічні шапочки)

Вихователь-Проходь до нас у гості Незнайко, давайте разом розберемося. Що це таке хлопці?(глобус стоїть на столі, діти стоять навколо столу) .

Діти Глобус!

Вихователь- Правильно діти це глобус – зменшена модельЗемлі ! Земля – це наш дім , ми живемо на ній.

Якого кольору на глобусі найбільше?(блакитного)

Що зазначено цим кольором?(вода)

А що позначено на глобусі коричневим?(суша)

А хто мешкає на нашій планеті?(тварини, люди, комахи та рослини)

Молодці! Кожна людина має свій будинок. Є він і в тебе, і в тебе(вихователь звертається до дітей) . Ви живете у своїх будинках разом з мамами та татами. Але у всіх людей є ще один великий будинок - наша прекрасна планетаЗемля .

- А крім людей хто на ній живе?

Діти - метелики та птахи, риби та тварини.

Вихователь - Ось і виходить, щоЗемля , земна куля – це дійсно нашаспільний будинок .

Загальний будинок для нас та черепахи, для крокодила та кита, для берези та красивих квітів. Усім вистачає місця у нашому будинку.

Вихователь – У нас над головою один спільний дах.

Діти – це небо.

Вихователь – У нас під ногами одинзагальна стать .

Діти -земна поверхня-Земля .

Вихователь – У нас вона на всіх велетня лампа, вона ж грубка.

Діти – Сонце.

Вихователь – Нас поливає дощ та обдує вітерець.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ.

Людям здавна не давали спокою питання – яка вонаЗемля Чи є у неї початок і кінець? Одні вважали, щоЗемля – це справді будинок . А якщо так, значить, у нього десь є стіни та дах.

Інші люди думали, щоЗемля лежить на спинах трьох китів-велетнів.

І як би люди не думали, не ворожили, але в одному сходилисяУсе : Земля плоска ! Хтось говорив, що вона плоска як бойовий щит, хтось говорив плоска як млинець. Але всіх завжди дивувало чому, коли корабель спливає все далі й далі від берега в море, то з берега здається, що він ніби занурюється у воду, немов тоне.

ВИХОВНИК -Хлопці хочете розгадати цю загадку?(так)

А розгадати її нам допоможе звичайний м'яч та паперовий кораблик. (Діти прикладають кораблик до м'яча і ведуть його по м'ячу,поки він не сховається за м'ячем, вихователь допомагає при потребі).

Вихователь - Що відбувається з корабликом .

Вихователь – Правильно, кораблик обов'язково сховається за м'ячем!

Вихователь - Якось, дуже давно, люди вирішили доплисти до краюЗемлі . Вони сіли на корабель і попливли. Після багатьох днів плавання знову повернулися додому, але з іншого боку. Так люди дізналися, щоЗемля кругла як м'яч! Незнайко, ти зрозумів, що нашаЗемля кругла ? (так)

Вихователь – Незнайко, хочеш з нами? (Вихованець звертається до ляльки Незнайки, Незнайка погоджується пограти та відповідає«так» )

Вихователь - Ця гра наувага : я називатиму свої дії, а діти якщо я поступаю добре говорити«ТАК» якщо погано«НІ» . Слухаємо уважно!

Я зараз піду в лісок

І зірву ромашку!(ні)

З'їм я смачний пиріжок

Викину папірець!(ні)

Зайвий хлібок шматок

На пеньку залишу!(так)

Гілку поламану підв'яжу

Кільок поставлю!(так)

Розведу велике багаття

І гасити не буду!(ні)

Дуже настираю

І прибрати забуду(ні)

Сміття все я приберу

Банку закопаю(так)

Я люблю свій край рідний

Природу оберігаю!(так)

Вихователь – Молодці хлопці! Уважно слухали!

Вихователь - Ну, що Незнайко, ти переконався, що наші хлопці дуже розумні?

Незнайко - Так! Дякую Вам хлопці, ви дуже розумні!

Вихователь - Хлопці, давайте підійдемо до нашої планетиЗемля . І розповімо Незнайці, що буде, якщо наЗемлі зникне ліс ?

Діти - Якщо зникне ліс, то наЗемлі не стане кисню , І тваринам і людині не буде чим дихати, і ніде буде сховатися від спеки. Ліс потрібен для будівництва людині, і ліс це будинок для багатьох тварин та птахів.

Вихователь-Молодці хлопці! Усі правильно сказали Незнайці! Потрібно берегти наші дерева! Давайте дружно посадимо кожен по деревця на нашій планеті!(Діти наклеюють, деревця на зображення материка) .

Вихователь – Для чого потрібна вода?

Діти - Для пиття, купання, в ній живуть і морські та річкові тварини, риба, кальмари, креветки і т. д. (Діти викладають морських тварин на водну частину)Землі ).

- Що станеться, якщо раптом вся вода пропаде?

Діти - Все живе, рослини, тварини та людина наЗемлі загинуть від посухи .

Вихователь – Діти давайте випустимо наших рибок у воду, щоб вони не загинули!(маємо на блакитній поверхні води наших паперових рибок) .

Що станеться, якщо з нашої планети пропадуть усі тварини? (Людина харчується м'ясом тварин, носить холодною зимою теплий одяг зі шкур та вовни тварин( светри, шапки, рукавиці, чоботи, шуби) .

Що буде, якщо пропадуть усі комахи?(птахам нічим годуватиме своїх пташенят і вони теж загинуть) .

Вихователь - Ні наЗемлі нічого зайвого ! Все важливо на нашій планетіЗемля !

Вихователь - Діти, як ви вважаєте, коли ви виростете, ви будите справжніми друзями природи? (вихователь вислуховує відповіді дітей«так» ).

Вихователь - Що робитимете для цього?(вихователь вислуховує відповіді дітей)

Вихователь - Що вам запам'яталося найбільше з сьогоднішньогозаняття ? (вихователь вислуховує відповіді дітей)

Вихователь – Молодці хлопці!

Діти. Ви такі молодці, так багато знаєте про нашу планетуЗемля ! Що я сьогодні вирішила присвятити вас у«Юні академіки» .

Академік - це людина, яка дуже багато знає! І, звичайно ж, любить і береже свою природу! А я бачу, що всі хлопці у нашому гурті багато знають і люблять свою природу!

Вручаю вам справжні академічні шапочки!

Хлопці, наш Незнайко теж молодець! Тепер він все знає, і ми більше не називатимемо його Незнайкою! Він разом із нами став юним академіком(зняти капелюшок та надіти академічну шапку.)

А девіз наших юних академіків будетакий :

БЕРЕЖИ СВОЮ ПЛАНЕТУ - БО ІНШИЙ НА СВІТЛІ НЕМАЄ!

Давайте з вами вийдемо та повісимо нашу планетуЗемля у групі до приходу ваших батьків.(вихователь йде разом із дітьми та розміщує планету на стіні у групі) .

Заняття з екологічного виховання "Наш спільний будинок-планета Земля".

Мета: Формування екологічно грамотної поведінки, дбайливого відношеннядо природи, бажання дітей конкретними справами та вчинками прикрашати та любити свою Землю.

Програмні завдання:

  1. Розширювати уявлення дітей про планету Земля.

2.Розширювати уявлення дітей про охорону природи.

3. Закріпити знання правил поведінки у природі.

4.Воспитывать у дітей почуття гордості за свою планету.

6.В ігровій формізакріпити знання дітей про тваринний, рослинний світ.

Інтеграція освітніх галузей : пізнання, комунікація, читання художньої літератури, музика, фізкультура, соціалізація, здоров'я, працю, художню творчість.

Матеріал та обладнання :плакат із зображенням землі, аудіозапис, картки із зображенням дерев, пташка, буратіно, насіння квітів, контейнер для посадки, серветки, дріт, смайлики.

Попередня робота:

  1. Розмова на тему: "Земля - ​​наш спільний дім", "Правила поведінки в природі".

2. Цільові спостереження на прогулянці.

3.Знайомство дітей із об'єктами живої, не живої природи.

Хід заняття.

Діти заходять до групи.

Повернімося один до одного і подаруємо посмішку.

А тепер подаруємо посмішки гостям та привітаємось з ними.

Вихователь.

Сьогодні мова ми поведемо про те,

Що вся Земля – наш спільний будинок,

Де ми з народження живемо?

Діти. Весною, у квітні, весь світ відзначає чудове свято – День Землі. Святкують його всі люди, котрі люблять свою планету – свій дім, рідну природу.

Подивіться, будь ласка, (звертає увагу дітей на плакат із зображенням землі).

Що тут зображено? Правильно Земля. Що на землі?

Відповіді дітей.

Хлопці, а ви любите мандрувати? Я вам пропоную вирушити у подорож. І ми відвідаємо ліс. Закриваємо очі та слухаємо, зображаємо політ (звучить музика літака).

(Включається аудіозапис «спів птахів»)

Діти стають у коло.

Діти, ми прилетіли на лісову галявину.

Вихователь. Діти, який у вас настрій у лісі? Чому?

Відповіді дітей.

Проводиться гра «Назви дерево».

Діти називають дерева.

Вихователь. Яких птахів можна побачити у лісі? (Відповіді дітей.)

Молодці багато птахів знаєте.

Ось зараз ми пограємо у гру «Птахи»

Якщо ви почуєте назву птаха – 1 раз плескайте в долоні, а якщо ні – топайте 1 раз. Будьте уважні!

Вихователь. Прилетіли птахи: голуби, синиці, троянди та орли, сови та шпаки, цукерки та щипці, солов'ї та сковорідки, горобці, зубні щітки.

Молодці впоралися.

Запропонувати дітям сісти у колі.

Дивіться до нас прилетіли пташки і вони чимось налякані.

Звертає увагу дітей на пташок.

Як ви вважаєте, чому вони налякані? (Відповіді та припущення дітей.)

Вихователь показує картинку "Хлопчик із рогаткою у лісі".

Вихователь. Чи правильно поводиться хлопчик? (Відповіді та міркування дітей.)

А ви знаєте як поводитися в лісі.

Для цього пограємося з вами у гру «Якщо я прийду в лісок».Я говоритиму вам свої дії, а ви відповідатиме, якщо я поступатиму добре, говоримо "правильно", якщо погано, то всі разом говоримо "не правильно"!
1.На галявині посиділи,
Всі попили та поїли,
А потім пішли додому -
Сміття забрали з собою! (Правильно)
2. Можна лісом гуляти
Гілки з дерева ламати? (не правильно)
3. Дівчатка квіточки рвали
І у віночки заплітали.
А галявина вся порожня -
Не лишилося ні квітки! (не правильно)
4. Можна йдучи додому,
Виносити їжака із собою? (не правильно)
5. Діти лісом гуляли,
Не шуміли, не кричали,
Ягоди зібрали,
Кущик не зламали! (Правильно)
6. Комах не тисніть,
Якщо зустрінете у лісі,
Комахи природи
Багато користі принесуть! (Правильно)
7.Мурашиний будинок у глушині –
Ти його розгальмуй
Мурашкам допоможи,
У банку їх ти збери. (не правильно)

Вихователь. Молодці все правильно відповіли.

Проводиться Фізкульт-розминка "Звіробіка"

Вихователь. Хлопці на нашій галявині зовсім не мають квітів. Потрібно прикрасити її до свята. Як ми можемо її прикрасити? Потрібно посадити квіти. Подивіться на галявині ми не одні, звертає увагу дітей на Буратіно. Хто це?

Відповіді дітей.

Вихователь: І справді Буратіно, що ж у нього в руці? (Буратіно тримає гроші)

Я здається, здогадалася, що Буратіно хоче посадити гроші. Чи це можливо?

Діти відповідають та пояснюють відповіді.

Вихователь: А що можна посадити у землю?

Діти пропонують відповіді.

Вихователь: Давайте навчимо Буратіно садити рослини?

Пташки передали нам насіння квітів.

Нині ми їх посадимо.

Гра "Що на початку, що потім?"

Прикріплюємо дошку схему послідовності посадки рослини.

Діти називають послідовно, що спочатку, що згодом.

Підходимо до столів із приготованими горщиками із землею та саджаємо насіння.

Вихователь. Ну от квіти посаджені. І якраз до свята вони виростуть. Діти ми забули зробити подарунки землі, адже на свята завжди дарують подарунки. На аромат квітів, які виростуть, прилетять метелики?

Бажаєте зробити їх самі?

Думаю, Земля дуже зрадіє такому подарунку.

Зараз ми з вами повернемося додому і зробимо подарунки для землі.

Діти заплющують очі руками (звучить аудіозапис польоту).

Вихователь. Ось ми й повернулися. Проходьте за столи.

Звучить аудіозапис супровід. Діти готують подарунки, складаючи серветки прийомом «Гармошка»та перев'язують їх дротом. Прикріплюють їх на дошку зображення землі.

Вихователь хвалить дітей за те, що вони працювали спільно та зробили гарну композицію. Всім жителям нашої Землі буде затишно та добре жити тут.

Заключне слово вихователя: Сьогодні ми з вами говорили, що вся Земля - ​​наш спільний будинок. Поруч із нами живуть тварини, рослини, комахи. І щоб нам усім жилося добре на нашій планеті, давайте її берегти. Якщо кожен виконуватиме правила поведінки у природі, то наша Земля буде найкрасивішою планетою.

Діти беруть "смайли з посмішками" і виставляють їх на дошку. (Це означає, що дітям сподобалося заняття і у них гарний настрій.)

Ціль: сформувати у дітей уявлення про те, що: планета Земля - ​​наш спільний будинок, і всі ми, які живуть на ній, повинні зрозуміти це розумом і відчути серцем.

Частина I

Педагог розповідає дітям про екологічний стан Землі:

«Планета Земля — величезна куля, більшість якої вкрита водою — океанами, морями, озерами тощо. Окрім води є материки — тверда земля, суша. На нашій планеті живе багато живих істот: в океанах і морях - риби та морські тварини; на суші - різноманітні рослини, птахи, тварини, у тому числі люди. Всім їм потрібні чисті вода, грунт, повітря.

Але Земля зараз у великій небезпеці: багато місць сильно забруднено. Стає все важче дихати, люди та тварини часто хворіють. Щоб урятувати планету, треба полюбити природу, знати її, навчитися правильно з нею взаємодіяти. А для цього необхідно бути добрими, чесними, працьовитими та грамотними людьми».

ЕТИКА

«До побачення, Сонечко»

Увечері маленька дівчинка прощалася із Сонечком. Воно сідало за обрій.

— До побачення, Сонечко, — сказала дівчинка.

— До побачення, дівчинко, — відповіла Сонечко. - Лягай спати. Я також відпочину. Рано-вранці я прокинуся і ласкаво зустріну тебе. Чекай мене геть у тому віконці.

Лігла дівчинка спати. Сниться їй синє небо.

Ось і Сонечко зійшло. Ласкавим променем торкнулося воно обличчя дівчинки. Прокинулася дівчинка і каже:

— Доброго дня, Сонечко! Яка я рада тобі!

В. Сухомлинський

Словникова робота: горизонт — це «лінія», де сходяться небо і земля (вийдіть з дітьми на відкриту ділянку місцевості і покажіть лінію горизонту).

Запитання

Чи можливе життя на Землі без сонця?

Чому сонечко називають лагідним?

Частина II

ЕКІЗНАК «У ЛІСУ ВЕДИ СЕБЕ ТИХО»

Не бери в ліс магнітофон, а якщо взяв його, то не роби його звучання надто гучним, щоб не налякати лісових мешканців. Насолоджуйся красою рідної природикраще в тиші: дивися, слухай, захоплюйся! Не слід голосно кричати в лісі.

ВИВЧАЄМО РОСЛИНУ

Деревій — трав'яниста дикоросла рослина наших лісів. Називається воно так тому, що листя його розсічене на безліч вузьких і дрібних частин, як би на тисячу листочків. Росте на луках, галявинах, пустирях. Цвіте із червня до кінця літа.

Дрібні квіти зібрані в суцвіття. Стебла поодинокі, їх висота досягає 70 см. Квіти білі, приємно пахнуть.

Деревій - хороший корм для дрібних домашніх тварин (наприклад, кролика). Рослина широко використовується в медицині: настоянка з деревію застосовується як кровоспинний засіб.

Кожен аркуш розбитий на часточки.

Підрахуй, скільки часток?

Двадцять,

Тридцять...

Тут легко з рахунку збитися.

У кого є бажання

Частки знову перерахувати?

В. Кожевніков

«Лісова мозаїка»

— П'ятдесят один, п'ятдесят два, п'ятдесят три...

— Що ти вважаєш? — поцікавилася у Зайченя Сорока, що прилетіла на галявину.

— Знову з рахунку збився, — зітхнув малюк.

— Кажуть у деревію ціла тисяча маленьких листочків. Ось я і вважаю, щоб перевірити, чи правильно мені сказали чи ні.

- Ха-ха-ха! — засміялася білобока. — Ти й за день їх не перелічиш. У нього листя так само багато, як і квіток.

Квітки у деревію маленькі. Їх безліч, і вони утворюють красивий плоский букетик. Зазвичай квітки бувають білими чи ліловими. Але якщо піднятися в гори, там можна зустріти рожеві і навіть темно-червоні кошики.

— Ви подивіться, яке у нього довге різьблене листя, — Зайчик провів лапкою по твердому стеблі. — Наче маленькі гілки ялинки.

— Дуже цікава рослина, дуже, — Сорока змахнула своїми чорними крилами. — Навіть з-під снігу видно його засохлі пахучі кошики. Усю зиму в них насіння зберігається.

— А як Ви думаєте, тітонька Сорока, скільки все-таки у деревію листків? — Зайчик глянув на птаха.

- Не знаю не знаю. Я поки що за звістками злітаю, а ти тут попрацюй трошки, порахуй, — білобока лукаво посміхнулася і злетіла над галявиною. - А потім мені скажеш!

Зайченя зітхнуло, нахилилося над рослиною і знову стало вважати:

- Один два три...

В. Зотов

Запитання

Чому рослину називають деревію?

На що схоже його листя та квіти?

Що зберігається в його пахучих кошиках узимку?

Яке у рослини стебло?

Де росте деревій, коли цвіте?

Як використовується деревій?