Види придаткових речень. Складнопідрядні речення з підрядними визначальними. 9 клас

Цілі уроку:

-навчальні: навчити учнів знаходити придаткові визначальні в складнопідрядних реченняхпо характерними ознаками, розставляти розділові знаки в пропозиціях даного типу, складати схеми складних пропозицій;

-розвиваючі: розвивати орфографічну грамотність, навички визначення даних придаткових у складнопідрядних реченнях;

-виховні: прищеплювати любов до рідної мови.

Обладнання: підручник, запис на дошці.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Хід уроку

    Організаційний момент

    Емоційний настрій

    Повторення вивченого матеріалу

    Лінгвістична розминка (на перевірку та тренування слухової пам'яті)

- Із запропонованих слів випишіть лише другу букву кожного з них. Якщо вам вдасться зробити все без помилок, то з цих літер вийде поєднання слів, що відноситься до наукової термінології..

Вигукнути, блискучий, кількісний, опік (руки), інтенсивний, розкішний, безкорисливий, небезпека, відчутний, безіменний, одинадцять, блідолиць, покладати, смажений, срібний, інтелігентний, цинічний, реалістичний.

(Складна пропозиція.)

Додаткове завдання: пояснити лексичне значення слівінтенсивний, цинічний, реалістичний. При необхідності скористатися тлумачним словником.

    Повторення теоретичних відомостей про складні пропозиції

Який розділ науки про мову вивчає речення?

Що називається складною пропозицією?

На які види поділяються складні пропозиції?

3. Цифровий диктант

-Позначте номери складних речень.

1) Мій будинок знаходиться на околиці району.(Проста пропозиція)

2) Було вже годин десять, і над садом світив повний місяць.(Складне речення)

3) І немає величі там, де немає простоти, добра та правди.

4) Мисливець насторожився: собака підібгала хвіст.(Безсоюзна складна пропозиція)

5) Ми дісталися мети нашої подорожі.(Проста пропозиція)

6) Співав він старовинну російську пісню, яку без хвилювання слухати було неможливо.(Складнопідрядне речення)

(2, 3, 4, 6)

    Підготовка до сприйняття нового матеріалу

Яка пропозиція називається складнопідрядною?

У ч і т е л ь. Усі складнопідрядні пропозиції поділяються на три групи: визначальні, з'ясувальні, обставинні.

- Прочитайте останню пропозицію цифрового диктанту.

Знайдіть головне та підрядне речення.

Від якої частини мови у головному реченні задається питання до підрядного?

(Від іменника)

Задайте питання.(Пісню яку? )

Який засіб зв'язку головної пропозиції з підрядним?

(Союзне слово яку - Відносний займенник)

Складіть схему речення.

У цій пропозиції підрядне відповідає на таке саме питання, як і прикметник. Тому воно називається…(визначальним.)

Правильно. Так сформулюйте тему та цілі нашого уроку.

5. Формулювання учнями теми та цілей уроку

6. Вивчення нового матеріалу

1.Робота зі статтею підручника (с. 69-70)

Читання статті, коментування прикладів, складання плану.

План

    Вид придаткового речення.

    На яке питання відповідає підрядна пропозиція?

    До чого належить у головному реченні?

    Засоби зв'язку.

    Чи є вказівні слова?

    Приклад складнопідрядної пропозиції з підрядним визначальним.

2.Робота в парах

- Розкажіть за планом про придаткові визначальні.

7. Закріплення вивченого матеріалу

1. Записати речення, розкриваючи дужки та ставлячи підрядне після визначеного слова. Скласти схеми одержаних пропозицій.

1) У річці водиться риба (що протікає біля нашого села).

2) У будинку живе учасник Великої Вітчизняної війни(який стоїть поруч зі школою).

3) На дні лісового яру біг кам'янистим руслом струмок (куди ми прийшли).

2. Вибіркова робота з тестовими завданнямизі збірки з підготовки до ОДЕ з російської мови за редакцією І. П. Цибулько (36 варіантів).

8. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Інтерактивний прийом "Мікрофон"

Продовжіть пропозицію: «Сьогодні на уроці ми повторили (вивчили, довідалися, виконали)…».

9. Домашнє завдання

Література

    Єгорова Н. В. Поурочні розробки з російської мови: 9 клас: універсальний посібник. - М.: ВАКО, 2006. - 224 с.

    ОДЕ. Російська мова: типові екзаменаційні варіанти: 36 варіантів / за ред. І. П. Цибулька. - М.: Національна освіта, 2015. – (ОДЕ. ФІПІ – школі).

    Російська мова. 9 клас: поурочні планиза підручником Л. А. Тростенцової та ін / авт.-упоряд. Т. М. Амбушева. - Волглград: Вчитель, 2012. - 143 с.

    Російська мова. 9 клас: навч. для загальноосвіт. установ/Л. А. Тростенцова, Т. А. Ладиженська, А. Д. Дейкіна, О. М. Александрова; наук. ред. Н. М. Шанський. - 9-е вид. - М.: Просвітництво, 2012. - 206 с.

Називається пропозиція, що складається з двох синтаксично нерівноправних частин: Головна частина(головна частина) - основна та незалежна, додаткова частина(підрядна частина) підпорядкована головній частині. Частини складнопідрядної пропозиції об'єднані за допомогою підпорядкових спілок, Союзні слова, а також за допомогою інтонації.

Додаткова частина приєднується до головної частини за допомогою спілок та союзних слів, тобто відносних займенників та прислівників, які виступають у ролі підрядних спілок хто, що, який, як, коли, де, чий, звідки, куди, так що, начебто, якщо, щоб, тому що, хоча, покита ін.

Підрядні спілки та союзні слова перебувають у придатковій частині речення.

Додаткова частина може відноситися до певного слова або словосполучення, граматичної основи або до всієї головної частини. Від головної до придаткової частини можна порушити питання.

Додаткова частина може розташовуватися перед головною частиною, після та всередині неї: ( Що), ; , (що); , (що). Наприклад: Коли хліб , Тоді і міра, коли грошітоді і віра (Прислів'я). Вже світало, коли я все ж таки заснув(В. Войнович). Лев крадеться до того струмка, куди щодня ходять пити воду стада буйволів, і ховається між камінням (І. Купрін).

У складнопідрядному реченні можуть бути два або кілька придаткових : Треба багато вчитися, щоб усвідомити, що знаєш мало(М. Монтень).

У придатковій частині складнопідрядної пропозиції можна повідомляти додаткову інформаціюпро предмет, особу, подію, можна зазначати причину, умови, мета тих подій, про які йдеться у головному реченні. Залежно від цього виділяються три види придаткових: з'ясувальні(з"ясувальні), визначні(означальні), обставинні (обставинні) (місця, часу, мети, причини, умови, поступальні, наслідки, способу дії, міри та ступеня, порівняння).

Підрядна частина виділяється комами в середині головної частини (кома одна, якщо підрядна частина на початку або в кінці складної пропозиції; дві - якщо у середині).

Підрядні спілки та союзні слова є розпізнавальними ознакамиправила «Коми в складнопідрядному реченні».

Для перевірки дійте за алгоритмом: знайдіть смисловий відрізок, що приєднується підрядним союзом або союзним словом, і виділіть його комами.

План синтаксичного аналізу складнопідрядної пропозиції

1. Визначте вид пропозиції щодо мети висловлювання та щодо емоційного забарвлення.

2. Виділіть (підкресліть) граматичні основи у кожній частині складної пропозиції та вкажіть, що пропозиція складне.

3. Переконайтеся, що складні пропозиції з'єднують підпорядкований союзабо союзне слово, вкажіть, що пропозиція союзна, складнопідрядне.

4. Назвіть головнуі підряднучастина, відзначте місцепридаткової частини стосовно головної.

5. Від головної до придаткової частини задайте питання, вкажіть, що уточнює, доповнює, потім вказує додаткова частина у головній і вкажіть її вид.

6. Зробіть розбір кожної частини складної речення за планом розбору складної речення.

7. Складіть схему складної пропозиції.

1. Вибірково-розподільча робота

І. Прочитайте пропозиції, вибрані з твору М. Лермонтова, дотримуючись правильної інтонації. Вкажіть союз або союзне слово, що приєднує додаткову частину до головної. У якій частині складнопідрядної речення завжди знаходиться союз чи союзне слово?

ІІ. Запишіть спочатку пропозиції, в яких підрядна частина стоїть після головної, потім пропозиції, в яких підрядна знаходиться перед головною, а потім - всередині головної. Розставте розділові знаки.

1. Стара на всі мої запитання відповідала, що вона глуха не чує. 2. Вона відчувала внутрішній жар ніби в грудях у неї лежало розпечене залізо. 3. Коли я прокинувся надворі вже було темно. 4. Майданчик на якому ми мали битися зображала майже правильний трикутник. 5. Він закидає голову назад, коли говорить і щохвилини крутить вуса лівою рукою. 6. Я мимоволі зробив кілька кроків вперед, щоб скоріше відійти від краю. 7. Все було б врятовано, якби у мого коня дістало сил ще на десять хвилин! 8. Я вирушив у фортецю, щоб дізнатися від коменданта про годину мого від'їзду. 9. Втім у ті хвилини, коли скидає трагічну мантію, Грушницький досить милий і забавний.

3. Використовуючи матеріали таблиці "Види придаткових частин", визначте вид придаткової частини. Зробіть синтаксичний розбіртретього речення.

2. Конструювання речень

Складіть пропозиції щодо цього початку. Від головної частини до придаткової запитайте, визначте вид придаткової частини.

При визначенні виду придаткової частини можуть бути помилки.

Місце, де розташувався наш табір, знаходилося у мальовничому куточку острова. У даному реченні певна підрядна частина, оскільки вона вказує на ознаку, до неї можна поставити запитання: Місце ( яке?), де розташувався наш табір, .... Яка помилка могла виникнути щодо виду цієї частини? Чим вона могла бути викликана?

При визначенні виду придаткової частини складнопідрядної пропозиції завжди ставте питання до неї, вдумуйтесь у питання та значення придаткової частини.

3. Пояснювальний лист

І. Спишіть речення, розставляючи розділові знаки. Підкресліть союз або союзне слово, яке приєднує додаткову частину до головної. У якій частині пропозиції завжди є союз чи союзне слово?

ІІ. Використовуючи цю пораду та матеріали таблиці "Види придаткових частин", визначте вид придаткової частини, вказавши його в дужках. Усно проінформуйте, які помилки могли б статися при визначенні виду придаткової частини, чим вони могли бути викликані. Як вам удалося їх уникнути?

1. Знання тільки тоді знання коли воно набуте зусиллями своєї думки, а не пам'яттю ( Л. Толстой). 2. У останній развін побачив її навесні біля школи де й сам колись навчався ( Ф. Іскандер). 3. Я не зовсім точно знав, де розташований його будинок ( Ф. Іскандер). 4. Сніг з дощем був такий суцільний, що іншого берега річки не було видно. Є. Гришковець). 5. Сумно бачити коли юнак втрачає найкращі свої надії та мрії ( М. Лермонтов).

ІІІ. Зробіть розбір третьої пропозиції.

Складнопідрядні речення з підрядними визначеннями

Придаткові означальні пояснюють у головній частині член пропозиції, виражений іменником або займенником, відповідають питання який? Котрий? чий?

Придаткові визначальні приєднуються до головної частини за допомогою союзних слів який, який, чий, де, куди, колита підпорядкових спілок: що, щоб ніби точно, як: Про всяк випадок відкрила комору, кудиприбиральниця складала дрова, і розсміялася (В. Бєлов).

Союзне слово що може бути не тільки на початку, а й у середині придаткової частини: Ми підійшли до річки, правий берег якоїзаріс густим колючим чагарником.

Додаткова визначальна частина у реченні завжди стоїть лише після визначуваного слова.

Щоб виділити в головній частині обумовлене слово, та речення можуть бути використані вказівні слова то, та, ті, той, такий.

Наприклад: Його (художника) мистецтво зростає разом із тим народом, який він зображує (А. Толстой).

4. Відновлення пропозицій

І. Спишіть речення, замінюючи, де можливо, союзне слово Котрийсоюзним словом де, коли, кудиабо що. Спочатку випишіть речення з причетним оборотом, потім - пропозиції з дієприкметником і пропозиції з вступними словами. Розставте розділові знаки.

ІІ. Визначте вид придаткових частин складнопідрядних речень. Зробіть розбір п'ятої пропозиції.

1. Зліва за мандариновими кущами починався сад у якому росли груші інжир та гранатове дерево усіяне червоними ілотами ( Ф. Іскандер). 2. Мати відчинила йому двері і так само ласкаво посміхаючись провела в кімнату в якій сиділа бабуся ( Ф. Іскандер). 3. Море тихо вторило початку однієї з давніх легенд які можливо створилися на його берегах ( Максим Горький). 4. Врятувати її повинен був звичайно ж прекрасний принцякий обов'язково з'явиться в саму трагічну хвилину і неодмінно під червоними вітрилами (М. Юденич). 5. Ми не відриваючись дивилися на платформу, від якої мав відійти автобус.

5. Пунктуаційна робота

Поспішайте пропозиції. Виділіть комами придаткові частини складнопідрядної пропозиції. Перевірте правильність встановлення розділових знаків.

1. Вікна її кімнати виходили на вулицю-ущелину дном якої виявилася вода каналу, що мерехтіла кварцовими зливками. 2. Знову заговорили жалібно, перебиваючи один одного дзвони сусідніх церков. Їм із Сан-Марко відповідав рівний гул на тлі якого сплескували верхні дзвони. 3. У проріз наполовину відкритого вікнабула всунута трапеція сонячного світлаверхній кут якої стосувався краю дзеркальної шафи. 4. Вона побачила парадне сусіднього будинку щаблі якого йшли прямо у воду.

(Д. Рубіна)

Додаткова визначальна частина повинна стояти лише після слова, до якого вона належить.

6. Редагування

Знайдіть у цих пропозиціях помилки, спричинені неправильним розташуванням придаткової частини. Запишіть речення у виправленому вигляді.

1. Точки супутників, що рухаються по небу, ми шукали щовечора, які були схожі на заблукали в просторі. зірки. 2. Ми милувалися заходом південного сонця, який був надзвичайно гарний. 3. Комп'ютерна програма допомогла мені розробити проект набагато швидше, яку я встановив. 4. Мобільний зв'язок дозволяє значно збільшити темп життя, яке поширене повсюдно.

7. Змішані тексти

І. Цей текст складається з двох тематично близьких текстів (перший текст Л. Улицької, другий - Т. Толстой). Прочитайте тексти, знайдіть їх межу, спираючись на деякі особливості авторських стилів та граматичні особливості текстів.

ІІ. Виразно прочитайте текст Л. Улицької. Випишіть відокремлені визначення разом із словом, що стоїть попереду, усно заміняйте відокремлені визначення додатковим визначальним з союзом Котрий. Напишіть виклад першого тексту, використовуючи виписані матеріали.

Колись вони навчалися в одному класі гімназії, ходили в однакових сіро-блакитних сукнях, пошитих у кращого в Калузі кравця, носили однакові гімназичні значки «КЖГС». Ці ажурні літери означали лише Калузьку жіночу гімназію на Садовій.

Анечка була відмінницею з товстою косою, перекинутою через плече; в її зошитах остання сторінка не відрізнялася від першої, особливо гарної та старанної. У Асі не було такого прагнення до вчення, що в Ані: французькі дієслова, нескінченні частоколи дат і красиві дрібнички теорем влітали в одне її вухо, напівприкрите пружним безладно-кучерявим білим волоссям, і, поки вона малювала тонко очиненим олівцем карикатуру на викладача історії, вилітали з іншого. Ася була жива, весела та славна дівчина.

Ми були друзями дитинства. Ми колись поспішали крізь одну й ту саму ранкову залізну імлу, повз ті ж кучугури, паркани й ліхтарі, що коливаються, в ту ж червону цегляну школу, підперезану зовні медальйонами з алебастровими профілями обморожених літературних класиків. І спільними були для пас зелені стіни, підлога, вимазана червоною мастикою, гулкі сходи, теплий сморід роздягалень і на майданчику третього поверху страшноокий Салтиков-Щедрін, який туманно писав про якогось карася.

Складнопідрядні речення з підрядними пояснювальними

Придаткові з'ясувальні відповідають на відмінкові питання і пояснюють у головній частині слова, які мають значення мови, думки, почуття. Лексичне значеннятаких слів вимагає уточнення: що сказав(Відповів, крикнув, запитав), що подумав, що відчув(чому зрадів, чим задоволений, у чому впевнений, чого шкода, що бажано тощо).

Такі пропозиції вимагають завершення за допомогою придаткової пояснювальної частини як за змістом, так і граматично. У додатковій частині може бути вказівне слово то, з допомогою якого можна звернути увагу слухача чи читає зміст придаткової частини: Він сам дивувався тому, що прислухається до цієї порожнечі (Ф. Іскандер).

Додаткова частина найчастіше стоїть після головної та приєднується до неї за допомогою спілок та союзних слів що, щоб, як, ніби, скільки, де, коли, куди, чому, як, навіщо.

Непряма мова передається складнопідрядними реченнями з підрядними пояснювальними.

8. Синтаксичні синоніми

І. Поспішайте пропозиції. Розставте коми і поясніть їхню постановку. Назвіть вид додаткових, вкажіть слово, яке вони пояснюють у головній частині. У якій частині речення опосередковано відтворюється чужа мова?

ІІ. Запишіть речення, замінюючи непряме мовлення прямою мовою. Як у такому разі замінюються особисті та присвійні займенники? Чию думку вони позначають у прямій промові?

1. Провідник попередив, щоб ми були дуже обережні. 2. Мама попросила, щоб я знайшов в Інтернеті потрібну їй для статті інформацію. 3. Моряки говорили про те, що Дон загрозливо мелеє що витоки його заносяться піском ( К. Паустовський). 4. Козонков запитав де я живу ( В. Бєлов). 5. Співрозмовник почавши з кількості та якості спадкоємців запитав де і ким я працюю ( В. Бєлов).

9. Конструювання речень

І. Прочитайте запитання тесту. Відповівши на них, проаналізуйте, чи вмієте ви спілкуватися ефективно. Відповіді оцінюйте так: завжди- 2 бали, в більшості випадків- 4 бали, іноді- 6 балів, рідко - 8 балів, ніколи– 10 балів. Точну відповідь ви отримаєте за максимальної щирості. Якщо в результаті наберете вище 62-х балів – ви добрий співрозмовник.

ІІ. Вкажіть складнопідрядні речення. Запишіть номер складного речення, складіть його схему, у дужках вкажіть вигляд придаткового.

ІІІ. Прості пропозиції включіть як придаткову частину та склад складнопідрядної пропозиції. Головну частину будуйте на кшталт: Психолог запитав, ... ; Ведучий уточнив, ... ; Я поцікавився, ...і т. д. Обведіть союз-частку. Як зміниться пунктуація наприкінці пропозиції?

Ваш стиль спілкування
1. Чи намагаєтеся ви перервати розмову, якщо її тема чи ваш співрозмовник вам нецікаві?
2. Чи може невдалий або нетактовний вираз співрозмовника спровокувати вас на різкість чи грубість?
3. Чи можуть вас дратувати манери співрозмовників?
4. Чи уникаєте ви розмовляти з невідомою чи малознайомою людиною, навіть коли вона прагне цього?
5. Чи маєте ви звичку перебивати співрозмовника?
6. Чи вдаєте ви, що уважно слухаєте співрозмовника, думаючи в цей час зовсім про інше?
7. Чи змінюється ваш тон, голос, вираз обличчя, якщо змінився тон вашого співрозмовника?
8. Чи змінюєте ви тему розмови, якщо співрозмовник торкнувся неприємної вам теми?
9. Чи виправляєте співрозмовника, якщо в його промові зустрічаються неправильно сказані слова, спотворені назви, терміни?
10. Чи буваєте ви іронічні стосовно співрозмовника?

(За Л. Аверченко)

10. Домашнє завдання

Варіант 1 . Попишіть текст вправи. Розставте пропущені розділові знаки. Обведіть спілкиабо союзні слова, вкажіть вид придаткових речень. Поясніть постановку двокрапки у першому реченні. Вкажіть пропозиції з непрямою мовою.

Варіант 2 . Попишіть текст вправи, перетворюючи речення з непрямою мовою на речення з прямою мовою. Поясніть постановку двокрапки та тирс.

Сьогодні я отримав «двійку» за фізкультурі: я дуже невисоко стрибнув у висоту не довго стрибнув у довжину і переплутав усі гімнастичні вправи

Нічого радісного у цьому не було. Вчитель та фізкультури нагадав мені про те, що наша школа на першому місці в районі зі спортивної роботи. Він сказав що мені треба було б вступити до іншої школи, яка не на такому почесному місці в районі як наша. На перерві класна керівниця попередила мене, щоб я не думав, що фізкультура - це другорядний предмет. І сказала що взагалі варто тільки почати: сьогодні «двійка» з фізкультури, а завтра – з літератури чи навіть з математики(Наша класна керівниця - математичка). А староста класу Князєв просто сказав, що я хлюпик.

(А. Олексин)

Варіант 3 . Спишіть текст. Розставте пропущені розділові знаки. Причетні та дієпричетні обороти підкресліть як члени пропозиції. Обґрунтуйте постановку тире у реченнях.

Я зайшов у свій клас і почав шукати парту, за якою колись сидів. Стривай, а де я сидів? У десятому класі моїм сусідом був Сергій Воропаєв – це точно. Ми сиділи біля вікна попереду була вільна парта, а далі - учительський стіл... Тепер згадав! Парти ми мали потужні монолітні. Кришки парт покриті наскальними малюнками щороку зафарбовували товстим шаром зеленої фарби. Але сліди, залишені попередніми поколіннями, все одно проступали.

Переходячи з класу в клас, ми виростали зі своїх нарт як з дитячого одягу - і це називалося дорослішанням. Вітаючи вчителя, що входить, ми вставали і ляскали відкидними кришками - і в цьому була якась особлива урочистість.

(За Ю. Поляковим)

Варіант 4 . З вправи 7 випишіть другий текст (автор Т. Товста), замінюючи причетні обороти підрядними визначальними. Причетні обороти підкресліть члени пропозиції. Вкажіть слово, яке визначається причетним оборотом, знаком х.

Варіант 5 .

1. Спишіть текст, розставляючи розділові знаки та замінюючи виділені придаткові речення причетними та дієпричетними оборотами, А пряму мову – непрямою.

2. Розгляньте якесь явище природи, життя, визначаючи можливі цілі цього явища з різних точок зору. Напишіть твір, намагаючись використовувати ті ж синтаксичні конструкції, що і в даній вправі. Чужу мовапередавайте як непрямої промови.

Бджола яка сиділа на квітцівжалила дитину. І дитина боїться бджіл і говорить Мета бджоли полягає в тому, щоб жалити людей. Поет милується бджолою яка вп'ялася в чашку квіткиі каже Цельпчели полягає у впиванні в себе аромату квітів. Бджоляр який помітивщо бджола збирає квітковий пил і приносить її у вулик каже Мета бджоли полягає у збиранні меду. Інший коли спостерігає переселення рослинбачить що бджола сприяє цьому переселенню. І цей новий спостерігач може сказати У цьому полягає мета бджоли.

Але кінцева мета бджоли не вичерпується ні тією ні іншою ні третьою метою, яка може відкрити розум людський. Чим вище піднімається розум у відкритті цих цілей, тим очевидніша для нього недоступність кінцевої мети. Людині доступне лише спостереження над відповідністю життя бджоли іншим явищам життя. Те саме з цілями історичних осіб та народів.

(По Л. Толстому)

А.Н.Рудяков, Т.Я. Фролова. Російська мова 9 клас

Надіслано читачами з інтернет-сайтів

Списки тем за класами, онлайн бібліотека з книгами та підручниками, російська мова в школі, скачати матеріали з російської мови 9 клас, готові домашні завдання питання та відповіді, шкільний план

Зміст уроку

Придаткові визначальніпозначають ознаку предмета, названого у головному реченні; відповідають на запитання який?; відносяться до одного слова в головному реченні - до іменника (іноді до словосполучення "іменник + вказівне слово"); приєднуються союзними словами: хто, що, чий, який, який, де, куди, звідки, коли. При цьому в головному реченні часто зустрічаються вказівні слова: той (та, то, ті), такий, кожен, кожен, будь-якийта ін.

Наприклад: Ліс, в який ми вступили, був надзвичайно старий(І. Тургенєв); Знову я відвідав той куточок землі, де я провів вигнанцем два роки непомітних (А. Пушкін).

Подібно до визначенням в простою пропозицією, визначальні придатковівиражають ознаку предмета, але, на відміну більшості визначень, вони часто характеризують предмет не прямо, а побічно - через ситуацію , яка однак пов'язані з предметом.

Придаткові визначальні приєднуються за допомогою союзних слів - відносних займенників який, який, чий, щота займенникових прислівників де, куди, звідки, коли. У придатковій частині вони заміщають іменник з головної частини.

Наприклад: Я наказав поїхати на незнайому річ, Котрий (= предмет) одразу ж і став нас назустріч(А. С. Пушкін) - союзне слово Котрийє підлеглим.

Я люблю людей, з якими(= З людьми) легко спілкуватися (з якимиє доповненням).

Союзні слова у складнопідрядних реченнях з підрядними визначальними можна розділити на основні (який, який, чий) та неосновні (що, де, куди, звідки, коли).

Неосновні завжди можуть бути замінені основним союзним словом Котрийі можливість такої заміни є яскравою ознакою визначальних придаткових.

Наприклад: Село, де(в якій ) сумував Євген, була чарівний куточок...(А. Пушкін) - [іменник, ( де ),].

Мені пригадався нині собака, що(яка) була моєї юності друг(С. Єсенін) - [іменник ( що ).

Нічою часом у пустелі міській є година одна, пройнята тугою, коли(у який) на ціле місто ніч зійшла...(Ф. Тютчев) - [іменник], ( коли).

Союзне слово Котрийможе бути не тільки на початку, а й у середині придаткової частини.

Наприклад: Ми підійшли до річки, правий берег якої зарос густим колючим чагарником.

Слово Котрийможе стояти навіть наприкінці придаткового речення, як у епіграмі Д.Д. Мінаєва: Та нива дарує щедрий урожай, Гною не шкодують на яку.. .

Підрядне визначальна пропозиція зазвичай розташовується безпосередньо за іменником, яке воно визначає, але може бути відокремлено від нього одним-двома членами головної частини.

Наприклад: Це просто були селянські дітлахиіз сусіднього села, які стерегли табун. (І. Тургенєв.)

Не можна ставити далеко один від одного іменник і пов'язану з ним підрядну частину, не можна розривати їх членами речення, які залежать не від цього іменника.

Не можна сказати: Ми бігали купатися на річку щодня після роботи, яка була зовсім близько від нашого будинку .

Правильний варіант: Щодня ввечері після роботи ми бігали купатися на річку, яка була зовсім близько від нашого будинку.

Додаткова визначальна частина може розривати головну, перебуваючи в середині її.

Наприклад: Млиновий міст, з якого я не раз ловив пісковиків, вже видно.(В. Каверін.) Маленький дім, де я живу в Мещері, заслуговує на опис.(К. Паустовський.)

Слово, що визначається в головній частині, може мати при собі вказівні слова. той, такий, наприклад: У тій кімнаті, де живу, майже ніколи не буває сонця.Однак таке вказівне слово може бути опущене і тому не є обов'язковим у структурі речення; придаткове відноситься до іменника навіть за наявності при ньому вказівного слова.

Крім того, існують придаткові визначальні пропозиції, що стосуються саме вказівних або визначальних займенників той, то такий, такий, кожен, весь, кожента ін, які не можуть бути опущені. Такі придаткові називаються займенно-визначальними . Засоби зв'язку в них - відносні займенники хто, що, який, який, який.

Наприклад: Хтоживе без смутку та гніву, той не любить батьківщини своєї(Н. А. Некрасов) – засіб зв'язку – союзне слово хто, що виступає у функції підлягає.

Він не такий, яким ми хотіли його бачити- Засіб зв'язку - союзне слово яким, Що є визначенням

Все здається гарним, щобуло раніше(Л. Н. Толстой) – засіб зв'язку – союзне слова що, що підлягає.

Як і придаткові визначальні, займенно-визначальні придаткові розкривають ознаку предмета (тому до них краще теж ставити питання який?) та приєднуються до головної пропозиції за допомогою союзних слів (основні союзні слова - хтоі що).

Порівняйте: Той людина, яка приходилавчора сьогодні не з'являвся- підрядне означальне. [вказівне слово + іменник, ( Котрий), ]. Той, хто приходиввчора сьогодні не з'являвся- підрядне займенниково-визначальне. [ займенник, ( хто ), ].

На відміну від власне визначальних придаткових, які завжди стоять після іменника, до якого вони відносяться, займенно-визначальні придаткові можуть стояти і перед визначальним словом.

Наприклад: Хто жив і думав, тойне може в душі не зневажати людей...(А. Пушкін) - ( Хто), [займенник].

Засоби зв'язку речень – усе це синтаксис російської. Визначне підрядне - приклад однієї з найскладніших тем у вивченні російського синтаксису.

Додаткова пропозиція: визначення

Невід'ємна частина складнопідрядної пропозиції - додаткова частина. Придатковою називається та частина, яка є залежною від головної. На полях лежав білий снігколи вони їздили в село.Тут головна пропозиція На полях лежав сніг.Від нього ставить питання до залежної частини: лежав (коли?) коли вони їздили до села. Додаткова частина - це окрема пропозиція, тому що в ньому є предикативна основа. Однак зв'язуючись з головним членом семантично та граматично, воно не може існувати самостійно. Цим відрізняється головна частина складної пропозиції від придаткової. Таким чином, підрядна пропозиція - частина складнопідрядної пропозиції, залежна від головної частини.

Додаткова пропозиція: види

У виділяється чотири типи придаткових речень. Вид залежної частини визначається з питання, яке задається від головної пропозиції.

Види придаткових частин
НазваЗначенняприклад
ВизначнаВід одного слова в головному реченні задається питання який? На той час він керував ансамблем, де грав Ільїн. (ансамблем (яким?) де грав Ільїн)
ПояснювальнаВід одного слова в головному реченні задається питання непрямого відмінка:чого? чому? чим? про що? кого? кому? ким? про кого? Уявляєш, як вона зрадіє! (Уявляєш (що?) як вона зрадіє)
ГрунтовнаВід одного слова в головному реченні задається питання обставини: де? коли? звідки? як? навіщо?та іншіВін вчинив так, як роблять труси. (вчинив (як?) як роблять труси)
ПриєднувальнаВід усієї головної пропозиції задається будь-яке питання.Був сильний вітер, чому й скасували рейси. (Рейси скасували (чому?) тому що був сильний вітер)

Правильно визначити вид придаткового речення - завдання, яке стоїть перед учням.

Додаткова означальна пропозиція

Визначальними, приклади яких наведено в таблиці, складається з двох або більше частин, де головна частина характеризується придатковою. Визначальна частина відноситься до одного слова з головного речення. Це або іменник, або займенник.

Визначне підрядне — приклад становлення визначальних відносин між головною та залежною частинами. Одне слово з головної частини узгоджується з цілим підрядною пропозицією. Наприклад, Віктор дивився на море, в просторах якого з'явився корабель. (Море (яке?), у просторах якого з'явився корабель).

Додаткове означальне: особливості

Є деякі особливості в СПП з підрядними визначальними. Приклади таблиці допоможуть розібратися.

Пропозиції з підрядними визначальними: приклади та особливості
ОсобливостіПриклади
Додаткове означальне приєднується до головної пропозиції, зазвичай союзним словом ( чий, який, що, де, якийта іншими).

Його вразила картина (яка?), що висіла у вітальні.

Місто (який?), де ростуть магнолії, запам'яталося йому назавжди.

У головній частині СПП можуть бути пов'язані з союзними словами вказівні займенник той, то такийта інші.

У тому місті (якому?), де ми відпочивали, багато історичних пам'яток.

Від яблуневого саду йшов такий аромат (який?), який буває лише у теплі травневі дні.

Придаткові визначальні повинні слідувати відразу після визначуваного слова.

Фотографія (яка?), що лежить у нього в записнику, була подарована йому Ольгою.

День (який?), коли вони зустрілися, запам'ятали усі.

Придаткове визначення (приклади речень з союзним словом Котрий) може відокремлюватися від головного слова іншими членами речень.

Кімната, в межах якої була галерея, була добре освітлена.

Вечорами в курортному містечку чути шум моря, на тлі якого кричали чайки.

Співвідносні придаткові

У складнопідрядних пропозицій із придатковою визначальною частиною є ще одна особливість. Якщо в головній частині СПП підлягає або іменна частина складеного іменного присудка виражені визначальним або вказівним займенником, від якого залежить додаткова визначальна частина, то така частина називається співвідносною (місцеіменно-визначальною). Тобто пропозиції, в яких є співвідношення займенника в головній частині та в залежній, — це пропозиції, де є займенникові придаткові.

Приклади: Йому розповіли тільки те, що було ннеобхідно(Співвідношення те + що). Жінка лаялася так голосно, що чула весь майдан(Співвідношення так + що). Відповідь була такою, якою було саме питання(Співвідношення таким+яким). Голос капітана був такий гучний і строгий, що вся частина одразу чула та будувалася(Співвідношення такий + що). Відмінною рисою займенно-визначальних придаткових є те, що вони можуть передувати головній пропозиції: Хто не був на Байкалі, той не бачив справжньої краси природи.

Додаткове означальне: приклади з художньої літератури

Варіантів складнопідрядних речень з придатковою визначальною частиною безліч.

Письменники активно використовують їх у своїх творах. Наприклад, І.А Бунін: Північне повітове містечко (яке?), де залишилася моя сім'я,... було далеко від мене. На ранній зорі (який?), коли ще кричать півні і по-чорному димляться хати, відчиниш, бувало, вікно...

А.С. Пушкін: В одну хвилину дорогу занесло, околиця зникла в імлі (який?)..., крізь яку летіли білі пластівці снігу... Берестов відповідав з такою ж старанністю (якою?), з якою ланцюговий ведмідь кланяється панам за наказом свого вожатого.

Т. Драйзер: Нам залишається лише втішати себе думкою (якою?), що еволюція людини ніколи не припиниться... На неї наринули почуття (які?), які відчуває знедолена.

Додаткове означення (приклади з літератури ілюструють це) вносить додатковий відтінок значення головного слова, володіючи широкою описовою здатністю, дає можливість автору твору барвисто і достовірно описати той чи інший об'єкт.

Порушення побудови пропозицій з підрядним визначальним

У екзаменаційній роботіз російської зустрічаються завдання, де неправильно вжито певне підрядне. Приклад такого завдання: Ч інновник приїхав до міста, яке відповідало за фінансування проекту.У цій пропозиції через відрив придаткової частини від головної відбувся смисловий зсув.

Потрібно бачити помилку і правильно використовувати певне підрядне. Приклад: Чиновник, який відповідав за фінансування проекту, приїхав до міста.У реченні виправлена ​​помилка. У мові носіїв мови та в творчі роботиучнів зустрічаються та інші помилки при вживанні речення з підрядними визначальними. Приклади та характеристика помилок наведені в таблиці.

Помилки при визначальних придаткових
прикладХарактеристика помилокВиправлений варіант
Її врятував, кому вона допомагала в минулому. Необґрунтоване опущення вказівного займенникаЇї врятував той, кому вона допомагала в минулому.
Нарвал - унікальний ссавець, який мешкає в Карському морі. Неправильне узгодження союзного слова із головним словомНарвал - унікальна тварина, яка мешкає в Карському морі.
Люди відкрили від подиву роти, які були вражені дією, що відбувається. Не дотримані логічні та смислові зв'язкиЛюди, які були вражені дією, відкрили від здивування роти.

Визначне підрядне та причетний оборот

Пропозиції, де є причетний оборот, семантично схожі зі складнопідрядною пропозицією, в якій є додаткове визначальне. Приклади: Дуб, посаджений прадідом, перетворився на величезне дерево. - Дуб, який посадив прадід, перетворився на величезне дерево.Дві подібні пропозиції мають різні відтінки значень. У художньому стилі перевага надається причетного обігу, Який носить більш описовий та виразний характер. У розмовній мові підрядне означальне використовується частіше, ніж причетний оборот.