Tatiana Perowa

Jeden ze sposobów zaszczepienia miłości i uwagi przedmioty szkolne jest prowadzenie merytoryczne tygodnie.

W szkole, w której uczy się moja córka, od 25 do 30 stycznia br. Tydzień języka rosyjskiego. Do tego tygodnie moja córka została poproszona o zrobienie tematu gazeta ścienna.

Jako matka oczywiście pomagałam mojej uczennicy i brałam czynny udział w tworzeniu gazety ścienne.

Informacje na ten temat przeglądano w książkach znajdujących się w ich domowej bibliotece oraz w artykułach w Internecie. próbki dużo gazet ściennych ale postanowiliśmy zrobić to po swojemu. I my „wydaliśmy” taką tematyczną gazetę.

Gazeta ścienna nazywała się po prostu -"JĘZYK ROSYJSKI„Nazwa została napisana wielkimi literami, pomalowana jasnymi ołówkami i zakreślona wokół konturu pisakami.


Materiał do gazety ścienne-"Co się stało Język rosyjski","Pochodzenie Język rosyjski"," Powiedzenia wielkich ludzi o Język rosyjski„Rysunki tematyczne znajdowano w książkach, czasopismach i Internecie. Następnie drukowano je i naklejano na kolorowe kartki.



Chętnie podzielimy się naszym projektem gazety ścienne na Tydzień Języka Rosyjskiego i mamy nadziejęże niektórzy czytelnicy uznają ten materiał za przydatny i użyteczny. Dziękuję!

Powiązane publikacje:

Materiał dydaktyczny do lekcji języka rosyjskiego w klasach 3-4 „Synonimy”Ćwiczenia z rzeczownikami - synonimy Ćwiczenie nr 1 Przeczytaj, nazwij słowa użyte w znaczeniu "droga". Jakie powszechne.

Scenariusz „Puszkiniada”, poświęcony Dniu Matki i otwarciu Roku Języka Rosyjskiego Cele: 1. Uogólnienie i utrwalenie wiedzy o życiu i twórczości A. S. Puszkina. 2. Uogólnić i usystematyzować wiedzę o baśniach A. S. Puszkina 3.

Lekcja języka rosyjskiego w klasie 3 „Zmiana rzeczowników według liczb” Lekcja języka rosyjskiego Klasa: 3 „D” Nauczyciel: Tyuryukova E. M. Podręcznik: Temat lekcji: Zmiana rzeczowników według liczb Cel: Stwórz warunki.

Streszczenie lekcji języka rosyjskiego w szkole specjalnej (poprawczej) „Skład słów” Otwarta lekcja pisania na temat: „Kompozycja słowa. Przedrostek, korzeń, sufiks, zakończenie ”w 7. klasie szkoły specjalnej (poprawczej) 8. typu.

Drodzy koledzy! Przedstawiam Państwu tematyczny (interaktywny) folder, który już stał się popularny - lapbook! Wyświetlanie opcji lapbooka.

Jako część tydzień tematyczny„W świecie języka i kultury rosyjskiej” w grupa średnia odbyły się różne imprezy poświęcone tubylcom.

Scenariusz gry KVN „Puszkiniada” na Dzień Matki i otwarcie roku języka rosyjskiego Przebieg scenariusza na temat: „Puszkiniada”, poświęcony Dniu Matki i otwarciu Roku Języka Rosyjskiego. Cele: 1. Uogólnienie i utrwalenie wiedzy.

MINIVICTORINA O ŻABIE- KVA CUSZKU

Żaba lubi słowa

W którym są trzy litery - KVA.

Wymień ulubione napoje żaby.

Jakie warzywa żaba lubi najbardziej?

Jaka jest jej ulubiona jagoda?

Wymień jej ulubione danie mięsne.

Jaka jest ulubiona książka żaby?

W jakim zespole Kvakushka lubi śpiewać?

Podaj jej ulubione miasto.

Jaki jest jej ulubiony kraj?

Co figura geometryczna woli żabę Quakushka?

Co lubi rysować?

W jakim domu chce mieszkać?

Jakie meble preferuje żaba-żaba?

Jaki jest jej ulubiony ptak?

Zapowiedź:

Zapowiedź:

„ABVGDeika”. Gra intelektualna w języku rosyjskim przy użyciu technologii gier informacyjnych

Cele i zadania. Utrwalanie, poszerzanie i pogłębianie wiedzy uczniów z języka rosyjskiego, lektura literacka, poszerzać horyzonty, zachęcać do poznawania nowego, pielęgnować miłość do ojczystego języka, rozwijać myślenie, pamięć, wyobraźnię.

Sprzęt. Tabletki w postaci chmur „Opowieści”, „Zagadki”, „Słowa”, „Przysłowia”, „Niezbędne”, Przeczytaj to, „Działania”, „Sugestie”, „Zagadki”; zdjęcia tematyczne - wrona-Karkusha, łódź; karty z zadaniami na podane tematy; żetony czerwone, żółte lub niebieskie kwiaty, znaki z nazwami drużyn: „Żółty”, „Niebieski”, „Czerwony”; medale „Koneser języka rosyjskiego”; tabela punktacji.

Przebieg i struktura gry

1) Dzieci dzielą się losując na drużyny „Żółty”, „Niebieski”, „Czerwony”. Każdy zespół wybiera mówcę.

2) Sytuacja w grze: zespoły dzieci wybierają się na wycieczkę na wyspę ABVGDyka. Spotyka ich kruk - Karkusha i latając z jednej chmury na drugą, oferuje wykonanie zadania. Ścieżka ruchu z chmury do chmury jest pokazana strzałką.

3) Każda chmura zawiera trzy zadania.

4) Zadanie dla każdej drużyny określa kolor karty, na której jest napisane.

5) Po wyrażeniu zadań przez lidera członkowie zespołu naradzają się. Przewodniczący każdej drużyny ogłasza ogólną decyzję.

Ocena. Za każdą poprawną odpowiedź zespół otrzymuje 5 punktów.

POSTĘP W GRZE

Organizowanie czasu

Na planszy - odpowiedni projekt. Uczniowie wchodzą do klasy i biorą jeden czerwony, żółty lub niebieski żeton ze wspólnego pudełka. W zależności od koloru żetonu każdy uczestnik gry zajmuje swoje miejsce przy stole do gry, na którym znajdują się tabliczki z nazwami drużyn: „Żółty”, „Niebieski”, „Czerwony”.

część wodna

1 uczeń.

Jeśli chcesz zbudować most
Obserwuj ruch gwiazd
Prowadź maszynę w polu
Lub podjedź samochodem -
dobrze sobie radzić w szkole
Ucz się pilnie.

2 student.

Nie chodzimy do szkoły na próżno,
Bez nauki to niemożliwe!
Wkroczysz w życie analfabety
Znikniesz za minutę.
Aby uniknąć błędów
Umysł musi być rozwijany.
Możesz sprawdzić w grze?
Będzie łatwo lub trudno.

Prowadzący. Kochani, dziś zrobimy z Wami wycieczkę na wyspę, która ma bardzo nietypową nazwę: ABVGDyka. Zobaczcie, kto nas spotyka na tej niezwykłej wyspie?

Dzieci. Spotyka nas wrona - Karkusha.

Prowadzący. Przed nami wiele chmur, z których każda odzwierciedla swój temat. Latanie z jednej chmury na drugą, wrona - Karkusha oferuje wykonywanie zadań. Ścieżka ruchu z chmury do chmury jest wskazywana strzałką. Jakie tematy Karkusha sugeruje zapamiętać?

Dzieci czytają nazwy tematów zapisane na chmurkach.

Prowadzący. Twoje odpowiedzi zostaną ocenione przez uczciwe i przyjazne jury.

Prezentacja jury.

Wyniki są wprowadzane do tabeli podsumowującej.

Temat

Nazwa drużyny

"Żółty"

"Niebieski"

„Czerwoni”

Liczba punktów

Bajki

Puzzle

Słowa

Przysłowia

Niezbędny

Przeczytaj to

działania

Oferta

zagadki

Prowadzący. Rozpoczyna się nasza podróż. Zatrzymując się przy każdej chmurze, Twojej uwadze zostaną zaproponowane zadania napisane w kolorach żółtym, niebieskim i czerwonym. Podano czas na dyskusję. Kiedy odpowiedź jest gotowa, dowódca podnosi tabliczkę z nazwą drużyny.

Zadania gry

1. OPOWIEŚCI

Ćwiczenia. Rozwiąż zagadkę. O czym bohater bajki czy się o tym mówi?

"Żółty"

Carpenter Giuseppe - Niebieski nos
W jakiś sposób przyniósł kłodę do domu.
Zaczął robić rzeczy
Dziennik zaczął mówić.
Kto mówił w tym dzienniku?
Kogo stworzył Giuseppe?(Pinokio)

"Niebieski"

Wkrótce miał nadejść wieczór
I nadeszła długo oczekiwana godzina.
Tak, że ja w pozłacanym powozie
Idź na wspaniały bal.
Nikt w pałacu nie będzie wiedział:
Skąd jestem, jak mam na imię.
Ale gdy tylko nadejdzie północ,
Wrócę na strych.(Kopciuszek)

„Czerwoni”

Strzała poleciała i uderzyła w bagno,
I w tym bagnie ktoś ją złapał.
Kto, żegnając się z zieloną skórą,
Stałeś się słodki, piękny, urodziwy?(Księżniczka Żaba)

2. TAJEMNICE

Ćwiczenia. Rozwiąż zagadkę.

"Żółty"

Usiadł na stronach
Trzydzieści trzy siostry
Siedzieli obok siebie - nie milczą,
Opowiadają nam zagadki.(Listy)

"Niebieski"

Chudy Tymoszka
Biegnie wąską ścieżką.
Jego ślady są
Twoja praca.(Ołówek)

Teraz jestem w klatce, potem w kolejce.
Zapraszam do pisania dla mnie!
Możesz też rysować.
Co to jest ja?(Zeszyt)

3. SŁOWO

Ćwiczenia. Wymyśl kilka nowych słów, używając liter, które składają się na to słowo PAROWIEC

4. Przysłowia

Ćwiczenia. Przywróć przysłowia.

"Żółty"

BIZNES - ZABAWA

Odpowiedź: CZAS SPRAWY - GODZINA ZABAWY.

"Niebieski"

LASY - DREWNO KOMINKOWE

„Czerwoni”

ŚWIATŁO - CIEMNOŚĆ

Odpowiedź: NAUKA JEST ŚWIATŁA, ALE NAUKA TO CIEMNOŚĆ.

5. NIEZBĘDNE

Ćwiczenia. Znajdź istotne, które jest podstawowym słowem danego.

"Żółty"

LAS

Liść, drzewa, jabłoń, myśliwy, krzew.

Odpowiedź: DRZEWA.

"Niebieski"

R E C A

Brzeg, błoto, ryba, woda, wędkarz.

Odpowiedź: WODA.

„Czerwoni”

SZPITAL

Ogród, lekarz, radio, pacjenci, pokój.

Odpowiedź: CHORY.

6. PRZECZYTAJ

Ćwiczenia. Czytaj słowa. Znajdź nadmiar.

"Żółty"

RANAKADSH, CHAURK, TOSIKCHAK, OREVD

Odpowiedź: OŁÓWEK, PIÓRO, PĘDZEL, WIADRO

dodatkowe słowo - BUCKET.

"Niebieski"

YAMCH, RABANAB, YAOL, YUAL

Odpowiedź: PIŁKA, BĘBEN, OLYA, YULA.

dodatkowe słowo - OLYA.

„Czerwoni”

JEZIORO, LINSTIPLA, SARKAK, TEERV

Odp.: KLEJ, PLASTILINA, FARBA, WIATR.

dodatkowym słowem jest WIATR.

7. DZIAŁANIE

Ćwiczenia. Wykonaj obliczenia i przeczytaj słowo.

"Żółty"

GRZMIEŃ + IR - DASH + T + PION =

Odpowiedź: KWARTAŁ.

"Niebieski"

KAN + I + COM + UL - OM + S =

Odpowiedź: WAKACJE.

„Czerwoni”

PEM + RIK - IR - M + EME + WŁ

Odpowiedź: ZMIANA.

8. OFERTA Zadanie ogólne dla wszystkich drużyn.

Ćwiczenia. Ułóż zdanie z liter podanego słowa LATO.

Na przykład: Luda zjadła ciasto sama.

9. REBUSY

Ćwiczenia. Rozwiązuj zagadki.

"Żółty"

Odpowiedź: LAK.

"Niebieski"

Odpowiedź: FISHER.

„Czerwoni”

Odpowiedź: KOMAR.

Jury podsumowuje grę, ogłasza wyniki.

Prowadzący: Gratulacje chłopaki za zwycięstwo, które odnieśliście dzięki pracowitości, ciężkiej pracy i chęci nauki.

3 student. Szkoła to pierwszy dzień rozpoczęty od elementarza.

Litery ułożą się w słowa, cyfry w trudne zadania.
Studentka – Wow! Brawo! Brawo! Dużo wiedzy i powodzenia!

Nagrodzenie uczestników gry medalami „Ekspert języka rosyjskiego”.

23,59KB

Zapowiedź:

Gra - konkurs w języku rosyjskim „Mądrze i sprytnie” przeznaczona jest dla uczniów klas 5.

Cele wydarzenia:

1. za pomocą gry sprawdzające stopień opanowania materiału programowego przez uczniów klasy V;

2. rozwijać zainteresowanie poznawcze język

3. rozwinąć umiejętność interakcji podczas gry w grupie (drużynie).

PROCEDURA GRY:

Nauczyciel:

Chłopaki, opanowanie języka ojczystego to trudne zadanie. Mam nadzieję, że nie boisz się trudności na drodze do wiedzy. Nasz konkurs pomoże Ci znaleźć wiele cudownych i tajemniczych rzeczy, które kryją się za słowem rosyjskim.

Teraz zaczyna się rywalizacja

Oto kibice, oto jury,

Droga do zwycięstwa jest trudna, cokolwiek powiesz,

Jesteśmy z tobą zaufani

Życzę udanej walki

Aby sprawdzić zaradność i wiedzę.

Konkurencja 1 – Rozgrzewka.

Jestem pewien, że wszyscy dużo wiecie przysłowia ludowe i powiedzenia. A teraz, żeby się trochę rozgrzać, przypomnimy sobie je. (Prowadzący czytają początek przysłowia, a zespół musi kontynuować. Za poprawną odpowiedź - 1 punkt.)

1 Co siejesz, ... (to będziesz żąć).

2 Bez trudu ... (nie możesz nawet wyciągnąć ryby ze stawu).

3 Skończyłem pracę - ... (idź śmiało).

4 Bójcie się wilków - ... (nie wchodźcie do lasu).

5 Z kim się zachowujesz - ... (od tego będziesz pisać).

6 Jak to się dzieje - ... (i odpowie).

7 Gonisz za dwoma zającami - ... (jednego nie złapiesz).

8 Trudny do nauczenia się - ... (łatwy do walki)

9 Czy lubisz jeździć - ... (uwielbiam jeździć na sankach)

10 Nauka jest światłem, ... (ale ignorancja jest ciemnością)

Konkurs 2 „Fonetyczny”

1. Jaka sekcja językoznawstwa bada jego dźwiękową stronę?

2. W imieniu którego bohatera jest więcej samogłosek niż spółgłosek?

Prowadzący rozdaje karty zadań.

(Ilja Muromiec, Alosza Popowicz)

3. Kontynuujemy nasz trening fonetyczny.

Zespół musi znaleźć słowo, które ma dźwięk [s]

(prośba, niebieski, koszenie, słuchaj, świecić, sinieć)

Odpowiedź: słuchaj.

Konkurs 3 „Wyspa Antypodów”.

Dotarliśmy na wyspę Antypody. Tutaj żyją ludzie, którzy nie mówią tak jak my, ale na odwrót. Co to znaczy?

I to jest to! Rozumieją każde słowo dokładnie odwrotnie. Na przykład, jak myślisz, co oznacza następujące zdanie:Bezczynnością utopisz słonia w polu

. Okazuje się, że tak brzmi znane przysłowie na wyspie Antypody:

Bez wysiłku nie da się nawet złowić ryby ze stawu.

Nasze zespoły będą teraz tłumaczyć słynne zwroty, przysłowia lub powiedzonka, a może zagadki na nasz język ojczysty.

(na kartach)

1 drużyna:

Strać 1 kopiejkę, a nie stracisz 1 wroga.

(Nie masz 100 rubli, ale 100 przyjaciół)

Jest młody człowiek z pokoju i ogon pod domem.

(Dziewczyna siedzi w lochu, a kosa leży na ulicy.)

Drużyna 2 Nienawidzisz chodzić i nienawidzisz pchać roweru.

(Jeśli lubisz jeździć - kochaj nosić sanki).

Dynia spadła, możesz ją wypluć.

(Gruszka wisi, nie możesz jej zjeść.)

Konkurs 4 „SŁOWO-WĄŻ”.

1. COM, 2. drużyna - COM.

Członkowie zespołu (jeden po drugim) podchodzą do tablicy i zapisują każde słowo (rzeczowniki - w liczbie pojedynczej, mianowniku) zaczynając od ostatniej litery słowa napisanego przez poprzedniego ucznia. Na przykład: kolba-makowa-…

Po 3 minutach jury policzy słowa. Każde słowo to 1 punkt.

Słowa na tablicy: 1. drużyna - KOM, 2. drużyna - KOM.

2. Twoim zadaniem jest szybkie napisanie 5 słów zaczynających się na literę zawartą w tym słowie.

C - sokół, sito, sosna, starzec, stodoła itp.

O - chmura, jesień itp.

B - widelec

A - harfa

Konkurs 5 „ZBIERZ SŁOWA”.

Zbierz słowa ukryte w innych słowach. 1 punkt za każde słowo

1. drużyna. (na kartach)

1) Przedrostek w słowie RUN i rdzeń w słowie PŁATEK ŚNIEGU, sufiks to FORESTER, KONIEC to ŹRENICE ( przebiśniegi)

2) Rdzeń w słowie to MŁODY, sufiks to PALCE, zakończenie to ZIOŁA ( dobrze zrobiony)

2. drużyna.

1) Przedrostek w słowie WPIS, rdzeń - MIASTA, sufiks - SIDE, zakończenie - ZIMA ( ogrodzenie)

2) Rdzeń w słowie to VORNIK, sufiks to JADALNIA, zakończenie to ZIELONY ( dziedziniec)

Konkurs 6 „Budowanie słów”

1. Z korzenia słów, podobnie jak z drzewa, wychodzą nowe pędy - słowa jednordzeniowe. Czyje drzewo jest bardziej rozgałęzione, ta drużyna otrzymuje 2 punkty.

(Oryginalne słowo: „rozmawiać”)

2. W ciągu 1 minuty zapisz 10 słów składających się z 3 liter.

(Zwycięzcą jest ten, kto ma najwięcej słów.)
3. Ułóż najdłuższe słowo z liter:b a d ur z t k a c.

Konkurs 7 „Składniowy”

1. Musisz poprawnie pisać słowa i stosować interpunkcję.

1 zespół 1. Język (do) Kijów (do) prowadzi.

2. Mój syn jest (-) pilotem.

3. Odwiedziłem miasta (:) Rostów, Moskwa, Kijów.

2 zespół 1. dobre słowo(do) ​​serce (do) idzie.

2. Przysłowie (-) ludowa mądrość.

3. W koszyku były jagody (:) maliny, truskawki.

2. Skomponuj ofertę wykonując czynności wstępne:

1. Ze zdania „Żółte kłosy pszenicy stoją na ścianie” weź definicję.

2. Dodaj temat zdania „Liście spadają”.

3. Ze zdania „Puszkin bardzo kochał jesień” weź dodatek.

4. Dodaj okoliczność ze zdania „Jesień hojnie obdarza lasy farbą”.

5. Dodaj orzeczenie ze zdania „Wiosna pokryła wielobarwny dywan na łące”.

6. Ze zdania „Dokąd nas prowadzisz, kochanie?” weź rzeczownik, który jest adresem.

Konkurs 6 „Blitz-poll”

Zespoły na zmianę odpowiadają na pytania (za każdą poprawną odpowiedź - 1)

1. Część mowy oznaczająca przedmiot (Rzeczownik)

2. Słowo „biały” w stosunku do słowa „czarny” ( antonimy)

3. Dzieje się to między rdzeniem a zakończeniem słowa ( Przyrostek)

4. Nieokreślona forma czasownika. ( bezokolicznik)

5. Zmiana czasownika dla osób i liczb. ( koniugacja)

6. Część wyrazu bez zakończenia. ( Podstawy )

7. Członek wniosku, odpowiadając na pytanie, który? którego? ( Definicja)

8. Zdanie o dwóch podstawach gramatycznych. ( Skomplikowane)

9. Sekcja języka rosyjskiego zajmująca się badaniem dźwięków i liter. ( fonetyka)

10. Ile liter jest w alfabecie rosyjskim? ( 33 )

Pytania do fanów

Podczas gdy drużyny wykonują zadanie, kibice mają okazję pomóc swojej drużynie. Zapraszamy do odpowiedzi na kilka pytań:

· Jak powiedzieć?

Ryby nie mają zębów.

Ryby nie mają zębów.

Ryby nie mają zębów.

Odpowiedź: Ryby mają zęby.

· Jaka jest linia, której żaden naukowiec nie może przeczytać?

Odpowiedź: Linia szyta na maszynie do szycia.

· Który dzień tygodnia ma w nazwie podwójną spółgłoskę?

Odpowiedź: sobota

· Który przypadek rzeczowników nigdy nie jest używany z przyimkiem?

Odpowiedź: mianownik

Jaką część słowa można znaleźć w ziemi?(Źródło.)

Jaką częścią wyroku jest apelacja? (Odwołanie nie jest członkiem wniosku.)

Czy w słowie może być sto identycznych liter (stół, jęk ...)

Zreasumowanie

Gra - quiz „Mądry i sprytny” (klasa 9)

Cel: kontynuacja znajomości rosyjskiej kultury narodowej i historii; nauczyć się dostrzegać piękno i różnorodność rosyjskiej kultury narodowej.

Zadania: poszerzanie wiedzy o historii i kulturze Rosji; pielęgnować miłość do ojczyzna, do jego historii, rodzimego języka i rodzimej literatury.

Wyposażenie: trzy tory gry: czerwony, żółty, zielony, każdy tor podzielony jest na poziomy i sektory; bilety z numerami pytań.

Uczestnicy zabawy sami odpowiadają na pytania, które wypadły lub korzystają z pomocy publiczności.

Odpowiedzi są klasyfikowane według poziomów i sektorów. Gracze, którzy poprawnie odpowiedzą na pytania z jednego poziomu, przechodzą do następnego, ci, którzy odpowiedzą błędnie lub podają niedokładną odpowiedź, przechodzą o jeden poziom lub sektor. Dla graczy, którzy dotarli do finału, odbywa się mecz finałowy. Możesz także zorganizować grę dla tych, którzy zeszli z torów.

Zadania poziomu 1.

1. Co to jest „sermiaga”?

(Tak nazywała się niebarwiona tkanina i uszyty z niej kaftan)

2. Co to jest „armiaka”?

(W dawnych czasach chłopi mieli kaftan wykonany z grubego sukna. Gruba wełniana tkanina, z której szyto torby na pociski artyleryjskie, nazywana była także ormiańską)

3. Co to jest dolina?

(Stara rosyjska miska miedziana z dzióbkiem, z której pili miód i inne napoje)

4. Co to jest „stodoła”?

(Budynek do przechowywania zboża, mąki, zapasów, a także towarów)

5. Co to jest „arszyn”?

(rosyjska miara długości równa 0,71 m)

6. Co to jest „wanna”?

(Szeroka niska łyżka)

7. Co to jest Domostroj?

(Dzieło literatury rosyjskiej XV wieku, zbiór codziennych zasad i instrukcji. Bronił zasad życia patriarchalnego i despotycznej władzy głowy rodziny)

8. Co to jest „jarzmo”?

(Drewniane jarzmo dla pracującego bydła)

Zadania poziomu 2.

1. Skąd się wziął popularne wyrażenie„Przekuć miecze na lemiesz” i co to znaczy?

(Wyrażenie biblijne z księgi proroka Izajasza, który przepowiedział, że nadejdzie czas, kiedy ludy „przekują miecze na lemiesze, a włócznie na sierpy; lud nie podniesie miecza na lud i nie będzie się już uczył walczyć”. Słowa te odzwierciedlały marzenie ludzi o pokoju na ziemi)

2. Kto jest właścicielem aforyzmu: „Zwyczaj jest despotą wśród ludzi”?

(AS Puszkin. „Eugeniusz Oniegin”)

3. Jaki związek mają ze sobą słowa „pieniądze” i „oszustwo”?

(Moshna - torebka, torba. Oszustwo - żyj z kradzieży, ukradnij tę torebkę, torbę)

4. We współczesnym żargonie młodzieżowym popularne jest słowo „fajny”. Czy było takie słowo w języku staroruskim, jeśli tak, to co oznaczało?

(W prowincjach Ryazan, Tambow, Tver, Vladimir słowo „fajny” było używane w znaczeniu - solidny, piękny, dobry, opłacalny)

5. Przypomnijmy sobie wersety Puszkina:

Tatiana albo westchnie, albo sapie;

List drży w jej dłoni;

Różowy opłatek wysycha

Na bolącym języku

Co to jest „chmura”?

(W czasach Puszkina listy były zapieczętowane opłatkiem - kółkiem z mąki, kleju lub papieru na kleju)

6. Który z rosyjskich artystów jest właścicielem obrazu „Alyonushka”?

a) AK Sawrasow

b) II Lewitan

c) V.M. Vasnetsov (poprawna odpowiedź)

7. Kto jest założycielem rosyjskiej muzyki klasycznej?

a) poseł Musorgski

b) PI Czajkowski

c) MI Glinka (poprawna odpowiedź)

d) AA Aliabiew

Zadania poziomu 3.

1. Wymień rosyjskie przysłowie podobne do fińskiego: „Ten, kto pyta, nie jest stracony”.

(„Język przyniesie do Kijowa”)

2. Wszyscy znacie nazwę wielkiej rosyjskiej rzeki Ural. Związany z nią wydarzenie historyczne, ale rzeka miała wtedy inną nazwę. Jak nazywała się wówczas rzeka i jakie wydarzenie miało miejsce na jej brzegach?

(Cesarzowa Katarzyna II nakazała przemianowanie rzeki Yaik na Ural, aby nawet jej nazwa nie wspominała o buncie Yaik Emelyana Pugaczowa)

3. Wszyscy wiedzą, że obecne wyrażenie „podciąć nos” oznacza – „zapamiętać mocno – mocno, raz na zawsze”. Skąd się wzięło to wyrażenie? Dlaczego tak mówimy?

(Słowo „nos” w starożytności oznaczało tablicę pamiątkową, przywieszkę do metryk. Niepiśmienni nosili je zawsze ze sobą i robili na nich różne notatki z wycięciami)

Zadania dla finalistów.

1. Odnieś jedno z tych stwierdzeń do przysłowia, a drugie do powiedzenia i wyjaśnij, dlaczego to zrobiłeś:

„Zgubiłem się w trzech sosnach” - powiedzenie (zwrot mowy, nie ma pełnego osądu, tylko jego część)

„Co zasiejesz, zbierzesz” - przysłowie (całkowity osąd, zawiera moralizatorstwo)

2. Które z wymienionych produktów są rodzime, a które zapożyczone: ziemniaki, pomidory, nasiona, herbata, masło, chleb, jabłka, mleko, kawa, miód?

(Krajowe: masło, chleb, mleko, jabłka, miód)

(Zapożyczone: ziemniaki (Ameryka Południowa), pomidory (Kolumbia, Brazylia), herbata (Chiny, Japonia, Mongolia), nasiona (Ameryka)

3. Do jakiego rodzaju sztuki i rzemiosła należy wyrób ceramiczny lub gliniany?

(sztuka ceramiki)

Pytania do tych, którzy zeszli z torów gry.

Kto wymieni więcej rosyjskich pieśni ludowych?

Kto bardziej odgadnie rosyjskie zagadki?

Zwycięzca jest określony.

Ostatni etap.

Wyniki gry są podsumowywane - quizy, nagrody przyznawane są inteligentnym ludziom i inteligentnym dziewczynom; odnotowuje się aktywnych uczestników z publiczności.

„PODRÓŻ PO KRAJU Lingwistyki”. Gra intelektualna w języku rosyjskim dla klasy 4 (końcowa)


Słowo lidera : Dziś zapraszamy do kraju językoznawstwa. Tylko prawdziwi eksperci językowi, którymi jesteś, mogą wyruszyć w tę trudną podróż. Po drodze przyda wam się wasza wiedza, pomysłowość i wzajemne wsparcie. Czy wszyscy jesteście gotowi na podróż? Więc idź! Szczęśliwej podróży wszystkim.

Przed nami mapa kraju językoznawstwa. I pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, jest Wyspa Lexica . Co nauczy słownictwa? Jest to sekcja języka rosyjskiego, która bada znaczenie słów. Co to są synonimy, antonimy, homonimy? Czy wiesz, jakie słowa nazywają się homofonią? Są to słowa, które mają tę samą wymowę, ale różnią się pisownią i znaczeniem.

A więc pierwsze zadanie : W proponowanym tekście należy wybrać z podanych w nawiasach par wyrazów, wybrać właściwy, a nadmiar przekreślić.

Latem odpoczywam na wsi u babci. Kiedyś miejscowy (strzeżony / weteran ) dziadek Kuźma zabrał nas w dalekie (wietrzne / wiatrak) młyn. Szliśmy / protekcjonalny) szedł za nim gęsiego, ponieważ ścieżka była wąska. Droga okazała się długa, więc postanowiliśmy się zatrzymać. Wnuk dziadka Kuźmy (przestępca / Rozpoczęty ) do rozpalenia ognia, ale nie brał pod uwagę siły wiatru i (palić / oparzenie ) do ręki. Musieliśmy wrócić (na tyły / z powrotem ).

Przez kolejne dni aktywnie pomagałam babci w pracach domowych: chodziłam do (rod/ staw ) na wodę, napełniony (beczka / czołg ) do podlewania i mycia, (odprowadzany / rozrzedzony ) sadzonki ogórka i (łąka / cebula ). Tak uciążliwe, że nawet (szara / siedzieć ) nie było czasu. Babcia mnie chwaliła, mówiła, że ​​chłop ( praca / krzesiwo) mi pomoże (trzepotanie / rozwijać się fizycznie.

Jury podsumowuje.

Nasza podróż trwa. Płyniemy z tobą Morfologia Morza . Co studiuje ta sekcja języka rosyjskiego? Zgadza się, morfologia jest gałęzią językoznawstwa, która bada grupowanie słów w części mowy. Przypomnijmy niektóre z nich:

Jestem najważniejszą częścią mowy...

Żyję na tym świecie od dawna

Nazywam rzeczy...(rzeczownik)

Definiuję rzeczy

są u mnie bardzo widoczne.

Dekoruję twoją mowę

Musisz mnie poznać, zaopiekuj się mną!(przymiotnik)

Ciekawa część wypowiedzi

Mieszka w języku rosyjskim.

Kto co robi, powie:

Rysuje, pisze lub śpiewa,

Ma twarz, czas, wygląd, zastaw i skłonność.

Służy nam z wami

Przyjazny dla innych części mowy.(czasownik)

A teraz zadanie: a) Rozwiąż krzyżówkę, w której ukryty jest zaimek.

1. Byk tybetański

2. Angielska miara długości

3. żaglowiec

4. drzewo liściaste

5. Owoce

6. duży rynek

7. ptak drapieżny

8. zwierzę

9. kamień półszlachetny

10. pogłębianie w ziemi

11. krótka łódź

Odpowiedzi: (jak, podwórko, jacht, jesion, jabłko, targi, jastrząb, jaguar, jaspis, pit, yal)

b) Morze Morfologii jest duże, a podczas żeglugi jeszcze jedno zadanie: Przed wami bajka Ludmiły Pietruszewskiej „Zły Puski”, Waszym zadaniem jest zidentyfikowanie i podpisanie części mowy nad każdym słowem.

Syapala Kalusha na futrze i ugrzęzła w butavce. I powie: „Kalushata, Kalushatochki!

Butyavka! ”Kalushata przykucnął i potrząsnął butavką. I zatonęli. Kałusza

będzie: „Och, och! Butyavka coś nie kuzyavka! Nauczył się Kałuszat butyawka. Butyawka

drgnęła, wzruszyła ramionami i spadła z futra. A Kalusha woli ”„ Butyavok

nie wstrząsaj. Butyavki są dowolne, a zyumo-zyumo nie są smukłe. Z butelek, które dmuchają”. A

Butyavka woła o puch: „Kaluszaty zatonęły! Kałuszata poddonilis!

Zyumo są brzydkie! Puski pokonany!

Jury podsumowuje.

Kontynuujemy naszą podróż. Wpłynęły nasze statkiZatoka składni. Składnia i interpunkcja to sekcje języka rosyjskiego, które badają znaczenie i strukturę zdania, kombinację słów w zdaniu oraz rozmieszczenie znaków interpunkcyjnych.

A oto zadania:

a) W tym zdaniu podkreśl członków zdania:

światło słoneczne szerokim strumieniem uderzał w zabłocone zielone szyby okien, rozkładał złote dywany w chacie i dotykając krawędzi lustra bawił się króliczkiem na suficie.

b) Zabawa „TAK – NIE”(stwórz konstelację)

  1. Jeśli na końcu zdania znajduje się znak zapytania, to zdanie intonacyjne jest wykrzyknikiem.
  2. Jeśli bezpośrednia mowa jest przed słowami autora, to między nimi umieszcza się dwukropek.
  3. Przecinek stawia się zawsze między jednorodnymi członkami zdania.
  4. Jednorodni Członkowie zdania łączą się w zdaniu tylko za pomocą spójników.
  5. Mowa bezpośrednia jest zawsze zapisywana w cudzysłowie i pisana wielką literą.
  6. Między częściami złożone zdanie zawsze stawiaj przecinek.
  7. Na końcu zdania motywacyjnego umieszcza się wykrzyknik.
  8. Słowa autora po bezpośredniej wypowiedzi są pisane wielką literą.

TAK

NIE

Jury podsumowuje.

Dokujemy o godzFonetyka półwyspu.Fonetyka to dźwięki języka, akcent i sylaby. Babcia Zagaduszka mieszka na tym półwyspie i zostawiła dla ciebie list z zagadkami. Odgadnij je, zapisz odpowiedzi oraz liczbę liter i dźwięków w odgadniętych słowach.

Zakręć na ostrej nodze

Brzęczenie jak robak.

Jeśli chce, skoczy trochę,

Jeśli chce, położy się na beczce.

(yula - 3 litery, 4 dźwięki)

Ani baranek, ani kot,

Nosi futro przez cały rok.

Futro szare - na lato,

Na zimę - inny kolor.

(zając - 4 litery, 4 dźwięki)

Rzeka płynie - my kłamiemy.

Lód na rzece - biegniemy.

(łyżwy - 6 liter, 5 dźwięków)

Zawsze możesz ją znaleźć w lesie -

Chodźmy na spacer i do zobaczenia.

Jest kłujący jak jeż,

Zimą w letniej sukience.

(świerk - 3 litery, 3 dźwięki)

Jeszcze jedno zadanie:W tych wyrażeniach policz, ile razy występują dźwięki:

Jury podsumowuje.

Idziemy ścieżką, która nas doprowadziła Ortografia leśna . Tłumaczone z grecki- Piszę poprawnie, to znaczy pisownia to system reguł, które ustalają jedną pisownię słów, ich formy i kombinacje. Więc twoja uwaga jest zwróconadyktando ortograficzne. Każda drużyna otrzymuje tabelę, w której zapisuje się pisownię. Twoim zadaniem jest zapisanie odgadniętych słów w odpowiednich kolumnach. A oto zagadki:

Nie będą na mnie czekać

A kiedy to widzą, uciekają.

Deszcz

Skąd jesteś, skąd jesteś

Przyszedł do nas, czerwonopiersi?

Latałem nad całą Syberią.

Jak mam na imię?

Gil

mam facetów

Dwa srebrne konie

Jeżdżę obydwoma jednocześnie.

Jakie mam konie?

Łyżwy

Pukanie, brzdąkanie, wirowanie,

Nikt się nie boi.

Liczą całe swoje życie

A nie osoba?

Oglądać

Zjazd - konie,

Pod górę - kawałki drewna.

Narty

Słup się pali, ale nie ma dymu.

Świeca

gospodyni domowa

Przeleciał nad trawnikiem

pogłaskać kwiat,

Podzieli się miodem.

pszczoła

Spacer po morzu, spacer

I dotrze do brzegu -

Tutaj zniknie

Fala

W lesie koło pniaka gwar, bieganie.

Ludzie pracy są zajęci całymi dniami,

Buduje dla siebie miasto

Mrówki

Jestem olbrzymem: tak wielkim

piec multipoodowy

Jestem jak tabliczka czekolady

Natychmiast podnoszę się na wysokość.

A jeśli użyję potężnej łapy

Złapię słonia lub wielbłąda,

Z obojgiem będę szczęśliwy.

Wychowujcie się jak małe kocięta.

Dźwig

Rozpryskiwania ciepłej wody

Na brzegach żeliwa,

Zgadnij, pamiętaj:

Jakie morze jest w pokoju?

Kąpiel (basen)

Kiedy leżę na plecach

Nie ma we mnie zastosowania.

Ale postaw mnie pod ścianą

Zaraz będzie coś dla mnie.Pisownia nieakcentowanej samogłoski u podstawy wyrazu

Gil, łyżwy, świeca, pszczoła, fala

Pisownia b - wskaźnik miękkości spółgłoski

Deszcz, łyżwy, gil

Pisownia sparowanych spółgłosek na końcu iw środku wyrazów

Deszcz, łódź, poduszka, trzciny

Separator pisowni b i b

Mrówki, żuraw.

Pisownia niemych spółgłosek

schody, słońce

Pisownia podwójnych spółgłosek

Kąpiel (basen)

Pisownia samogłosek po sybilantach

Zegar, świeca, narty

Pisownia b na końcu rzeczowników po sybilantach.

noc, trzciny

Jury podsumowuje.

Ostatnia przeszkoda na naszej drodze: napotykamy Góry Morfemiki to sekcja języka zajmująca się badaniem składu słowa i słowotwórstwa. Na tych górach rosną niesamowite kwiaty: w środku są korzenie słów, na niebieskich płatkach - przedrostki, a na czerwonych - przyrostki. Twoim zadaniem jest ułożenie i zapisanie jak największej liczby wyrazów w ciągu 1 minuty (możesz dodać końcówki).

na Ciebie

itz

Na

przenosić

grunt

oczko

z

y do

dąb

ryba

szukać

na około

zanim

uruchomić

Dziadek

OK

pod od

Nacięcie

ow

Do

Przyjaciele! Nasza podróż dobiegła końca. Starałeś się jak najlepiej. Każdy zespół osiągnął swój szczyt wiedzy. Ale kto był trochę do przodu, powie nam jury.

Jury podsumowuje. Ogłoszono zwycięską drużynę.

3. Kto jest gładki, ponieważ jadł i leżał na boku? a) pluskwa; b) wilk; c) niedźwiedź; d) kot.

4. Jaka jagoda jest porównywana do bardzo dobrego, wolnego życia a) truskawki; b) maliny; c) wiśnia; d) agrest.

2 poziom

1. Jaka roślina istnieje? a) Petka -i- Wasilij Iwanowicz; b) Tom i Jerry; c) Sasza- i - Masza; d) Iwan - tak - Marya

2. Jakie są brzegi rzek mlecznych? a) twaróg; b) kwaśna śmietana; c) galaretka; d) oleje.

3. Jaki zajączek wskoczył pod choinkę? biały; b) mały; c) szary; d) czekolada.

4. Jaka rasa psów pasterskich nie istnieje? a) Szkocki b) niemiecki; c) rasy kaukaskiej; d) Antarktyka.

3 poziom

1. Jaka drapieżna ryba stała się bohaterką Rosjan opowieść ludowa? a) rekin; b) szczupak; c) pirania; d) tak.

2. Jakiego mleka nikt nie pił? Krowa; b) kokos; c) koza; d) ptak.

3. Kto nazywa się Toptygin w bajkach? a) dzik; b) łoś; c) niedźwiedź d) pingwin.

4. Jaki rodzaj małpy istnieje? a) mama; b) pawian; c) papuina; d) dziadek.

4 poziom

1. O czym wieści przynosi sroka? a) na łapach; b) na srebrnej tacy; c) na ogonie; d) skrzydła.

2. Do czego zbliża się jabłko? a) z jabłoni; b) z domu; c) od ogrodzenia; d) z gruszki.

3. Z jakimi dwiema gęsiami mieszkała Babcia? dobry; b) śmieszne; c) zdrowy; d) za granicą;

4. Jaka brzoza stała na polu? wysokość; b) zielony; c) szczupły. d) kręcone.

Zapowiedź:

Aby skorzystać z podglądu prezentacji, załóż konto Google (konto) i zaloguj się: https://accounts.google.com


Słowo

Groby, mumie i kości milczą, -

Tylko słowo otrzymuje życie;

Ze starożytnej ciemności, na światowy cmentarz

Słychać tylko litery.

I nie mamy innego majątku!

Wiedz, jak oszczędzać

Przynajmniej najlepiej jak potrafię w dniach gniewu i cierpienia

Naszym nieśmiertelnym darem jest mowa.

Iwan Aleksiejewicz Bunin

Z historii języka rosyjskiego

Przez długi czas na Rusi panowała szczególna sytuacja językowa, gdzie językiem książkowym był cerkiewnosłowiański (staro-cerkiewno-słowiański), a językiem mówionym dialekty wschodniosłowiańskie.

W XVIII wieku genialny rosyjski naukowiec Michaił Wasiliewicz Łomonosow stworzył „gramatykę rosyjską”, w której położył podwaliny pod narodowy rosyjski język literacki, łącząc książkowy język słowiański z językiem ojczystym, czyli z mową potoczną na żywo. Wielki rosyjski poeta Aleksander Siergiejewicz Puszkin całkowicie zrealizował to, co zaczął Łomonosow - stworzył potężnego rosyjskiego język literacki godny wielkiego ludu.

Piękno stworzonego przez niego języka łączy się z całkowitą naturalnością i szlachetną prostotą.

Zabawna rubryka

Przywróć przysłowia.

1. Siedem niań nie macha pięściami. (Zbyt wielu kucharzy popsuje rosół)

2. Mała rybka jest lepsza niż dwie nowe. (Mała ryba jest lepsza niż duży karaluch)

3. Po walce dziecko bez oka. (Po walce nie machają pięściami)

4. Stary przyjaciel jest lepszy niż wielki karaluch. (Stary przyjaciel jest lepszy niż dwóch nowych)

5. Nie wtykaj nosa w wilki, jeśli nie masz nic do roboty. (Nie wtykaj głowy w wilki, jeśli ogon jest cielęcy)

6. Dwa buty pary, ale oba wpadły do ​​wody. (Dwie pary butów i obie na lewej stopie)

7. Nudny dzień do wieczora, jeśli ogon jest cielęcy. (Od dnia do wieczora jest nudno, jeśli nie ma nic do roboty)

8. Avoska trzymał się Neboski i obaj na lewej nodze. (Avoska trzymał się Neboski, ale obaj wpadli do wody)

Pokaż swoją erudycję

1. Który miesiąc w bajce „Dwanaście miesięcy” dał przebiśniegi głównemu bohaterowi?

b) kwiecień; +

2. Co to znaczy „bić wiaderka”?

a) głodować

b) pamiętaj;

c) być smutnym

d) bałaganić. +

3. Fedorka ma swoje własne ...

a) wymówki +

b) powiedzenia;

c) podpowiedzi;

d) żarty.

4. Czy wszystkie te słowa mają dzielący miękki znak?

a) pistolet; c) Kuźma;

b) linki; d) Darię.

5. Co to jest "lukomorye"?

a) kosz ręczny;

b) wystawna uczta;

c) zatoka nad morzem;

d) niegrzeczna osoba.

6. Jakie słowo zostało przeniesione nieprawidłowo?

a) Pseudonim szkolny;

b) ru-czyj;

c) ma-ka;

d) wróbel. +

7. Kontynuuj linie S. Marshaka ” szary Wilk spotkał rudowłosą w gęstym lesie ... ”

a) krowa

d) pies.

8. Kontynuuj przysłowie „Powtórzenie jest matką ...”

a) udręka;

c) cierpliwość;

d) uczenie się. +

9. Jak nazywa się japońska sztuka składania różnych papierowych figurek?

a) Ikebana;

b) hanayagi;

c) origami; +

d) tsunami.

10. Ile jest różnych języków na świecie?

a) Ponad 2500; +

b) ponad 3500;

c) ponad 5000;

d) ponad 10 000.

11. Ile jest alfabetów na świecie?

12. Złóż w kolejności.

a) Mamy telefon

b) Nie odbieram telefonu

c) Staję na palcach

d) Telefon dzwoni cały dzień.

Odpowiedź: a, d, c, b.

13. Zamień „gaj” w „park”, zmieniając słowa po jednej literze na raz.

14. Jaką częścią słowa jest „a” w słowie „did”?

korzeń;

b) przedrostek;

c) sufiks; +

d) zakończenie.

15. Która samogłoska nie jest wymawiana jako dwa dźwięki?

16. Które słowo nie jest przyimkiem?

17. Jaką częścią mowy jest słowo „około”?

rzeczownik;

b) pretekst; +

c) przymiotnik;

d) czasownik.

18. Nazwij część mowy.

Definiuję przedmioty.

U mnie są bardzo widoczne.

Dekoruję twoją mowę

Musisz mnie znać, chronić mnie.

a) przymiotnik; +

b) rzeczownik;

c) cyfra;

d) czasownik.

19. Na jakie pytania odpowiadają rzeczowniki w celowniku?

Kto? Co?

b) kto? Jak?

c) o kim? o czym?

d) do kogo? Co? +

20. Utwórz nowe słowo

kot (prąd), ciało (lato), śpiący (makaron), tkaniny (nić), kwadrat (rzeka), lis (siła), sól (łoś), małżeństwo (krab), sen (nos)

21. Jakie liczby są zbędne i dlaczego?

Odpowiedź: dodatkowe trójkąty, ponieważ antonimy są zapisywane w innych identycznych figurach, ale nie w trójkątach.

Dziecięce wiersze haiku uczniów III klasy szkoły Razvitie

Jakie śliczne motyle!

Tak pięknie fruwają po niebie.

Są jak kwiaty.

(Święta Nikulina)

Chmury to natchnione zwierzęta.

Chmury są cudem nieba

Stworzony przez naturę.

(Oleg Kobylnikow)

Jesień to czas, kiedy żółkną

A liście opadają.

(Ksiusza Mironowa)

Natura ze swoimi kolorami

Rysuje niebo, ziemię.

Natura jest taka zła.

(Roma Asyutin)

Drzewa to takie ciekawe rośliny.

Ich gałęzie wyglądają jak ręce,

A oni sami wyglądają jak ludzie.

(Igor Grinin)

Krzyżówka językowa

(Rosyjskie przysłowia, powiedzenia i popularne wyrażenia)

poziomo:

5. Ubóstwo nie jest... . (Wice)

6. Meli, ..., twój tydzień. (Emelia)

9. Gdyby lis nie przybył na czas,… zjadłby wilka. (Owce)

11. Cisza - ... zgoda. (Podpisać).

12. Starość nie jest .... (Radość)

13. A… właśnie otwarty. (kasetka)

15. Pękające kłopoty - .... (Początek)

16. Nowy ... zamiata do czysta. (Miotła)

18. Nie wszystko jest zapustą dla kota, jest też świetny .... (Wielki Post)

19. Słyszał… ale nie wie, gdzie jest. (dzwonienie)

21. ... rybak widzi z daleka. (Rybak)

24. Hałas, ..., hałasować. (Brat)

25. Zamknij… ale nie ugryziesz. (Łokieć)

26. Nie drogie ... kochanie. (Obecny)

28. Nie ma towarzyszy dla ... i dla koloru. (Smak)

30. Zostanie zmiażdżony, ... będzie. (Mąka)

31. ... nie moja powieść. (Ggroy)

32. Uważaj... od najmłodszych lat. (Honor)

pionowo:

1. ... droższe niż pieniądze. (Kontrakt)

2. Znalazłem warkocz na…. (Kamień)

3. Kosić... póki rosa. (Kosa)

4. Kto pamięta stare, niech do tego… wysiada. (G; rowek)

7. Na łapaczu i… biegnie. (Bestia)

8. Obcy… szybko staje się nudny. (Kałacz)

10. Jeden na polu nie jest... . (Wojownik)

14. Nie pluj w ..., warto pić wodę. (Dobrze)

15. ... na stole i solone z tyłu. (niewystarczające solenie)

16. Pies szczeka - ... nosi. (Wiatr.

17. Bądź cierpliwy, .... będziesz wodzem. (Kozak)

20. Na złodzieju ... oparzenia. (Czapka)

22. Człowiek człowiekowi jest przyjacielem, towarzyszem i .... (Brat)

23. Droga ... na obiad. (Łyżka)

26. Kobieta nie miała żadnych problemów, więc kupiła .... (Świnia)

27. Zobacz w ... . (Źródło)

29. ... nie bez dobrzy ludzie. (Światło)

30. Dziecko nie płacze, ... nie rozumie. (Matka)

Być może język rosyjski w szkole można przypisać jednemu z najważniejszych przedmiotów, którego nieznajomość może odcisnąć poważne piętno na poźniejsze życie osoba. Ale jak wzbudzić w nim zainteresowanie dzieci? Jak ułatwić postrzeganie tak trudnych i mylących na pierwszy rzut oka zasad? Pomoże to regularnemu numerowi poświęconemu językowi rosyjskiemu. Interesujące fakty, zabawne historie o pochodzeniu słów, „błędy” z esejów - wszystko to przyjdzie na ratunek i sprawi, że język rosyjski będzie naprawdę ojczysty dla studentów.

O czym może opowiadać gazeta ścienna

Szkolna gazetka ścienna poświęcona językowi rosyjskiemu powinna stać się nie tylko stwierdzeniem faktów, ale także środkiem komunikacji. Pozwól uczniom zadawać pytania, zostawiając je w specjalnej kieszeni, przynoś notatki (możesz wprowadzić jakąś zachętę do takiej aktywności) i bierz udział w konkursach.

  • Czy wiesz, że w języku rosyjskim istnieją rzeczowniki rodzaju nijakiego ożywionego: „dziecko”, „zwierzę” i „potwór”?
  • Jedynym pełnym przymiotnikiem w języku rosyjskim, który ma jedną sylabę, jest słowo „zły”.
  • Czasownik „wyjąć” jest jedynym słowem w naszym języku, które nie ma rdzenia. Uważa się, że tutaj jest zero i na przemian z nim (wyjmij - wyjmij).

„Każdy cudzoziemiec, który twierdzi, że biegle włada językiem rosyjskim, może zostać poddany testowi. Poproś go o przetłumaczenie następującego zdania (ciekawe, ale sam zrozumiesz, o co chodzi?): „Kosiłem kosą kosą”. A jeśli cudzoziemiec w rezultacie wyda coś w rodzaju: „Człowiek krzywym narzędziem kosi trawę”, to naprawdę można go zaliczyć do znawców „wielkiego i potężnego”.

Ale na końcu tych notatek nie zapomnij zapytać: „Czy znasz takie interesujące fakty?” Pobudzi to zainteresowanie dzieci czytaniem i stworzy początek komunikacji.

Informacje, o których może powiedzieć gazeta ścienna

Szkolna gazetka ścienna może stać się zbiorem niesamowite fakty. Jak te na przykład:

  • wszystkie nieprzyzwoite słowa sprzed XIV wieku. na Rusi nazywano je „czasownikami absurdalnymi”;
  • w języku rosyjskim występuje słowo składające się z 46 liter - „tysiąc dziewięćset osiemdziesiąt dziewięć milimetrów”, a najdłuższym przyimkiem i jednocześnie najdłuższym związkiem jest słowo „odpowiednio” składające się z 14 liter;
  • a słowo „ciemność” było kiedyś cyfrą, oznaczającą największą znaną liczbę – 10 tys.

Nie mniej interesujące będą informacje dla sekcji „Zabawa z językiem rosyjskim” o rzeczownikach z „wypadającymi” samogłoskami. Jeśli pochylimy takie słowa, jak wesz, dzień, lew, czoło, kłamstwo, kikut, fosa, żyto, sen, szew itp., Ani jedna samogłoska nie pozostanie w ich korzeniach. A ponieważ nie wszystkie słowa są wymienione, możesz zaprosić czytelników do uzupełnienia tej listy.

Niesamowita litera „b”

Historia 28. litery rosyjskiego alfabetu „ъ” jest złożona i zagmatwana i może stać się tematem jednego z numerów gazet.

W dawnych czasach oznaczało to jakiś bardzo krótki, o który lingwiści wciąż się spierają. Później, mniej więcej od połowy XII wieku, używano go do dzielenia wyrazów na sylaby, a linijki na sylaby. pojedyncze słowa, aż do tego czasu, aż do powszechnego przejścia na użycie spacji (do boga wybranego króla).

Ale nawet po pojawieniu się spacji między wyrazami w piśmie cerkiewnosłowiańskim pozostała zasada: „ъ” to litera oznaczająca koniec wyrazu. Oznacza to, że każde słowo w języku rosyjskim mogło wcześniej kończyć się tylko na samogłoskę, y, ь lub ъ (lombard, adres, gastronomia). Wyobraź sobie, że napisanie tego absolutnie niepotrzebnego znaku zajęło aż 4% tekstu!

Teraz, w wyniku rosyjskiej reformy ortograficznej przeprowadzonej w latach 1917-1918, pojawiła się nowa zasada: niewymawialne „ъ” jest literą używaną wyłącznie jako znak separatora między spółgłoską a samogłoską. Można go znaleźć na styku przedrostka i rdzenia (kongres, uścisk, żrący itp.) Lub wskazać jotowaną wymowę samogłosek w (wstrzyknięcie, przyboczny itp.).

Ale oczywiście to nie wszystko, co można powiedzieć o solidnym znaku.

Porozmawiajmy o dodatkach

Ciekawostek o języku rosyjskim dla gazety ściennej nie trzeba zbierać „ze świata po nitce”. W końcu nawet całkowicie naukowe zjawisko z dziedziny językoznawstwa może być zaskakujące i zabawne dla przeciętnego czytelnika. Na przykład supletywy.

Każdy z native speakerów może łatwo utworzyć z dowolnego:

  • pisać pisał
  • Czytaj czytaj
  • zrobić - zrobić
  • śpiewać - śpiewać
  • idź - ... szedłem.

To właśnie ta „dziwna” rozbieżność między rdzeniem formy początkowej i pochodnej nazywana jest supletywem. Te same zjawiska występują przy tworzeniu stopnia porównawczego niektórych przymiotników:

  • zabawny - zabawniejszy
  • mądry - mądrzejszy
  • ciepło - cieplej
  • dobrze - ... lepiej lub źle - ... gorzej.

To samo można znaleźć w rzeczownikach, na przykład w słowie „człowiek” (jego liczba mnoga to „ludzie”, utworzony z innego rdzenia), w zaimku „ja” (jego przypadki pośrednie„ja”, „ja” itp. również mają inny rdzeń).

Jak tyran pojawił się w Rosji

Szkolna gazetka ścienna na temat: „Język rosyjski i jego historia” z powodzeniem może zamieścić ciekawostki dotyczące pochodzenia niektórych słów. Oto przykład małej notatki o tym, jak słowo „chuligan” pojawiło się w języku rosyjskim.

Nie jest tajemnicą, że łobuz to osoba, która pozwala sobie na ekscesy i nie przestrzega prawa, ale fakt, że to słowo było wcześniej angielskim nazwiskiem, prawdopodobnie nie jest znany wielu.

Tak, tak, na przełomie XVIII i XIX wieku. w Anglii, w mieście Southwork, mieszkała bardzo nieprzyjemna rodzina zajmująca się bandytyzmem i rabunkami. Wszyscy nosili to samo nazwisko - Khaligan. I wkrótce stał się znany w całej Anglii. A o szefie tego klanu rabusiów, Patricku Halliganie, skomponowano nawet kpiącą piosenkę, która ostatecznie stała się popularna w całej Europie. Rysowano karykatury Khaliganova, pisano parodie, a ich nazwisko stopniowo stało się powszechnie znane nie tylko w Anglii, ale także w Rosji, gdzie jednak nieco się zmieniło.

Sprzeczności jednym słowem

Ciekawe fakty dotyczące języka rosyjskiego dla gazety ściennej można wybierać w dużych ilościach. Dzieci w wieku szkolnym z pewnością z ciekawością dowiedzą się o tak niesamowitym zjawisku w rozwoju naszego języka, jakim jest enancjomia - polaryzacja znaczenia jednego słowa. Oznacza to, że w jednej jednostce leksykalnej znaczenia mogą być sprzeczne, przeciwstawiać się sobie. Sami oceńcie - dobrze znane słowo „bezcenne” zawiera w sobie jednocześnie dwa pojęcia:

1) coś, co nie ma żadnej wartości;

2) coś, co ma bardzo wysoką cenę.

A co ktoś ma na myśli, kiedy mówi: „Wysłuchałem wykładu”? Że słuchał jej uważnie, czy odwrotnie, że nigdy nic nie słyszał? Czasownik „słuchać”, jak widać, jest antonimem samego siebie.

Jak powstała enancjomia?

Ciekawostki o języku rosyjskim dla gazety ściennej mogą zawierać również historię tego zjawiska.

Lingwiści wyjaśniają to, używając tego słowa w różnych dziedzinach, na przykład w języku książki. Coś podobnego stało się ze słowem „dashing”. Jeśli w starożytnych rosyjskich rękopisach miało to tylko jedno znaczenie: „zły, paskudny” (dziki człowiek), to w potocznym języku „dziki” stał się również „odważny, śmiały” (dziki wojownik).

Rzecz w tym, że w starożytności jako dzicy ludzie najczęściej mówili o rabusiach, zdolnych, jak wszyscy wiedzą, do śmiałych, ryzykownych i lekkomyślnych czynów. Stąd narodziło się nowe, przeciwstawne znaczenie starożytnego słowa.

Język rosyjski jest bogaty w przykłady enancjozemii słów. Możesz przypomnieć sobie następujące z nich: pożyczyć (pożyczyć - pożyczyć) lub prawdopodobnie (na pewno, na pewno - może nie do końca).

Fakty o rozwoju wielkiego języka rosyjskiego gazeta ścienna może przedstawić zarówno w formie krótkich notatek, jak i artykułów popularnonaukowych.

Gazeta wspomniana w artykule powinna być zarówno ekscytującą lekturą, jak i prowokacją do myślenia dla dzieci w każdym wieku. Ciekawe fakty na temat języka rosyjskiego dla gazety ściennej można znaleźć w w dużych ilościach znaleźć w mediach, zwłaszcza teraz, gdy zainteresowanie językiem ojczystym wzrosło na wyższym poziomie.

Ale jeszcze raz przypominam, że taka gazeta to nie tylko publikacja informacyjna, ale także miejsce komunikacji. Tylko w ten sposób czysto kontemplacyjne zainteresowanie stanie się czymś bardziej realnym, prowadząc do zamiłowania do tematu i być może do ujawnienia talentu pisarza, poety czy artysty. Powodzenia!

Witam wszystkich, wszystkich, wszystkich, dużych i małych! Nazywam się Evgenia Klimkovich i miło mi powitać Cię na łamach bloga ShkolaLa! Dziś postanowiłam zostawić na chwilę temat „letni” w spokoju i umieścić artykuł w dziale „plakaty do szkoły”. Rok akademicki jeszcze nie wkrótce, ale mimo to pewnego dnia się zacznie, a ten artykuł może ci się przydać.

Bez przesadnej skromności powiem, że jesteśmy prawdziwymi specjalistami od plakatów. Sprawiamy, że są piękne, ciekawe i trochę interaktywne. Oznacza to, że można je nie tylko oglądać i czytać, ale także bawić się nimi! O plakacie na Tydzień Matematyki już Wam mówiłem. A dzisiaj pokażę plakat na temat języka rosyjskiego. Zrobiliśmy to, gdy moja córka Aleksandra była w 1 klasie. Ale myślę, że to jest dobre dla klasy 2. A na tydzień języka rosyjskiego taki plakat jest ogólnie tym, czego potrzebujesz!

Nazywa się „Uwaga! Listy!" i wygląda tak.

Wykonane na całym arkuszu papieru whatman. Rysowane ołówkami i markerami. Wzdłuż krawędzi, zamiast ramki, postanowiliśmy narysować drukowane litery. Idą za sobą, jak w alfabecie. Te same litery oddzielają różne strefy plakatu. A stref było w sumie pięć. Teraz więcej o każdym z nich.

Strefa 1. Zwana „Sleuth”.

Żółte pudełko mówi:

"Uwaga! Pilnie potrzebujemy detektywa, który odszuka alfabet w tym pokoju”.

Zdjęcie przedstawia pokój, który na pierwszy rzut oka wygląda zwyczajnie, ale litery alfabetu są w nim ukryte. Oto te, które musisz znaleźć! Na przykład litera „o” to lustro. Jedno z krzeseł przy stole to „b”. A odkurzacz jest podejrzanie podobny do "s") Pomieszczenie wymyśliliśmy sami. Bardzo ekscytujący proces, szczególnie dla mojej córki, która zastanawiała się, gdzie schować którą literę.

Strefa 2. Nazywa się „Czarodziejka” (jest na zdjęciu po lewej) i strefa 3, zwana „Znayka”.

W strefie 2 rysowany jest mały kreator, aw żółtym prostokącie jest napisane:

"Uwaga! Pilnie potrzebujemy magika, który zamieni dwa małe słowa w jedno duże"

Zadanie polega na ułożeniu jednego słowa z dwóch słów. Podaje się przykład, aby było to jasne dla dzieci.

W strefie 3 rysowana jest Znayka oraz napis:

"Uwaga! Pilnie potrzebuję Znaiki do rozwiązania skomplikowanych zagadek ”

Zdjęcie zagadki jest słabo widoczne. Dlatego nie byłem zbyt leniwy, aby umieścić je dla Ciebie na osobnych obrazach (wraz z podpowiedziami i poprawnymi odpowiedziami).

Tajemnica numer 1.

Tajemnica numer 2.

Tajemnica numer 3.

Strefa 4. „Policjant”. Musiałem majstrować przy tej strefie)

"Uwaga! Pilnie potrzebny policjant do przywrócenia porządku w słowach "

Uwaga, po lewej stronie cyfry słowa „policja”:

  • Ipneesla;
  • atsomac;
  • ezduma;
  • loszka.

„Co to za słowa? Nie ma takich słów! - powiesz i będziesz miał rację. Tylko litery w tych słowach są przestawione. Listy nie są pisane na papierze. Są one zapisane na małych kartkach, które mają ramki w różnych kolorach, aby nie pomylić, które słowo jest którą literą. A te karty wkłada się do przezroczystych kieszonek. Można je wyjąć i wymienić.

Kieszonki zrobiłam z okładek podręczników. Po prostu wycięłam paski o szerokości 4,5 cm i przyszyłam je bezpośrednio do papieru Whatmana zwykłymi mocnymi nićmi. Otóż ​​z pionowymi szwami podzieliłam te przezroczyste paski na osobne kieszonki. Konstrukcja okazała się dość mocna, przez 4 lata nic się z nią nie działo.

W ten sposób litery są prawidłowe!

Cóż, ostatnia strefa 5. „Pogromca”.

Widzisz trenera, a napis brzmi:

"Uwaga! Pilnie potrzebujemy trenera, który nauczy sylaby stawać w miejscu"

Zasada wykonania tej strefy jest taka sama jak w przypadku policjanta. I tutaj sylaby nauczyły się już stać na swoich miejscach.

Można powiedzieć, że ten plakat niezmiennie gromadził przy nim stada małych uczniów, którzy przedstawiali się jako detektywi, policjanci, Znaiki, czarodzieje czy treserzy zwierząt i próbowali sprostać zadaniom podczas zabawy. A jednocześnie pogłębić swoją znajomość języka rosyjskiego!

Przyjaciele, mam nadzieję, że informacje będą dla ciebie przydatne i pomogą ci stworzyć własnymi rękami nie tylko gazetę ścienną Szkoła Podstawowa, ale prawdziwy cud, tak że zarówno nauczyciel, jak i koledzy z klasy po prostu sapią z podziwu!

Cóż, w tej chwili proponuję westchnąć z zaskoczenia! Obejrzyj wideo i poznaj nowe interesujące fakty na temat naszego ojczystego, wspaniałego i potężnego języka rosyjskiego, który, nawiasem mówiąc, może być również używany na plakatach szkolnych.

Mamy też ciekawy plakat o tematyce ekologicznej i nie tylko, znajdziecie je w dziale „Plakaty do szkoły”.

Życzę Ci wszystkiego najlepszego!

Zawsze twoja, Jewgienia Klimkowicz.