Двадцять друге грудня.

Класна робота .


  • Я пам'ятаю чудову мить.
  • Отрута каплет крізь його кору.
  • Зима.
  • І я долю благословив.
  • Бережіть нашу мову, нашу чудову російську мову!
  • Вітчизні присвятимо душі чудові пориви!
  • Вітаю тебе, пустельний куточок.

  • 22121112

1.Солов'їна луна мчить з блискучої річки.

2.Шепіт, боязке дихання, трелі солов'я.

3.Кожен звук і шарудіння чую я.

4.Люблю літні вечори і скрип коників у траві.







Цілі уроку: - згадати відмінність односкладових від двоскладових речень; -дати поняття определенно-личных пропозицій; -Навчитися знаходити певно-особисті пропозиції за значенням, їх структурним особливостям; -використовувати певно-особисті пропозиції у тексті.


  • Люблю тебе, Петро творіння!
  • Відпочивали біля моря.
  • Принеси книжку.


Коментований лист .

  • Визначте, які форми дієслова

(нахил, особа, число)використовуються у певно-особистих пропозиціях?


1.Але тут з перемогою привітаємо Тетяну милу мою. (А.С.Пушкін)

2.Куди біжиш, стежка мила? (М. Ісаковський)

3.Чому смієтеся? Над собою смієтесь! (Н.В.Гоголь)

4І день, і ніч по сніговій пустелі поспішаю до вас голову стрімголов. (А.С.Грібоєдов

5.Велі зустріти їм мене з дитячою любов'ю та слухняністю. (А.С.Пушкін)


Висновок: у певно-особистих реченнях присудок виражається дієсловом 1, 2 особи од. та багато інших. числа, дієсловами дійсного і наказового способу.



Алгоритм "Як правильно визначити вид пропозиції?"

1. Знаходжу граматичну основу речення.

2. Дивлюся: односкладове або двоскладове речення.

3. Якщо односкладове, то дивлюся, що є: підмет або присудок.

4. Якщо присудок, то визначаю, чим воно виражене і за таблицями визначаю вид односкладового речення.

5. Якщо підлягає – тільки називне.


Робота у групах

1 група

2 група

Знайдіть двоскладові речення, випишіть номери цих пропозицій та граматичну основу.

Знайдіть односкладові конкретні особисті пропозиції, випишіть номери цих пропозицій та граматичну основу.


1. Люблю грозу на початку травня.

2. У садах учні обкопують дерева.

4. Радість, наповнюючи серце, тягне вас вгору, у небо, до зірок!

5 Поїдеш зі мною?

6. Ранній ранок.

7. Стій за правду горою.

8. Ось і альтанка.

9. Поверніть книгу до бібліотеки.

10. Подивіться на них!

11. Дощ шумів гудів плескав.

12. Я серце світом розсіяти готовий.


1 група

2 група


Синтаксичний розбірпропозиції.

Повернітькнигу в бібліотеці.



Я впізнала)….

Я навчився (ась)…

Мені було цікаво…


Цілі уроку: - згадати відмінність односкладових та двоскладових речень; -дати поняття определенно-личных пропозицій; -навчитися знаходити певно-особисті пропозиції; -визначати вигляд односкладових пропозицій.


Сума набраних балів за урок

Якщо у вас:

  • 23 – 25 – «Відмінно»
  • 20 – 22 – «Добре»
  • 12 – 19 – «Задовільно»


Дякую за урок!


Сьогодні на уроці Мета: навчитися знаходити в текстах односкладові речення та визначати їхній вигляд. Завдання: 1) запам'ятати, які пропозиції називаються односкладовими, певно-особистими; 2) виділяти ці речення у тексті з усіх запропонованих речень; 3) Зрозуміти, яке значення природи у житті.


Повторення 1. Словниковий диктант. Укр…шення з…млі, подовжуючий наря… лісів, поміч(?)ник у б…боротьбі за ур…жай, смя…чат кл…мат, хр…нить вологу, по…тримати вітри, в…найважливіше джерело здоров …я. 2. Згрупуйте слова відповідно до основних правил правопису.


Повторення Запишіть текст. Розставте знаки пунктуації. Ліси це прикраса землі, її чудове і дивовижне вбрання. Ліси це найвірніший наш помічник у боротьбі за врожай. Вони зберігають вологу підтримують повноводність наших великих річок пом'якшують клімат зупиняють спекотні вітри та піски. Але це не все. Ліси є найбільшими джерелами здоров'я. Це велетенські зелені лабораторії, що виробляють кисень, уловлювачі отруйних газів і пилу. Перевірка 1. Читання та пояснення постановки розділових знаків; 2. Виконайте завдання і дайте відповідь на запитання: -Докажіть, що перед вами текст. -Озаголовьте текст. -Чому можна сказати, що ліс – це джерело життя?


Самостійна робота Тестування. 1. У словосполученні ПРИКРАЩЕННЯ ЗЕМЛІ вид зв'язку: А) управління, Б) узгодження, В) примикання. 2. У реченні ПИСЬМЕННИКИ, РОЗПОВІДАЮЧИ ПРО ЛІСИ, СТАРАЛИСЯ ПЕРЕДАТИ ЧИТАЧУ СВОЮ ЛЮБОВ ДО НАШИХ ЗЕЛЕНИХ «ОКЕАН» виділене слово – це: А) доповнення, Б) додаток, В) обставина. 3. За наявності головних членів пропозиції бувають: А) прості та складні, Б) односкладові та двоскладові, В) поширені та нерозповсюджені. 4. Дана пропозиція БАГАТО хворіли за ліси. Яке воно? Виберіть правильну відповідь: А) двоскладовий, Б) називний, В) безособовий. 5. Продовжіть визначення «ДВОСОСТАВНІ ПРОПОЗИЦІЇ – це пропозиції, в яких А) два другорядні члени, Б) два головні члени, В) один головний член.










Робота над темою 1. Знайдіть у параграфі _ продовження визначення «Певно-особисті пропозиції – це…» 2. Визначте, яке обличчя і число вказують присудки в прикладах: Люблю тебе, Петра творіння… Мій друг, вітчизні присвятимо душі прекрасні пориви. Розкажу тобі казку. Виберіть собі книгу до смаку. 3. Чи можна сказати, що ці пропозиції є конкретно особистими? Чому?




Закріплення вивченого Вправа, сторінка (коментоване виконання) Вибіркова робота (самостійна робота) Випишіть певно-особисті пропозиції: 1) Люблю спостерігати за навколишньою природою. 2)Вона захоплює мене своєю красою. 3)Любуясь природою, намагаюся вдивлятися у ній і вслухатися у всі звуки. 4) Бережіть природу рідного краю!


Підсумки уроку Ми познайомилися з виразно - особистими пропозиціями. Це односкладові речення, з головним членом присудком – дієсловом у формі 1, 2 особи, однини та множини. Виразно - особисті пропозиції зустрічаються у живій розмовній промові.



1 слайд

8 клас Тема уроку: «Виразно - особисті пропозиції» Підготувала: вчитель російської Носкова Н.Е.

2 слайд

Сьогодні на уроці Мета: навчитися знаходити в текстах односкладові речення та визначати їхній вигляд. Завдання: 1) запам'ятати, які пропозиції називаються односкладовими, певно-особистими; 2) виділяти ці речення у тексті з усіх запропонованих речень; 3) Зрозуміти, яке значення природи у житті.

3 слайд

Повторення 1. Словниковий диктант. Укр…шення з…млі, подовжуючий наря… лісів, поміч(?)ник у б…боротьбі за ур…жай, смя…чат кл…мат, хр…нить вологу, по…тримати вітри, в…найважливіше джерело здоров …я. 2. Згрупуйте слова відповідно до основних правил правопису.

4 слайд

Повторення Запишіть текст. Розставте знаки пунктуації. Ліси це прикраса землі, її чудове і дивовижне вбрання. Ліси це найвірніший наш помічник у боротьбі за врожай. Вони зберігають вологу підтримують повноводність наших великих річок пом'якшують клімат зупиняють спекотні вітри та піски. Але це не все. Ліси є найбільшими джерелами здоров'я. Це велетенські зелені лабораторії, що виробляють кисень, уловлювачі отруйних газів і пилу. Перевірка 1. Читання та пояснення постановки розділових знаків; 2. Виконайте завдання та дайте відповідь на запитання: Доведіть, що перед вами текст. Заголовок тексту. Чому можна сказати, що ліс – це джерело життя?

5 слайд

Самостійна робота Тестування. 1. У словосполученні ПРИКРАЩЕННЯ ЗЕМЛІ вид зв'язку: А) управління, Б) узгодження, В) примикання. 2. У реченні ПИСЬМЕННИКИ, РОЗПОВІДАЮЧИ ПРО ЛІСИ, СТАРАЛИСЯ ПЕРЕДАТИ ЧИТАЧУ СВОЮ ЛЮБОВ ДО НАШИХ ЗЕЛЕНИХ «ОКЕАН» виділене слово – це: А) доповнення, Б) додаток, В) обставина. 3. За наявності головних членів пропозиції бувають: А) прості та складні, Б) односкладові та двоскладові, В) поширені та нерозповсюджені. 4. Дана пропозиція БАГАТО хворіли за ліси. Яке воно? Виберіть правильну відповідь: А) двоскладовий, Б) називний, В) безособовий. 5. Продовжіть визначення «ДВОСОСТАВНІ ПРОПОЗИЦІЇ – це пропозиції, в яких А) два другорядні члени, Б) два головні члени, В) один головний член.

6 слайд

7 слайд

Оцінка тесту 5 правильних відповідей – «5»; 4 правильні відповіді - «4»; 3 правильні відповіді – «3», решта – «2»

8 слайд

9 слайд

10 слайд

Робота над темою Знайдіть у параграфі № _ продовження визначення «Певно-особисті пропозиції – це…» Визначте, яке обличчя і число вказують присудки в прикладах: Люблю тебе, Петра творіння… Мій друг, вітчизні присвятимо душі прекрасні пориви. Розкажу тобі казку. Виберіть собі книгу до смаку. 3. Чи можна сказати, що ці пропозиції є конкретно особистими? Чому?

11 слайд

ВИСНОВОК У певно-особистих реченнях головним членом є присудок у формі дієслова 1 або 2 особи однини чи множини.

Слайд 2

Сьогодні на уроці

Мета: навчитися знаходити в текстах односкладові речення та визначати їхній вигляд. Завдання: 1) запам'ятати, які пропозиції називаються односкладовими, певно-особистими; 2) виділяти ці речення у тексті з усіх запропонованих речень; 3) Зрозуміти, яке значення природи у житті.

Слайд 3

Повторення

1. Словниковий диктант. Укр…шення з…млі, подовжуючий наря… лісів, поміч(?)ник у б…боротьбі за ур…жай, смя…чат кл…мат, хр…нить вологу, по…тримати вітри, в…найважливіше джерело здоров …я. 2. Згрупуйте слова відповідно до основних правил правопису.

Слайд 4

Спишіть текст. Розставте знаки пунктуації. Ліси це прикраса землі, її чудове і дивовижне вбрання. Ліси це найвірніший наш помічник у боротьбі за врожай. Вони зберігають вологу підтримують повноводність наших великих річок пом'якшують клімат зупиняють спекотні вітри та піски. Але це не все. Ліси є найбільшими джерелами здоров'я. Це велетенські зелені лабораторії виробляють кисень уловлювачі отруйних газів і пилу Перевірка 1. Читання та пояснення постановки розділових знаків; 2. Виконайте завдання та дайте відповідь на запитання: Доведіть, що перед вами текст. Заголовок тексту. Чому можна сказати, що ліс – це джерело життя?

Слайд 5

Самостійна робота

Тестування. 1. У словосполученні ПРИКРАЩЕННЯ ЗЕМЛІ вид зв'язку: А) управління, Б) узгодження, В) примикання. 2.У реченні ПИСЬМЕННИКІ, РОЗПОВІДАЮЧИ ПРО ЛІСИ, СТАРАЛИСЯ ПЕРЕДАТИ ЧИТАЧУ СВОЮ ЛЮБОВ ДО НАШИХ ЗЕЛЕНИХ «ОКЕАН» виділене слово – це: А) доповнення, Б) додаток, В) обставина. 3.За наявності головних членів пропозиції бувають: А) прості та складні, Б) односкладові та двоскладові, В) поширені та нерозповсюджені. 4. Дана пропозиція БАГАТО хворіли за ліси. Яке воно? Виберіть правильну відповідь: А) двоскладовий, Б) називний, В) безособовий. 5. Продовжіть визначення «ДВОСОСТАВНІ ПРОПОЗИЦІЇ – це пропозиції, в яких А) два другорядні члени, Б) два головні члени, В) один головний член.

Слайд 6

Взаємоперевірка самостійної роботи

Відповіді тесту 1. А) 2. А) 3. Б) 4. А) 5. Б)

Слайд 7

Оцінка тесту

5 правильних відповідей – «5»; 4 правильні відповіді - «4»; 3 правильні відповіді – «3», решта – «2»

Слайд 8

Односкладові пропозиції

  • Слайд 9

    Виразно-особисті пропозиції

  • Слайд 10

    Робота над темою

    Знайдіть у параграфі № _ продовження визначення «Певно-особисті пропозиції – це…» Визначте, яке обличчя і число вказують присудки в прикладах: Люблю тебе, Петра творіння… Мій друг, вітчизні присвятимо душі прекрасні пориви. Розкажу тобі казку. Виберіть собі книгу до смаку. 3. Чи можна сказати, що ці пропозиції є певними? Чому?

    Слайд 11

    ВИСНОВОК

    У конкретно-особистих реченнях головним членом є присудок у формі дієслова 1 або 2 особи однини чи множини.

    Слайд 12

    Закріплення вивченого

    Вправа № , сторінка (коментоване виконання) Вибіркова робота (самостійна робота) Випишіть певно-особисті пропозиції: Люблю спостерігати за навколишньою природою. Вона захоплює мене своєю красою. Милуючись природою, намагаюся вдивлятися в неї і вслухатися у всі звуки, що видаються. Бережіть природу рідного краю!

    Слайд 13

    Підсумки уроку

    Ми познайомилися з виразно - особистими пропозиціями. Це односкладові речення, з головним членом присудком – дієсловом у формі 1, 2 особи, однини та множини. Виразно - особисті пропозиції зустрічаються у живій розмовній промові.

    Слайд 14

    Домашнє завдання

    Параграф № , сторінка Завдання на вибір: Вправа № Виписати з будь-якого художнього твору певно-особисті пропозиції (наприклад, Н.В.Гоголь «Ревізор», 3-4 пропозиції)

    Переглянути всі слайди

    , Конкурс «Презентація до уроку»

    Клас: 8

    Презентація до уроку

















    Назад вперед

    Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

    Цілі уроку: дати поняття про конкретно-особисту пропозицію

    Завдання:

    • сформувати вміння знаходити певно-особисті пропозиції щодо їх значення, структурних особливостей;
    • сформувати вміння використовувати певно-особисті пропозиції у мові;
    • розвивати навички роботи у групі, парі.

    Тип уроку:пояснення нового матеріалу

    Форми організації діяльності:фронтальна, парна, групова, самостійна.

    Обладнання:презентація PowerPoint, дидактичний матеріал, довідкова література.

    Хід уроку

    І етап. Актуалізація нової теми

    На слайді завдання У 4 ЄДІ з російської (слайд № 2).

    Серед пропозицій 1 – 6 знайдіть просту певну особисту пропозицію.

    (1) Ми мчали вночі від берегів Ісландії до Норвегії. (2) Виходжу з рубки на крило містка. (3) Вітер, дощ одразу стали гучними. (4) Мене просто здувало з палуби. (5) Я підніс до очей бінокль. (6) На далекому маяку запалили попереджувальний сигнал.
    (За В. Конецьким)

    Що потрібно знати та вміти, щоб виконати це завдання?

    (Учні позначають проблему, формулюють цілі та завдання до уроку.)

    ІІ етап. Повторення матеріалу, пройденого на попередньому уроці

    («Поняття про односкладові пропозиції».)

    1. Завдання: Прочитайте схему, замінивши "?" поняттями (слайд №3)

    ІІІ етап. Пояснення нового матеріалу

    1. Завдання: розгляньте схему (слайд № 4), позначте місце конкретної пропозиції серед інших односкладових пропозицій.

    2. Робота у групах(Слайд № 5).

    Завдання:

    1. Виписати з текстів дієслова – присудки, визначити їх форми
    2. Обговорити у групі, скласти загальний висновок, схему тощо.
    3. Підготувати промовця від групи

    Тексти (слайди № 6 – 9)

    1) Кохаю тебе, Петро творіння!
    Кохаю твій строгий, стрункий вигляд,
    Неви державна течія,
    Береговий її граніт.
    (А.С. Пушкін)

    2) ліворуч підеш- коня втратиш, праворуч підеш- життя втратиш, прямо підеш - живий будеш, та себе забудеш.

    3) У глибині сибірських руд
    Зберігайте горде терпіння,
    Не пропаде ваша скорботна праця
    І дум високе прагнення.
    (А.С. Пушкін)

    4) ... Ковза по ранковому снігу,
    Друг милий, віддамосябіжу нетерплячого коня.
    І відвідаємополя порожні,
    Ліси, нещодавно такі густі,
    І берег, милий для мене.
    (А.С. Пушкін)

    Виступ представників від гуртів, обговорення.

    3. Завдання: порівняйте дві пропозиції (слайд № 10)

    Я люблю тебе, моя Росія!
    Люблю тебе, моя Росія!

    Чому відсутність підлягає у другому прикладі не змінює сенсу речення?

    Чому вид таких односкладових речень пучив назву «певно-особисті»?

    За допомогою яких займенників можна відновити те, що підлягає конкретно-особистому реченню?

    4. Історична довідка (Слайд № 11)

    Вперше звернув увагу на специфіку пропозицій з займенником М. В. Ломоносов, який підлягає ще. У «Російській граматиці» він пише: «Дієслово особисте остаточного способу має відмінок називний явнийабо таємнийтого ж числа та особи»

    5. Користуючись схемою (слайд № 12), дайте визначення конкретної особистісної пропозиції.

    ІV етап. Закріплення нового матеріалу

    1. Робота в парах(Слайд № 13)

    Завдання:

    1. Вирішити свій варіант завдання
    2. Повідомити напарнику обґрунтування свого рішення, обговорити у парі рішення
    3. Порівняти рішення з правильними відповідями (Слайд №14)

    1 варіант

    1. Піду широким полем.
    2. У журналі пишуть багато цікавого.
    3. Завжди намагайтеся виконати роботу вчасно.
    4. Дорогою я зустрів багатьох знайомих.
    5. Чуєш ці незрозумілі звуки?
    6. Можна взяти ці поради за правило.

    2 варіант

    1. Бібліотеку закривають рівно о сьомій.
    2. Коли ви приїдете до нашого міста?
    3. Обережно піднімаю гілку та спостерігаю за звірком.
    4. Обов'язково складіть план твору.
    5. Красою її не можна не захоплюватись.
    6. Обов'язково наведи приклад із тексту.

    2. Завдання:Складіть невелику розповідь з ілюстрації, використовую в тексті певно особисті пропозиції (слайд № 15)

    Читання складених текстів, їхня оцінка.

    V етап. Підбиття підсумків уроку

    1. Повернемося до завданням ЄДІ, з якого ми розпочали урок (слайд № 16)

    Чи зможете зараз вирішити це завдання?

    (Учні вирішують завдання, дають обґрунтовані відповіді.)

    2. А тепер, користуючись схемою, підведіть собі підсумок уроку (слайд № 17)

    Домашнє завдання: п. 21, упр. 160.