«Пушкін вірші про кохання» - Пушкіна Наталія Миколаївна. Захоплення прекрасними жінками вселяло в поета натхнення, породжувало прекрасні рядки. Оленина Анна Олексіївна. Йшли роки. Зрозумієш ти душею скромною Прагнення серця мого? Воронцова Єлизавета Ксаверівна. Звернення до читачів. З ким можна бути не хладним, не пустим?

«Пушкін виставка» - Концепція виставки. Назва: В гостях у А.С. Пушкіна. 3 -й розділ «Кросворд». Переможці конкурсу дитячих малюнків. Місто поета. Чудо-казки. Аксесуари: - малюнки казкових персонажів. З кросвордом можна ознайомитися в розділі «Бібліотечні видання». Матеріал підготувала: Саніна Т.Б., зав. бібліотекою.

«Повість Пушкіна Заметіль» - Бесіда. Мета уроку: розкрити сюжет художнього твору. Хто з героїв істинно романтичний герой? Що ж було в церкві, що сталося? Коли гра закінчується і стає страшно за героїв? Іронія - тонка, прихована насмішка. Які історичні події затуляють собою історію Марії Гаврилівни та Володимира?

«Олександр Пушкін» - Наталія Миколаївна знайомиться з Дантесом. У Михайлівському. Діти. Старша дочка, Марія Олександрівна Пушкіна (1832-1919г.). Брат, Лев Сергійович Пушкін (1805-1852г.). Старший син, Олександр Олександрович Пушкін (1833-1914г.). Сестра, Ольга Сергіївна Павліщева (1797-1868г.). Дитинство А.С. Пушкіна. Молодший син, Григорій Олександрович Пушкін (1835-1913г.).

«Гете і Пушкін» - Бур порив бунтівний Розсіяв колишні мрії, І я забув твій голос ніжний, Твій небесні риси. "Тоді нехай проб'є дзвін мертвих, тоді ти (Мефістофель) вільний від своєї служби, годинник нехай зупиняться, стрілка опаде, і ввійде ця (перейде) для мене час". У глушині, в темряві ув'язнення Тяглися тихо дні мої Без божества, без натхнення, Без сліз, без життя, без любові.

«Пушкін поет» - Пушкін - геніальний учень. Підтримав юного поета і дядько -В.Л. Пушкін. Пушкін створив абсолютно різнопланові твори - і за змістом і за формою. Щирість. Несприятливою для Пушкіна були і літературна атмосфера 1830-х рр. Реалізм. Пушкін кинувся до невідомого і незвіданого. Любов.

Всього в темі 48 презентацій

розділи: Історія і суспільствознавство

Мета уроку:

  • Пояснити причини соціально-економічного відставання Росії від європейських країн.
  • Показати особливості перетворень в Росії.
  • Сформувати уявлення про причини початку реформ у військовій області.
  • Розкрити суть державних реформ Петра I;
  • Дати оцінку реформам.
  • Продовжувати формування умінь в учнів працювати з історичними документами, аналізувати дані, давати оцінку історичним подіям.

Основні поняття:протекціонізм, меркантилізм, експорт, імпорт, мануфактура, подушне подати, абсолютна монархія.

Обладнання уроку:карта "Российская империя при Петрові I", ПК, м / м проектор, екран, презентація.

Хід уроку

учитель:Так, дійсно, часи не вибирають, в них живуть і вмирають. Будь-яка людина залишає по собі пам'ять в серцях нащадків. І від того, яке життя прожила людина, така про нього і залишиться пам'ять. Людей оцінюють по вчинках, тим більше, якщо це стосується державного діяча. І одне із завдань сьогодні на уроці - вивчивши реформи Петра I, дати оцінку його діяльність, довести, що реформи були неминучі.

- Чи можна назвати точну дату перетворень?

Учні дають різні відповіді. Одні вважають, що це кінець 80-х років, коли були створені перші регулярні полки російської армії (Преображенський і Семенівський). Інші вважають, що це 1695 рік, коли в Воронежі почалося будівництво російського флоту. Деякі учні називають початком перетворень прикрої поразки під Нарвою.

учитель: Тут не буде серйозної помилки, бо точну дату початку перетворень, звичайно, встановити не можна. Ні, і ніколи не було у Петра документа, який би називався "Проект реформ". Звичайно, були і непослідовність, і окремі імпровізації в законодавчій діяльності. Часом пером Петра водили почуття гніву і державної вседозволеності. Недарма А.С. Пушкін скаже через сторіччя, що деякі з указів царя написані батогом. Одні реформи проводилися не відразу, а роками, інші - уривками, в перервах між військовими діями. Війна зайняла велике місце в житті Петра. Не встигла закінчитися в 1700 році турецька компанія, як почалася Північна війна. У цьому проміжку була недовга, але кровопролитна війна з Туреччиною в 1723 році. Для ведення цих воєн потрібна балу велика, добре озброєна і навчена армія. І Петро надзвичайно багато часу приділяв її створення і зміцнення.

- Як Ви думаєте, яке нищівної поразки російської армії зробило реформу невідкладної?

учитель: Абсолютно вірно - поразка під Нарвою. У Петра вже не було сумнівів, що армія повинна будуватися на інших, ніж раніше принципах комплектування та забезпечення.

учитель:Росія потребувала регулярної армії, подібної тим, які були у інших європейських держав. Перший крок був зроблений ще в 1699 році, коли в армію стали набирати волонтерів з різних соціальних верств. Відразу ж створюючи з них регулярні полки. (Волонтер-особа, яка добровільно яке надійшло на військову службу). У 1705 році Петро I робить наступний крок у військовій реформі: він видає укази про припинення вольності (добровольців) і перехід до рекрутського набору. (Рекрутська повинність - спосіб комплектування російської регулярної армії з податного стану, яке виставляло зі своїх громад певне число рекрутів).

учитель: Давайте визначимо основні причини реформ. (Слайд 5) Прикладна програма.

Обговорення.

учитель:Які були особливості перетворень в Росії? (Слайд 6)

Петровські перетворення були спрямовані на європеїзацію внутрішньої життя російського суспільства і модернізацію соціально - економічного і державного ладу Росії. (Слайд 7)

Питання для обговорення:(Слайд 8)

  1. Яким був стан економіки напередодні петровських реформ?
  2. Як ви думаєте в чому причини активного втручання держави в господарські області?
  3. В яких галузях і чому стали з'являтися мануфактури?
  4. Яким чином російський уряд зуміло захистити свою промисловість від європейських конкурентів?

учитель:Цілі економічних перетворень:

  • Забезпечення армії і флоту зброєю, обмундируванням, спорядженням;
  • Розвиток промисловості, подолання економічної відсталості;
  • Розвиток внутрішньої та зовнішньої торгівлі Росії.

І як наслідок - створення мануфактур і заводів (75 металургійних заводів до середини VIII ст.) (Слайд 9)

(Слайд 10) Організуючою силою у створенні вітчизняної промисловості було держава. Значна частина мануфактур і заводів були державними.

(Слайд 11)Праця на мануфактурах.

(Слайд 12) Особливості державних мануфактур.

В ході реформ відбувся перехід до переважного використання примусової праці кріпосних селян на мануфактурах і заводах (Слайд 13).

учитель: Які були головні напрямки економічних перетворень. (Слайд 14)

(Дати визначення, записати в зошит поняттям протекціонізм, меркантилізм).

У торговельній політиці держави можна виділити два періоди. (Слайд 15, 16)

  • I період (1700-1719)

Система заборон, високих мит і податків. Монополія держави майже на всі види товарів.

наслідки:

  1. Отримання значних коштів скарбницею на потреби армії та флоту.
  2. Руйнування старих ділових зв'язків купецтва, розорення торгових прізвищ
  • II період (1719-1725)

Перехід до політики меркантилізму і протекціонізму - накопичення грошей в країні за допомогою покровительства вітчизняної торгівлі.

наслідки:

  1. Розвиток торгівлі. Перевищення вивезення товарів над ввезенням їх в країну.
  2. Накопичення капіталу.
  3. Зростання молодої російської промисловості.

учитель:Реформи державного апарату управління. На початку 18 століття в Росії не було навіть столиці, бо Москва перестала нею бути, а Петербург ще нею не став. А єдиною центральною владою був сам імператор, але з ким? Накази припинили своє існування (крім військових), в 1699 р Боярська дума була замінена царем Ближній канцелярією, а з 1708р. "Консилией міністерств". Петро бажав створити тимчасовий орган влади, який би керував країною під час його поїздок по Росії і військових походів.

Вихідні ідеї перетворення державного апарату Петра I (Слайд 17)

  • Держава - творіння людини, а не Бога.
  • Система управління країною може бути змінена, покращена.
  • Держава має взяти на себе частину прав суспільства в ім'я підтримки громадського порядку та безпеки.

Основні принципи діяльності нових органів влади(Слайд 18)

  • Функціональність і жорстка регламентація діяльності
  • Сувора ієрархія Органів влади

учитель:

(Слайд 19)Схема Органів влади і управління в 20-70-і рр. 18 в.

(Слайд 20, 21) Сенат.

(Слайд 22, 23)Синод (Встановлення абсолютної монархії супроводжувалося втратою церквою самостійності - підпорядкуванням духовної влади світській).

(Слайд 24) Колегії.

Установа Сенату не означало створення нового централізованого апарату управління, покликаного замінити стару систему наказів.
1712 г. - Петро 1 відправляє за кордон спеціальні експедиції для вивчення досвіду з організації колегій з різних галузей управління.
1718 г. - підписано указ про заснування колегій

(Учитель організовує роботу з класом - заповнення таблиці)

Діяльність колегії поширювалося на всю територію Росії. Коло обов'язків кожної колегії був більш точно обмежений і дублював роботу інших колегій, колегії підпорядковувалися імператору і Сенатові; колегіям підпорядковувалися місцевий апарат управління.

учитель: В умовах Північної війни Петро 1 зіткнувся з гострою нестачею коштів. (Слайд 25, 26)

Петро 1 вирішує і цю проблему активно і оперативно:

  1. Починає розробку Нерчинских срібно-свинцевих рудників (1700 г.).
  2. Вводить нові види монет, в тому числі і мідні.
  3. У 1711 р проводиться грошова реформа, карбування золотої, срібної, мідної монет. В монетах знижений вміст срібла на 20%.

Держава була також зацікавлена \u200b\u200bв зростанні податків.

  • 1714 р- подворно-перепис населення.
  • 1718-1724 рр. - введена подушна подати, замість податку з двору.

учитель: За роки правління Петра1 відбулися грандіозні економічні та політичні зміни. (Слайд 27)прикладна програма

  1. Промисловість країни зросла в 11 разів;
  2. Збільшилася кількість мануфактур в 7 разів;
  3. Петро цілеспрямовано прагнув зробити Росію передовою індустріальною державою;
  4. Росія займала в Європі 3 місце по виплавці металу;
  5. У сільському господарстві поступово впроваджувалися нові знаряддя праці і технології;
  6. Росли обороти зовнішньої торгівлі;
  7. Збільшився товарообіг усередині країни;
  8. Підпорядкування церкви державі;
  9. Прискорення темпів соціально - економічного та культурного розвитку Росії;
  10. Перетворення Росії в імперію з потужною армією і флотом;
  11. Поліпшення міжнародного становища;
  12. Становлення абсолютної монархії в Росії.

АЛЕ є й інша "сторона медалі":

  1. Важкі податки призвели до злиднів селянські господарства;
  2. Підприємництво не розвивалося через кріпосного права;
  3. Держава грало головну роль в економіці;
  4. Назрівав конфлікт в суспільстві.
  5. Придушення особистості державою.

висновок:Реформи Петра I привели

  • до встановлення в Росії абсолютної монархії - форми правління, при якій законодавча, судова і виконавча влада в країні належала цілком главі держави (імператора). Влада царя ніким і нічим не обмежена.
  • Значно прискорили економічний розвиток Росії.
  • Але одночасно в цих же реформах вже зароджувалися причини майбутнього відставання Росії.

Домашнє завдання:

  • § 15, 16
  • Заповнити таблицю

Значення реформ Петра 1

Опис презентації по окремим слайдів:

1 слайд

Опис слайда:

2 слайд

Опис слайда:

Мета уроку: Охарактеризувати міжнародне і внутрішнє становище Росії на рубежі 17-18 століть.

3 слайд

Опис слайда:

Завдання уроку: Пояснити причини соціально-економічного відставання Росії від європейських країн. Показати передумови перетворень в Росії і їх розуміння передовими людьми даного часу. Продовжити формування вміння працювати з картою, історичними джерелами.

4 слайд

Опис слайда:

Росія на рубежі 17-18 століть До кону 17 століття країна займала більшу частину Східно-Європейської рівнини, весь Сибір, частина Далекого Сходу. Покажіть кордону Росії на карті.

5 слайд

Опис слайда:

Висновок по карті У нашої країни на півдні не було виходу до Чорного, Азовського морів. Крим і Кубань належать Кримському ханству. На північному заході немає виходу до Балтійського моря. На півночі є вихід тільки до Білого моря і Льодовитого океану.

6 слайд

Опис слайда:

Проблеми Росії даного періоду. Відставання Росії від європейських країн. Спроби вдосконалення феодального ладу приводили до наростання економічних проблем. До кінця 17 століття в Росії всього 17 (!!!) мануфактур на всю країну. Чи не ведуться розробки корисних копалин. Бракує металів. Багато необхідні товари привозяться з-за кордону. - Чому деякі європейські країни успішно розвивалися?

7 слайд

Опис слайда:

Завдання стоять перед Російською державою: Нашій країні було просто необхідно оволодіти морськими шляхами, отримати виходи до Балтійського і Чорного морів. Усунути серйозні недоліки в організації російської армії. Потрібна реформа застарілої системи управління країною.

8 слайд

Опис слайда:

Основні риси соціально-економічного і політичного розвитку Росії на рубежі 17-18 століть.

9 слайд

Опис слайда:

Феодально-кріпосницький лад Слабкий розвиток мануфактурного виробництва. Використання праці кріпаків. Відсутність досвіду геологорозвідувальних робіт з видобутку корисних копалин. Слабкий розвиток міжнародної торгівлі. Відсутність регулярної армії і флоту. Недоліки управління.

10 слайд

Опис слайда:

У Росії назріли соціально-економічні, зовнішньополітичні передумови майбутніх перетворень.

11 слайд

Опис слайда:

Внутрішні передумови реформ Необхідність перебудови армії Необхідність заміни системи податків Відсутність власної промисловості Недосконалість системи наказів Необхідність розвитку освіти Недосконалість управління Відсутність єдиного суду Відсутність річного бюджету Слабка вивченість родовищ корисних копалин. корисних копалин Відсутність видобутку корисних копалин, в т.ч. золота і срібла.

12 слайд

Опис слайда:

Зовнішні передумови реформ Відсутність флоту (торгового і військового) Відсутність виходу до морів Відсутність колоній як джерела багатств Спробуйте розділити всі ці передумови на економічні, політичні та культурні.

13 слайд

Опис слайда:

На чому базувалися прийдешні реформи? Наявність нерозвіданих корисних копалин Відсутність загрози втратити державну незалежність Наявність самобутньої і багатою культури

14 слайд

Опис слайда:

Основні перетворення Федора Олексійовича Скасування місництва - 1682 рік Збільшення числа полків «нового ладу» - регулярної армії Посилення влади воєвод на місцях Скасування деяких наказів, зосередження частини наказів під керуванням однієї особи На що були спрямовані проведені реформи?

15 слайд

Опис слайда:

Посилення західного впливу на Росію Постійні війни з Річчю Посполитою, Швецією, Кримським ханством і Туреччиною - посилення західного впливу на зовнішню, внутрішню політику, на побут і традиції населення Росії. Польська шляхта привнесла нові звичаї, іноземні слова. Запрошення для консультацій і на службу іноземних фахівців, насамперед військових. Участь 6 полків «іноземного ладу» у війні з Польше1. При Олексієві Михайловичу прийнятий перший військовий статут за західними зразками. Участь голландських фахівців в будівництві гарматного заводу в Москві і першого російського військового корабля. Мода на західноєвропейську одяг, танці, іноземні мови. - У чому ви бачите причини звернення російських правителів до європейського досвіду 17 століття?

16 слайд

Опис слайда:

Симеон Полоцький Білорус. Постригся в ченці. Служив в Богоявленському монастирі в Полоцьку (звідси - Полоцький). Писав вірші, вчителював, мав широке визнання у населення. Виступав за об'єднання російського, білоруського та українського народів. Був запрошений в Москву. Виховував царевичів Федора та Софію, які під його керівництвом отримали західну освіту - першими серед російських керівників країни. В їх правління під його впливом відзначені цілеспрямовані спроби проведення реформ за західним зразком

17 слайд

Опис слайда:

18 слайд

Опис слайда:

Афанасій Лаврентійович Ордин - Нащокін (1605-1680) - боярин, міністр при дворі - «государевої великий друку оберегатель», дипломат. Саме завдяки йому, Росія рушила назустріч Заходу. Стояв біля витоків створення російського військового флоту.

19 слайд

Опис слайда:

Реформи Афанасія Ордин-Нащокіна Один з найвідоміших політичних діячів Росії 17 століття. Як глава Посольського наказу виступав за розширення економічних і культурних зв'язків з країнами Західної Європи та Сходу. Пропонував союз з Річчю Посполитою проти Туреччини. Андрусівське перемир'я - його заслуга. Пропонував створити союз країн проти Швеції.

20 слайд

Опис слайда:

Скорочення дворянського ополчення, збільшення числа стрілецьких полків, введення рекрутської повинності - кроки на шляху до створення постійної армії. Спроба ввести елементи самоврядування за європейським зразком, передавши деякі судові та адміністративні функції виборним представникам посадского населення. Скасування привілеїв іноземних компаній і надання пільг російським купцям, заснування нових мануфактур. Встановлення поштового зв'язку між Москвою, Вільно і Ригою. Які заходи Ордина-Нащокіна ви вважаєте найважливішими? Чому він піддався опалі?

21 слайд

Опис слайда:

22 слайд

Опис слайда:

Перетворювальні плани Фактичний правитель Росії в період регентства Софії. За його підтримки відкрита Слов'яно-греко-латинська академія (1687). Головний напрямок внутрішньої політики, на його думку, - виправлення моралі і розвиток ініціативи. Курс на розвиток і підтримку торгівлі та ремесел. Які реформаторські плани будував В.Голіцин? Чому вони не були реалізовані? Визначте за підручником.

23 слайд

Опис слайда:

Пропонував скасувати смертну кару за «обурливі слова» проти влади. Ухвалення указів про європейські формах побуту. Пропонував звільнити селян від влади поміщиків. Висловлювався за введення «поголовної» податі з селянських господарств. Пропонував відмовитися від дворянського ополчення і замінити його армією за західним зразком - найманої армією. Використовуючи документ «Іноземець Де ла Невіл про Голіцина», визначте, які ще зміни планував ввести Голіцин.

24 слайд

Опис слайда:

25 слайд

Опис слайда:

Ідеї \u200b\u200bЮрія Крижанича Виступав за введення в Росії європейської системи освіти, за просвітництво населення, але попереджав про небезпеку сліпого запозичення західного досвіду. Його головна ідея - об'єднання всього слов'янства для боротьби з «німецької небезпекою». Пропонував об'єднати православну і католицьку церкву під владою папи римського і створити єдину слов'янську державу під владою московського царя. Пропонував реформувати самодержавну російську владу, прибравши з неї жорстокі методи правління, але зберігши силу держави. Чи потрібні були дані ідеї Росії?

26 слайд

Опис слайда:

В. Ключевський. «Історичні портрети». Завдання, які стоять перед Росією напередодні петровської епохи. Ось найважливіші частини цієї програми: 1) Світ і навіть союз з Польщею; 2) боротьба зі Швецією за східний балтійський берег, з Туреччиною і Кримом за південну Росію; 3) завершення перебудови війська в регулярну армію; 4) заміна старої складної системи прямих податків двома податками, подушної і поземельної; 5) розвиток зовнішньої торгівлі і внутрішньої обробної промисловості; 6) введення міського самоврядування з метою підвищення продуктивності і добробуту торгово-промислового класу; 7) звільнення кріпаків з землею; 8) заклад шкіл не тільки загальноосвітніх з церковним характером, але і технічних, пристосованих до потреб держави, - і все це за іноземним зразкам і навіть з допомогою іноземних керівників. Які з цих завдань пропонували вирішити А.Ордін-Нащокін, В. Голіцин, Ю. Крижанич?

27 слайд

Опис слайда:

Тести по темі «Передумови петровських перетворень». 1. Економічний розвиток Росії стримувалося: а) розвитком товарного виробництва; б) системою кріпосного права; в) спеціалізацією районів з вироблення тієї чи іншої продукції. 2. На відміну від країн Заходу в Росії на мануфактурах застосовувався працю а) найманих і кріпаків; б) наймитів; в) кріпаків; г) найманих робітників. 3. На рубежі 17-18 вв. Россі відставала від європейських країн, тому що а) в країні виплавлялось мало стали; б) недостатньо розвинена була система освіти; в) була відстала система управління; г) панували феодальні порядки; д) Росія не мала виходу до моря. Позначте зазначені причини зліва порядковими номерами в порядку спадання послідовності (від більшого до меншого) в залежності від їх значимості.

1 слайд

Лекція 4 Тема: Росія в епоху петровських перетворень. Передумови петровських перетворень. Сутність реформ Петра I Підсумки реформ і їх наслідки для економіки Росії.

2 слайд

Реформи Петра I 1682 - 1725гг. Передумови: Слаборозвинена економіка Панування феодально-кріпосницьких відносин Слабкий розвиток міжнародних торгових шляхів Громіздкий апарат управління Слабка армія Відсталість в сфері науки і освіти Реформи: Державне управління Економіка Соціальна сфера Військова реформа Культура

3 слайд

Перетворення Петра I економіка соціальна сфера культура розвиток мануфактур укази про посесійних і приписних селян 1721р установа цехів і гільдій 1722р. введення подушного податку замість подвірного уложення 1718 - 1724 рр. проведення політики протекціонізму і меркантилізму Розвиток внутрішньої та зовнішньої торгівлі Указ про єдиноспадкування 1714г. Державні селяни 1722р. розподіл купців на гільдії встановлення паспортного режиму 1724г. «Табель про ранги» 1722г впровадження західноєвропейської культури система світської освіти нові друкарні видання підручників новий календар (з 1 січня 1700р.) Установа Академії наук 1724г.

4 слайд

Військова реформа Комплектування армії на основі рекрутськихнаборів Створення єдиних військових органів управління Введення нової організації армії Єдина система навчання і виховання (військові школи) Переозброєння Створення регулярного військово-морського флоту Введення єдиної форми одягу

5 слайд

Розвиток промисловості Втручання держави Заохочення приватного підприємництва Мануфактури: - які: металургійні, горнозаводские, збройові, лісопильні, суконні, шкіряні ... - де: Урал, Тула, Липецьк, Карелія, Білозір'я ... - назви: Нев'янський, Каменський, Алапаївський. .. металлургич. заводи Указ про організацію ремісничих цехів 1722р.!

6 слайд

Реформа системи управління 1700 г. - скасування патріаршества 1703р. - підстава Санкт-Петербурга 1708 -1710гг. - губернська реформа 1711г. - ліквідація Боярської Думи і установа Сенату 1718 - 1721гг. - установа колегій 1719гг. - розподіл на провінції 1720г. - установа Головного магістрату 1721р. - установа Святійшого Синоду 1722р. - створення прокуратури і поліції

7 слайд

8 слайд

9 слайд

10 слайд

Основні напрямки фінансових перетворень за Петра I Послідовне проведення принципів фіскального суверенітету держави; Уніфікація податків і зборів та максимальне охоплення ними платників; Чіткий поділ суспільства на податкові та неподатние стану і збільшення перешкод для включення в неподатние стану; Заміна натуральних повинностей населення грошовими зборами; Систематизація доходів і витрат, перехід до регулярного складання держ. бюджету; Уніфікація грошової системи і посилення держ. контролю

11 слайд

Реформа грошової системи за Петра I. Монополія держави на карбування монет Зниження ваги срібної копійки 1рубль \u003d 1талер 1698г. - 1 срібла. коп. \u003d 0,28г 1 серебр.талера Десятковий принцип: 1 рубль \u003d 10 гривеників \u003d 100 копійок полтинник \u003d 50копеек полуполтіннік \u003d 25копеек п'ятак \u003d 5копеек алтин \u003d 3 копійки п'ятиалтинний \u003d 15 копійок Пошук вітчизняних родовищ срібла в Забайкаллі і близько Нерчинска (1700р. ) Випуск мідних грошей: грошик і полушка перечеканкі срібних талерів: з 1 ефимка 120 срібла. коп. Випуск золотих монет 1701р .: цісарські рублі і червінці