Як часто в пошуках відповідей на свої питання, про те, як влаштований світ, ми дивимося на небо, сонце, зірки, заглядаємо далеко-далеко за сотні світлових років у пошуках нових галактик. А якщо подивитися під ноги, то під ногами існує цілий підземний світ з якого складається наша планета - Земля!

Надра Земліце той самий загадковий світ під ногами, підземний організм нашої Землі, де ми живемо, будуємо будинки, прокладаємо дороги, мости і багато тисяч років освоюємо території рідної планети.

Цей світ – таємні глибини надр Землі!

Будова Землі

Наша планета відноситься до планет земної групи, і так само, як і інші планети, складається з шарів. Поверхня Землі складається з твердої оболонки земної кори, глибше перебуває вкрай в'язка мантія, а центрі розташоване металеве ядро, що з двох частин, зовнішня - рідка, внутрішня - тверда.

Цікаво, багато об'єктів Всесвіту настільки добре вивчені, що про них знає кожен школяр, у космос на далекі сотні тисяч кілометрів відправляються космічні апарати, але в найглибші надра нашої планети, як і раніше, забратися залишається непосильним завданням, тому що знаходиться під поверхнею Землі, як і раніше. залишається великою загадкою.

Конспект уроку 5 клас

Тема: Літосфера – «кам'яна» оболонка Землі. Внутрішня будова Землі. Земна кора. Будова земної кори.

Мета уроку : сформувати уявлення про внутрішні шари Землі та їх відмінні риси, про рух літосферних плит.

Завдання:

Ознайомити учнів із внутрішніми шарами: земна кора, мантія, ядро ​​та їх відмінними рисами. Дати поняття – літосфера.

Продемонструвати результати руху літосферних плит.

Розвивати вміння учнів аналізувати інформацію, читати схему, виділяти головне, використовувати додаткову інформацію, працювати з географічною картою.

Навчати учнів з електронними підручниками.

Сприяти формуванню географічного мислення школярів, географічної культури.

Хід уроку:

Організаційний момент

Емоційний настрій.

Здрастуйте хлопці. Сподіваюся, що наша взаємна робота на уроці буде плідною, а ви активні. Сідайте. Сьогодні ми розпочинаємо вивчення нової теми. Для успішної роботи на уроці ми приготували все потрібне: підручник, зошит, простий олівець, ручка.

Актуалізація знань

Космонавти, що літали в космічному просторі, кажуть, що вона при погляді з космічного корабля має чудовий блакитний колір. Виглядає як дорогоцінна блакитна перлина.

Цей колір обумовлений властивостями атмосфери і тим, що Світовий океан покриває 71% її площі.

Про що чи про кого йдеться?(Про планету Земля)

Діти, я вам зараз прочитаю текст. Ви уважно прослухаєте текст, а потім відповісте на низку запитань.

«Спочатку планета була холодною, потім почала розігріватися, а згодом стала, знову остигати. У цьому «легкі» елементи піднімалися, а «важкі» опускалися. Так сформувалася первісна земна кора. Важкі елементи утворили внутрішню речовину планети – ядро ​​та мантію».

Про що говорять ці рядки? (Про гіпотезу походження Землі. Гіпотеза Шмідта – Фесенкова має менше протиріч і відповідає на більшу кількість питань.)

З якої хмари утворилася наша планета?(З холодної газопилової хмари.)

Яка форма Землі?(Форма Землі куляста.)

Згадайте з матеріалу природознавства які зовнішні оболонки Землі вам відомі?(Земля має такі зовнішні оболонки: атмосфера, гідросфера, біосфера, літосфера.)

Оболонки взаємодіють між собою?(Так)

Мотивація навчальної діяльності.

Раз - кружечок,

Два - кружечок,

Три - кружечок,

Знову коло...

Скільки різних оболонок!

Не Земля, а просто цибуля!

Земля влаштована хитро

Складніше будь-якої іграшки:

Усередині знаходиться ЯДРО,

Але не ядро ​​від гармати!

Потім, уявіть, МАНТІЯ

Лежить усередині Землі.

Але не така мантія,

Що носять королі!

Потім - ЛІТОСФЕРА

(Земна кора).

Вибралися ми на поверхню,

Ура!

А серед цієї ЛІТО -

Гідросфера розлита.

Гідро не Гідра.

Ще іноді

Люди її називають -

ВОДА!

Ну, а за цією сферою

Зустрічаємося ми з Атмосферою.

(Це і повітря, і хмари...)

А що там за нею? - Невідомо поки що!

(А. Усачов)

Завдання "Шифрування".

Розшифруйте тему уроку

С О Р Л А І Ф Т Е

Відповідь: ЛІТОСФЕРА

Підготовка учнів до засвоєння нової теми.

Хлопці, а ви любите казки? Зараз я хочу розповісти вам одну казку. Чи готові слухати?

У деякому царстві, у деякій державі жив - був цар Закір. Був у нього син - завзятий добрий молодець Іван - царевич. Тяжко цареві Закіру правити стало, постарів він.

Вирішив цар Закір випробувати свого сина. Відправляє він його в далеку дорогу, а сам наказує: «Вирушай, Іван - царевич, світ побачити та себе показати. Знайди ти мені ключ Землі, а потім ти будеш царем».

Вирушив Іван Закіров син у дорогу – дорогу. Чи довго йшов, чи коротко, сягнув чужого царства - держави. Бачить: перед ним 4 білі палаци стоять із золотими дахами, а над ними напис – «Атмосфера», «Гідросфера», «Біосфера», «Літосфера». Прочитав Іван написи і задумався, що це таке.

Діти, давайте підкажемо Івану, що позначають ці слова.

Стоїть Іван біля воріт, а повз старця проходить і питає: «Що, люба людина, голову повісив? »

«Та ось, ключ Землі мені потрібно знайти, та тільки не можу визначити, куди мені попрямувати. Допоможи мені, добра людина.

Старець пояснив, що треба йти Іванові до палацу під назвою «Літосфера».

"Чи є в цій країні ключ Землі?" - Запитує царевич. «Є – тобто, але знайти його непросто. Зберігається він глибоко під землею, а стереже його прекрасна царівна».

"А як же мені туди потрапити?" - Запитує Іван.

«Потрібно вирити глибокий колодязь», - відповідає йому старий».

Взяв Іван Закіров син у руки лопату і почав рити колодязь. Спочатку царевичу легко було рити, породи траплялися легкі, пухкі: пісок, глина, крейда, кам'яна сіль. Глибше риє Іван, твердіше стають породи. Потрапляються йому залізняки – бурий, магнітний, руди корисних металів.

Захопився роботою Іван - царевич, ударив раз, ударив інший, і відвалилася величезна брила. Опинився Іван у великій печері. Стіни її блищать, переливаються коштовним камінням. А в центрі зали на троні сидить чудова царівна. Вклонився їй Іван і каже: «Люди кажуть, що ти приховуєш ключ Землі, а він мені потрібен, обіцяв я батюшці добути його!»

«Ну що ж, відгадаєш мої завдання, віддам тобі заповітний ключ!» - відповіла царівна і простягла Іванові конверт із завданнями.

«Загадуй, – сказав Іван – царевич, – спробую відгадати!».

Яка внутрішня будова Землі?

Внутрішня будова Землі є складною. У її центрі розташоване ядро. Потім слідує мантія, і земна кора. Будова Землі можна порівняти з яйцем.

Воно складається з шкаралупи, білка та жовтка. Шкаралупа - це земна кора, що немов дихає. Вона дуже тонка. Білок – мантія. Жовток – ядро.

У вигляді схеми це можна зобразити так:

Внутрішня будова Землі = ядро ​​+ мантія + кора земна.

Що таке ядро?

Ядро ділиться на два шари: внутрішнє ядро ​​– тверде, зовнішнє – рідке. Складається із заліза та нікелю.

Раніше вважали, що ядро ​​Землі гладке майже як гарматне ядро.

Припускають, що поверхня ядра складається з речовини, що має властивості рідини. Кордон зовнішнього ядра знаходиться на глибині 2900 км.

А ось внутрішня область, що починається з глибини 5100 км, поводиться як тверде тіло. Це зумовлено дуже високим тиском. Навіть на верхній межі ядра теоретично розрахований тиск складає близько 1,3 млн. атмосфер. На центрі сягає 3 млн. атмосфер. Температура тут може перевищувати 10 000°.

Можливо, речовина зовнішнього ядра включає відносно легкий елемент, швидше за все сірку.

Склад ядра = залізо + нікель

Які властивості має речовина мантії?

Мантія у перекладі з лат. мови означає "покривало". Вона займає до 83% обсягу планети і поділяється на верхню та нижню мантію. Речовина мантії через великий тиск знаходиться в твердому стані, хоча температура мантії дорівнює 2000 С°. Середній шар мантії трохи розм'якшений, а внутрішній та зовнішній шари знаходяться у твердому стані.

Перша залягає до глибини 670 км. Швидке падіння тиску у верхній частині мантії та висока температура призводять до плавлення речовини.

На глибині від 400 км під материками і 10 - 150 км під океанами, тобто у верхній мантії, було виявлено шар, де сейсмічні хвилі поширюються порівняно повільно. Цей шар назвали астеносферою (від грец. Астенес слабкий). Астеносфера пластичніша, ніж решта мантії, служить «мастилом», по якій переміщаються жорсткі літосферні плити.

З чого вона складається? Головним чином з гірських порід, багатих магнієм та залізом. Породи мантії вирізняються великою щільністю.

З чого складається нижня мантія, поки що залишається загадкою.

Що таке земна кора?

Земна кора – це тверда верхня оболонка Землі. Вона в масштабі всієї Землі є найтоншою плівкою і в порівнянні з радіусом Землі мізерна. Вона досягає максимальної товщини 75 км над гірськими масивами Паміру, Тибету, Гімалаїв. Незважаючи на невелику потужність, земна кора має складну будову.

Земна кора

океанічна материкова

5-10км 30-80 км

Верхні межі земної кори добре вивчені за допомогою буріння свердловин (метод глибинного буріння).

Найглибша свердловина має глибину лише 15 км. Порівняно з розмірами Землі, ця величина дуже мала. Але, незважаючи на те, що вглиб Землі людина проникла всього на кілька кілометрів, деякі відомості про внутрішню її будову вчені отримали за допомогою геофізичних методів. Геофізики на поверхні або деякій глибині від поверхні роблять вибухи. Спеціальні, дуже чуйні прилади записують, з якою швидкістю поширюються коливання всередині Землі. Так, геофізики встановили, що до глибини в середньому 30 км земна куля складається з піску, вапняку, граніту та інших порід.

З глибиною в земній корі змінюється температура. Температура верхнього шару літосфери змінюється за сезонами року. Нижче за цей шар до глибини близько 1000 м спостерігається закономірність: на кожні 100м глибини температура земної кори зростає в середньому на 3 градуси.

Як відбувалося утворення земної кори?

Утворення земної кори походило мільярди років тому з в'язко-рідкої речовини мантії - магми. Найбільш поширені і легкі хімічні речовини - кремній і алюміній - що входили до його складу, застигали у верхніх шарах. Затвердівши, вони більше не тонули та залишалися на плаву у вигляді своєрідних острівців. Але ці острівці були стійкими, вони перебували під владою внутрішніх мантійних течій, які захоплювали їх униз, і нерідко просто тонули в розпеченій магмі. Магма (від грецького таgmа -густий бруд) - розплавлена ​​маса, що утворюється в мантії Землі. Але йшов час, і перші невеликі тверді масиви поступово з'єднувалися між собою, утворюючи територію вже значної площі. Подібно до крижин у відкритому океані, вони переміщалися планетою по волі внутрішніх мантійних течій.

Як же вдалося людям скласти уявлення про внутрішню будову Землі?

Цінну інформацію про будову Землі людство отримує в результаті буріння надглибоких свердловин, а також за допомогою спеціальних сейсмічних методів дослідження (від грец. Seismos - коливання). Так вивчають геофізики нашу Землю. Цей метод заснований на вивченні швидкості поширення у Землі коливань, що виникають при землетрусах, виверженнях вулканів чи вибухах. З цією метою використовують спеціальний прилад – сейсмограф. Унікальну інформацію про надра Землі вчені-сейсмологи отримують із спостережень за виверженнями вулканів. Наука сейсмологія – наука про землетруси. На підставі сейсмічних даних у будові Землі виділяють 3 головні оболонки, що відрізняються хімічним складом, агрегатним станом та фізичними властивостями.

Літосфера

Кам'яна оболонка Землі, що включає земну кору та верхню частину мантії, називається літосферою. Під нею знаходиться розігрітий пластичний шар мантії. Літосфера хіба що плаває з цього шару. Потужність літосфери у різних областях Землі змінюється від 20 до 200 кілометрів та більше. Загалом під континентами вона товща, ніж під океанами. Вчені встановили, що літосфера не є монолітною, а складається з літосферних плит. Вони відокремлені одна від одної глибокими розломами. Виділяють сім дуже великих і кілька дрібніших літосферних плит, які постійно, але повільно переміщаються пластичним шаром мантії. Середня швидкість їхнього руху близько 5 сантиметрів на рік. Деякі плити є повністю океанічні, але більшість мають різні типи земної кори.

Літосферні плити рухаються щодо один одного в різних напрямках: або відсуваються, або навпаки зближуються і стикаються. У складі літосферних плит переміщається і верхній «поверх» — земна кора. Завдяки руху літосферних плит змінюється розташування поверхні Землі материків і океанів. Материки то зіштовхуються між собою, то відсуваються одна від одної на тисячі кілометрів.

А тепер хлопці давайте повернемося до нашої казки

«Молодець, Іване - царевич, правильно відгадав мої завдання з хлопцями, ось тобі ключ Землі і пам'ятай: тільки знання, як ключ, відкривають будь-які замки та двері», сказала йому царівна.

Вклонився Іван і подався додому, а щоб не заблукав, давайте допоможемо йому згадати шлях назад.

Практична робота

Заповніть таблицю за допомогою підручника

Земна кора

Мантія

Ядро

Розміри

5 – 75 км

2900 км

3500 км

Складові частини

материкова

океанічна

верхня мантія

нижня мантія

зовнішнє ядро

внутрішнє ядро

Стан

тверда

особливе (в'язке)

зовнішнє - рідке

внутрішнє – тверде

Температура

невелика, із глибиною підвищується на 3 на кожні 100 м

висока -

2000 З

дуже висока -

2000 – 5000 С

Способи вивчення

спостереження, дистанційний (з космосу), буріння свердловин

геофізичні

сейсмологія

Тестові завдання. Виберіть правильну відповідь.

1.Земля складається з:

а) Ядра та мантії

б)Мантії та земної кори

в)Ядра, мантії та земної кори

г)Ядра та земної кори.

2. Ядро Землі складається з:

а) Одного шару

б)Двох шарів

в) Трьох шарів

Підбиття підсумків. Оцінювання учнів. Рефлексія.

Діти сьогодні на уроці ми ставили завдання: вивчити внутрішню будову Землі, методи вивчення та літосферу.

Як ви вважаєте, ми впоралися з цими завданнями?

Тобто мети уроку досягнуто?

У кожного на парті лежать надруковані смайлики, які показують настрій.

Зауважте, який настрій був у вас сьогодні на уроці.

Урок завершено. Всім дякую. Молодці!

Земля – 3-я планета від Сонця, розташована між Венерою та Марсом. Вона є найбільш щільною планетою Сонячної системи, найбільшою з чотирьох та єдиним астрономічним об'єктом, який, як відомо, містить життя. Згідно з радіометричним датуванням та іншими способами досліджень, наша планета утворилася близько 4,54 млрд років тому. Земля гравітаційно взаємодіє з іншими об'єктами в космосі, особливо з Сонцем та Місяцем.

Земля складається з чотирьох основних сфер або оболонок, які залежать одна від одної та є біологічними та фізичними компонентами нашої планети. Їх науково називають біофізичними елементами, а саме гідросферою («гідро» для води), біосферою («біо» для живих істот), літосферою («літо» для суші чи земної поверхні) та атмосферою («атмо» для повітря). Ці основні сфери нашої планети далі поділяються на різні підсфери.

Розглянемо всі чотири оболонки Землі докладніше, щоб зрозуміти їх функції та значення.

Літосфера – тверда оболонка Землі

За оцінками вчених, на нашій планеті є понад 1386 млн км води.

У океанах міститься понад 97% запасів води Землі. Решта припадає на прісну воду, дві третини якої знаходиться в замерзлому стані в полярних регіонах планети і на снігових вершинах гір. Цікаво відзначити, що, хоча вода покриває більшу частину поверхні планети, вона становить лише 0,023% загальної маси Землі.

Біосфера – жива оболонка Землі

Біосферу іноді вважають однією великою – складною спільнотою живих та неживих компонентів, що функціонують як єдине ціле. Проте найчастіше біосфера описується як сукупність багатьох екологічних систем.

Атмосфера – повітряна оболонка Землі

Атмосфера - це сукупність газів, що оточують нашу планету, які утримуються дома земної гравітацією. Більшість нашої атмосфери знаходиться поблизу земної поверхні, де вона найбільш щільна. Повітря Землі на 79% складається з азоту і трохи менше 21% - з кисню, а також аргону, двоокису вуглецю та інших газів. Водяна пара та пил також є частиною атмосфери Землі. Інші планети і Місяць мають дуже різні атмосфери, а деякі взагалі не мають такої. У космосі немає атмосфери.

Атмосфера настільки поширена, що вона майже непомітна, але її вага дорівнює шару води глибиною понад 10 метрів, що покриває всю нашу планету. Нижні 30 кілометрів атмосфери містять близько 98% її маси.

Вчені стверджують, що багато газів у нашій атмосфері було викинуто в повітря ранніми вулканами. На той час навколо Землі було мало або взагалі не було вільного кисню. Вільний кисень складається з молекул кисню, що не пов'язані з іншим елементом, таким як вуглець (з утворенням вуглекислого газу) або водень (з утворенням води).

Вільний кисень, можливо, був доданий в атмосферу примітивними організмами, ймовірно, бактеріями, під час . Пізніше складніші форми додали більше кисню в атмосферу. Кисню в сьогоднішній атмосфері, ймовірно, знадобилося мільйони років, щоб накопичитися.

Атмосфера діє як гігантський фільтр, поглинаючи більшу частину ультрафіолетового випромінювання та дозволяючи проникати сонячним променям. Ультрафіолетове випромінювання шкідливе для живих істот і може спричинити опіки. Тим не менш, сонячна енергія необхідна для всього життя на Землі.

Атмосфера Землі має. Від поверхні планети до неба йдуть такі верстви: тропосфера, стратосфера, мезосфера, термосфера та екзосфера. Інший шар, званий іоносферою, тягнеться від мезосфери до екзосфери. Поза екзосферою знаходиться космос. Межі між атмосферними шарами чітко не визначені та змінюються залежно від широти та пори року.

Взаємозв'язок оболонок Землі

Усі чотири сфери можуть бути присутніми в одному місці. Наприклад, шматок ґрунту міститиме мінерали з літосфери. Крім того, будуть присутні елементи гідросфери, що являють собою вологу в ґрунті, біосфери як комах та рослин і навіть атмосфери у вигляді ґрунтового повітря.

Усі сфери взаємопов'язані і залежать одна від одної, як єдиний організм. Зміни в одній сфері призведуть до змін до іншої. Тому все, що ми робимо на нашій планеті, впливає на інші процеси в її межах (навіть якщо ми не можемо цього побачити на власні очі).

Для людей, які займаються проблемами, дуже важливо розуміти взаємозв'язок усіх оболонок Землі.

18 Літосфера - кам'яна оболонка Землі, що включає земну кору і частину верхньої мантії, простягається до астеносфери і має потужність 150-200 км. У будові Л виділяють 3 основні шари; з.кору, мантію та ядро. ЗК - найвища з твердих оболонок Землі, що відрізняється складом і низькою щільністю гірських порід. Її нижня. кордоном вважається кордон Мохо (Мохоровичича). ЗК складається з: кисню, кремнію, алюмінію, заліза, кальцію, натрію, калію, магнію. Розрізняють 2 осн. типу земної кори: материкову (зазвичай має потужність 35-45 км, в областях гірських країн – до 70 км) та океанічну (має товщину 5-10 км (разом із товщею води – 9-12 км)). Материк. зк складається з 3 шарів: осадовий, гранітний (гранітно-гнейсового складу) та базальтовий (базальти та габро). Океанська зк 2 шарова: Осадовий (морські опади) і базальтів (переважно габро). Мантія - оболонка літератури Землі, розташована між земною корою і ядром Землі. Від земної кори її відокремлює кордон Мохо, від ядра Землі мантію відокремлює поверхню (глибині близько 2900 км). М. З. ділиться на нижню та верхню мантію. Остання, своєю чергою, ділиться (згори донизу) на субстрат, шар Гутенберга і шар Голіцина. Усередині мантії на глибині 100-250 км під континентами та 50-100 км під океанами починається шари підвищеної пластичності в-ва, близького до точки плавлення, так звана мантія – астеносфера. Підошва астеносфери знаходиться на глибинах близько 400 км. Ядро знаходиться на глибинах від 2900 до 6371 км., радіус ядра близько 3470 км. Складається ядро, ймовірно, із залізо-нікелевого сплаву (90% заліза, 10% нікелю). За різними оцінками, температура ядра становить від 4000 до 7000 °С. Тектоносфера, зовнішня оболонка Землі, що охоплює земну кору і верхню мантію, основна область прояву тектонічних і магматичних процесів. Для неї хар-на вертикальна і горизонтальна неоднорідність фіз св-тв і складу складових порід. Геодії-ка - галузь геол-ії, изуч-я сили та процеси в корі, мантії та ядрі З.і, обусл-щі глибинні і поверхневі дв-я мас у часі та пр-ві. Геодін ісп магнітометрич, сейсмометрич, гравіметрич та інші дані, а також геологічне моделір-е та геохіміч хар-ки. Г-ка є основою тектоніки лит.плит (Нова глобальна тектоніка). Нелінійна г-ка вивчає явл і процеси, що з нерегулярними, хаотичними та інші імпульсами в земних глибинах, і з возд-ми позаземних чинників (двоє комет, падіння метеоритів та інших.). Фіксизм (від лат. fixxis - твердий, незмінний, закріплений), одне з двох напр-ій в тектоніці, що виходить з уявлень про непорушність (фіксованість) підлоги континентів на пов-ти Землі і про вирішальну роль вертикально спрямованих тектоштч дв-ий у розвитку з.к. . Ф. був одним з провідних напрямків у геології до сер 60-х гг. 20 в., Кгд отримали розвиток положення моб-зма. Прихильники Ф, (В. В. Білоусов, амер. Учвний X. О. Мейєрхоф та ін) заперечують положення мобілізму про воз-ти горизонтальних переміщень великих плит літосфери; допускаються лише незначні (до кількох десятків км) горизонтальні переміщ-я порівняно невеликих уч-ків з.к. по насувах (шар'яжах) і зрушень, викликані возд-ем вертикальних дв-ий. Складова частина концепції Ф- предст-е про форм-ії океанічних западин у рез-ті опускання з.к без значного розтягування, з перетворенням материкової кори на тоншу океанічну. Мобн.ппч (від лат. mobilis - рухомий) гіпотеза, що передбачає великі (до кількох тис. км) горизонтальні переміщення: материкових брил земної кори (літосфери) щодо один одного і по відношенню до полюсів протягом геологічного часу. Предпол-я про подв-ти материків почали виск-ся ще 19 в., але науково розроблена r-за М. була сформ-на вперше в1912 нем.геофизиком А. Вегенером (Th, дрейфу материків). Л. розбита глибинними розломами на великі блоки - литые плити, вони рухаються в гориз. напрямку із серед. швидкістю 5-10 см на рік; 7 плит: Євразійська, Тихоокеанська, Африканська, Індійська, Антарктична, Північноамериканська, Південноамериканська. Під літосферою астеносфера - розм'якшена оболонка служить пластичною підстилкою, яка дозволить жорстким літосферним пл пересуватися і ковзати в горизонтальних напрямках щодо більш глибоких надр Землі. Разом з літосферними плитами перес-ся (дрейфують) континенти, що знаходяться на них. Там, де дві сусідні плити розходяться, простр-во, що відкривається, заповнюється за рахунок підйому розплавленої глибинної речовини, відбуваються обр-е і розростання океанічної літосфери, її спрединг. Процеси спр. локалізуються, гол.обр., в межах Серединно-океанич хребтів і ф-ют океанічну кору, тому в цих р-ах вона віднос-о молода.На кордоні, де дві літосферні плити сходяться, одна з них (важка океанічна плита) підсувається під іншу і похило йде на глибину в розм'якшену речовину астеносфери - відбувається її субдукція. До зон субдукції присвячений б-во землетр-й і багато вулканів. Геоморфологічним вираженням зон субд явл глибоководні жолоби. Аккреція (від латів. accretio прирощ-е, увел-е), падіння в-ва на косміч тіло під д-м сил тяжіння, супровод-ся видом гравітаційної Е. У фазу акреції 3. придбала приблизно 95% сучасної маси, на що знадобилося 17 млн. років. З закінчення ет фази 3. вважають вступив у етап планетарного разв-я. Колізія - це зіткнення континентальних плит, яке завжди призводить до зминання кори та утворення гірських ланцюгів. Пр, є Алишсько-Гімалайський горн пояс, утвори-ся в рез-ті закриття океану Тетіс і зіткнення з Євразійською плитою Індостану та Африки. Рельєф – сукупність нерівностей (форм) земної поверхні певної геологічної будови. Р. обр-ся в рез-ті складної взаємодії ЗК з водною та пов. оболонками, живий. організмами та людиною. Р. складається з: форм - відділ. нерівностей, що являють собою тривимірні тіла, що займають певний об'єм (горб, яр). Тип Р. - комплекс форм, що мають спільність походження і закономірно повторюються на певній території. Форми Р. бувають: 1. замкнуті (горб) або відкриті (яр); 2 . прості (небол. за розміром) чи складні (комб. простих); 3. позитивні (висок.) чи негативні (балка); 4. за розмірами (морфометрична): планетарні (мат. виступи, ложе океану), мегаформи (круп. впад. ложа О – Мексиканський зал., Альпи, Кавказ), макроформи (хр., западини), мезоформи (яри, балки) , мікроформи (карстові лійки, берегові вали), наноформи (лугові купини). Генетична клас-ия ФР (герасимова, Мещерякова): 1. Геотектура - круп. форма рельєфу створена процесом планетарного хар-ра: космічними та ендогенними процесами (мат. виступи, ложе О., перехідні зони, серединно-океанічні хр.). 2.Морфостр-ра - круп. ФР, утворена ендо та екзогенними процесами з преобл. ендо (гори, рівні). Морфоскул-ра - форма рельєфу, яка обр-ся екзогенними процесами (річкові долини, лучні купи). Процеси рельєфоутворення: Ендогенні (тектоніч. рухи: гориз., вертик., обр-ся складчасті (плікативні: антикліналії (полож)), синкліналі (запереків)), розривні (диз'юнктивні: рифтові долини), ін'єктивні (впровадження магми) батоліти, лаколіти) і вулканізм (лавові покриви - плоскогір'я Декан в Середньому Сибіру), землетруси (обр-ие тріщин), екзогенні (залежать від сол. , еолова (вітром: стовпи, замки, дюни), кріогенні (мерзлотні: куруми, плями-медальйони), гляціальні (льодовикові: кара, карлінг, баранячі лоби), карстові (вимивання водою гір. порід: кари, карстові поля). В залежності від фізичного стану виділяють різні типи корисних копалин: тверді: різні руди, вугілля, мармур, граніт, солі, рідкі: нафта, мінеральні води, газоподібні: горючі гази , гелій, метан Залежно від використання ПІ розрізняють такі групи: горючі: вугілля, торф, нафта, природний газ, сланці; рудні (руди гірських порід, що включають металеві корисні компоненти та неметалічні) - залізна руда, руди кольорових металів, графіт, азбест; нерудні: пісок, гравій, глина, крейда, різні сопи. Окремою групою коштують дорогоцінні та виробні камені. По подих ДП ділять па 3 гр: а) Магматичні, обр з розплавленої магми при її охолодженні та затвердінні. На глибині в земній корі магма остигає повільніше, тому там утворюються щільні гірські породи з великими кристалами. Їх називають глибинними магматичними породами, до них належить граніт. У гранітному шарі міститься різноманітно кольорових, дорогоцінних та рідкісних металів. Якщо магма видавши на пов-ть, вона застигнувши оч швидко, у своїй обр-ся лише дрібні кристали, ктр іноді важко розглянути неозброєним оком, і порода виглядає однорідної. Ці г.п, що утворилися, зазвичай щільні, тверді, важкі. Пр базальт. Виливаючись по тріщинах, магма створює великі базальтові покриви. Нашаровуючись одні па іншій, вони утворюють східчасті височини-траппи. б)Осадові гірські породи. обр тільки на поверхні земної кори внаслідок осідання під дією сили тяжкості та накопичення опадів на дні водойм та па суші. По сп-бу освіти ці р.п. діляться па: - уламкові. уламки розрізнення г.п., утворення їх зв'язок з процесами, що руйнують гірські породи (діяльність вітру, води, льодовика). Залежно від розмірів ці гірські породи бувають: великі, середні, і дрібноуламкові (щебінь, галька, гравій, пісок, глина) як будматеріали.-хемогенні ГП утворюються з водних розчинів мінеральних речовин. Це кухонна і калійна сіль, що осідає на дно водойм, що випадає з води гарячих джерел кремнезем. Багато хто з них виспився в господарстві, наприклад, калійні солі -сировина для отримання добрив, кухонна сіль ісп в їжу. - органогенні до цієї групи відносяться осадові породи, що складаються з останків ріст і живий, що накопичилися за мільйони років на дні водойм. Це газ, нафта, вугілля, горючі сланці, вапняк, крейда, фосфорити. Г.п данн гр їм велике практичне значення в хоз-тве чубчика. в) Метаморфіч. Потрапляючи в ході руху земної кори на велику глибину, осадові та магматичні гірські породи можуть виявитися в умовах набагато більш високої температури та більшого тиску, ніж при своїй освіті. У надрах 3-ї вони потрапляють під вплив хімічних розчинів. Це викликає зміну фізичних властивостей цих гірських порід (в першу чергу кристалічних структур), змінюється вигляд породи, істотно не змінюється її хімічний склад. При цьому відбувається перетворення однієї гірської породи в іншу, стійкішу і твердішу: вапняку - в мармур, піщаних - в кварцит, граніту - в гнейс; глини -в глинисті сланці. Ці нові г.п. - Мегаморфіч-е (грец. Перетворююсь), а процес, при якому вони виникають, - метаморфізмом.

Оволодіваючи пан знаннями, школярі усвідомлюють роль земної кори, яка віддає людині метали, джерела енергії, будівельні матеріали, вона ж – головний постачальник прісної води. Знання про рельєф у шкільній географії є ​​дидактично відпрацьованою системою уявлень і понять, законів і закономірностей, що становлять основний зміст науки геоморфології. Формування г-г знань у 6, 7 та 8-му класах. Вивчення рельєфу у 6-му класі характеризується низкою особливостей, зумовлених роллю початкового курсу фізичної географії у системі отриманих знань. Відповідно до програми в 6-му класі передбачається отримання наукових знань про рельєф у всьому їх різноманітті. Учні отримують правильне уявлення про рельєф і поверхню земної кулі. уявлення про основні типи гірських порід за походженням. взаємодії внутрішніх та зовнішніх процесів.4.Сформувати уявлення про рельєф своєї місцевості як складової частини земної кори. Тема: "Літосфера". Починається розгляд внутрішньої будови земної кулі (понять про земне ядро, мантію і земну кору), процесів, що відбуваються в надрах Землі, порід, що складають земну кору. Далі вивчаються ендогенні процеси – виверження вулканів та гарячі джерела, землетруси, повільні коливання суші. Знання про ендогенні процеси необхідні розуміння генези рельєфу і горообразования. У процесі вивчення загальних понять учням повідомляється певний, встановлений програмою мінімум назв географічних об'єктів, які вони повинні знати і вміти знаходити на географічній карті. Ці географічні об'єкти необхідні конкретизації загальних понять і застосовуються на формування в учнів умінь давати опис гори, рівнини за типовим планом з урахуванням фізичної карти. Важливим завданням теми Літосфера є розвиток знань учнів про рельєф своєї місцевості. Поряд із формуванням нових загальних понять значна увага приділяється практичним роботам. Всі ці знання використовуються як опорні для формування загальних понять. Формування геолого-геоморфологічних понять у 7-му класі. У процесі вивчення географії материків продовжується подальший розвиток знань про рельєф. Поглиблюються засвоєні у 6-му класі поняття про рельєф. Учні отримують нові знання структурних елементах земної кори і знайомляться з тектонічними картами. Удосконалюються також знання та навички у читанні рельєфу по карті. У 7-му класі дуже важливо вчити школярів встановлювати причинно-наслідкові зв'язки та закономірності. Водночас велику роль відіграють порівняння. Включення нових питань з геоморфології дозволяє учням на конкретних прикладах переконатися у тому, що рельєф постійно змінюється і сучасна будова поверхні є результатом безперервної і тривалої взаємодії внутрішніх та зовнішніх процесів Землі, що у сучасний рельєф впливає історія розвитку материків, що розміщення з корисними копалинами відрізняється певною закономірністю. Формування геолого-геоморфологічних понять у 8-му класі У 8-му класі продовжується подальший розвиток поняття про рельєф та фактори рельєфоутворення. Наукові знання про рельєф у курсі фізичної географії Росії формуються у процесі вивчення теми «Геологічна будова, рельєф та корисні копалини». І під час розгляду природних умов територій Росії. Формування великих елементів рельєфу генетично нерозривно пов'язані з перебігом історичного поступу земної кори. У зв'язку з цим відомості з геології, які учні засвоюють у 8-му класі, мають першорядне значення для розуміння основних закономірностей, що мають місце у походження та розвитку великих форм поверхні земної кулі. У змісті теми «Геологічна будова, рельєф та корисні копалини» як стрижневі поняття виділяють основні геологічні структури: платформа та геосинкліналь різного віку, взаємозв'язки та взаємини між ними. Інші поняття, зокрема поняття про рельєф, розглядаються у зв'язку з основними структурними елементами земної кори. Поняття про геосинкліналі та відповідні їм форми рельєфу вперше розглядається у 8-му класі. У процесі вивчення теми «Геологічна будова, рельєф та корисні копалини» розглядається переважно генетична обумовленість великих форм рельєфу: елементів геотекстури та морфоструктури. Для правильної організації навчального процесу щодо геолого-геоморфологических питань у 8-му класі необхідно враховувати, що з теоретичних і фактичних знань з цих питань твердо засвоєно учнями в попередніх класах. При вивченні рельєфу окремих територій Росії знання учнів про походження та розвиток великих форм рельєфу закріплюються та поглиблюються. Водночас велика питома вага належить встановленню закономірностей розміщення та розвитку дрібних форм, походження яких обумовлено діяльністю зовнішніх факторів рельєфоутворення.

Кам'яна оболонка Землі - земна кора - міцно скріплена з верхньою мантією і утворює з нею єдине ціле. Вивчення земної кори та літосфери дозволяє вченим пояснювати процеси, що відбуваються на поверхні Землі, та передбачати зміни зовнішності нашої планети в майбутньому.

Будова земної кори

Земна кора, що складається з магматичних, метаморфічних та осадових гірських порід, на материках та під океанами має різну товщину та будову.

У континентальній земній корі прийнято виділяти три шари. Верхній - осадовий, в якому переважають осадові породи. Два нижні шари умовно називають гранітним та базальтовим. Гранітний шар складається переважно з граніту та метаморфічних гірських порід. Базальтовий шар - з щільніших порід, порівнянних за щільністю з базальтами. Океанічна кора двошарова. У ній верхній шар – осадовий – має невелику потужність, нижній шар – базальтовий – складається з гірських порід базальтів, а гранітний шар відсутній.

Потужність континентальної кори під рівнинами становить 30-50 кілометрів, під горами - до 75 кілометрів. Океанічна кора набагато тонша, її потужність від 5 до 10 км.

Кора є на інших планетах земної групи, на Місяці та на багатьох супутниках планет-гігантів. Але тільки Земля має кору двох типів: континентальну та океанічну. На інших планетах вона здебільшого складається з базальтів.

Літосфера

Кам'яна оболонка Землі, що включає земну кору та верхню частину мантії, називається літосферою. Під нею знаходиться розігрітий пластичний шар мантії. Літосфера хіба що плаває з цього шару. Потужність літосфери у різних областях Землі змінюється від 20 до 200 кілометрів та більше. Загалом під континентами вона товща, ніж під океанами.

Вчені встановили, що літосфера не монолітна, а складається з . Вони відокремлені одна від одної глибокими розломами. Виділяють сім дуже великих і кілька дрібніших літосферних плит, які постійно, але повільно переміщаються пластичним шаром мантії. Середня швидкість їхнього руху близько 5 сантиметрів на рік. Деякі плити є повністю океанічні, але більшість мають різні типи земної кори.

Літосферні плити рухаються щодо один одного в різних напрямках: або відсуваються, або навпаки зближуються і стикаються. У складі літосферних плит переміщується та його верхній «поверх» - земна кора. Завдяки руху літосферних плит змінюється розташування поверхні Землі материків і океанів. Материки то зіштовхуються між собою, то відсуваються одна від одної на тисячі кілометрів.