позакласне заняття

позакласне читання

Читання казки "Солдатська шинель"

цілі:

    пізнавальна

познайомити вихованців з казкою "Солдатська шинель", вчити читати і відповідати на запитання;

комунікативна

формування комунікативної культури вихованців; розвиток мови вихованців, збагачення словникового запасу по темі (шинель, сторгуватися, сварити, пан, фельдфебель);

    регулятивна

розвиток уваги, самоконтролю;

    особистісна

устаткування:

Книга для читання

Хід заняття:

Мотиваційно-орієнтовний етап

Привіт, хлопці!

-…, ти мене чуєш?

Чи добре працює твій апарат?

Мій апарат працює добре.

Хто сьогодні черговий?

Сьогодні черговий ...

Яке сьогодні число?

Сьогодні ...

Мовна зарядка:

Р__а ра розстелити

Р__у ру лаяти

КР__и дахах накритися

розстелити ліжко

накритися ковдрою

Я розстелив ліжко

Робота над темою

вступна бесіда

Хлопці, який сьогодні день тижня?

Сьогодні вівторок.

сьогодні позакласне читання

2.повідомлення теми

Тема заняття "Читання казки" Солдатська шинель "

3. постановка мети

3. Словникова робота

Що таке "Шинель"? Знаєте?

Шинель - це військове пальто

Прочитаємо слова все разом.

Олег, прочитай слова.

Світла, прочитай слова.

Що значить "сторгуватися"?

Це означає, домовитися про ціну.

Прочитаємо вираз разом.

Валера, прочитай слова.

Даша, прочитай слово.

Хто такий "пан"?

Пан - це багатий, поважний чоловік, у якого був свій будинок, слуги

Прочитаємо слово разом.

Андрій, прочитай слово

Що значить "лаяти"?

Це означає лаяти

Прочитаємо вираз разом.

Валера, прочитай слова.

Даша, прочитай слова.

Фельдфебель - раніше це було військове звання

Прочитаємо вираз разом.

Валера, прочитай вираз.

Даша, прочитай вираз.

читання казки

- Відкрийте підручники з літератури на сторінці .... Все знайшли?

Прочитайте казку самостійно.

Читаємо по ланцюжку по абзацу. Почали.

Бесіда з питань

Хто головні герої цієї байки?

Головні герої цієї казки пан і солдатів.

Як хвалив солдатів свою шинель? Знайдіть і зачитайте.

Чи сподобалася панові шинель? Знайдіть в тексті, що він про неї говорить.

Чи вийшло у пана заснути на шинелі? Чому?

У пана не вийшло заснути на шинелі. Він не знає, як правильно її використовувати

Як ви думаєте, обдурив чи солдат пана?

Солдат не обдурив пана.

Як же солдатів використовував шинель?

Солдат розстелив шинель, голову поклав на рукав і накрився

Чому вчить казка? Знайдіть в тексті.

Як ви розумієте ці слова?

Якщо людина не працює, нічого не робить, він не зможе заснути навіть на хорошій ліжка, а той, хто трудиться, працює - засне і на шинелі

Рефлексивно-оцінний етап

З якою казкою ми познайомилися сьогодні на занятті?

Ми познайомилися з казкою "Солдатська шинель"

Вам сподобалася казка? Чому?

Нам сподобалася казка / нам не сподобалася байка, тому що ....

Всі ви сьогодні добре працювали, відповідали на питання, намагалися говорити правильно. Молодці! Всім дякую.

народні казки уклали в себе мудрість і життєвий досвід, накопичені людством за багато століть. « казка брехня, та в ній натяк ... »Складно переоцінити важливість казок для розвитку дитини: казка вчить сміливості, чесності, доброті, розвиває почуття прекрасного. Розкажіть дитині казку, він обов'язково почерпне з неї що-небудь корисне. У цьому випуску російська народна казка солдатська шинель.

солдатська шинель.

Говорив пан з солдатом; став солдат хвалити свою шинель:

Коли мені потрібно спати, постелю я шинель, і в головах покладу шинель, і покрив шинеллю.

Став пан просити солдата продати йому шинель. Ось вони за двадцять п'ять карбованців сторгувалися. Прийшов пан додому і каже дружині:

Яку я річ-то купив! Тепер не потрібно мені ні перини, ні подушок, ні ковдри: постелю шинель, і в головах покладу шинель, і одягнуся шинеллю.

Дружина стала його лаяти:

Ну, як же ти будеш спати?

І точно, пан постелив шинель, а в головах покласти і одягнутися нічим, та й лежати щось йому жорстко.

Пішов пан до полковому командиру скаржитися на солдата. Командир наказав покликати солдата.

Привели солдата.

Що ж ти, брат, - каже командир, - обдурив пана?

Аж ніяк, ваше благородіє, - відповідає солдат. Взяв солдат шинель, розстелив, голову поклав на рукав і накрився полою.

Куди як добре, - каже, - на шинелі після походу спиться!

Полковий командир похвалив солдата і дав йому ще на чарочку. А панові сказав:

Хто попрацює та втомиться, той і на камені спить, а хто нічого не робить, той і на перині не спатиме!

нехай народна казка розказана малюкові, стане доброю традицією і зблизить вас з малюком.

відповідь залишив Гість

Казку «Солдатська шинель» ми називаємо побутової, так як в ній звичайні для такого типу казки персонажі: спритний боєць і дурнуватий пан. Ми радіємо винахідливості бійця і сміємося над вирощуючи співай-паном.

Предмет, який стає передумовою торгу між солдатом і паном, - солдатська шинель. Ми дізнаємося, що боєць вміє так постелити шинель, що примудряється і в голова її покласти, і сховатися. Але притча не тільки про це умінні бійця. Ми дізнаємося про те, що служба солдатська в королівські часи була дуже грізною, що на поході ніяких зручностей у бійця не було: він був повинен скористатися тим, що було під рукою, що він постійно ніс з собою. Тому шинель для нього служила не тільки одягом, та й постіллю. Бійці багато працювали, часу для сну їм відводилося мало. Вони дуже стомлювалися, і коли приходив час спати, від втоми стрімко засипали навіть на жорсткому ліжку, виготовленої з шинелі.

Пан жив в зовсім інших умовах: спав на ліжку, лежав на перині, голова на подушці, ховався ковдрою. Пан не працював і не знав тягот солдатського життя. Про цю різницю між життям бійця і пана і відає нам притча, причому симпатії оповідача на стороні бійця.

2.Чем прочитана вами побутова казка відрізняється від чарівних і від казок про тварин?

Персонажі побутової казки, на відміну від казок магічних і про тварин, - люди певних типів, які живуть не в тридев'ятому царстві, а в реальному світі. Сюжет не магічний, а життєвий, пофарбований гумором. У побутовій казці завжди отримує заслугу і долає радісний і спритний герой.

3.Можно Чи можна сказати, що кінцівка казки схожа на прислів'я? Чому?

Кінцівка казки «Солдатська шинель» така: «Ось як попрацюєш та довго не спиш, так і на камені заснеш; а хто нічого не робить, той і на перині засне! » Вона схожа на прислів'я.

У прислів'ях дуже багато важить ідея, яка виражена стисло і образно; в кінцівці ми бачимо таку ідея: хто працює, той завжди міцно спить.

Прислів'я нерідко бувають двухчастную, побудованими на протиставленні. У кінцівці ми бачимо дві частини, де працьовита людина протиставлений людині нічого не виконує.

Прислів'я, зазвичай, бувають ритмічними, в їх є рима. У цій кінцівці відчувається ритм і ясно видно слова, останні звуки яких близькі за звучанням: «попрацюєш» - «Не заснеш», «не робить» - «не спатиме».

4.Какие жанри казок стали відомі вам в 5 класі? Підготуйте короткий переказ однією з них.

Ми досліджували три види казок: чарівні казки, казки про тварин, побутові казки.

5. Які художники ілюстрували народні казки? Розкажіть про одне з них (наприклад, про В. Васнецова, І. Білібін, одруге художників) або про особливості їх ілюстрацій.

Говорив пан з солдатом; солдат став хвалити свою шинель: «Коли мені потрібно спати, постелю я шинель, і в голова покладу шинель, і покрив шинеллю!»

Пан став просити солдата продати йому шинель; ось вони сторгувалися за двадцять п'ять карбованців.

Прийшов пан додому і каже дружині: «Яку я річ-то купив! Тепер не потрібно мені ні перини, ні подушок, ні ковдри; мою шинель постелити, в голова покласти і одягнутися шинеллю! » Дружина стала його лаяти: «Ну, ти будеш спати?»

«Солдатська шинель». Худ. В. Милашевский

І точно, пан постелив шинель, а в голова покласти і одягнутися нічим, та й лежати щось на ній жорстко.

Пішов пан до полковому командиру скаржитися на солдата. Командир наказав фельдфебелю покликати його.

Привели солдата. «Що ж ти, брат, - каже командир, - обдурив пана?» - «Ні, немає, ваше високоблагородіє», - сказав солдат, взяв розстелив шинель, голову поклав на рукав і накрився полою. Полковий командир ще нагородив солдата.

Ось як попрацюєш та довго не спиш, так і на камені заснеш; а хто нічого не робить, той і на перині НЕ засне!

Міркуємо про своєрідність побутових казок

  1. Ви прочитали побутову казку про солдатській шинелі, але тільки про неї хотіли розповісти казок?
  2. Чим прочитана вами побутова казка відрізняється від чарівних і від казок про тварин?
  3. Чи можна сказати, що кінцівка казки схожа на прислів'я? Чому?
  4. Які жанри казок стали відомі вам в 5 класі? Підготуйте короткий переказ однієї з них.
  5. Які художники ілюстрували народні казки? Розкажіть про одне з них (наприклад, про В. Васнецова, І. Білібін, про інших художників) або про особливості їх ілюстрацій.
  6. Казка «Солдатська шинель» відноситься до побутових казок. Різниться чи манера сказиванія побутових казок і чарівних? Чим?
  7. Підготуйте дві-три казки для усного сказиванія.

    комунікативна

  • регулятивна
  • особистісна

устаткування:

Книга для читання

Хід заняття:

Привіт, хлопці!

-…, ти мене чуєш?

Мій апарат працює добре.

Хто сьогодні черговий?

Сьогодні черговий ...

Яке сьогодні число?

Сьогодні ...

Мовна зарядка:

Р__а ра розстелити

Р__у ру лаяти

КР__и дахах накритися

розстелити ліжко

накритися ковдрою

Я розстелив ліжко

Робота над темою

  1. вступна бесіда

Сьогодні вівторок.

Сьогодні позакласне читання

2.повідомлення теми

3. постановка мети

3. Словникова робота

Що таке «Шинель»? Знаєте?

Шинель - це військове пальто

Прочитаємо слова все разом.

Олег, прочитай слова.

Світла, прочитай слова.

Що значить «сторгуватися»?

Прочитаємо вираз разом.

Валера, прочитай слова.

Даша, прочитай слово.

Хто такий «барин»?

Пан - це багатий, поважний чоловік, у якого був свій будинок, слуги

Прочитаємо слово разом.

Андрій, прочитай слово

Що значить «лаяти»?

Це означає лаяти

Прочитаємо вираз разом.

Валера, прочитай слова.

Даша, прочитай слова.

Прочитаємо вираз разом.

Валера, прочитай вираз.

Даша, прочитай вираз.

  1. читання казки

-

  1. Бесіда з питань

Солдат не обдурив пана.

Як ви розумієте ці слова?

Якщо людина не працює, нічого не робить, він не зможе заснути навіть на хорошій ліжка, а той, хто трудиться, працює - засне і на шинелі

Рефлексивно-оцінний етап

Перегляд вмісту документа
«Солдатська шинель (Позакласне читання)»

позакласне заняття

позакласне читання

Читання казки «Солдатська шинель»

цілі:

    пізнавальна

познайомити вихованців з казкою «Солдатська шинель», вчити читати і відповідати на запитання;

комунікативна

формування комунікативної культури вихованців; розвиток мови вихованців, збагачення словникового запасу по темі (шинель, сторгуватися, сварити, пан, фельдфебель);

    регулятивна

розвиток уваги, самоконтролю;

    особистісна

устаткування:

Книга для читання

Хід заняття:

Мотиваційно-орієнтовний етап

Привіт, хлопці!

-…, ти мене чуєш?

Чи добре працює твій апарат?

Мій апарат працює добре.

Хто сьогодні черговий?

Сьогодні черговий ...

Яке сьогодні число?

Сьогодні ...

Мовна зарядка:

Р__а ра розстелити

Р__у ру лаяти

КР__и дахах накритися

розстелити ліжко

накритися ковдрою

Я розстелив ліжко

Робота над темою

    вступна бесіда

Хлопці, який сьогодні день тижня?

Сьогодні вівторок.

Сьогодні позакласне читання

2.повідомлення теми

Тема заняття «Читання казки« Солдатська шинель »

3. постановка мети

3. Словникова робота

Що таке «Шинель»? Знаєте?

Шинель - це військове пальто

Прочитаємо слова все разом.

Олег, прочитай слова.

Світла, прочитай слова.

Що значить «сторгуватися»?

Це означає, домовитися про ціну.

Прочитаємо вираз разом.

Валера, прочитай слова.

Даша, прочитай слово.

Хто такий «барин»?

Пан - це багатий, поважний чоловік, у якого був свій будинок, слуги

Прочитаємо слово разом.

Андрій, прочитай слово

Що значить «лаяти»?

Це означає лаяти

Прочитаємо вираз разом.

Валера, прочитай слова.

Даша, прочитай слова.

Фельдфебель - раніше це було військове звання

Прочитаємо вираз разом.

Валера, прочитай вираз.

Даша, прочитай вираз.

    читання казки

- Відкрийте підручники з літератури на сторінці .... Все знайшли?

Прочитайте казку самостійно.

Читаємо по ланцюжку по абзацу. Почали.

    Бесіда з питань

Хто головні герої цієї байки?

Головні герої цієї казки пан і солдатів.

Як хвалив солдатів свою шинель? Знайдіть і зачитайте.

Чи сподобалася панові шинель? Знайдіть в тексті, що він про неї говорить.

Чи вийшло у пана заснути на шинелі? Чому?

У пана не вийшло заснути на шинелі. Він не знає, як правильно її використовувати

Як ви думаєте, обдурив чи солдат пана?

Солдат не обдурив пана.

Як же солдатів використовував шинель?

Солдат розстелив шинель, голову поклав на рукав і накрився

Чому вчить казка? Знайдіть в тексті.

Як ви розумієте ці слова?

Якщо людина не працює, нічого не робить, він не зможе заснути навіть на хорошій ліжка, а той, хто трудиться, працює - засне і на шинелі

Рефлексивно-оцінний етап

З якою казкою ми познайомилися сьогодні на занятті?

Ми познайомилися з казкою «Солдатська шинель»

Вам сподобалася казка? Чому?

Нам сподобалася казка / нам не сподобалася байка, тому що ....

Всі ви сьогодні добре працювали, відповідали на питання, намагалися говорити правильно. Молодці! Всім дякую.