План-конспект уроку – це спеціальний документ, який складається педагогом, який планує проводити відповідне навчальне заняття.

Цей документ допомагає вчителю провести заняття на вищому рівні, а також допомагає представникам адміністрації школи, батькам учнів та іншим зацікавленим особам краще зрозуміти сутність та структуру навчального процесу та оцінити ефективність роботи педагога.

План-конспект уроку містить таку інформацію:

  • Про тему уроку,
  • Про цілі уроку, а саме: освітню, розвиваючу та виховну,
  • Про хід уроку,
  • Про методичне забезпечення навчального процесу,
  • Про запропоноване учням домашнє завдання.

Опанування професією вчителя передбачає здатність систематично та грамотно складати план-конспект уроку з того предмета, який викладається педагогом. Ця здатність свідчить про готовність аналізувати навчальний матеріал, володіння принципами та методами його відбору, планувати свій робочий час та виконувати діючу навчальну програму. У цьому для всіх студентів вузів, які навчаються за педагогічними спеціальностями, встановлено вимогу вже в процесі навчання та проходження навчальної та державної педагогічної практики самостійно складати план-конспект уроку.

План-конспект уроку базується на таких аспектах

  1. Вимоги сучасної навчальної програми.
  2. Календарне планування навчального року.
  3. Особливості конкретної методичної ситуації.

Сам собою план-конспект уроку має відрізнятися лаконічністю, але водночас бути інформативним. Розглянемо кожен із основних пунктів плану-конспекту уроку окремо.

Тема урока

Тема урокаформулюється відповідно до навчальної програми та календарного планування. Вона повинна гранично стисло і недвозначно відображати основну ідею уроку та мету його проведення.Тут не слід детально розписувати будь-які правила та інший навчальний матеріал. Наприклад, тему уроку математики можна сформулювати так: «Площа кола». З цієї найпростішої фрази стає очевидним, що заняття присвячене знайомству учнів із поняттям «площа кола» та з методами її обчислення. Або російською мовою: «Діалог. Поняття про діалогічну мову». Також очевидно, що на уроці школярі дізнаються про те, що таке діалог і яка мова є діалогічною.

Мета уроку

Цей пункт буквально відповідає питанням: «Для чого проводиться це навчальний заняття?». Поняття «мета уроку» у методичній науці поєднує у собі три мети:

  • Освітню,
  • Розвиваючу та
  • Виховну.

Освітня (або, як іноді її називають, пізнавальна)ціль - для знайомства з яким навчальним матеріалом проводиться урок.

Розвиваючамета – як урок може позитивно вплинути на розвиток здатності до логічного мислення, сприйняття фактів та явищ та їх самостійного аналізу.

Виховнамета – яку виховну функцію виконує навчальне заняття (наприклад, урок російської мови на тему «Наказовий спосіб. Проста і ввічлива форми» вчить дітей бути взаємно ввічливими у спілкуванні та повазі до старших). А урок історії Росії на тему «Вітчизняна війна 1812 року» формує в учнів патріотичні установки та негативне ставлення до військових дій як до прояву аморальності та жорстокості.

Хід уроку

Хід уроку- ця головна частина його плану-конспекту. Саме вона говорить про те, як проходитиме урок, з чого він складається, і в якій послідовності виконуються дії педагога та учнів. Урок певною мірою можна порівняти з театральною постановкою, в якій хід уроку буде його сценарієм. Приміром, найчастіше можна назвати такі етапи уроку.

  • Привітання,
  • Повторення останнього вивченого матеріалу як фронтального опитування чи відповіді біля дошки,
  • Перевірка результатів виконання домашнього завдання,
  • Пояснення нового матеріалу,
  • Виконання завдань, спрямованих на закріплення нового матеріалу,
  • Підбиття підсумків уроку,
  • Оголошення домашнього завдання.

Проте слід зазначити, що така структура уроку є лише зразковою і не претендує на універсальність: хід уроку завжди залежить від його змісту та мети постановки.Наприклад, про яке пояснення нового матеріалу може йтися, якщо на уроці пишеться контрольна робота за варіантами, мета якої – виявити рівень оволодіння письмовою мовою англійською мовою в межах минулої чверті?

Кожен із етапів уроку має бути коротко описаний учителем. Наприклад, яке завдання запропоновано виконати, з яким саме навчальним матеріалом буде ознайомлено учнів, і яким чином це буде зроблено (у вигляді усного звернення вчителя, комп'ютерної презентації, демонстрації навчального фільму чи лабораторного експерименту)?

Методичне забезпечення навчального процесу

Вчителів іноді називають «трудівниками дошки та вказівки». Так, саме вони є головним знаряддям педагога. Однак крім указки, підручника, класного журналу, крейди та дошки існують інші засоби навчання: наприклад, проектор, лінгафонна апаратура, комп'ютер або інструментарій для лабораторних спостережень. Використання цього також відображається у плані-конспекті уроку та доповнює його картину.

Домашнє завдання

Не секрет, що багато школярів ставляться до домашніх завдань, м'яко кажучи, прохолодно. І справді, цьому є резонне пояснення: адже крім цього предмета, їм належить готуватися й до інших занять, а багато з них також відвідують додаткові заняття у гуртках та секціях, у музичній школі. До того ж, кожному школяру в розпорядку дня має бути наданий час для ігор та відпочинку.

Очевидно, що домашнє завдання має лише однієї мети: кращому закріпленню вивченого під час уроці матеріалу.Тому його розмір зазвичай не перевищує 1/3 від загального його обсягу. Причому домашнє завдання має бути доступним та зрозумілим за змістом та змістом, а також бути тісно пов'язаним із темою уроку. Наприклад, щодо на уроці російської мови відокремлених визначень, виражених причетним оборотом, можна запропонувати школяра виконати вправу, у якому слід переписати невеликий обсяг тексту, що містить цю конструкцію, розставити розділові знаки і підкреслити відокремлені визначення як причетних оборотів.

Розмір плану-конспекту уроку сам по собі необмежений будь-яким регламентом, проте практично він, зазвичай, є 1,5-2 сторінки машинописного тексту формату А 4.

Працюючи в школі, вчителі постійно стикаються з проблемою розробки плану уроку та складання його потрібно не тільки для того, щоб адміністрація школи могла перевірити готовність педагога до заняття, а й для того, щоб вчитель міг ґрунтовно розібратися в ньому, не губився під час роботи та не переймався тим, чим зайняти дітей у найближчі сорок п'ять хвилин.

Основні вимоги до конспекту

Конспект уроку розробляється відповідно до вимог навчальної програми, затвердженої Міністерством освіти. Будь-який урок повинен відповідати певній темі та виконувати прописані у навчальній програмі завдання, відповідати затвердженим освітнім та виховним цілям, мати чітку структуру.

План уроку з ФГЗС розробляється в залежності від На сьогоднішній день виділяють такі:

  • Засвоєння нових знань.
  • Закріплення дослідженого матеріалу.
  • Повторення.
  • Систематизація та узагальнення знань та умінь.
  • Контроль знань та вмінь.
  • Корекція знань, умінь та навичок.
  • Комбінований урок.

Крім того, виділяють інтегровані та які мають складну та специфічну структуру. Незалежно від типу уроку, незмінними у структурі плану залишаються:

  • Шапка план-конспект.
  • Організаційний етап.
  • Постановка цілей та завдань уроку.
  • Рефлексія та підбиття підсумків заняття.

Складові плану

Будь-який план уроку складається з наступних розділів:

  • Шапка конспекту, в якій прописуються основна інформація про урок, його тип і вид, цілі, завдання.
  • Хід уроку - переважна більшість конспекту, у якій поетапно прописується кожну дію вчителя, починаючи з організаційного моменту і закінчуючи підбиттям підсумків чи рефлексією.
  • Домашнє завдання. Воно може бути відсутнім у тому випадку, якщо це був контрольний урок.

Шапка конспекту

План уроку завжди починається із шапки. У ній прописується:

  • Тема урока. Найчастіше вона записана у поурочному плані вчителя.
  • Ціль. Кожен урок має свою триєдину мету. До неї входить: навчання (наприклад, дати уявлення про предмет, узагальнити та систематизувати знання, відпрацювати навички); розвиток (розвивати пам'ять, мислення, комунікабельність, вміння самостійно працювати); виховання (виховати чи прищепити почуття патріотизму, працьовитість, дисциплінованість тощо. буд.).

  • Завдання, в яких прописується мінімум знань та вмінь, які учні мають набути під час уроку. Зобов'язані відповідати вимогам до знань, які висуває до учнів Міністерство освіти.
  • Тип уроку.
  • Методи та прийоми, які використовуються на уроці: метод вправ, лекція, бесіда, мікрофон, диктант та інші.
  • Обладнання на уроці: відео та аудіо матеріали, картини, презентації, картки.
  • Література Бажано також вказати джерела, які були використані при складанні уроку – статті, підручники.

Хід уроку

Основна частина конспекту – добірний план уроку, його перебіг. Стандартно можна виділити такі складові:


Основна частина уроку поділяється на кілька пунктів:

  • Повідомлення нового матеріалу. Передбачає подачу матеріалу за допомогою оповідання чи бесіди, роботи з підручником, перегляду фільму.
  • Закріплення знань відбувається за допомогою бесіди, роботи з підручником та зошитом, виконання практичної роботи, вирішення завдань, виконання тестів, самостійних робіт, ігор.

Домашнє завдання

Наприкінці конспекту записується домашнє завдання. Найчастіше воно має на увазі роботу з підручником та виконання певних вправ.

Якщо ви вже маєте план уроку на тему наступного заняття, ви можете запропонувати учням обробити підготовлений вами для вивчення матеріал і потім розповісти його однокласникам.

Як варіант, вчитель може запропонувати диференційоване домашнє завдання на вибір учнів. Наприклад, виконати вправи з підручника або створити проект по темі - опорні таблиці, тести, стінгазети, підібрати вправи для закріплення. Звісно, ​​творчі завдання оцінюються окремо. Виконати їх можуть учні, які претендують високі оцінки.

Конспект відкритого заняття

План відкритого уроку мало чим відрізняється від звичайного конспекту. Основною відмінністю є більш ретельний підбір матеріалу, методів та прийомів для його проведення.

Бажано, щоб відкрите заняття мало свій епіграф, наочні матеріали, а роботі з учнями використовувалися інноваційні методи та прийоми навчання. Завдання та матеріал до уроку також слід ретельно вибирати, аналізувати його на відповідність існуючим освітнім нормам та стандартам. Важливо максимально точно розрахувати час, необхідний виконання всіх запланованих робіт, щоб учні встигли все зробити, але при цьому урок не повинен закінчитися рано.

Шаблон конспекту

Якщо ви не знаєте, як скласти план уроку, скористайтеся готовим шаблоном. Для складання конспекту вам необхідно заповнити готову шапку, а також підібрати матеріал для кожного з розписаних пунктів.

План уроку:


Хід уроку:

  • Організаційний момент.
  • Перевірка домашнього завдання.
  • Актуалізація знань та умінь на тему.
  • Оголошення теми та мети.
  • Повідомлення нового матеріалу.
  • Закріплення.
  • Підбиття підсумків.
  • Оцінювання.
  • Домашнє завдання.

Пропонуємо до вашої уваги кілька практичних порад щодо складання конспекту.

  • Складання плану уроку завжди починається з формулювання теми, цілей та завдань.
  • Обов'язково визначте основні поняття та визначення, на які ви спиратиметеся на уроці. Корисно скласти собі міні-словник термінів і понять, що використовуються щодо теми.
  • Визначте, яку частину навчального матеріалу ви дасте на даному уроці, яку розберете на наступних заняттях.
  • Визначте тип (вивчення нового матеріалу, закріплення, комбінований урок) та вид уроку (лекція, кіноурок, практична або лабораторна робота).
  • Підберіть матеріал та літературу на тему, навчальні матеріали та обладнання, наочні посібники.
  • Придумайте "родзинку": епіграф, цікавий факт, досвід.
  • Обміркуйте, як ви проведете контроль знань наприкінці заняття – за допомогою розмови чи тестів.
  • Обміркуйте обсяг домашнього завдання, підберіть відповідні матеріали.
  • Обов'язково підготуйте картки на тему. Якщо клас швидко впорається з поставленими вами завданнями, ви завжди зможете дати додаткове завдання.

  • Після складання плану обов'язково перегляньте його, підпишіть олівцем, скільки приблизно знадобиться часу на кожен етап. Якщо вам здасться, що завдань занадто багато, визначте ті, які ви можете викинути. Якщо завдань мало, підберіть додаткові.
  • Після проведення обов'язково проаналізуйте свій конспект, відзначте, які завдання пройшли на ура, а які виявилися зайвими. Врахуйте отримані результати під час складання наступного конспекту. Особливо якщо ви збираєтеся презентувати план відкритого уроку на цю тему.

Висновки

План уроку - це один із основних документів, який обов'язково має бути у вчителя. У конспекті вказується тема, ціль, завдання, а також детально розписується перебіг заняття. За допомогою нього вчитель не лише може довести адміністрації свою готовність до навчального процесу, а й без проблем проведе будь-який урок.

ЯК Скласти КОНСПЕКТ УРОКУ? Як скласти план уроку?

На ці питання і на багато інших ви знайдете відповіді в цій статті.

Урок- головна складова навчального процесу. Навчальна діяльність викладача та учнів значною мірою зосереджується на уроці. Якість підготовки студентів з тієї чи іншої навчальної дисципліни багато в чому визначається

❧ рівнем проведення уроку;

❧ методичною наповненістю;

❧ атмосферою.

Для того щоб цей рівень був досить високим, треба, щоб викладач у ході підготовки уроку постарався зробити його своєрідним педагогічним твором зі своїм змістом, зав'язкою та розв'язкою подібно до будь-якого твору мистецтва.

1. Перше, з чого треба розпочати підготовку до уроку:

✓ Чітко визначити для себе та сформулювати його тему;

✓ Визначити місце теми у навчальному курсі;

✓ Визначити провідні поняття, на які спирається цей урок;

✓ Позначити ту частину навчального матеріалу, яка буде використана надалі.

2. Визначити і чітко сформулювати учнів цільову установку уроку - навіщо він взагалі потрібний?

У зв'язку з цим треба позначити навчальні, розвиваючі та виховні функції уроку.

Цілі уроку мають бути максимально конкретними.

МЕТА НАВЧАННЯ передбачає формування у студентів нових понять та способів дій, системи наукових знань тощо.

✓ Забезпечити засвоєння студентами законів, ознак, властивостей, особливостей;

✓ Узагальнити та систематизувати знання про... (або з конкретної теми);

✓ Відпрацювати навички (які?);

✓ Досягти засвоєння студентами якихось понять (питань).

МЕТА ВИХОВАННЯ передбачає формування у студентів певних властивостей особистості та рис характеру.

✓ виховання патріотизму;

✓ виховання інтернаціоналізму;

✓ виховання гуманності;

✓ виховання мотивів праці, сумлінного ставлення до праці;

✓ виховання мотивів вчення, позитивного ставлення до знань;

✓ виховання дисциплінованості;

✓ виховання естетичних поглядів.

МЕТА РОЗВИТКУ передбачає в основному розвиток на уроці психічних якостей студентів: інтелекту (мислення, пізнавальних, загальнотрудових та політичних умінь), волі та самостійності.

РОЗВИТОК МИСЛЕННЯ - вміння виділяти суттєві ознаки та властивості, встановлювати єдині, загальні ознаки та властивості цілого, складати план матеріалу, що вивчається, вміння кваліфікувати факти, робити узагальнюючі висновки, виділяти загальні та суттєві ознаки, відрізняти несуттєві ознаки та відволікатися від них на практиці.

РОЗВИТОК ПІЗНАВАЛЬНИХ ВМІН - виділяти головне, складати план, тези, вести конспект, спостерігати, робити досліди.

РОЗВИТОК ЗАГАЛЬНОРУДОВИХ І ПОЛІТЕХНІЧНИХ ВМІН - нешаблонно, творчо підходитимемо вирішенню найрізноманітніших завдань, вміння користуватися приладами та інструментами, вміння планувати, оцінювати результати виконаних дій.

РОЗВИТОК ВМІННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ПРАЦІ - розвиток вміння працювати в належному темпі, читати, писати, обчислювати, креслити, конспектувати.

РОЗВИТОК ВОЛІ І САМОСТІЙНОСТІ - розвиток ініціативи, впевненості у своїх силах, розвиток наполегливості, вміння долати труднощі задля досягнення мети.

3. Уточнення типу уроку.

✓ Урок вивчення нового матеріалу;

✓ Урок закріплення та розвитку знань умінь та навичок;

✓ Урок формування умінь та навичок;

✓ Урок повторення;

✓ Урок перевірки знань;

✓ Урок застосування знань, умінь та навичок;

✓ Повторно-узагальнюючий урок;

✓ Комбінований урок.

4. Уточнення виду уроку.

✓ Урок-лекція;

✓ Урок-розмова;

✓ Кіно-урок;

✓ Урок теоретичних чи практичних самостійних робіт (дослідницького типу);

✓ Урок самостійних робіт (репродуктивного типу – усних чи письмових вправ.);

✓ Урок лабораторних робіт;

✓ Урок практичних робіт;

✓ Урок – екскурсія;

✓ Урок – семінар;

✓ Дидактична гра;

✓ Аналіз ситуацій;

✓ Усне опитування;

✓ Письмове опитування;

✓ Контрольна робота;

5. Вибір методів та прийомів навчання.

До таких методів належать:

1. Метод монологічного викладу (монологічний метод);

2. Метод діалогічного викладу (діалогічний метод);

3. Метод евристичної розмови (евристичний метод);

4. Метод дослідницьких завдань (дослідницький метод);

5. Метод алгоритмічних розпоряджень (алгоритмічний метод);

6. Метод програмованих завдань (програмований метод).

6. Спланувати навчальний матеріал уроку.

Для цього треба:

А) Підібрати на тему літературу. При цьому, якщо йдеться про новий теоретичний матеріал, слід постаратися, щоб до списку увійшли обов'язковий підручник, енциклопедичне видання, монографія (першоджерело), ​​науково-популярне видання. Треба відібрати з доступного матеріалу лише той, який служить вирішенню поставлених завдань найпростішим способом.

Б) Підібрати навчальні завдання, метою яких є:

✓ Впізнавання нового матеріалу;

✓ Відтворення;

✓ Застосування знань у знайомій ситуації;

✓ Застосування знань у незнайомій ситуації;

✓ Творчий підхід до знань.

В) Упорядкувати навчальні завдання відповідно до принципу від простого до складного.

Скласти три набори завдань:

✓ завдання, які підводять учнів до відтворення матеріалу;

✓ завдання, які сприяють осмисленню матеріалу студентом;

✓ завдання, що сприяють закріпленню матеріалу студентом.

Г) Підготувати обладнання до уроку.

Скласти список необхідних наочних посібників, приладів, технічних засобів навчання. Перевірити вигляд класної дошки те щоб весь новий матеріал залишався на дошці як опорного конспекту.

Д) Продумати особливість уроку.

Кожен урок повинен містити щось, що викликає подив, здивування, захоплення студентів - одним словом, те, що вони пам'ятатимуть, коли все забудуть. Це може бути цікавий факт, несподіване відкриття, гарний досвід, нестандартний підхід до вже відомого та ін.

Е) Спланувати контроль за діяльністю студентів на уроці, навіщо подумати:

✓ Що контролювати;

✓ Як контролювати;

✓ Як використати результати контролю.

При цьому не забувати, що чим частіше контролюється робота всіх, тим легше побачити типові помилки та скрути, а також показати студентам справжній інтерес викладача до їхньої роботи.

Можна до конспекту уроку включити таблицю, у якій зафіксовано, що, якому етапі уроку роблять учні і викладач.

7. Скласти конспект з урахуванням структури уроку.

Під структурою уроку слід розуміти сталий порядок внутрішніх зв'язків між елементами уроку.

✓ Формування нових знань на базі актуалізації колишніх знань;

✓ формування нових понять та способів дій;

✓ формування умінь та навичок;

✓ домашнє завдання.

Необхідно подумати, у якій послідовності буде організована робота з навчальним матеріалом, як буде здійснено зміну видів діяльності учнів, щоб внутрішні зв'язки між елементами уроку збереглися.

Основні етапи сучасного уроку

1. Організаційний момент, що характеризується зовнішньою та внутрішньою (психологічною) готовністю студентів до уроку.

2. Перевірка домашнього завдання.

3. Перевірка знань та умінь студентів для підготовки до нової теми.

4. Постановка мети заняття перед студентами.

5. Організація сприйняття та осмислення нової інформації, тобто засвоєння вихідних знань.

6. Первинна перевірка розуміння.

7. Організація засвоєння способів діяльності шляхом відтворення інформації та вправ у її застосуванні (зокрема зміна варіантів) за зразком.

8. Творче застосування та добування знань, освоєння способів діяльності шляхом вирішення проблемних завдань, побудованих на основі раніше засвоєних знань та умінь.

9. Узагальнення досліджуваного під час уроці і запровадження його з систему раніше засвоєних знань і умінь.

10. Контроль за результатами навчальної діяльності, що здійснюється викладачем та студентами, оцінка знань.

11. Домашнє завдання наступного уроку.

Домашні завдання можна дати будь-якому з етапів уроку залежно від навчальної ситуації. Ця процедура зазвичай займає дуже маленький відрізок часу, але має дуже важливе значення. Тому завдання додому входить у структуру уроку як самостійний елемент методичної підструктури.

Урок – основна форма організації взаємодії школярів

План уроку – це короткий опис навчального заняття із зазначенням його тематики, цілей, ходу проведення та можливих форм педагогічного контролю.

План уроку складається педагогом заздалегідь до проведення заняття і може бути перевірений представниками адміністрації навчального закладу (директором або його заступником з навчальної роботи) як після закінчення або перед початком уроку, так і заздалегідь. У деяких навчальних закладах існує практика складання планів занять, що проводяться педагогом, на певний період заздалегідь (наприклад, на наступний семестр). Це дозволяє адміністрації та методистам заздалегідь виявити вразливі місця в навчальному процесі та вказати на них педагогові для того, щоб він провів роботу з їх усунення і, тим самим, змінив структуру уроку. Щоправда, зазначимо, що у будь-якому навчальному закладі існує робоча програма, а школі складається спеціальний календарний план, тобто. свого роду «розклад», де докладно зазначено, коли, на яку тему та в якій кількості проводитимуться уроки з цього предмету.

Проте з поняттям «план уроку» будь-який педагог вперше стикається у вузі, вивчаючи такі дисципліни, як «Загальна педагогіка» та «Методика викладання» (в останньому випадку йдеться про викладання конкретно взятого предмета, наприклад, англійської мови, і структура, цілі та характер контролю сформованості навичок та умінь можуть змінюватись). План уроку, зокрема, має написати кожен студент-практикант, який проходить навчальну та державну практику; план уроку нерідко є однією із складових курсової, випускної кваліфікаційної роботи і навіть дисертації в галузі педагогіки та методики викладання.

У той же час, навіть деякі педагоги самі не завжди можуть відповісти на запитання: «Яким саме має бути план уроку?», що він являє собою, чи точніше сказати, повинен уявляти, яким його хотіли б побачити директор чи завуч школи?

План уроку складається з кількох частин:

  • Формулювання теми уроку,
  • Цілей уроку,
  • Вказівки засобів навчання,
  • Хода уроку,
  • Описи домашнього завдання (чи іншої форми контролю та способу закріплення відповідних навичок та умінь).

Зупинимося на кожній із них докладніше.

Тема урока

Цей вислів говорить саме за себе: педагог як автор уроку (невипадково багато вчених-педагог називають урок однієї з форм педагогічного мистецтва, а в науці успішно прижилися такі терміни, як «авторська методика» і «авторська школа») повинен лаконічно і недвозначно вказати, чому саме присвячено урок. Наприклад, тема уроку може бути сформульована таким чином: «Ступені порівняння прикметників».

З цієї фрази випливає, що урок буде присвячений знайомству учнів з граматичними особливостями прикметника в ступенях порівняння і тому, як ці слова використовуються в мові. Тема уроку має відповідати робочої програмі, вона вказується як звіту перед керівництвом школи, а й публічно оголошується учням на початку заняття, а часто й пишеться на класній дошці перед уроком. Отже, тут необхідне вміння чітко та гранично стисло сформулювати всю суть уроку.

Мета уроку

Класична методична наука виділяє три основні цілі уроку:

  • Освітню,
  • Розвиваючу та
  • Виховну.

Звичайно, урок як методичне ціле сам у собі містить у собі єдину спільну мету, але вона може поділятися залежно від того, про який урок йдеться, який предмет викладається, яка учнівська аудиторія та інших аспектів.

Так, освітня метавключає набір тих навичок і умінь, які повинні бути сформовані або закріплені в процесі заняття. Наприклад: «Формування уявлення про пасивну заставу дієслова як граматичної категорії та про його використання в мові».

Розвиваюча метавключає те, що має допомогти розвитку логічного мислення, здатності критично оцінювати і зіставляти факти, події та явища і формувати власну думку про це. Наприклад, розвивальна мета заняття може бути сформульована таким чином: «Здатність до диференціації дійсної та пасивної застави та самостійного вибору критеріїв використання даних граматичних конструкцій».

Виховна мета- тут все досить очевидно: педагог повинен вказати, яке виховне навантаження вбирає в себе навчальний матеріал, що вивчається. Наприклад, якщо вивчається ввічлива форма дієслова другої особи однини, можна зазначити, що виховною метою уроку є «розвиток культури мови та поважного поводження з оточуючими людьми в суспільстві».

Хід уроку

Хід уроку – це послідовність дій, скоєних вчителем у процесі уроку.Їхня кількість не обмежена і залежить від характеру заняття. Однак при побудові ходу уроку не слід забувати, що він обмежений у часі, і вчитель повинен обмежитися сорока п'ятьма хвилинами. Так, наприклад, поширений наступний хід уроку (з прикладу уроку російської):

  1. Привітання (1 хвилина).
  2. Мовленнєва розминка (5 хвилин).
  3. Перевірте правильність виконання домашнього завдання (6 хвилин).
  4. Фронтальне опитування (4 хвилини).
  5. Пояснення нового матеріалу (десять хвилин).
  6. Опитування за новим матеріалом (п'ять хвилин).
  7. Виконує вправу біля дошки (десять хвилин).
  8. Підбиття підсумків уроку (3 хвилини).
  9. Оголошення домашнього завдання та пояснення до нього (1 хвилина).

Однак наведений приклад не обмежується лише найменуванням дій педагога: він повинен коротко письмово пояснити, що включає кожна частина уроку(наприклад, які питання задані учням, яка саме вправа виконувалася, про пояснення якого матеріалу йшлося, що включала мовленнєва розминка (припустимо, утворення наказового способу запропонованих дієслів).

Домашнє завдання

Домашнє завдання – це одна з основних форм педагогічного контролю рівня сформованості відповідних навичок та умінь та їх глибшого закріплення. Тому домашнє завдання не може існувати у відриві від основної суті уроку. Наприклад, якщо вивчалася пунктуація при перетворенні прямої мови в непряму, то домашнє завдання повинно являти собою вправу, присвячену вивченню цієї теми, або інше завдання, розроблене та запропоноване самим вчителем і записати це у зошитах, тим самим буде задіяна не тільки основна суть заняття, а й міжпредметний зв'язок із вивченням літератури). Проте

домашнє завдання за своїм розміром має перевищувати 1/3 обсягу вивченого під час уроці матеріалу.

Вище ми розглянули, що саме складається урок. Сподіваємося, що ця інформація допоможе вчителю грамотно спланувати майбутній урок, хоча, на нашу думку, тут немає і не може бути якогось універсального «рецепту»: все залежить від розглянутих особливостей заняття, дисципліни, що викладається, і… творчої фантазії педагога.

Але не все так просто! Часи змінюються, змінюються і вимоги до плану-уроку. Нововведення приходять до школи кожен день, використання та проектної діяльності на уроці стало необхідністю.

Отже, конспект уроку- Це чітко структурований план проведення навчального заняття. Написання конспекту уроку можна назвати підготовчим етапом роботи вчителя. Молоді педагоги беруть за принцип написання докладних розробок занять щодня, створюючи власну систему викладання. Досвідчені вчителі можуть обійтися лише планом уроку, оскільки методика вже «в голові» і розписана хвилинами у всіх деталях, враховуючи специфіку класу. Відкриті уроки від будь-якого вчителя вимагають написання конспекту та ретельної підготовки, продумування його деталей.

Звичайно, є безліч методичної літератури, але це лише керівництво до проведення уроку, ніхто в книзі не враховує індивідуальні особливості учнів, методи та способи, які підходять саме вам та вашим дітям. Та й адміністрація багатьох шкіл вимагає саме рукописні розробки занять, і поспішає покарати їх відсутність, відбиваючи це у документації.

Навіть якщо урок написано і продумано на папері, він не завжди може вийти. Іноді реальне здійснення проведеного уроку дуже розходиться з паперовим варіантом. Напрошується питання: Що ж завадило? Погана підготовка до уроку чи відсутність досвіду?

Оскільки всі вчителі різні, отже, і підхід до написання конспектів має бути різним, незалежно від досвіду роботи. Один викладач спиратиметься на схему уроку у вигляді тез, інший опише у деталях усі питання та завдання, переверне масу літератури.

Слід пам'ятати, що вчитель – людина творча, вона і актор, і режисер, а творчість – процес непередбачуваний, живий. Проте планувати урок потрібно заздалегідь, постаратися «прожити» його вже на папері, пропустити через своє серце і розум, щоб уникнути затяжних пауз і невиразних пояснень.

У будь-який план-конспект уроку входить :

Тема згідно з тематичним планом навчальної програми;

Визначення типу уроку (закріплення пройденого матеріалу; ознайомлення з новою інформацією; повторювально-узагальнюючий урок; комбіноване заняття; контрольний, практичний);

Позначення мети (освітня, розвиваюча, виховна) та завдань, що випливають із мети уроку;

Обладнання або матеріально-технічне обладнання,

Опис діяльності вчителя та учнів,

Зразковий аналіз уроку (оцінка своєї роботи, якщо потрібно)

Природно, зміст матеріалу залежатиме від предмета, що викладається, але основні принципи складання конспекту уроку будуть однакові для всіх.

Кожен наступний урок обов'язково має стати продовженням попереднього, взаємозв'язок етапів чітко відстежуватись, а методи та форми роботи активізувати діяльність учнів, досягаючи поставлених цілей та завдань.

Структура уроку, що проводиться в будь-якому класі, залежить від особливостей та творчих можливостей вчителя, а також від типу уроку, і буде приблизно такою:

  1. Організаційний етап
  2. Вивчення нових понять та способів дії
  3. Формування умінь та навичок
  4. Закріплення, застосування, систематизація знань
  5. Оцінка знань. Інформація про домашнє завдання.
  6. Підбиття підсумку уроку. Рефлексія

Не секрет, що уроки в початковій школі включають ігрові моменти, а уроки у старших класах націлені на підготовку до майбутніх іспитів.

Писати чи не писати конспект уроку вирішувати вам, дорогі педагоги, головне щоб урок вийшов. А про це вам розкажуть очі дітей, що загорілися!