Un plan de lecție este un document special întocmit de un profesor care intenționează să efectueze o sesiune de formare corespunzătoare.

Acest document ajută profesorul să desfășoare o lecție la un nivel superior și, de asemenea, îi ajută pe reprezentanții administrației școlii, părinții elevilor și alte părți interesate să înțeleagă mai bine esența și structura procesului educațional și să evalueze eficacitatea profesorului.

Planul de lecție conține următoarele informații:

  • Despre subiectul lecției,
  • Despre scopurile lecției, și anume: educaționale, de dezvoltare și educaționale,
  • Despre cursul lecției,
  • Cu privire la suportul metodologic al procesului de învățământ,
  • Despre temele oferite elevilor.

Stăpânirea profesiei de profesor presupune capacitatea de a întocmi sistematic și competent un plan de lecție pe tema predată de profesor. Această abilitate indică disponibilitatea de a analiza materialul educațional, de a stăpâni principiile și metodele de selecție a acestuia, de a-și planifica timpul de lucru și de a implementa curriculumul actual. În acest sens, pentru toți studenții universitari care învață în specialitățile pedagogice, a fost stabilită o cerință, deja în curs de studiu și de parcurgere a practicii educaționale și de predare de stat, de a întocmi independent un plan de lecție.

Planul de lecție se bazează pe următoarele aspecte

  1. Cerințe ale unui curriculum modern.
  2. Planificarea calendaristică a anului universitar.
  3. Caracteristicile unei situații metodologice specifice.

Planul de lecție în sine ar trebui să fie concis, dar în același timp să fie informativ. Să luăm în considerare fiecare dintre punctele principale ale planului de lecție separat.

Subiectul lecției

Subiectul lecției formulate în conformitate cu planificarea curriculară și calendaristică. Ea ar trebui să reflecte extrem de concis și fără ambiguitate ideea principală a lecției și scopul implementării acesteia. Nu este nevoie să descrieți în detaliu nicio regulă sau alt material educațional aici. De exemplu, subiectul unei lecții de matematică poate fi formulat după cum urmează: „Aria unui cerc”. Din această simplă frază, devine evident că lecția este dedicată introducerii elevilor în conceptul de „zonă a unui cerc” și metode de calcul. Sau în rusă: „Dialog. Conceptul de vorbire dialogică”. De asemenea, este evident că în lecție elevii vor învăța despre ce este dialogul și ce este dialogul.

Scopul lecției

Acest punct răspunde literalmente la întrebarea: „De ce se desfășoară această sesiune de antrenament?” Conceptul de „obiectiv al lecției” în știința metodologică combină trei obiective:

  • educațional,
  • De dezvoltare și
  • Educațional.

Educațional (sau, așa cum se numește uneori, cognitiv) Scopul este de a face cunoștință cu ce material educațional se predă lecția.

De dezvoltare scop - modul în care lecția poate influența pozitiv dezvoltarea capacității de a gândi logic, de a percepe fapte și fenomene și analiza lor independentă.

Educațional scop - ce funcție educațională îndeplinește lecția educațională (de exemplu, o lecție de limba rusă pe tema „Dispoziție imperativă. Forme simple și politicoase” îi învață pe copii să fie politicoși reciproc în comunicare și respect pentru bătrâni). Și o lecție din istoria Rusiei pe tema „Războiul Patriotic din 1812” formează studenților atitudini patriotice și o atitudine negativă față de acțiunile militare ca manifestare a imorității și cruzimii.

Progresul lecției

Progresul lecției- aceasta este partea principală a planului său general. Ea este cea care vorbește despre cum va decurge lecția, în ce constă și în ce secvență sunt efectuate acțiunile profesorului și elevilor. O lecție poate fi comparată într-o oarecare măsură cu o producție teatrală în care cursul lecției va fi scenariul ei. De exemplu, în majoritatea cazurilor se pot distinge următoarele etape ale unei lecții.

  • Salutări,
  • Repetarea ultimului material studiat sub forma unui sondaj frontal sau a unui răspuns la tablă,
  • Verificarea rezultatelor temelor,
  • Explicația noului material,
  • Efectuarea sarcinilor care vizează consolidarea materialului nou,
  • Rezumând lecția,
  • Anuntul temei.

Cu toate acestea, trebuie remarcat faptul că această structură a lecției este doar aproximativă și nu pretinde a fi universală: cursul unei lecții depinde întotdeauna de conținutul și scopul acesteia. De exemplu, despre ce explicație a unui material nou putem vorbi dacă în clasă se scrie un test pe baza opțiunilor, al cărui scop este să identifice nivelul de stăpânire a vorbirii scrise în limba engleză în ultimul trimestru?

Fiecare etapă a lecției trebuie descrisă pe scurt de către profesor. De exemplu, ce sarcină se propune să fie îndeplinită, cu ce tip de material educațional vor fi familiarizați elevii și cum se va face acest lucru (sub forma unei declarații orale din partea profesorului, o prezentare pe calculator, o demonstrație a unui film sau un experiment de laborator)?

Suportul metodologic al procesului de invatamant

Profesorii sunt uneori numiți „lucrători cu tablă și indicatori”. Da, ele sunt principalul „instrument” al profesorului. Cu toate acestea, pe lângă indicator, manual, revistă de clasă, cretă și tablă, există și alte mijloace de predare: de exemplu, un proiector, echipament de limbaj, un computer sau instrumente pentru observații de laborator. Utilizarea acestuia este reflectată și în planul de lecție și completează imaginea acestuia.

Teme pentru acasă

Nu este un secret pentru nimeni că mulți școlari au o atitudine cool față de teme, ca să spunem ușor. Și într-adevăr, există o explicație rezonabilă pentru aceasta: la urma urmei, pe lângă această materie, ei trebuie să se pregătească pentru alte ore, iar mulți dintre ei merg și la ore suplimentare în cluburi și secții, la o școală de muzică. În plus, fiecărui școlar ar trebui să i se acorde timp pentru jocuri și odihnă în rutina zilnică.

Este evident că temele ar trebui să aibă un singur scop: să consolideze mai bine materialul învățat la clasă. Prin urmare, dimensiunea sa, de regulă, nu depășește 1/3 din volumul total. În plus, temele pentru acasă ar trebui să fie accesibile și ușor de înțeles ca conținut și semnificație și, de asemenea, să fie strâns legate de subiectul lecției. De exemplu, atunci când studiezi definiții izolate exprimate prin fraze participiale într-o lecție de limba rusă, poți cere elevului să finalizeze un exercițiu în care ar trebui să rescrie o cantitate mică de text care conține această construcție, să pună semne de punctuație și să sublinieze definițiile izolate în formă de fraze participiale.

Dimensiunea planului de lecție în sine Nu limitat de orice reglementare, dar în practică constă de obicei din 1,5-2 pagini de text dactilografiat în format A 4.

Lucrând la școală, profesorii se confruntă în mod constant cu problema dezvoltării și întocmirii unui plan de lecție, ceea ce este necesar nu numai pentru ca administrația școlii să poată verifica pregătirea profesorului pentru lecție, ci și pentru ca profesorul să o poată înțelege pe deplin. , să nu mă rătăcesc în timpul muncii și nu mi-am făcut griji despre ce să fac cu copiii în următoarele patruzeci și cinci de minute.

Cerințe de bază pentru note

Notele de lecție sunt elaborate în conformitate cu cerințele curriculum-ului aprobat de Ministerul Educației. Orice lecție trebuie să corespundă unei teme specifice și să îndeplinească sarcinile prevăzute în curriculum, să îndeplinească obiectivele educaționale și educaționale aprobate și să aibă o structură clară.

Planul de lecție pentru Standardul Educațional de Stat Federal este elaborat în funcție de Până în prezent, se disting următoarele:

  • Asimilarea noilor cunoștințe.
  • Consolidarea materialului studiat.
  • Repetiţie.
  • Sistematizarea și generalizarea cunoștințelor și aptitudinilor.
  • Controlul cunoștințelor și aptitudinilor.
  • Corectarea cunoștințelor, aptitudinilor și abilităților.
  • Lecție combinată.

În plus, există și cele integrate și cele care au o structură complexă și specifică. Indiferent de tipul de lecție, structura planului rămâne neschimbată:

  • Antetul planului schiță.
  • Etapa organizatorica.
  • Stabilirea scopurilor și obiectivelor pentru lecție.
  • Reflecție și rezumarea lecției.

Componentele planului

Orice plan de lecție constă din următoarele secțiuni:

  • Antetul rezumatului, care conține informații de bază despre lecție, tipul și tipul acesteia, scopuri, obiective.
  • Cursul lecției este partea principală a schiței, în care fiecare acțiune a profesorului este prescrisă pas cu pas, începând cu momentul organizatoric și terminând cu rezumatul sau reflecția.
  • Teme pentru acasă. Poate fi absent dacă aceasta a fost o lecție de control.

Antet abstract

Un plan de lecție începe întotdeauna cu un capac. Acesta afirmă:

  • Subiectul lecției. Adesea este notat în planul de lecție al profesorului.
  • Ţintă. Fiecare lecție are propriul său scop triun. Include: instruire (de exemplu, pentru a da o idee despre subiect, a rezuma și a sistematiza cunoștințele, a practica abilitățile); dezvoltare (dezvoltarea memoriei, gândirii, abilităților de comunicare, capacitatea de a lucra independent); educație (pentru a stimula sau a insufla un sentiment de patriotism, muncă asiduă, disciplină etc.).

  • Sarcini care stabilesc cunoștințele și abilitățile minime pe care elevii trebuie să le dobândească în timpul lecției. Aceștia sunt obligați să îndeplinească cerințele de cunoștințe pe care Ministerul Educației le stabilește elevilor.
  • Tipul de lecție.
  • Metode și tehnici utilizate în lecție: metoda exercițiului, prelegerea, conversația, microfonul, dictarea și altele.
  • Echipamente utilizate în lecție: materiale video și audio, imagini, prezentări, cartonașe.
  • Literatură. De asemenea, este recomandabil să indicați sursele care au fost folosite la alcătuirea lecției - articole, manuale.

Progresul lecției

Partea principală a schiței este planul de lecție selectat și cursul acestuia. De obicei, se pot distinge următoarele componente:


Partea principală a lecției este împărțită în mai multe puncte:

  • Postarea de material nou. Implică prezentarea materialului printr-o poveste sau conversație, lucrul cu un manual sau vizionarea unui film.
  • Cunoștințele sunt consolidate prin conversație, lucrul cu un manual și caiet, realizarea de lucrări practice, rezolvarea de probleme, susținerea testelor, munca independentă și jocuri.

Teme pentru acasă

Tema pentru acasă se notează la sfârșitul notelor. Adesea implică lucrul cu un manual și efectuarea anumitor exerciții.

Dacă aveți deja un plan de lecție pentru următoarea lecție, puteți cere elevilor să prelucreze materialul pe care l-ați pregătit pentru studiu și apoi să îl împărtășească colegilor de clasă.

În mod alternativ, profesorul poate oferi teme diferențiate pentru ca elevii să aleagă. De exemplu, faceți exerciții din manual sau creați un proiect pe această temă - tabele de referință, teste, ziare de perete, selectați exerciții pentru consolidare. Desigur, sarcinile creative sunt evaluate separat. Elevii care pretind note mari le pot finaliza.

Deschideți rezumatul lecției

Un plan deschis de lecție nu este mult diferit de o notă obișnuită. Principala diferență este o selecție mai atentă a materialului, metodelor și tehnicilor de implementare.

Este de dorit ca o lecție deschisă să aibă propria epigrafă, materiale vizuale și să fie folosite metode și tehnici de predare inovatoare atunci când lucrezi cu studenții. Sarcinile și materialele pentru lecție ar trebui, de asemenea, selectate și analizate cu atenție pentru conformitatea cu normele și standardele educaționale existente. Este important să se calculeze cât mai precis posibil timpul necesar pentru a finaliza toate lucrările planificate, astfel încât elevii să aibă timp să facă totul, dar lecția nu trebuie să se termine mai devreme.

Șablon de notă

Dacă nu știi cum să creezi un plan de lecție, folosește un șablon gata făcut. Pentru a compila un rezumat, trebuie să completați un antet gata făcut, precum și să selectați material pentru fiecare dintre punctele scrise.

Planul lecției:


Progresul lecției:

  • Moment organizatoric.
  • Verificarea temelor.
  • Actualizarea cunoștințelor și abilităților pe această temă.
  • Anunțarea subiectului și a scopului.
  • Postarea de material nou.
  • Consolidare.
  • Rezumând.
  • Evaluare.
  • Teme pentru acasă.

Vă aducem în atenție câteva sfaturi practice pentru a lua notițe.

  • Întocmirea unui plan de lecție începe întotdeauna cu formularea temei, a scopurilor și a obiectivelor.
  • Asigurați-vă că identificați principalele concepte și definiții pe care vă veți baza în timpul lecției. Este util să alcătuiești pentru tine un mini-dicționar de termeni și concepte folosite atunci când studiezi subiectul.
  • Stabiliți care parte din materialul educațional veți preda în această lecție și ce parte veți acoperi în următoarele clase.
  • Determinați tipul (învățare material nou, consolidare, lecție combinată) și tipul lecției (prelecție, lecție de film, lucrări practice sau de laborator).
  • Selectați material și literatură pe această temă, materiale și echipamente educaționale, ajutoare vizuale.
  • Vino cu un „remarcat”: o epigrafă, un fapt interesant, o experiență.
  • Luați în considerare cum vă veți testa cunoștințele la sfârșitul lecției - printr-o conversație sau teste.
  • Luați în considerare cantitatea de teme și selectați materialele adecvate.
  • Asigurați-vă că pregătiți carduri pe această temă. Dacă clasa face față rapid sarcinilor pe care le-ați stabilit, puteți oferi oricând o sarcină suplimentară.

  • După ce ați întocmit planul, asigurați-vă că îl revizuiți, semnați cu creionul, aproximativ cât timp va fi necesar pentru fiecare etapă. Dacă simți că sunt prea multe sarcini, identifică-le pe cele pe care le poți arunca. Dacă sunt puține sarcini, selectați altele suplimentare.
  • După ce l-ați finalizat, asigurați-vă că vă analizați notele, observați care sarcini au mers „cu explozie” și care s-au dovedit a fi de prisos. Luați în considerare rezultatele atunci când vă pregătiți următorul rezumat. Mai ales dacă veți prezenta un plan deschis de lecție pe această temă.

Concluzii

Un plan de lecție este unul dintre principalele documente pe care trebuie să le aibă un profesor. Schița indică subiectul, scopul, obiectivele și, de asemenea, descrie în detaliu cursul lecției. Cu ajutorul său, profesorul nu numai că poate dovedi administrației pregătirea pentru procesul educațional, ci și poate conduce orice lecție fără probleme.

CUM SĂ FACEȚI UN REZUMAT LECȚIEI? CUM SE FACE UN PLAN DE LECȚIE?

Veți găsi răspunsuri la aceste întrebări și multe altele în acest articol.

Lecţie- componenta principală a procesului de învăţământ. Activitățile educaționale ale profesorului și ale elevilor sunt concentrate în mare măsură pe lecție. Calitatea pregătirii studenților într-o anumită disciplină academică este în mare măsură determinată

❧ nivelul de predare a lecției;

❧ completitudine metodologică;

❧ atmosferă.

Pentru ca acest nivel să fie suficient de ridicat, este necesar ca profesorul, în timpul pregătirii lecției, să încerce să facă din ea un fel de lucrare pedagogică cu sens propriu, început și sfârșit, ca orice operă de artă.

1. Primul lucru pe care să începeți să vă pregătiți pentru lecție:

✓ Definiți-vă în mod clar și formulați-i tema;

✓ Stabiliți locul temei în cursul de formare;

✓ Identificați conceptele principale pe care se bazează această lecție;

✓ Identificați singur acea parte a materialului educațional care va fi folosită în viitor.

2. Definiți și formulați clar pentru elevi stabilirea țintă a lecției - de ce este nevoie deloc?

În acest sens, este necesar să se identifice funcțiile de predare, dezvoltare și educare ale lecției.

Obiectivele lecției ar trebui să fie cât mai specifice posibil.

SCOPUL FORMĂRII presupune formarea la elevi a noilor concepte și metode de acțiune, a unui sistem de cunoștințe științifice etc.

✓ Asigurați-vă că studenții stăpânesc legile, semnele, proprietățile, caracteristicile;

✓ Rezumați și sistematizați cunoștințele despre... (sau pe o anumită temă);

✓ Exersarea abilităților (care?);

✓ Să se asigure că elevii stăpânesc anumite concepte (probleme).

SCOPUL EDUCAȚIEI presupune formarea anumitor trăsături de personalitate și trăsături de caracter la elevi.

✓ educarea patriotismului;

✓ educația internaționalismului;

✓ educația umanității;

✓ educarea motivelor de muncă și o atitudine conștiincioasă față de muncă;

✓ stimularea motivelor de învățare și a unei atitudini pozitive față de cunoaștere;

✓ educarea disciplinei;

✓ educarea vederilor estetice.

SCOPUL DEZVOLTĂRII presupune în principal dezvoltarea în lecție a calităților mentale ale elevilor: inteligența (de gândire, cognitive, abilități generale de muncă și politice), voință și independență.

DEZVOLTAREA GÂNDIRII - capacitatea de a identifica trăsăturile și proprietățile esențiale, de a stabili trăsăturile și proprietățile generale unice ale întregului, de a întocmi un plan pentru materialul studiat, capacitatea de a califica fapte, de a trage concluzii generalizate, de a identifica trăsăturile generale și esențiale, distinge caracteristicile neimportante și distrage atenția de la ele, dezvoltă capacitatea de a aplica cunoștințele în practică.

DEZVOLTAREA ABILITĂȚILOR COGNITIVE - evidențiați principalul lucru, întocmiți un plan, teze, luați notițe, observați, faceți experimente.

DEZVOLTAREA ABILITĂȚII GENERALE ȘI POLITEHNICE - o abordare neconvențională, creativă a soluționării unei game largi de probleme, capacitatea de a folosi dispozitive și instrumente, capacitatea de a planifica, de a evalua rezultatele acțiunilor efectuate.

DEZVOLTAREA ABILITĂȚILOR DE MUNCA DE STUDIU - dezvoltarea capacității de a lucra în ritm adecvat, de a citi, de a scrie, de a calcula, de a desena, de a lua notițe.

DEZVOLTAREA VOINTEI SI INDEPENDENȚEI - dezvoltarea inițiativei, a încrederii în sine, dezvoltarea perseverenței, capacitatea de a depăși dificultățile pentru atingerea unui scop.

3. Clarificarea tipului de lecție.

✓ Lecție despre învățarea de material nou;

✓ Lecție privind consolidarea și dezvoltarea cunoștințelor și abilităților;

✓ Lecție despre dezvoltarea abilităților și abilităților;

✓ Revizuirea lecției;

✓ Lecție de test de cunoștințe;

✓ Lecție de aplicare a cunoștințelor, aptitudinilor și abilităților;

✓ Lecția de repetare și generalizare;

✓ Lecție combinată.

4. Clarificarea tipului de lecție.

✓ Lecție-prelecție;

✓ Lecție-conversație;

✓ Lecție de film;

✓ Lecție de muncă independentă teoretică sau practică (tip cercetare);

✓ Lecție de muncă independentă (tip reproductiv - exerciții orale sau scrise.);

✓ Lecție de laborator;

✓ Lecția de lucrări practice;

✓ Lecție - excursie;

✓ Lecție - seminar;

✓ Joc didactic;

✓ Analiza situațiilor;

✓ Sondaj oral;

✓ Sondaj scris;

✓ Lucru de testare;

5. Selectarea metodelor și tehnicilor de predare.

Aceste metode includ:

1. Metoda de prezentare a monologului (metoda monologului);

2. Metoda de prezentare dialogică (metoda dialogică);

3. Metoda conversației euristice (metoda euristică);

4. Metoda sarcinilor de cercetare (metoda de cercetare);

5. Metoda prescripţiilor algoritmice (metoda algoritmică);

6. Metoda sarcinilor programate (metoda programată).

6. Planificați materialul didactic pentru lecție.

Pentru a face acest lucru aveți nevoie de:

A) Selectați literatura pe această temă. Mai mult, dacă vorbim de material teoretic nou, ar trebui să încercați să vă asigurați că lista include un manual obligatoriu, o publicație enciclopedică, o monografie (sursă primară) și o publicație de popularitate. Este necesar să se selecteze din materialul disponibil doar acela care servește la rezolvarea problemelor atribuite în cel mai simplu mod.

B) Selectați sarcini de învățare al căror scop este:

✓ Învățarea de noi materiale;

✓ Redare;

✓ Aplicarea cunoștințelor într-o situație familiară;

✓ Aplicarea cunoștințelor într-o situație nefamiliară;

✓ Abordare creativă a cunoașterii.

C) Aranjați sarcinile de învățare în conformitate cu principiul „de la simplu la complex”.

Creați trei seturi de sarcini:

✓ sarcini care îi conduc pe elevi să reproducă materialul;

✓ sarcini care ajută elevul să înțeleagă materialul;

✓ sarcini care ajută elevul să consolideze materialul.

D) Pregătiți echipamentul pentru lecție.

Faceți o listă cu mijloacele vizuale, instrumentele și mijloacele didactice tehnice necesare. Verificați aspectul tablei, astfel încât tot materialul nou să rămână pe tablă sub forma unei note suport.

D) Gândiți-vă la punctul culminant al lecției.

Fiecare lecție ar trebui să conțină ceva care să provoace surpriză, uimire, încântare elevilor - într-un cuvânt, ceva de care își vor aminti când au uitat totul. Acesta ar putea fi un fapt interesant, o descoperire neașteptată, o experiență frumoasă, o abordare non-standard a ceea ce este deja cunoscut etc.

E) Planificați monitorizarea activităților elevilor din lecție, la care trebuie să vă gândiți:

✓ Ce să controlezi;

✓ Cum să controlezi;

✓ Cum se utilizează rezultatele controlului.

În același timp, nu uitați că, cu cât munca tuturor este monitorizată mai des, cu atât este mai ușor să vedeți erorile și dificultățile tipice, precum și să le arătați elevilor interesul real al profesorului pentru munca lor.

Puteți include un tabel în notele de lecție care înregistrează ceea ce fac elevii și profesorul în ce stadiu al lecției.

7. Faceți notițe ținând cont de structura lecției.

Structura unei lecții trebuie înțeleasă ca o ordine stabilă a conexiunilor interne între elementele lecției.

✓ Formarea de noi cunoștințe pe baza actualizării cunoștințelor anterioare;

✓ formarea de noi concepte și metode de acțiune;

✓ formarea deprinderilor și abilităților;

✓ teme pentru acasă.

Este necesar să ne gândim la succesiunea în care se va organiza lucrul cu materialul educațional, la modul în care se vor schimba tipurile de activități ale elevilor astfel încât conexiunile interne dintre elementele lecției să fie păstrate.

Etapele principale ale unei lecții moderne

1. Moment organizatoric, caracterizat prin pregătirea externă și internă (psihologică) a elevilor pentru lecție.

2. Verificarea temelor.

3. Testarea cunoștințelor și abilităților elevilor pentru a se pregăti pentru un subiect nou.

4. Stabilirea scopului lecției pentru elevi.

5. Organizarea percepției și înțelegerii noilor informații, adică asimilarea cunoștințelor inițiale.

6. Verificarea inițială a înțelegerii.

7. Organizarea asimilarii metodelor de activitate prin reproducerea informatiilor si exercitarea in aplicarea acesteia (inclusiv schimbarea optiunilor) dupa un model.

8. Aplicarea creativă și dobândirea de cunoștințe, stăpânirea metodelor de activitate prin rezolvarea problemelor problematice construite pe baza cunoștințelor și aptitudinilor dobândite anterior.

9. Generalizarea celor studiate în lecție și introducerea lui în sistemul de cunoștințe și deprinderi dobândite anterior.

10. Monitorizarea rezultatelor activităților educaționale desfășurate de profesor și elevi, evaluarea cunoștințelor.

11. Tema pentru următoarea lecție.

Temele pot fi date în orice etapă a lecției, în funcție de situația de învățare. Această procedură durează de obicei o perioadă foarte scurtă de timp, dar este foarte importantă. Prin urmare, temele sunt incluse în structura lecției ca element independent al substructurii metodologice.

Lecția este principala formă de organizare a interacțiunii dintre școlari

Un plan de lecție este o scurtă descriere a unei sesiuni de formare, indicând tema, obiectivele, progresul și posibilele forme de control pedagogic.

Planul de lecție este întocmit de profesor înainte de lecția și poate fi verificat de către reprezentanții administrației instituției de învățământ (directorul sau adjunctul acestuia pentru activități academice) fie imediat după terminarea lecției, fie înainte de începerea lecției, sau în avans. În unele instituții de învățământ, există o practică de a întocmi planuri pentru cursurile conduse de profesor pentru o anumită perioadă în avans (de exemplu, pentru semestrul următor). Acest lucru permite administrației și metodologilor să identifice în prealabil vulnerabilitățile din procesul de învățământ și să le semnaleze profesorului, astfel încât acesta să poată lucra pentru a le elimina și, prin urmare, să schimbe structura lecției. Adevărat, observăm că în orice instituție de învățământ există un program de lucru, iar la școală se întocmește un plan calendaristic special, adică. un fel de „program”, care indică în detaliu când, pe ce subiect și în ce cantitate se vor ține lecțiile pe această temă.

Cu toate acestea, orice profesor întâlnește conceptul de „plan de lecție” pentru prima dată la o universitate, studiind discipline precum „Pedagogia generală” și „Metode de predare” (în acest din urmă caz ​​vorbim despre predarea unei discipline specifice, de exemplu, engleză, iar structura, scopurile și natura monitorizării formării deprinderilor și abilităților pot varia). Un plan de lecție, în special, trebuie să fie scris de fiecare student stagiar care urmează activități de predare și practică guvernamentală; Un plan de lecție este adesea una dintre componentele unui curs, ale lucrării finale de calificare și chiar ale unei dizertații în domeniul pedagogiei și metodelor de predare.

În același timp, chiar și unii profesori înșiși nu pot răspunde întotdeauna la întrebarea: „Ce ar trebui să fie mai exact un plan de lecție?”

Planul de lecție constă din mai multe părți:

  • Formularea temei lecției,
  • Obiectivele lecției
  • Instrucțiuni pentru mijloacele didactice,
  • Progresul lecției
  • Descrieri ale temelor pentru acasă (sau altă formă de control și metodă de consolidare a abilităților și abilităților relevante).

Să ne uităm la fiecare dintre ele mai detaliat.

Subiectul lecției

Această expresie vorbește de la sine: profesorul ca autor al lecției (nu este o coincidență că mulți profesori de știință numesc lecția una dintre formele artei pedagogice, iar în știință termeni precum „metodologia autorului” și „școala autorului” au prins rădăcină cu succes) trebuie să indice succint și fără ambiguitate Despre ce este mai exact lecția? De exemplu, subiectul lecției poate fi formulat după cum urmează: „Grade de comparare a adjectivelor”.

Din această frază rezultă că lecția va fi dedicată introducerii elevilor în trăsăturile gramaticale ale adjectivelor în grade de comparație și modului în care aceste cuvinte sunt folosite în vorbire. Tema lecției trebuie să corespundă programului de lucru este indicată nu numai pentru raportare la conducerea școlii, dar este și anunțată public elevilor la începutul lecției și este adesea scrisă pe tablă înainte de lecție. În consecință, aici este necesară capacitatea de a formula clar și extrem de concis întreaga esență a lecției.

Scopul lecției

Știința metodologică clasică identifică trei obiective principale ale lecției:

  • educațional,
  • De dezvoltare și
  • Educațional.

Desigur, lecția în ansamblu metodologic conține un singur scop comun, dar poate fi împărțită în funcție de ce lecție vorbim, ce materie se predă, care este publicul studențesc și alte aspecte.

Aşa, scop educativ include un set de acele abilități și abilități care trebuie formate sau consolidate în timpul lecției. De exemplu: „Formarea unei idei a vocii pasive a unui verb ca categorie gramaticală și utilizarea acesteia în vorbire”.

Scop de dezvoltare include ceea ce ar trebui să contribuie la dezvoltarea gândirii logice, capacitatea de a evalua critic și de a compara fapte, evenimente și fenomene și de a-ți forma propria opinie despre acestea. De exemplu, obiectivul de dezvoltare al lecției poate fi formulat după cum urmează: „Abilitatea de a diferenția vocea activă și pasivă și de a selecta independent criteriile pentru utilizarea acestor structuri gramaticale.”

Scop educativ– aici totul este destul de evident: profesorul trebuie să indice ce încărcătură educațională include materialul educațional studiat. De exemplu, dacă se studiază forma politicoasă a unui verb la persoana a doua singular, puteți indica faptul că scopul educațional al lecției este „dezvoltarea unei culturi a vorbirii și tratamentul respectuos al celorlalți în societate”.

Progresul lecției

Cursul unei lecții este succesiunea de acțiuni efectuate de profesor în timpul lecției. Numărul acestora nu este limitat și depinde de natura activității. Cu toate acestea, atunci când construiți cursul unei lecții, nu trebuie să uitați că acesta este limitat în timp, iar profesorul ar trebui să se limiteze la patruzeci și cinci de minute. Deci, de exemplu, următoarea progresie a lecției este obișnuită (folosind exemplul unei lecții de limba rusă):

  1. Salutare (1 minut).
  2. Încălzirea vorbirii (5 minute).
  3. Verificarea corectitudinii temelor (6 minute).
  4. Sondaj frontal (4 minute).
  5. Explicarea materialului nou (zece minute).
  6. Sondaj frontal asupra materialului nou (cinci minute).
  7. Efectuarea exercițiului la tablă (zece minute).
  8. Rezumatul lecției (3 minute).
  9. Anunțul temei și explicațiile pentru aceasta (1 minut).

Cu toate acestea, exemplul dat nu se limitează doar la a numi acțiunile profesorului: ea trebuie să explice pe scurt în scris ce include fiecare parte a lecției(de exemplu, ce întrebări au fost adresate elevilor, ce fel de exercițiu a fost efectuat, ce material a fost explicat, ce a inclus încălzirea vorbirii (de exemplu, formarea modului imperativ al verbelor propuse).

Teme pentru acasă

Tema pentru acasă este una dintre principalele forme de control pedagogic al nivelului de formare a deprinderilor și abilităților relevante și de consolidare mai profundă a acestora. Prin urmare, temele nu pot exista izolat de esența principală a lecției. De exemplu, dacă punctuația a fost studiată la conversia vorbirii directe în vorbire indirectă, atunci tema pentru acasă ar trebui să fie un exercițiu dedicat studiului acestui subiect sau o altă sarcină dezvoltată și propusă de profesorul însuși (puteți cere elevilor să transforme discursul direct). a personajelor lucrării studiate în lecțiile de literatură în vorbire indirectă și notează-l în caiete, astfel nu va fi implicată doar esența principală a lecției, ci și conexiunile interdisciplinare cu studiul literaturii). Cu toate acestea

temele ca dimensiune nu trebuie să depășească 1/3 din materialul studiat la clasă.

Mai sus ne-am uitat la în ce constă exact lecția. Sperăm că aceste informații îl vor ajuta pe profesor să planifice competent lecția viitoare, deși, în opinia noastră, nu există și nu poate exista un fel de „rețetă” universală: totul depinde de trăsăturile luate în considerare ale lecției, disciplina predată și ... imaginația creativă a profesorului.

Dar nu totul este atât de simplu! Timpul se schimbă, la fel și cerințele pentru crearea unui plan de lecție. Inovațiile vin la școală în fiecare zi, utilizarea activităților de proiect în clasă a devenit o necesitate.

Aşa, notele de lecție- Acesta este un plan clar structurat pentru desfășurarea unei sesiuni de formare. Scrierea unui rezumat al lecției poate fi numită etapa pregătitoare a muncii unui profesor. Tinerii profesori iau ca principiu să scrie planuri detaliate de lecție pentru fiecare zi, creându-și propriul sistem de predare. Profesorii cu experiență se pot descurca doar cu un plan de lecție, deoarece metodologia este deja „în cap” și este conturată minut cu minut în fiecare detaliu, ținând cont de specificul clasei. Lecțiile deschise de la orice profesor necesită scrierea notițelor și pregătirea atentă, gândirea la detalii.

Desigur, există multă literatură metodologică, dar acesta este doar un ghid pentru desfășurarea unei lecții, nimeni din carte nu ia în considerare caracteristicile individuale ale elevilor, metodele și metodele care sunt potrivite pentru tine și copiii tăi. Și administrația multor școli necesită planuri de lecții scrise de mână și se grăbește să pedepsească absența lor, reflectând acest lucru în documentație.

Chiar dacă o lecție este scrisă și gândită pe hârtie, s-ar putea să nu funcționeze întotdeauna. Uneori, implementarea efectivă a unei lecții este foarte diferită de versiunea pe hârtie. Aceasta ridică întrebarea: „Ce s-a pus în cale? Pregătire slabă pentru lecție sau lipsă de experiență?

Din moment ce toți profesorii sunt diferiți, prin urmare, abordarea scrierii notițelor ar trebui să fie diferită, indiferent de experiența de lucru. Un profesor se va baza pe planul lecției sub formă de rezumate, celălalt va descrie în detaliu toate întrebările și sarcinile și va revizui o mulțime de literatură.

Trebuie amintit că un profesor este o persoană creativă, este atât actor, cât și regizor, iar creativitatea este un proces imprevizibil, viu. Și totuși, trebuie să planificați lecția din timp, să încercați să o „trăiți” pe hârtie, să o treceți prin inimă și prin minte pentru a evita pauzele lungi și explicațiile vagi.

Orice plan de lecție include :

Temă conform planului tematic al curriculumului;

Determinarea tipului de lecție (consolidarea materialului acoperit; familiarizarea cu informații noi; lecția de repetare și generalizare; lecție combinată; control, practică);

Desemnarea scopului (educativ, de dezvoltare, educațional) și a sarcinilor care decurg din scopul lecției;

Echipamente sau logistică,

Descrierea activităților profesorului și elevilor,

Exemplu de analiză a lecției (evaluarea muncii dvs., dacă este necesar)

Desigur, conținutul materialului va depinde de subiectul predat, dar principiile de bază ale compilarii notelor de lecție vor fi aceleași pentru toată lumea.

Fiecare lecție ulterioară trebuie să fie o continuare a celei anterioare, relația dintre etape trebuie monitorizată clar, iar metodele și formele de lucru trebuie să intensifice activitățile elevilor, realizându-și scopurile și obiectivele.

Structura lecției desfășurat în orice clasă depinde de caracteristicile și creativitatea profesorului, precum și de tipul de lecție și va fi cam așa:

  1. Etapa organizatorica
  2. Învățarea de noi concepte și moduri de a face lucrurile
  3. Formarea deprinderilor și abilităților
  4. Consolidarea, aplicarea, sistematizarea cunoștințelor
  5. Evaluarea cunoștințelor. Informații despre teme.
  6. Rezumând lecția. Reflecţie

Nu este un secret pentru nimeni că lecțiile din școala elementară includ momente jucăușe, iar lecțiile din liceu au ca scop pregătirea pentru examenele viitoare.

Dacă să scrieți sau nu un rezumat al lecției depinde de voi, dragi profesori, principalul lucru este ca lecția să funcționeze. Și ochii luminați ai copiilor vă vor spune despre asta!